Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Electrician sau Instalator sanitar?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Ma gandeam din punct de vedere al unui job, care sunt avantajele si dezavantajele fiecarui job?
Salarizare? Nivel de dificultate etc..

Sunt curios care meserie este mai buna, mai bine platita, mai curata, nu ca mai curata, mai sigura.
Sa dau exemplu ce vreau sa zic:
Ca electrician te duci la om in casa, te uiti la tablou, ai de umblat doar de la tablou in casa.

Ca instalator sanitar, te duci la om in casa, ai invartit de un robinet si s-a rupt, nu mai inchide, trebuie sa te duci la subsol, daca nu ai cheie de la subsol, daca nu inchid robineti de la subsol.

Ca si nivel de salarizare nu stiu ce sa zic?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Vezi si tu la ce te pricepi mai bine. Sarmele si tevile nu sunt acelasi lucru,  sunt cate unii care nu sunt in stare sa lege o sarma dar fac minuni la robinete si tevi.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Daca te duci la om in casa nu mai vorbim de salarizare. :)
Fiecare are parti bune si mai putin bune. A venit un electrician, a schimbat o priza, a dat un sfat, 150 de lei. A venit un instalator, a schimbat un robinet, 150 de lei.
Acum, ca electricianul trebuie sa dezlege niste spaghete incalcite si fara sens si posibil periculoase, e una. De cealalta parte, sa bagi mana pana la cot in rahat, iar nu-i placut. Oricum o dai, e si nu e bine.
Daca iti place una, ramai pe aia, lucreaza bine si corect si vei avea de treaba mult si bine. Te gandesti doar la bani, nu te mai cauta nici Dracu'.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001

 MindArchitect, on 05 iulie 2022 - 21:24, said:

Ma gandeam din punct de vedere al unui job,

Sunt curios care meserie este mai buna,?
Deci ești doar curios? Contează ce știi să faci

#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,738
  • Înscris: 30.07.2006
Cele 2 meserii enumerate nu sunt meserii de care sa te apuci de pe-o zi pe alta.
Necesita ani de experienta si talent, altfel te lasi in 2 zile.

#6
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Care o crezi tu mai potrivita pentru tine, aia e. La electrica e putin mai complicat pentru ca acolo daca gresesti odata, se poate sa fie si ultima. La instalatii, chit ca te murdaresti...poti eventual sa te umpli de rahat/apa Posted Image

Edited by mariustm32, 06 July 2022 - 00:32.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Fiecare din cele 2 meserii are riscurile ei:

- electrician risc de electrocutare sau incendiu ori sa arzi aparatura din greseala
- instalator risc de murdarire sau oparire cu apa fiarta ori accidente cu chestii sub presiune

Desi sunt pasionat de ambele domenii si imi place sa urmaresc meseriasul si sa explice pe indelete ce s-a intamplat si ce anume face, nu m-as baga, stau bine cu teoria dar am 2 maini stangi, de ce iubesc cel mai mult electrica de aia nu m-as baga, iar la instalatii imi pare mai mult efort ca la electrica sau fibra RDS(electrica, sanitara si telecomunicatii, toate pot avea lucrari grele), imi place sa vad rahat si mizerii curgand dar sa nu ma ating de ele.

Aia cu subsolul e la bloc, la casa gasesti mai usor intrarile si iesirile instalatiilor, dar mai nou ambele meserii se complica de lucrari destul de grele ce presupun urcatul pe acoperisul caselor, adica instalatorul monteaza panouri solare de apa calda, iar electricianul, ati ghicit, pe cele FV.

Edited by Neaceasca85, 06 July 2022 - 01:12.


#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Electrician autorizat ANRE este ceea ce se cauta in zilele noastre.Posted Image

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 MindArchitect, on 05 iulie 2022 - 21:24, said:

Ma gandeam din punct de vedere al unui job, care sunt avantajele si dezavantajele fiecarui job?
Salarizare? Nivel de dificultate etc..

Sunt curios care meserie este mai buna, mai bine platita, mai curata, nu ca mai curata, mai sigura.
Sa dau exemplu ce vreau sa zic:
Ca electrician te duci la om in casa, te uiti la tablou, ai de umblat doar de la tablou in casa.

Ca instalator sanitar, te duci la om in casa, ai invartit de un robinet si s-a rupt, nu mai inchide, trebuie sa te duci la subsol, daca nu ai cheie de la subsol, daca nu inchid robineti de la subsol.

Ca si nivel de salarizare nu stiu ce sa zic?


Ca nivel de salarizare sunt cam la fel, ai putea lua in calcul si tehnician de intretinere si reparare centrale pe gaz, electrice, dar in Romania este mare penurie pe meseriile astea, si ma refer la oameni buni nu la agarici care dau din colt in colt, sunt si din astia care cred ca le stiu pe toate,si nu, nu merge pe salariu sau angajare la firma, iti faci propria firma investesti in cursuri, masina, site internet si curg comenzile fara numar, te asigur de asta, este loc pentru mai multi meseriasi pentru ca sunt putini si scumpi, exemplu teava pexal sparta, taiat partea sparta, pus racord flexibil de inox cu 2 mufe, cost 300 lei, inlocuit bateria lavoar 150 lei, chestii de 20-30 de minute de lucru

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 25.08.2009
Din experienta proprie cu meseriasii, inclin sa cred ca meseria de instalator e mai banoasa. Dar si mai murdara. In limita posibilitatilor, incerc sa rezolv singur problemele.
Ambele meserii sunt cautate, deci se castiga bine.
De curand am avut probleme cu scurgerea din baie(am scris pe forum) si 2 instalatori pe care i-am cautat, m-au refuzat. Nu aveam antecedente cu ei deci nu se pune problema nemultumirii vizavi de relatia cu mine. Unul avea mult de lucru, m-a amanat de vreo 6 ori, altul (cel pe care l-as fi dorit mai mult) mi-a replicat ca face doar lucrari mai simple, nu mai face efort (de genul spart perete), are probleme cu spatele.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005
Am un prieten electrician si fratele lui geaman instalator. Fara gluma. Ii cunosc pe amandoi.

Amandoi lucreaza pe cont propriu.

Electricianul are mult mai mult de spart pereti decat instalatorul, in plus imi tot zice: "eu de exemplu daca castig X lei la casa asta, frate-meu castiga de 2-3 ori mai mult, in jumate din timp, cu sanitarele si incalzirea lui."


Concluzia, instalatorul castiga mult mai bine si cu munca fizica ceva mai putina. Atata ca sta mai mult aplecat, trebuie sa te tina salele.

Electricianul mi-a zis anul trecut ca i-a iesit un profit net cam de 2000 si ceva de euro pe luna.

 MindArchitect, on 05 iulie 2022 - 21:24, said:

Ca electrician te duci la om in casa, te uiti la tablou, ai de umblat doar de la tablou in casa.

Ca instalator sanitar, te duci la om in casa, ai invartit de un robinet si s-a rupt, nu mai inchide, trebuie sa te duci la subsol, daca nu ai cheie de la subsol, daca nu inchid robineti de la subsol.

Aici ai o imagine cam gresita, nici unul din cei doi nu prea face doar ce zici tu.

Ce pot sa-ti spun e ca electricianul daca n-are un salahor pe langa el, are de facut o treaba mult mai murdara decat instalatorul.

Nu te gandi doar la reparatii prin blocuri (probabil esti din Bucuresti), ci gandeste-te ca in general poate o sa ai de lucru sa faci instalatii electrice, de incalzire sau sanitare la locuinte noi, case. Cand o sa ai de facut asa ceva, reparatiile de tevi prin beciuri sau de tablouri electrice prin apartamente vechi o sa le mai accepti doar cand "o sa ai timp".

Edited by Phobos, 06 July 2022 - 06:25.


#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006
initiatorul, am senzatia ca e 'meseriasi ' de-ala visat peste noapte, daca doar e curios sa se apuce de una din meserii...da cu banu, vezi ce pica, si te apuci, nu conteaza ce si cum faci, banu sa vina si sa fii bun de gura in fata clientului , sa stii sa te vinzi.
Din pacate, cam astia sunt meseriasii care au ramas in Romania, rar, foarte rar. mai gasesti unul intr-devar bun. In rest....lipsa de electricieni.???..lasa ca astazi ma fac eu electrician, maine ma fac si instalator la nevoie.

De cati de-astia nu am dat in ultimii ani..mi s-a acrit de ei.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Un instalator poate fi si electrician dar un electrician nu va fi niciodata si instalator. Deci mergi mai departe ca instalator. Posted Image

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006

 xmanyacs77, on 06 iulie 2022 - 04:51, said:

Electrician autorizat ANRE este ceea ce se cauta in zilele noastre.Posted Image

+experienta in panouri si instalatii solare :)

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 MindArchitect, on 05 iulie 2022 - 21:24, said:

Ma gandeam din punct de vedere al unui job, care sunt avantajele si dezavantajele fiecarui job?
Salarizare? Nivel de dificultate etc..

Sunt curios care meserie este mai buna, mai bine platita, mai curata, nu ca mai curata, mai sigura.
Sa dau exemplu ce vreau sa zic:
Ca electrician te duci la om in casa, te uiti la tablou, ai de umblat doar de la tablou in casa.

Ca instalator sanitar, te duci la om in casa, ai invartit de un robinet si s-a rupt, nu mai inchide, trebuie sa te duci la subsol, daca nu ai cheie de la subsol, daca nu inchid robineti de la subsol.

Ca si nivel de salarizare nu stiu ce sa zic?

Ai uitat de:
- ca electrician tre' sa refaci circuitele electrice care trec prin podurile caselor pline de mizerie,tifos si putoare.
- ca instalator sanitar tre' sa schimbi tevile de evacuare a cacatului,samd.

Un lucru insa diferentiaza cele doua meserii si anume ca electricianul lucreaza cu ceva ce nu se vede, adica curentul electric, pe cand instalatorul sanitar nu.
Din punct de vedere financiar in ambele meserii ai posibilitatea sa castigi de la 0 lei la nelimitat. Ca in toate meseriile de altfel Posted Image

#16
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012

 Leo2006, on 06 iulie 2022 - 06:59, said:

Un instalator poate fi si electrician dar un electrician nu va fi niciodata si instalator. Deci mergi mai departe ca instalator. Posted Image

ups!
văz io instalatorul acela care știe să-mi zică unde este întrerupt cablul îngropat
sau să-mi facă jocuri de lumini din simpla montare a unor întrerupătoare

plus că multimetrul este o bazaconie SF! :P

#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Pai nu zice asa, iti spune "facem din nou, tragem alt cablu cu totul".  Plus ca toti zidarii sunt si electricieni, tot ei fac si instalatia electrica "mai ieftin" ( unii fac si instalatiile sanitare, dar nu se baga toti ). De mers va merge, cel putin pana pleaca de la lucrare si nu-s consumatori pretentiosi.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008

 adisz, on 06 iulie 2022 - 07:59, said:

Ai uitat de:
- ca electrician tre' sa refaci circuitele electrice care trec prin podurile caselor pline de mizerie,tifos si putoare.
- ca instalator sanitar tre' sa schimbi tevile de evacuare a cacatului,samd.

Un lucru insa diferentiaza cele doua meserii si anume ca electricianul lucreaza cu ceva ce nu se vede, adica curentul electric, pe cand instalatorul sanitar nu.
Din punct de vedere financiar in ambele meserii ai posibilitatea sa castigi de la 0 lei la nelimitat. Ca in toate meseriile de altfel Posted Image
Mai rau decat sa inlocuiesti evacuarea de la WC, care este curata cat de cat in acel moment, este sa intervii la pompe de canalizare, care se blocheaza si clientul isi da seama cand se umple caminul cu cacao. Saracul instalator la mine se baga cu totul in acel camin stramt in apa cu rahat ca sa demonteze, curete si remonteze pompa (DAB Grinder 1000 ca sa vedeti cum arata), unde canalizarea e mai sus decat evacuarea caselor se folosesc pompe.

Orice instalator trebuie sa stie un minim de electrica in ziua de azi, pentru ca implica pompe, senzori si altele.

Ce observ e ca instalatorul are prieteni electricieni si invers.

Instalatorul meu desi stie absolut tot ce inseamna tevi (cu apa, gaz, freon, antigel etc.) nu se baga sa isi repare Dacia Sandero, tot la service se duce.

 gushpi, on 06 iulie 2022 - 08:30, said:

plus că multimetrul este o bazaconie SF! Posted Image
Eu masor mult mai des tensiunea retelei electrice decat multi electricieni. Am un voltmetru de noptiera ce o afiseaza non stop si prize smart Nedis cu care vad de la distanta cati V am acasa, la birou etc. Posted Image

Am luat multimetrul in Turcia si la Caciulata. 1 data in fiecare locatie. Sau de 2 ori la Caciulata.

 modoran, on 06 iulie 2022 - 09:00, said:

Pai nu zice asa, iti spune "facem din nou, tragem alt cablu cu totul".  Plus ca toti zidarii sunt si electricieni, tot ei fac si instalatia electrica "mai ieftin" ( unii fac si instalatiile sanitare, dar nu se baga toti ). De mers va merge, cel putin pana pleaca de la lucrare si nu-s consumatori pretentiosi.
Electrozugravii.

Am un vecin care a fost pasionat de electronica in copilarie, ghici ce, la casa si-a facut singur instalatiile electrice si sanitare. Zgarciob sa nu dea la altii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate