Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Lanterna dubla PNI Adventure F200 din aluminiu cu LED - Suport, Testare, Pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
suport tehnic -  informatii -  detalii - testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor sau viitorilor utilizatori

Lanterna dubla PNI Adventure F200 din aluminiu cu LED, acumulator 4000mAh si port micro USB, 3 LED-uri cu deschidere mare si unul cu focus, ambele au 3 niveluri de putere

[ https://www.pni.ro/media/catalog/product/cache/949d51c48d65f2e67a8d66492b5143dc/P/N/PNIADVF200_10_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ https://cdn.mypni.com/products/41836_smsn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lanternă cu dublă ieșire


PNI Adventure F200 este o lanternă compactă de 1500 de lumeni, cu sursă dublă de iluminare.

Folosind LED-uri de înaltă performanță, PNI Adventure F200 poate fi aprinsă prin apăsare lungă sau scurtă a butonului care selectează și nivelurile de iluminare: apăsați de trei ori scurt pentru un fascicul de lumină albă cu focus de 550 de lumeni sau apăsați lung pentru un fascicul luminos cu deschidere mare de 1500 lumeni.

LED cu focus (1 x 10W) și LED-uri cu deschidere mare (3 x 5W)


Datorită celor două surse de iluminare, lanterna PNI Adventure F200 se adaptează perfect diferitelor situații.

Aprindeți LED-ul cu deschidere mare potrivit pentru drumuri pe timp de noapte sau pentru efectuarea de sarcini de aproape ore întregi (până la 2,5 ore cu luminozitate 100%).

Sau aprindeți LED-ul cu focus pentru o rază mare de iluminare de până la 500 de metri, potrivit pentru plimbări, alergare sau situații în care aveți nevoie de lumină pe o distanță mai mare.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/8582/lanterna-portabila-f200-03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/8583/lanterna-f200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lanternă LED de înaltă performanță


Inima fiecărei lanterne este sursa sa de lumină. Puterea de iluminare a sursei de lumină (lumeni), spectrul acesteia (culoarea luminii) și raza de iluminare vor determina performanța lanternei.

PNI Adventure F200 îndeplinește toate condițiile pentru a asigura performanță de vârf: maxim 1500 de lumeni, culoare albă cu intensitate reglabilă (3 niveluri), rază de iluminare de până la 500 de metri, acumulator inclus de 4000 mAh ce asigură funcționare de până la 4,5 ore.

Extrem de practică


Rezistentă la apă IPX4, portabilă și compactă, PNI Adventure F200 este ideală pentru camping, drumeții, pescuit, alergare, plimbare cu câini, pene de curent, urgențe, uz casnic general și așa mai departe.

Un accesoriu indispensabil, practic și fiabil, care se mulează perfect nevoilor dumneavoastră în diferite situații.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/8581/lanterna-portabila-f200-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Caracteristici
Tip led Osram P8
Numar leduri 4 (3 + 1)
Putere led 1 x 10W si 3 x 5W
Tip acumulator Li-Ion 26650
Capacitate acumulator 4000mAh
Material carcasa Aluminiu anodizat
Clasa de protectie IPX4
Durata de viata a ledului 50.000 ore
Intensitate luminoasa 550lm (10W) si 1500lm (3x5W)
Raza de actiune Pana la 500m (10W) si 175m (3x5W)
Focus Da
Port micro USB Da, pentru incarcare
Led indicator stare incarcare Da, rosu descarcat, verde incarcat
Mufa USB Da, pentru incarcare
Dimensiuni 40 x 40 x 155 mm
Greutate 283 gr (acumulatorul inclus)
Durata acumulator Pana la 2.5 ore
Utilizare, destinatie
Exterioara Da
Interioara Da
Vanatoare Da
Pachetul contine
Lanterna Da
Baterii 1 x Acumulator 26650 4000mAh
Accesorii Snur prindere
Cablu incarcare USB - Micro USB

---------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului https://s9.ro/1ngt
Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs
Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files


Edited by suport_PNI, 06 July 2022 - 08:19.


#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 19.03.2022
Exista si garantie la led-ul lanternei ?
La toate lanternele cu led dupa un timp au inceput sa pulseze sau se aprind aleatoriu. Prin casa a fel, am schimbat un rand de becuri led, si da erau cu garantie si produsele au fost inlocuite, findca nu erau nici ieftine.

#3
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Io-s curios de cat e acumulatorul ala, de 5000mAh care apare inclus in pachet sau de 4000mAh care apare prin restul specificatiilor.
Si durata de incarcare prin MicroUSB ?

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Daca avea incarcare prin Type-C eu o luam cu 50% reducepe pentru testare... asa zic PASS. Micro-USB e mort.

#5
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Puteti solicita produsul la testare pentru a testa inclusiv partea de rezistenta a LED-ului . In general racirea ledurilor se face radiator metalic/carcasa metalica. Carcasa este de aluminiu tocmai pentru a oferi o racire adecvata. Daca racirea nu este adecvata pot aparea probleme in timp. Din acest motiv am aplicat la lanternele PNI doar carcase metalice pentru o racire cat mai optima. Garantia acopera si arderea LED-ului.

Bateria are 4000 mAh . Ne cerem scuze pentru greseala aparuta in text. Timpul de incarcare difera in functie de alimentatorul folosit ( Amperaj). Poate varia intre 4 si 20 de ore .

Edited by suport_PNI, 06 July 2022 - 08:29.


#6
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Buna,

Am vazut ca nu prea se imbulzeste lumea la testat, nu stiu de ce, asa ca mi-am zis sa incep eu.

Attached File  IMG_0651.jpg   1.07MB   3 downloads  Attached File  IMG_0656.jpg   948.16K   4 downloads

Calitatea materialelor este superioara, nu am nimic negativ de comentat



Attached File  IMG_0652.jpg   558.63K   3 downloads  Attached File  IMG_0653.jpg   741.51K   2 downloads

LED-ul pt. focus, cel cu unghi ingust este un GW PUSRA1.PM Duris P8 de la OSRAM, care are urmatoarele specificatii:

  • Forward Voltage: max. 3,2V
  • Forward Current: max. 1.500mA
  • Operating Temperature: max. 125C
  • Junction Temperature: max. 135C

Attached File  IMG_0654.jpg   767.07K   2 downloads  Attached File  IMG_0655.jpg   800.88K   2 downloads

Cele 3 LED-uri pt. unghi larg



Attached File  IMG_0657.jpg   809.28K   2 downloads  Attached File  IMG_0663.jpg   652.52K   2 downloads

Modul de conectare al bateriei



Attached File  IMG_0658.jpg   760.94K   2 downloads  Attached File  IMG_0659.jpg   614.21K   3 downloads

Acumulator tip 26650, model proprietar, cu protectie la sub/supra tensiune si scurt-circuit si cu borna de plus adusa catre minus

(cam asa e la toate lanternele tactice cu buton dedicat de strob pe spate, vezi Nitecore, Klarus etc.)



Attached File  IMG_0661.jpg   857.73K   3 downloads  Attached File  image1.jpeg   127.16K   9 downloads. Attached File  image0.jpeg   126.76K   9 downloads

Acumulatorul "custom", i-am pus o hartiuta autoadeziva ca sa il pot verifica in charger dedicat



Attached File  IMG_0664.jpg   845.73K   9 downloads  Attached File  IMG_0665.jpg   964.03K   6 downloads  Attached File  IMG_0671.jpg   123.66K   7 downloads

Close-ups cu LED-urile de pe ambele parti



Bateria incarcata in lanterna are fix 4,19V, iar pusa in charger dedicat tot la 4,19V ajunge, deci chargerul intern isi face treaba foarte bine. La o descarcare completa de baterie, aceasta indica fix 0 (Zero) volti, deoarece protectia inclusa in baterie decupleaza contactul cand tensiunea scade sub o anumita valoare minima (probabil sub 3V).

Am testat anduranta bateriei pe treapta cea mai mica de pe partea cu 3 LED-uri, deci cea cu unghiul mai larg, si mi-a dat 25h15 minute. Tinanad cont ca este la 10% din puterea maxima, prin analogie, la treapta maxima ar tine peste 2,5h, deci se pupa cu specificatiile producatorului. Cam dupa 20h de utilizare continua LED-ul verde devine rosu, iar cam pe la 24h devine rosu intermitent.

Incarcarea bateriei, de la zero absolut, dureaza pe chargerul atasat de mine (cred ca de 5V/1A), cu putin peste 8h. Probabil cu un charger de minim 2A ar fi durat ceva mai putin.


Attached File  PNI_F200_lumens.jpg   108.68K   8 downloads

Pe treapta maxima, LED-ul cu focus, observam peste 17.000 lux, care la un diametru de lumina de 10 cm inseamna aproape 550 lumeni



Attached File  PNI_F200_lumens_.jpg   103.02K   5 downloads

Pe treapta maxima, cele 3 LED-uri prismatice, scot peste 1800 lux, care la un diametru masurat de 0,5 m inseamna aprox. 1450 lumeni

(la care adaugam restul haloului luminos pe care nu-l pot masura)



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x37dZg2eRlk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iluminare tip spot intre 250...450m



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lo_TucpM4ec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iluminare tip spot la 250m



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a0rgWnKgc7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comparatie intre iluminare spot si wide



Testat in casa, iluminarea de tip spot are un unghi vizibil de lumina de aproximativ de 60 de grade (haloul luminos maxim, nu spotul efectiv), pe cand la cele 3 LED-uri cu prisma unghiul depaseste clar 120 de grade, facand-o pe domeniul "search light" mult mai potrivita astfel, spotul ramanand in schimb potrivit pt. pescuit, vanatoare, semnalizare etc.

Lanterna este foarte versatila datorita celor doua capete de iluminare spot/wide, a protectiei la intemperii dar si datorita acumulatorului foarte potent de tip 26650 3,7V/4.000mAh care asigura o durata mai mare de iluminare fata de un acumulator de tip 18650 din alte lanterne comparabile. In clasa ei de versatilitate, dimensiune, pret si potenta baterie, este de departe peste orice alta lanterna cu zoom de pe piata (cele fara zoom nu sunt la fel de versatile, deci nu prea putem compara).

Daca ar fi sa schimb ceva la aceasta lanterna, atunci as schimba portul de incarcare micro-USB cu unul USB-C, dar si bateria proprietar cu una standard (stiu, ar insemna o carcasa interioara care sa duca plusul in partea de jos, deci aproape imposibil de realizat).

Multumesc PNI pt. reducerea oferita si recomand cu caldura tuturor sa testeze aceasta lanterna; pentru mine "it's a keeper" fara doar si poate.

Edited by trl, 06 August 2022 - 22:47.


#7
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Atasez in continuare si masuratorile de luminozitate, cu mentiunea ca, daca pentru fasciculul de tip spot rezultatul este clar (deoarece diametrul luminos este foarte vizibil), pt. fasciculul de tip superangular (cel cu 3 LED-uri prismatice) diametrul luminos se vede mai bine cu ochiul liber decat cu camera foto si este de aprox. 0,5m la 2m in fata, dupa care continua un halou de lumina care umple un unghi de aprox. 120 de grade. Fara un lightbox perfect nu pot masura cu precizie fasciculele luminoase superangulare, deci mai jos este o estimare (in realitatea sunt mai multi lumeni decat cei masurati).

Attached File  IMG_0675.jpg   590.75K   7 downloads  Attached File  IMG_0676.jpg   515.36K   7 downloads  Attached File  IMG_0677.jpg   477.62K   5 downloads

Tr. 1: 1.685 lx / 53 lumeni, Tr. 2: 5.110 lx / 160 lumeni, Tr. 3: 17.280 lx / 545 lumeni



Attached File  IMG_0678.jpg   546.22K   4 downloads  Attached File  IMG_0679.jpg   579.69K   3 downloads  Attached File  IMG_0680.jpg   550.74K   3 downloads

Tr. 1: 172.8 lx / 136 lumeni, Tr. 2: 567 lx / 445 lumeni, Tr. 3: 1.838 lx / 1.444 lumeni


Edited by trl, 07 August 2022 - 17:15.


#8
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.09.2005

View Posttrl, on 06 august 2022 - 22:33, said:


LED-ul pt. focus, cel cu unghi ingust este un GW PUSRA1.PM Duris P8 de la OSRAM, care are urmatoarele specificatii:

  • Forward Voltage: max. 3,2V
  • Forward Current: max. 1.500mA
  • Operating Temperature: max. 125C
  • Junction Temperature: max. 135C

Pe treapta maxima, LED-ul cu focus, observam peste 17.000 lux, care la un diametru de lumina de 10 cm inseamna aproape 550 lumeni


Multumesc PNI pt. reducerea oferita si recomand cu caldura tuturor sa testeze aceasta lanterna; pentru mine "it's a keeper" fara doar si poate.

Salutare.
Nu mi-e clar de unde ai obtinut (de fapt ai estimat) 550 lumeni, deoarece in catalogul LED-ului respectiv acesta are ca valori tipice Luminous Flux: typ. 257 lm, Luminous efficacy: typ. 131 lm/W, deci o putere de cca. 2W (nu 5W cum apare in specificatiile lanternei).

Attached Files


Edited by teoteo, 09 August 2022 - 17:39.


#9
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Salut Teo,

Masuratorile sunt mai sus, iar conversiile sunt facute cu https://www.rapidtab...alculator.html. In datasheet se specifica lumenii la 700 mA, dar estimez ca F200 are un consum ceva mai mare (nu pot sa-l masor, din pacate, datorita celor 3 pini de interconectare la bateria "custom"). Curentul maxim admis in datasheet prin acest LED pare sa fie de 1.500 mA.

In plus, acest P8 este EOL de ceva timp, deci este totusi posibil sa fie un alt LE OSRAM la interior (probabil tot PUSRA1.PM), doar ca din pozele macro facute de mine nu pot spune ca am reusit sa descifrez ce scrie pe acel LED.

Ca si comparatie paralela, la F30 am masurat un curent maxim 100% identic cu cel maxim identificat in datasheet (curent care scadea pe masura ce se incalzea LED-ul, bineinteles). E posibil la fel sa fie si aici, adica sa fie un curent mai mare la inceput, cand LED-ul este rece, dupa care sa scada treptat consumul pana la o valoarea mai "safe". Eu am masurat lux cu bateria incarcarcata la maxim in primele secunde de utilizare, de unde si valoarile din foto de mai sus.

Daca ai un lightbox poti incerca sa o testezi personal, cu toate ca la masurarea fasciculul de tip spot nu ar tb. sa fie diferente notabile, ci doar la masurarea cant. de lumina de la cele 3 LED-uri prismatice (lumina este prea wide pt. a fi corect masurata fara un lightbox).

Toate bune!

#10
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.09.2005

View Posttrl, on 09 august 2022 - 18:32, said:

Salut Teo,

Masuratorile sunt mai sus, iar conversiile sunt facute cu https://www.rapidtab...alculator.html. In datasheet se specifica lumenii la 700 mA, dar estimez ca F200 are un consum ceva mai mare (nu pot sa-l masor, din pacate, datorita celor 3 pini de interconectare la bateria "custom"). Curentul maxim admis in datasheet prin acest LED pare sa fie de 1.500 mA.

In plus, acest P8 este EOL de ceva timp, deci este totusi posibil sa fie un alt LE OSRAM la interior (probabil tot PUSRA1.PM), doar ca din pozele macro facute de mine nu pot spune ca am reusit sa descifrez ce scrie pe acel LED.

Ca si comparatie paralela, la F30 am masurat un curent maxim 100% identic cu cel maxim identificat in datasheet (curent care scadea pe masura ce se incalzea LED-ul, bineinteles). E posibil la fel sa fie si aici, adica sa fie un curent mai mare la inceput, cand LED-ul este rece, dupa care sa scada treptat consumul pana la o valoarea mai "safe". Eu am masurat lux cu bateria incarcarcata la maxim in primele secunde de utilizare, de unde si valoarile din foto de mai sus.

Daca ai un lightbox poti incerca sa o testezi personal, cu toate ca la masurarea fasciculul de tip spot nu ar tb. sa fie diferente notabile, ci doar la masurarea cant. de lumina de la cele 3 LED-uri prismatice (lumina este prea wide pt. a fi corect masurata fara un lightbox).

Toate bune!

Cred totusi ca ai gresit la calcule, adica la cifrele puse in formula de pe acel site (v. poza atasata). Este vorba de aria suprafetei pe care ai masurat cu luxmetrul. O sa explic de ce, dar asa pe intelesul tuturor celor care (poate) o sa mai citeasca.

In cazul unei surse izotrope, un punct adica, ce lumineaza uniform peste tot (sa zicem ca un LED in centrul unei sfere de sticla), pentru a masura fluxul luminos ("lumenii" adica) emis in toate directiile de LED avand la dispozitie doar luxmetrul tau (care masoara luminozitatea la suprafata sferei, adica lumina ce o primeste el pe lentila), trebuie sa facem o conversie de la luminozitatea masurata (Ev - lucși) la fluxul emis de LED (ΦV - lumeni).
In cazul unei surse izotrope (sfere) avem formulele fluxului emis in functie de ceea ce stim, Aria sferei sau Raza sferei:
1) ΦV(lm) = Ev(lx) x A(m2), adica valoarea ce o masoara Luxmetrul o inmultim cu Aria sferei daca o stim, sau, daca nu stim A dar stim raza sferei atunci:
2) ΦV(lm) = Ev(lx) x 4π x r2, deci asta in cazul in care cunoastem raza sferei r. Tu ai folosit in formula r = 0,05 m, dar nu e corect, pentru ca nu e raza sferei, e raza discului luminos, vedem mai jos.

In cazul unei surse directionate, tip "lanterna" sa zicem, lumina (fotonii) se va duce conic (v. poza atasata), dar lumina (fluxul luminos) emisa de LED este aceeasi (*) ca si in cazul sferei (* - in cazul reflectorului ideal), dar lumina se va regasi adunata pe un disc, cel masurat de tine cu diametrul d=10 cm (plus o mica parte in jurul lui, acel halou ce se vede si in poze), iar Luxmetrul va masura in acest caz o valoare mult mai mare fata de cazul izotropic (al sferei), dar suprafata de distributie a luminii va fi mai mica.
In acest caz, cunoastem suprafata (cea mica, de diametru d=10) pe care se aduna lumina majoritara, adica A = π x (d/2)^2 = 3.14 x 0.05 x 0.05 = 0.00785 m2, iar aceasta valoare A trebuie introdusa in formula.
Astfel, tinand cont de cele de mai sus, rezulta din calcul fluxul luminos de 135 lm.
Sunt convins ca ai masurat bine cu luxmetrul, iar calculele corecte sunt acestea. Daca ai masura si in zona haloului si ai face calculul suprafetei lui s-ar putea aduna si ce este acolo, iar daca tinem cont si de pierderile datorate reflectorului (*), poate ar ajunge in total in jur de 200 lm. Dar sigur e mult sub cei 500 lm declarati de producatorul lanternei F200 si relativ aproape de valoarea de catalog a LED-ului (cca. 300 lm).

Cel mai corect cred ca este sa se precizeze intensitatea luminoasa a fasciculului lanternei, masurata in cd (candela), cum fac de fapt multi producatori.

Apropo de curentul tipic si maxim din catalog... Valoarea tipica, la componentele electronice in general, este cea de lunga durata, care sigur nu distruge componenta (LED-ul i ncazul nostru). Maximul (1,5A, sau maximul absolut 2A) este de obicei curentul de foarte scurta durata, eventual secunde (sau doar milisecunde la absolut).
Se poate folosi curentul maxim doar daca se foloseste modulatia PWM pentru reglajul intensitatii (adica 0 - 1,5A - 0 - 1,5A...in succesiune rapida si variabila ca lungime a pauzelor) dar curentul rezultat din modulatie ca medie e mult sub val. maxima de 1,5A.

Am incercat sa fac aceasta expunere de dragul teoriei si pentru a da o mana de ajutor cuiva interesat si poate pasionat, nu cred ca sunt multi cititori foarte interesati de subiect sau de acest model de lanterna...Posted Image

Spor la testele viitoare!

Attached Files


Edited by teoteo, 10 August 2022 - 02:07.


#11
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Multumesc Teo pt. expunere, o voi analiza mai amanuntit ulterior.

Daca as avea o sfera ideala, atunci ar avea sens sa masor toate reflexiile acesteia si sa calculez cat mai corect nr. de cd sau de lm functie de aria sferei. Fara sfera, nu pot utiliza aria expusa de tine deoarece reflexiile mele sunt doar in plan 2D, deci neavand reflexii din spate si lateral nu pot utiliza calculele pt. sfera.

Testele mele se bazeaza pe altele similare efectuate pe alte forumuri de profil si mentionez ca, prin aceleasi metode, mi-a dat chiar si pt. Nitecore P20i niste valori foarte apropiate de cele ale producatorilor. Pe mine ma intereseaza daca valorile masurate de mine sunt cu mult diferite fata de ce spune producatorul sau daca sunt apropiate.

Dupa cum ziceam si mai sus, daca ai o sfera sau poate alte metode mai potrivite pt. astfel de masuratori, te rog sa iei lanterna spre testare. Chiar sunt curios de valorile obtinute printr-o sfera, eventual comparativ si cu alte lanterne "etalon".



#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Testul cu tavanul e mai bun. Ca se disperseaza aproape uniform lumina. Trebuie doar o lanterna la care stii precis output-ul pentru a calibra rezultatul luxmetrului.

Nu mai bun decat sfera ci decat masurarea directa a intensitatii si raportarea ei la suprafata. Pentru ca suprafata iluminata direct nu e iluminata chiar uniform.

#13
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.09.2005

View Posttrl, on 10 august 2022 - 07:32, said:

Multumesc Teo pt. expunere, o voi analiza mai amanuntit ulterior.

Daca as avea o sfera ideala, atunci ar avea sens sa masor toate reflexiile acesteia si sa calculez cat mai corect nr. de cd sau de lm functie de aria sferei. Fara sfera, nu pot utiliza aria expusa de tine deoarece reflexiile mele sunt doar in plan 2D, deci neavand reflexii din spate si lateral nu pot utiliza calculele pt. sfera.

Testele mele se bazeaza pe altele similare efectuate pe alte forumuri de profil si mentionez ca, prin aceleasi metode, mi-a dat chiar si pt. Nitecore P20i niste valori foarte apropiate de cele ale producatorilor. Pe mine ma intereseaza daca valorile masurate de mine sunt cu mult diferite fata de ce spune producatorul sau daca sunt apropiate.

Dupa cum ziceam si mai sus, daca ai o sfera sau poate alte metode mai potrivite pt. astfel de masuratori, te rog sa iei lanterna spre testare. Chiar sunt curios de valorile obtinute printr-o sfera, eventual comparativ si cu alte lanterne "etalon".

Testul facut de tine este corect, principiul de masura e bun, nu e problema acolo, doar valoarea 0.05m pe care ai introdus-o in formula la "Enter spherical radius" nu e buna, pentru ca 0,05m este raza discului (spotului) de lumina concentrate, nu raza unei sfere.
Deci in cazul tau, trebue calculata manual Aria spotului caruia i-ai masurat cu luxmetrul luminozitatea, A = π x (d/2)^2 = 3.14 x 0.05 ^2 = 0.00785 m2, iar valoarea 0.00785 m2 sa o introduci la "Or enter surface area".

Daca era un LED punctiform (caz ideal, teoretic) suspendat in aer, care lumina in toate directiile uniform, atunci masurai cu luxmetrul la o distanta oarecare (R1) si atunci puteai pune R1 la "Enter spherical radius" pentru ca oriunde ai fi masurat in jurul LED-ului, la distanta R1, obtineai aceeasi valoare, adica erai pe o "sfera" imaginara de raza R1.

Ca principiu, luxmetrul masoara intensitatea intr-o anumita zona, iar in formula pui valoarea masurata de el si mai pui Aria zonei pe care masori lumina sosita, ca sa obtii lumina totala sosita pe suprafata, ca sa spunem asa. De aici formula calculeaza apoi lumina emisa de sursa (fluxul luminos - masurat in lumeni).
Daca zona luminata e suprafata unei sfere (mai greu de facut asta) atunci poti pune raza sferei si calculeaza softul aria (care nu prea ne intereseaza oricum), iar daca zona are alta forma, un disc (spot) de exemplu, atunci pui aria discului si in acest caz raza calculata de soft (care iarasi nu prea te intereseaza) va fi raza unei sfere echivalente mai mici care are aceeasi arie cu aria spotului tau.

Apropo de teste, cunosc principiile, dar nu am aparatura de masura pentru surse de lumina (am insa pentru alte domenii) si nu sunt interesat de testarea lor, desi cautam o lanterna si de aceea am ajuns si aici pe forum.

Bafta!

Edited by teoteo, 10 August 2022 - 10:11.


#14
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Multumesc inca odata Teo pt. exemplificare si teorie, dar in cazul meu voi ramane momentan la setup-ul si formulele de masurare expuse anterior deoarece observ ca am rezultate consistente. Cand voi putea si voi avea timp voi face un "duct" de masurare sau poate chiar o sfera, dar momentan nu-mi permite timpul.

Ca si ultima exemplificare, am masurat adineaori Nitecore P20i si la 2m in fata am citit 7.300 lux, ceea ce reprezinta:
- 29.200 cd fata de 29.500 cd indicat de producator
- respectiv 1.797 lx fata de 1.800 lx indicat de producator (prin metoda indicata de tine ar iesi 449 lm)
Modus operandum a fost similar cu cel anterior, pe un diametru al conului de lumina de 28 cm.

Ce rugaminte am Teo, ca sa nu mai poluam aici thread-ul, fa te rog un nou thread strict pe tematici de masurat surse de lumina si da-mi-l te rog in privat, deoarece as fi incantat sa urmaresc threadul respectiv. Poate gasim niste forumisti care chiar au astfel de sfere de masura etalonate ANSI-lumens si care s-ar putea implica activ in masuratori de lanterne sau diverse surse de lumina.

Multumesc frumos!

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"cautam o lanterna si de aceea am ajuns si aici pe forum"

Nu ar fi ok sa se discute asta pe topicul asta. Decat poate dupa ce te hotarasti ca cea din topic e cea mai potrivita pentru ce vrei sa faci cu o lanterna.

https://forum.softpe...le/page__st__90

#16
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.09.2005

View Posttrl, on 10 august 2022 - 17:40, said:

Multumesc inca odata Teo pt. exemplificare si teorie, dar in cazul meu voi ramane momentan la setup-ul si formulele de masurare expuse anterior deoarece observ ca am rezultate consistente. Cand voi putea si voi avea timp voi face un "duct" de masurare sau poate chiar o sfera, dar momentan nu-mi permite timpul.

Ca si ultima exemplificare, am masurat adineaori Nitecore P20i si la 2m in fata am citit 7.300 lux, ceea ce reprezinta:
- 29.200 cd fata de 29.500 cd indicat de producator
- respectiv 1.797 lx fata de 1.800 lx indicat de producator (prin metoda indicata de tine ar iesi 449 lm)
Modus operandum a fost similar cu cel anterior, pe un diametru al conului de lumina de 28 cm.

Ce rugaminte am Teo, ca sa nu mai poluam aici thread-ul, fa te rog un nou thread strict pe tematici de masurat surse de lumina si da-mi-l te rog in privat, deoarece as fi incantat sa urmaresc threadul respectiv. Poate gasim niste forumisti care chiar au astfel de sfere de masura etalonate ANSI-lumens si care s-ar putea implica activ in masuratori de lanterne sau diverse surse de lumina.

Multumesc frumos!

@underb
Am intrat in dialog pentru ca am vazut modelul PNI F200 si eram curios daca din masuratorile facute se confirma fluxul luminos (acesta este termenul corect, nu Intensitate luminoasa cum spun ei) de 550lm. Din toate datele masurate de trl acea valoare pentru mine nu se confirma si am argumentat de ce si m-am referit la cazul F200 in fiecare postare (desi vrand-nevrand a fost nevoie si de cateva explicatii de principiu).

@trl
Metoda ta de masura este buna, repet. Nu am afirmat ca trebuie sa o modifici, doar ca la valoarea masurata pentru PNI F200 la testul cu 1 LED, trebuie pusa in formula valoarea suprafetei (spotului) pe care masori cu luxmetrul, deci nu pui raza spotului 0,05m la rubrica "raza sferei". Este clar acest lucru chiar din denumirea din formula "enter surface area".
Faptul ca ai obtinut la F200 valoarea 542 lm, apropiata de 550, este pura coincidenta. In plus, ai masurat doar spotul central, iar daca tii cont si de haloul din jur, ar trebui sa mai adaugi acolo niste lumeni, ai trece probabil de 600 lm, ceea ce la F200 ar fi chiar imposibil de crezut.
In plus, LED-urile OSRAM P8 din catalog nu au mai mult de 300-350 lm oricare, deci hai sa avem "common sense" macar daca la formule mai discutam ce si cum.Posted Image

off-topic
Nu are sens pentru mine un thread pe tema masuratorilor luminii si nu am timp de a preda/explica online. Insa mi-a placut testul facut de trl si am apreciat efortul, de aceea am vrut sa il ajut puțin.
Exista teorie suficienta si exemple in manuale dar si pe internet, despre fluxul luminos (lx) emis de o sursa de lumina, iluminare (lx) a unei suprafete si intensitate luminoasa (cd) a unei surse intr-o anumita directie. Trebuie intelese intai principiile, adica ce reprezinta aceste notiuni, care e legatura intre ele, apoi iti dai seama cum le aplici practic si iti dai seama de ce o anumita abordare este nepotrivita sau chiar gresita.
De exemplu, intelegi de ce "lumenii" multi la o lanterna oricum nu sunt foarte relevanti (la fel cum 24 Mp pe un senzor 1/2,5" nu valoreaza mai nimic fata de 4 Mp pe un senzor de 1/1", dar 24 Mp vand mai bine produsul), la o lanterna mai relevante sunt "candelele", sau intelegi de ce "lucșii" masurati scad pe masura ce te indepartezi de lanterna, insa "candelele" lanternei raman constante. Apoi intelegi de ce produsul dintre aria spotului si "lucșii" masurati este constant (adica te indepartezi, spotul este mai mare dar "lucsii" scad, insa produsul ramane acelasi).

Nu voi continua aceasta discutie, pentru mine e clar rezultatul masuratorilor la aceasta lanterna.
Toate bune tuturor si nu uitati: "Non multa, sed multum" (sau "Puțin, dar de calitate")!

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am zis de topicul celalalt pentru ca se putea discuta mai pe larg. Despre mai multe lanterne de la mai multi producatori.

Asta e mai mult topic de prezentare si feedback pt produsul din titlu.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate