Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Permis obtinut in Italia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Fang86

Fang86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.06.2022
Am inteles de la cineva ca in Italia cei care dau de permis auto si iau examenul,timp de 3 ani sunt obligati de legile de acolo sa nu conduca masini cu mai mult de 100cp.Este adevarat?

#2
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Pai si ce tii se pare anormal?
Vrei sa fie ca la noi, tineri de 18-19 ani cu 3000cmc intrand in gard si prin statiile de autobuz cu ele peste oameni?

#3
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
https://www.patentat...opatentati.html

daca bagi la traducator ai sa intelegi cate ceva , si cred ca asta cu 100 cv e ultima dintre probleme

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Daca are in masina un tovaras (adica pretenar, nu - neaparat - comunist) cu carnet si sub 65 de primaveri, limita de 95 CP dispare. Caca maca. Se vede ca-s latini...

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,294
  • Înscris: 21.04.2004
Deci tre doar sa gaseasca un pretenar in virsta si sinucigas.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Prostii. Iti rupi capu' si cu Trabantu'.
100 cp pe o masina foarte usoara (Lotus de exemplu) inseamna mult.

#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Nici măcar nu trebuie să fie o mașină ușoară. Prima mea mașină a fost un Vectra B, în urmă cu douăzeci de ani. Îmi amintesc și acum că prindea 180 km/h deși avea fix 100 de cai putere. Sunt și acum destule mașini noi care nu depășesc bariera celor 100 de cai. Deci da, pe mâna unui puști neexperimentat e mortală și una de 50 de cai putere.

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postcaiuscorneliu, on 03 iulie 2022 - 01:05, said:

Nici măcar nu trebuie să fie o mașină ușoară. Prima mea mașină a fost un Vectra B, în urmă cu douăzeci de ani. Îmi amintesc și acum că prindea 180 km/h deși avea fix 100 de cai putere. Sunt și acum destule mașini noi care nu depășesc bariera celor 100 de cai. Deci da, pe mâna unui puști neexperimentat e mortală și una de 50 de cai putere.
Daca o calci"" in blana""din gresala pe aia de 50hp nu prea se intampla nimic,incearca cu una de 300hp sa vezi ce si cumPosted Image

Edited by florinellll, 03 July 2022 - 07:12.


#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
114d :)
Are 95cp niste cuplu.

"i"ul are vreo suta de cai in caz ca nu e limitat la 95 in Italia.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFang86, on 02 iulie 2022 - 20:59, said:

sunt obligati de legile de acolo sa nu conduca masini cu mai mult de 100cp.Este adevarat?
Nu știu dacă e vreo lege in sensul ăsta, însă nu e greu de respectat, la ei 80-90% din mașinile din trafic sunt tărăboanțe din clasa mini.
Sunt chiar in Italia acum, am condus aici câteva sute de km. Azi plec spre casă….

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
Karhu,fii onest si pune ca in afara de ceva autostrazi din nord si centru masina puternica nu prea ai nevoie.  Ai mers pe o ,, statala?,,De aia care e pe la 5 Terre sau in jurul  lacului Garda?   Nu ai nevoie de treaba grea la cmc!    Cand esti in vacanta in italia te ,,invarti,, pe o raza de 100 km.  Si deja nu ai timp, sa mananci sa vezi sa ,,trombi,, ce gasesti!

Esti in scoala de soferi(si ai foglio rosa) poti sa conduci cu cineva in Dr. cre are carnet de mai mult de 10 ani. Nu poti iesi pe autostrada. Aici nu mai stiu de cilindrata,dar avnd in vedere ca timp de (parca) 1 an dupa ce iei carnetul nu poti iesi pe autostrada singur nu vad sensul masina puternica.

#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014

View PostFang86, on 02 iulie 2022 - 20:59, said:

Am inteles de la cineva ca in Italia cei care dau de permis auto si iau examenul,timp de 3 ani sunt obligati de legile de acolo sa nu conduca masini cu mai mult de 100cp.Este adevarat?

Timp de 1 an e limita asta.
3 ani ai alte limite:
-nu poti merge cu mai mult de 100kmph in autostrada
-orice sanctiune costa dublu la fel si numarul de puncte.
-toleranta 0 la alcool.

View PostMikeSpike, on 03 iulie 2022 - 13:05, said:

. Aici nu mai stiu de cilindrata,dar avnd in vedere ca timp de (parca) 1 an dupa ce iei carnetul nu poti iesi pe autostrada singur nu vad sensul masina puternica.

Poti iesi pe autostrada doar ca nu poti merge cu mai mult de 100km/h in primii 3 ani.

Edited by Barboso, 20 July 2022 - 13:17.
Citat / raspuns dublat


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate