Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
salut,
zilele acestea contemplez sa-mi cumpar si eu o placa video sh,oscilez intre gtx 980ti sau gtx 1070.Bugetul care-l am este de 700-1000 lei.Care ar fi pretul real la cele 2 placi video,ca pe olx sunt preturi si preturi?
Motivul pt care doresc sa achizitionez una din aceste 2 placi video este acela ca in prezent detin un R9 Fury X si desi placa video este potenta sufera de lack VRAM,mai in ales in titlul Farcry 6 unde in unele zone ale jocului am frame drops de la 75-90 fps constant la 7 fps, cand vram-ul depaseste 4096MB, chiar cu toate setarile pe Low si cea mai mica rezolutie gen 1280x720 :(

#2
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
ce procesor ai

in functie de cum arata restul pc mai bine mergi pe un rtx 2060

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
2060 sau  alternativa 1070ti..care e mai ieftina.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Minerii si-au cam inchis RIG-urile datorita scaderii ETH si cresterii pretului energiei electrice. La mine in oras am vazut GTX 1080TI la 1200 RON, placa destul de serioasa pentru zilele noastre.

Pentru cei care urlati ca nu merita o astfel de placa video tin sa va zic ca s-au facut studii si teste ca o placa care sta la minat 24/24 7/7 e mai ok decat una care e folosita din an in pasti deoarece la aia care e folosita din an in pasti apare microfisuri in componente/lipituri datorita diferentei de temperatur cald/rece, in schimb aia care sta la minat in continuu a stat la aceeas temperatura.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
daca a minat la temperaturi decente e ok, dar daca s-a incins in draci nu mai e. nu prea ai cum sa iti dai seama decat vizual de cum arata pcb/lipituri..etc. oricum e un risc.

#6
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022

View PostVaronul, on 06 iulie 2022 - 11:23, said:

ce procesor ai


i7   x990

#7
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 29.12.2016
Pai cu procesorul ala o sa ai bottleneck extrem de mare, nu merita sa-ti iei placa video.

#8
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
habar nu ai ce vorbesti,procesorul ala este o LEGENDA,niciodata nu va muri in nici o configuratie

#9
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 27.03.2010
Legenda aia suporta setul de instructiuni AVX?

#10
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
atata vreme cat am 75-80 fps constant in Farcry 6, eu cred procesorul inca duce fara stres.Faptul ca intr-adevar cu un procesor de generatie noua, mai scot inca 20-30 fps probabil peste ce am acum,  imi este total indiferent.
Frame dropul ala il am de la placa video ca se depaseste VRAMUL la un moment dat,nu e de la CPU,si de la faptul ca tabara rosie a abandonat o placa video decenta pt 1080p la capitolul drivere.Acesta este alt motiv pt care schimb tabara...nici nu vreau sa mai aud de ei multa vreme.Tabara verde intotdeauna au fost peste ei la capitolul drivere.gtx 980Ti care este din aceasi generatie cu R9 Fury X adica 2015,uite ca inca au suport de drivere.Fury X ,sufletul.Asta e tendinta mereu a celor  de la AMD.Ei sint intr-o continua lupta de ani de zile si cei de la Nvidia si cu cei de la Intel,si fac cacatul praf ca pierd pe ambele fronturi,nimic nu fac bun...iar suportul de drivere mereu de cand ma stiu eu a lasat de dorit...
Cat despre Instructiunile alea gen AVX, ma lasa rece, atat vreme cat inca ma pot juca orice joc si atata vreme cat imi duce cu brio orice aplicatie in 2022.Deocamdata nu am intalnit nici o aplicatie sau joc care sa nu mearga pe acest procesor.Spune-mi tu una si eu il mananc...

faptul ca nu are avx-ul ma lasa rece,nici nu stiu prea bine la ce foloseste.Puterea de calcul o are din plin avand in vedere ca am 6 core si 12 threaduri tactate la 3.46Ghz cu 3.73ghz pe boost
instructiunile alea, advanced vector extension sint folosite in programari si in alte rahaturi,nu in lucrul de zi cu zi al utilizatorilor de PC.E ca si cum  compari windows home cu cel profesional.Pt majoritatea utilizatorilor e suficient si home edition,varianta pro care este full e folosita pt enterprise si pt cei care folosesc programare.E ca si imaginea la romani,le place sa-si ia ultimele generatii de lucruri,si de de abia stiu  sa foloseasca max 30% din ce au....si nici macar atat

Pt mine totul este doar de imagine,de cifre umflate de marketing si de tot felul de instructiuni pe hartie si atat.Pun pariu ca peste 10 ani de acum incolo tot o sa mearga procesorul asta,asa cum e el vai de el.....

#11
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 29.12.2016
Pai normal ca ai 70 fps uri daca te joci pe low in 720p. Pune 1080P cu setarile pe high si ii poti pune orice placa video ca nu o sa iti duca nici macar 60 fps uri.
Eu doar am vrut sa iti zic ca degeaba iti cumperi o placa video ca procesorul nu o sa poata sa o duca cum ar trebui si dai banii aiurea.
Dar daca tot vrei sa iti cumperi, iti recomand GTX 1070 e destul de ieftina, dar sanse mici sa mai gasesti una cu care nu s-a minat.

Edited by 1000FPS, 08 July 2022 - 01:25.


#12
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
omule Joc in 720p pt ca nu-mi permite vramul placii video,nu ca nu mi-ar duce procesorul sau chiar placa video in sine.Tu stii ce e acela VRAM?Sau faci confuzie cu RAM-ul sistemului?Si de unde le scoti ca nu duce mai mult de 60 fps?
Nu are nici o treaba CPu-ul cu faptul ca placa mea video ii este depasit vramul.Placa video in sine este foarte potenta dar sufera de lack vram pt acest joc.Stii ce-i acela lack vram?Si cu toate astea pana sa intampin frame dropsul masiv am constant 85 chiar 90fps,iar acel frame drops este din cauza ca memoria placii video este depasita in anumite zone ale jocului.Nu are nici o treaba si nici o vina CPu-ul.Daca pun o alta placa video cu cel putin 6GB vram, gen de la gtx 980Ti in sus,nu mai am probleme
Ce vina are procesorul in ecuatia asta ca nu inteleg???Bottleneck se produce atunci cand CPU nu face fata solicitarii placii video,si ramane in urma

Attached Files



#13
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Iti garantez si fac pariu cu tine ca daca pun un gtx 980ti sau 1070, o sa am peste 80 fps in 1080p cu setari pe high.Pe cat facem pariu ??

Edited by Fang86, 08 July 2022 - 03:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate