Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Card "emag"

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Am si eu un card Emag si pana acum l-am folosit doar pentru cumparaturi pe Emag. Daca doresc sa cumpar de pe alt magazin online care nu e partener Raiffeisen, oare voi plati dobanda chiar daca achit ratele integral si in termen?

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Răspunsul îl găsești în contractul semnat la primirea cardului...

Edited by wertyck, 03 June 2023 - 12:26.


#21
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Cardul e facut acum doi ani si nu mai stiu pe unde am pus contractul....

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.raiffeis...mparaturi-emag/ - am întrebat eu Google pentru tine. Spor la lectură.
Pe viitor încearcă să te împrietenești cu Google, că îți poate răspunde la 90% din întrebări.

"Cumperi acum si platesti mai tarziu
Poti cumpara produse pe care le achiti apoi in rate lunare fara dobanda sau rate cu dobanda redusa, oriunde in lume. Consulta Regulamentul. Lunar, rambursezi doar 5% din suma datorata sau mai mult, la alegere. Ai 0% dobanda la comercianti cand rambursezi integral sumele utilizate pana la scadenta lunara."

https://www.raiffeis...pdf?MOD=AJPERES



#23
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
In primul rand, multumesc frumos pentru raspunsuri! Nu sunt lenes in cautari pe google. Cred ca acum nu m-am priceput sa "rafinez" bine cautarea, asta ar fi explicatia. Deh, batranetile, m-am nascut cam devreme in secolul trecut... Am cautat si eu dar m-am lovit mereu de alt link care duce spre pagina unde aplici pentru cardul Emag.
Am vrut o confirmare si ma asteptam (nu am avut pretentia) la un raspuns de genul da sau nu de la cineva care a cumparat din alta parte decat Emag, nicidecum nu am avut pretentia sa caute altii pentru mine. Dar daca tot mi-ai raspuns si mi-a fost de folos inca o data iti multumesc frumos!

#24
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 11.08.2019
Chestia e ca de acum 2 ani de cand il ai poate s-au mai schimbat conditiile, si unu facut recent e diferit de al tau. De asta e bine sa te uiti ce ai semnat tu, nu altul altcandva.

#25
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 05.09.2014

View Postcotzi, on 03 iunie 2023 - 17:31, said:

In primul rand, multumesc frumos pentru raspunsuri! Nu sunt lenes in cautari pe google. Cred ca acum nu m-am priceput sa "rafinez" bine cautarea, asta ar fi explicatia. Deh, batranetile, m-am nascut cam devreme in secolul trecut... Am cautat si eu dar m-am lovit mereu de alt link care duce spre pagina unde aplici pentru cardul Emag.
Am vrut o confirmare si ma asteptam (nu am avut pretentia) la un raspuns de genul da sau nu de la cineva care a cumparat din alta parte decat Emag, nicidecum nu am avut pretentia sa caute altii pentru mine. Dar daca tot mi-ai raspuns si mi-a fost de folos inca o data iti multumesc frumos!
Am eu facut recent. nu ai comisioane daca platesti banutii in 56 de zile . (nu ma refer la rate, ci banii care ii folosesti la comercianti, cumparaturi obisnuite . ) Iar la rate ai dobanda 0 daca vrei din alta parte decat de la emag , dar sa intrebi comerciantul daca accepta plata cu cardul in rate de la emag / raiffeisen cu dobanda 0 . Iar la restragere ATM nu am incercat da am auzit ca acolo ter rupe , cam 26% din valoare .

Apropo stie cineva de ce la emag nu mai arata cate puncte primesti la ei daca folosesti cardul emag?

Edited by bogdanz1231, 03 June 2023 - 19:26.


#26
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Merită cardul de cumpărături Raiffeisen prin parteneriat eMag? E suficientă condiția celor 3 luni lucrate minim sau tot 1 an trebuie?

#27
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 26.12.2015
Dacă faci mai tot timpul cumpărături pe Emag, probabil că da. Ultima dată când m-au bătut la cap cu acest card trebuia să ai 3 luni consecutive la același angajator și contract pe o perioadă nedeterminată..

Edited by Cosmin_Andrei, 31 March 2024 - 19:01.


#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Am fost sunat de la Raiffeisen și mi s-a transmis că nu sunt eligibil, la prima vedere, dar să mă duc într-o agenție de-a lor. Nu am istoric de credite, deci scorul ăla Fico e la nivelul mării, dar oricum vreau un plafon mic.

Edited by Vlad_22, 04 April 2024 - 19:22.


#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă nu ai mai avut credite, e mai rău decât cei cu restante la credite, că ai scor FICO 0.

#30
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi și nu trebuie mișcat acel 0?

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
0 chiar nu are cum, ca minim e 300. Asa e facut scorul asta, intre 300 si 850. Probabil sa nu se simta jigniti unii ca au 0.


#32
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,160
  • Înscris: 03.12.2021
Restante e neacceptabil. La noi scorul fico nu prea conteaza, ci sa nu ai restante, sa ai vechime si sa te incadrezi in scoringul lor (cum ar fi grad de indatorare 40% sau mai mic)

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Cel putin la imprumuturi conteaza. Cand ma batea gandul de un ipotecar, o ruda ce lucra la banca mi-a zis ca fara istoric nu am ce cauta la usa bancii. Am luat un credit de 5000 de lei, l-am achitat dupa o luna si am luat credit 10000 lei, achitat iar dupa o luna. Am mai luat un card de cumparaturi si l-am dus a doua zi inapoi.
Cand am cerut ipotecar, nu a comentat banca, mi-au acceptat 80% grad de indatorare. Fico am 765.

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Mai taie jumătate din acei 80% …

Sau spune Povestea completă, că ca ai adus și un codebitor in contract.

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
la momentul ala se permitea oricat, erau ultimele zile, am luat apartamentul de craciun si de la 1 ianuarie a taiat bnr macaroana.

#36
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Și atunci care e relevanța pentru op care întreba AZI dacă îl acceptă, nu în 2008?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate