Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Schimbare parbriz

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 13.06.2005
M-am ales in concediu cu o fisura care s-a extins din partea de jos în dreptul volanului spre centru cam 30 cm. Am înțeles că s-ar putea sigila cu ceva rășini și costă cam 300 lei; dar am cerut și o oferta pt înlocuire și am primit așa:
-820 cu montaj, nu specifica marca
-1300 cu montaj SaintGobain
-2200 cu montaj, original.

La ce sa mă aștept dacă-l pun pe cel mai ieftin? Care sunt dezavantajele?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdansysro, on 06 iulie 2022 - 10:55, said:

...La ce sa mă aștept dacă-l pun pe cel mai ieftin? Care sunt dezavantajele?
In primul rand, zgarieturi de toata minunea din prima zi.

Alege-l pe SaintGobain, e foarte ok. La calitate se apropie de cel original, sau e chiar identic, doar ca nu are parafa producatorului masinii.
Bucura-te ca nu ai minuni gen parbriz incalzit (cum au Ford-urile), senzori de ploaie, etc., fiindca suma ar fi fost probabil de 2-3 ori mai mare.

Edited by Hider141, 06 July 2022 - 11:00.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Se ciobeste mai usor, nu e tratat uv, te bronzezi in masina, sta mai prost la izolatia termica (iarna e mai frig in masina iar vara mai cald).. chestii
Mai e vorba si de masina, daca ai un cazan pune pe cel mai ieftin, nu merita sa ii dublezi valoarea..

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
Pai, daca esti ghinionist, va avea protectie termica slaba - se abureste cu talent interior / exterior de la diferentele de temperatura sau va avea o rezistenta mai slaba la socuri.
Daca esti ultra-ghinionist - se monteaza prost si vei avea infiltratii apa + zgomot la vant

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Cred ca cel de 820 este chinezesc si e un pic la noroc cu el.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Taman am schimbat unul acum 2 saptamani. 700 lei au venit acasa, l-au schimbat in parcare. Dureaza aproape o ora. Geam polonez. In opinia montatorilor e cel mai bun la acest moment. Saint Gobain nu mai fabrica parbrize in Franta, am impresia ca nici in Europa... Sa nu fie chinezesc. Cica nu-s bune.

#7
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 13.06.2005
Mașina are 6 ani, merg cam 20000 pe an... Și încă ceva - daca nu am încălzire în parbriz pot pune cu încălzire? Presupun că trebuie să aibă mașina o pregătire...sau...!!!
Macar așa aproximativ ce diferență de preț ar fi daca se poate pune cu încălzire?
Probabil pe săpt viitoare mă duc să vorbesc și să vadă situația, am găsit în Craiova la 800m de mine un centru bine cotat :) ...le-am cerut oferta pe mail și au trimis preturile de mai sus...

Edited by dansysro, 06 July 2022 - 11:15.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdansysro, on 06 iulie 2022 - 11:12, said:

am găsit în Craiova la 800m de mine un centru bine cotat Posted Image ...le-am cerut oferta pe mail și au trimis preturile de mai sus...

Unii din cei mai buni și serioși, din ce am auzit, sunt cei de pe Nicolae Iorga, de la giratoriu spre Podișor, pe partea stângă.


Attached File  parbrize.JPG   285.15K   47 downloads

Edited by waterman, 06 July 2022 - 11:21.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
mari prețuri
acum 2 ani am schimbat parbriz de Passat b7 (cu senzor de ploaie) cu 420 lei... :(


View Postaeon, on 06 iulie 2022 - 11:00, said:

nu e tratat uv, te bronzezi in masina, ...

ăăă..., prin nicio sticlă nu trec  radiațiile UV
deci în loc de „bronzezi” poți utiliza „înroșești” de la căldură...

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postgushpi, on 06 iulie 2022 - 12:02, said:


ăăă..., prin nicio sticlă nu trec  radiațiile UV


Poate greșesc, dar eu zic că mai trec.
Am ochelari cu lentile helio... draci cum le zice, și am ales un model mai scump de lentilă, care se întunecă chiar și în mașină.
Nu la fel ca afară, dar se întunecă.

Deci trec, dacă întunecarea lor e dată de UV

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
UVB nu trece (alea de te bronzeaza), UVA trece (alea asociate cu riscul de cancer).

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
deci:
1.parbrizul este făcut din sticlă „laminată”
https://jacksglasssh...ss-in-your-car/
1.1.sticla laminată împiedică toate cele 3 componente al radiației UV să treacă
https://pubmed.ncbi....h.gov/19614895/

2.lentilele nu-s făcute din sticlă laminată, altfel nu am putea avea dioptrii
2.1.așa că le-au tratat cu șmacuri care reacționează la lumina solară/UV

Edited by gushpi, 06 July 2022 - 13:09.


#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din cate stiu, parbrizele care au protectie UV, au inscriptionat, de regula intr-unul din colturile de jos acest lucru. Aceste parbrize sunt foarte rare. Am vazut unul singur pana acum la un Ford fabricat cred, prin 2006. Exista si o legenda, precum ca parbrizul s-ar inchide o idee in soare, dar nu o cred.
De ce ochelarii heliomati obisnuiti nu se inchid in masina? Pentru ca, de regula, soarele nu bate drept pe geam  (fix 90 de grade) si apoi pe ochelarii soferului, iar refractia prin cele 2 straturi de geam si lipici modifica spectrul luminii.
Eu asa stiu.
A, btw... https://parbrize.ro/...eomologata-rar/

Edited by adip1962, 06 July 2022 - 13:17.


#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 22.08.2012
Destul de putina lume tine cont de asta, dar parbrizul original face parte din structura de rezistenta a masinii, ceea ce nu se poate spune despre cel inlocuit.
Asa ca daca se poate pastra cel din fabrica, trebuie facute toate eforturile (p-asta o tin minte de la un prof de la calculul si constructia masinilor).
Sigur, aici nu se poate altfel, fiindca spartura e destul de mare.

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu mai este adevarat. Odata, da. Chedere la greu... mai ales la Dacia 1300, poti spune ca parbrizul tinea tabla... Inca mai tin minte ce revolutie a fost cand Romania a inceput sa fabrice parbrize duplex...
Acum toate parbrizele sunt lipite cu un smac negru. Nu am vazut nicio diferenta intre parbrizul original Saint Gobain, matuit si crapat in 3 locuri de la soare si ala polonez.

Edited by adip1962, 06 July 2022 - 13:46.


#16
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 15.04.2017

View Postgushpi, on 06 iulie 2022 - 12:02, said:

mari prețuri
acum 2 ani am schimbat parbriz de Passat b7 (cu senzor de ploaie) cu 420 lei... Posted Image
Unde minunea asta? 420 lei chiar si acum 2 ani e pret de Logan - Saint Gobain.
Eu am schimbat la un Mercedes W204 acum 3 ani cu 950 lei - senzor de lumina si ploaie - Saint Gobain. Probabil ai pus China.

#17
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
Eu am avut heliomat pe a mea. N am gasit in stoc Pilkington si am pus polonez de la Yesglas. Intradevar..te bronzezi mai usor. 550 lei cu montaj (Laguna) Sper sa ma tina pana vand masina.

#18
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

View PostOlteanul_sfios, on 06 iulie 2022 - 13:31, said:

Destul de putina lume tine cont de asta, dar parbrizul original face parte din structura de rezistenta a masinii, ceea ce nu se poate spune despre cel inlocuit.
Asa ca daca se poate pastra cel din fabrica, trebuie facute toate eforturile (p-asta o tin minte de la un prof de la calculul si constructia masinilor).

Mit auzit acum 20 ani, dintr-o informatie bazata pe o carte veche la vremea aia de 30 ani. Cam 50 ani in total.
Masinile moderne au cabina, celula de siguranta, mai ales stalpii A, foarte rigizi, astfel incat sa nu se indoaie la impact.

Masina galbena a rezistat la impact datorita otelului din stalpi, nu a parbrizului; aia rosie, de pe vremea profesorului, cu parbrizul bine lipit din fabrica, s-a facut terci:

Attached Files


Edited by s1lviu86, 06 July 2022 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate