Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

V-ati trezit vreodata cu factura uriasa pentru roaming?:))

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

v-ati trezit vreodata cu o surpriza de genul, suma uriasa pentru roaming fara sa va asteptati la asa ceva? Cat a fost suma? Cum ati rezolvat problema?

Eu sunt abonat Digi Mobil din 2015, am fost la Vodafone in perioada 2004-2015. Am calatorit in Grecia in 2007, in Spania in 2013, in rest din 2008 incoace calatoresc anual in Turcia, regiunea Antalya.

Pana in 2022 nu am folosit deloc internet mobil in roaming, acum voi folosi, 1,3 Euro pentru 1 GB mi se pare rezonabil, mai ales pentru drumul cu autocarul si perioada de stat la intoarcere in aeroportul turcesc, la ei nu ai sanse sa gasesti routere neparolate ca la noi.

A fost aiurea in 2021 cand am facut multe poze pe autocar in Whatsapp si ele s-au postat abia cand am ajuns la hotel, pe grup, dupa replicile altora.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prostia și domnia se plătesc.

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Cat ti-a dat fratele "buget" pentru roaming de te-a luat asa panica?!
Ce se intampla daca depasesti, iti pune panouri fotovoltaice?

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Te anunță la 50 euro, daca nu confirmi nimic se blochează accesul. E mai rău în țară, poți face miliarde de platit fara să limiteze nimeni

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Absolut. Folosesti ceva, te interesezi cat costa.

Citesc stiri de genul nu a stiut ca telefonul a iesit din Wi-Fi si copilul s-a uitat la desene prin internet roaming si poc o avere pe factura.

View Postmodoran, on 05 iulie 2022 - 10:41, said:

Te anunță la 50 euro, daca nu confirmi nimic se blochează accesul. E mai rău în țară, poți face miliarde de platit fara să limiteze nimeni
In tara nu mai costa nimic, teoretic, poti povesti viata la telefon sau sa stai pe net 48 de ore din 48. Doar numerele speciale sau obscure. Daca ai virusi care le apeleaza.

View PostNikoroB, on 05 iulie 2022 - 10:41, said:

Cat ti-a dat fratele "buget" pentru roaming de te-a luat asa panica?!
Nu mi-a precizat vreun buget, dar l-am informat, a zis ca e un pret bun.

Pana acum aveam roaming doar pe voce si oricum vorbeam doar de la hotel, prin Vo-Wi-Fi, gratis chiar si cu cei fara Whatsapp.

Maica-mea cu Orange trebuie sa sune doar pe Whatsapp, la hotel.

Unii au facut greseala sa foloseasca Whatsapp pe autostrazi acolo fara sa creada CA COsta netul pentru el.

Se mai intampla ca in zonele de granita telefonul sa treaca pe roaming cu tara vecina fara sa isi dea seama posesorul.

Edited by Neaceasca85, 05 July 2022 - 10:46.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmodoran, on 05 iulie 2022 - 10:41, said:

Te anunță la 50 euro, daca nu confirmi nimic se blochează accesul. E mai rău în țară, poți face miliarde de platit fara să limiteze nimeni
Mda, pe ciu-ciu.
Fix de asta o familie din Sighet s-a trezit cu o factura de 15.000 de Euro, ca operatorul blocheaza numarul la depasirea pragului de 50 de Euro... -> https://www.gandul.r...imitat-19810465
Cateva date din articol:
- 61531 sms-uri
- 1006 ore
- ~23GB trafic de date
Toate astea pe un abonament care ar fi trebuit sa fie limitat conform contractului semnat la operator.

Edited by Hider141, 05 July 2022 - 10:51.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Doar in roaming face asta. Daca suni din tara la un numar care costa 1.00000000000000 minutul, evident ca nu te blocheaza nimeni.

Se mai practicau suspendari de abonament daca depaseai prea multe minute cu acelasi numar sau faceai prea multe conferinte fara ca abonamentul sa fie business, pa firma.

SMS la Digi prefer sa nu dau pentru ca ma coasta 1 cent SMS sau 2-3 daca e unul lung. Ori ai Whatsapp ca sa iti pot scrie, ori te sun.

#8
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 12.09.2019

View PostNeaceasca85, on 05 iulie 2022 - 10:48, said:

Absolut. Folosesti ceva, te interesezi cat costa.

Citesc stiri de genul nu a stiut ca telefonul a iesit din Wi-Fi si copilul s-a uitat la desene prin internet roaming si poc o avere pe factura.


In tara nu mai costa nimic, teoretic, poti povesti viata la telefon sau sa stai pe net 48 de ore din 48. Doar numerele speciale sau obscure. Daca ai virusi care le apeleaza.


Nu mi-a precizat vreun buget, dar l-am informat, a zis ca e un pret bun.

Pana acum aveam roaming doar pe voce si oricum vorbeam doar de la hotel, prin Vo-Wi-Fi, gratis chiar si cu cei fara Whatsapp.

Maica-mea cu Orange trebuie sa sune doar pe Whatsapp, la hotel.

Unii au facut greseala sa foloseasca Whatsapp pe autostrazi acolo fara sa creada CA COsta netul pentru el.

Se mai intampla ca in zonele de granita telefonul sa treaca pe roaming cu tara vecina fara sa isi dea seama posesorul.
Da da,asa a trecut la mine pe rețeaua din Elveția si nu mi a venit mesaj dala care anunța lucru asta....a venit apoi factura surpriza, arzăiar focu să i arză de hoți.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Elvetia nu e in UE? Turcia stiu ca nu e in UE si de aia erau tarife pana recent de 10 euro pentru 1 MB, nu GB. In autocar dupa debarcarea din avion ii auzeai zicand sa nu dai drumul la telefon ca dai faliment. Posted Image

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Ultima data cand am fost in Turcia cu autocarul, soferul avea un modem 4G in autocar si care chiar functiona. La fel a fost si in teritoriile palestiniene si Israel. Nu am avut niciodata impresia ca mi-ar lipsi netul dar asta si din cauza ca activitatea din concediu mi-a ocupat tot timpul. Chiar am avut ce face toata ziua. Net am avut si in autocar dar si la hotelul din Bethleem si din Istanbul.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
O alta problema in Turcia e ca hotelurile au internet infect, doar 3 hoteluri din 10 au internet bun, in 2021 intre anumite ore netul hotelului era mort, mergea doar scrisul de pe Whatsapp, Softpedia oricum nu se incarca deloc ca e mai pretentios la ping si jitter. Yahoo Mail la fel, nicio sansa, doar gmail.

#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Exista posibilitatea sa restrictionezi traficul de net la ce valoare vrei tu pe telefonul mobil. Peste aceea valoare se taie automat traficul de net.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Toate hotelurile au generatoare diesel de rezerva ca sa ai curent si internet indiferent de ce cataclism loveste statiunea (am avut incendii de padure care au lasat zona fara curent cate 6 ore), dar internet care sa si functioneze cu minim 3 mbps, nu 3 kbps, nu sunt in stare turcii sa faca.

Evident ca datorita costurilor de roaming, toti turistii de toate natiile stau pe Wi-Fi, care daca nu duce, kaput.

View PostLeo2006, on 05 iulie 2022 - 10:57, said:

Ultima data cand am fost in Turcia cu autocarul, soferul avea un modem 4G in autocar si care chiar functiona. La fel a fost si in teritoriile palestiniene si Israel. Nu am avut niciodata impresia ca mi-ar lipsi netul dar asta si din cauza ca activitatea din concediu mi-a ocupat tot timpul. Chiar am avut ce face toata ziua. Net am avut si in autocar dar si la hotelul din Bethleem si din Istanbul.
Eu nu am avut net pe autocarul ce ma transfer de la aeroport Antalya in Side si invers. Side, Lara sau Kemer.

In aeroportul Antalya cel mai nasol, acum trebuie stat 3 ore, doar SMS puteam da si primi.

Wi-Fi neparolat doar unde nu am nevoie, pe aeroportul Otopeni sau Craiova.

Edited by Neaceasca85, 05 July 2022 - 11:02.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNeaceasca85, on 05 iulie 2022 - 10:34, said:

v-ati trezit vreodata cu o surpriza de genul, suma uriasa pentru roaming fara sa va asteptati la asa ceva? Cat a fost suma? Cum ati rezolvat problema?

Abonamentele familiei au, insumat, 48 Gb trafic de date inclus  in UE.
Alaltaieri ne-am intors din Italia, intr-o saptamana abia am consumat vreo 10% din cifra respectiva...

#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Neaceasca85 chiar nu poti sta fara internet sau telefon in vacanta? Mergeam cate o saptamana in refugiul Spirlea in Piatra Craiului, pe vremea cand inca era cabana de lemn si nu exista tel mobila sau acces la statii radio, si nu a mai intrat in sevraj nimeni. Nu ai net sau e f scump, iti pui pe tel destula muzica sa ai ce sa asculti si gata.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Nu sunt genul care sa stea fara. Sun prea pasionat de telecomunicatii si de impartasirea unor emotii tehnice pe Whatsapp si pe forum. Sunt emotional techie.

Dimpotriva, din cauza serviciului nu am cat timp as vrea sa stau pe net sau pe muzica la Youtube, cand iau o pauza de la serviciu, mai mult timp si pentru internet.

7 zile se aduna prea mult de citit pe Softpedia si pe alt forum. Pana in 2011 stateam fara net in Antalya, de atunci am luat laptopul cu mine, din 2020 doar telefonul pentru ca a crapat lampa display-ului si nu se gaseste de schimb, e prea vechi, din 2008.

Trebuie sa vad si vremea de acasa, sunt pasionat meteo. Am si IoT devices.

Edited by Neaceasca85, 05 July 2022 - 11:19.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Nu beau de fel. Nici nu fumez. Ma scald cu orele in apa marii si mananc bine.

#18
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008

View PostHider141, on 05 iulie 2022 - 10:49, said:



regula e sa te anunte in roaming, nu in tara. vina a fost doar a clientului, ca vb de el sau de un membru al familie, tot el e de vina. limite nu prea exista in tara la abonamente. ca zice ca iti da 200 de minute in retele nationale, asta nu inseamna ca iti taie accesul dupa ce le depasesti
iar legat de faptul ca il sunau cei de la serviciu, nu era greu sa le zica alora de la serviciu ca si-a schimbat numarul is sa isi ia

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate