Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Se va schimba paradigma industrială a Europei/lumii dezvoltate după evenimentele din ultimii 2 ani?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#19
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View PostAlexEn, on 28 iunie 2022 - 17:57, said:



Stop buying shit :)

Stopped buying shit long time ago.

#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Depinde si de producator.

Inca sunt firme care asambleaza in Europa, de exemplu am luat bicla Focus asamblata in Germania, de nota 20 pe partea de cadru, restul au fost schimbate dupa preferinte si nevoi.
Azi mi-am luat niste ghete Haix produse in Croatia, toata gama lor de oras, drumetie, protectie si "speciale" sunt facute pe continent. Sosetele si alte chestii mai mici sunt facute in Slovenia. La fel si la electronice, caut sa fie facute pe aici prin zona, chestiile de IT ce sunt exclusive Asia.

Dar produsele facute in tari non-Asia sunt mai scumpe si le caut atat pe cat de mult pot.

#21
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postconnectorxp, on 28 iunie 2022 - 18:50, said:

Dar produsele facute in tari non-Asia sunt mai scumpe si le caut atat pe cat de mult pot.
That is the way!

#22
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View Postconnectorxp, on 28 iunie 2022 - 18:50, said:

Depinde si de producator.

Inca sunt firme care asambleaza in Europa, de exemplu am luat bicla Focus asamblata in Germania, de nota 20 pe partea de cadru, restul au fost schimbate dupa preferinte si nevoi.
Azi mi-am luat niste ghete Haix produse in Croatia, toata gama lor de oras, drumetie, protectie si "speciale" sunt facute pe continent. Sosetele si alte chestii mai mici sunt facute in Slovenia. La fel si la electronice, caut sa fie facute pe aici prin zona, chestiile de IT ce sunt exclusive Asia.

Dar produsele facute in tari non-Asia sunt mai scumpe si le caut atat pe cat de mult pot.

La bocanci și ghete chiar ai de unde alege.Is o grămadă de firme renumite ce produc în România.

#23
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Cu Macron "sigur"" se va schimba
https://ziare.com/em...emirate-1748596
https://www.newsweek...y-limit-1719747

Quote

”Joe, scuză-mă că te întrerup”
le-am zis la chinezi sa mareasca productia

Edited by McDude, 28 June 2022 - 19:11.


#24
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,065
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAlexEn, on 28 iunie 2022 - 16:41, said:

Am mai supravietuit, dar nu in ultima vreme. Suntem prea dependenti de industria in masa din Asia.
Ati uitat de criza de componente electrice/electronice cand s-au certat americanii cu chinezii?

Faptul ca 90% din cipuri si semiconductori se fabrica in Taiwan e o mare vulnerabilitate daca ii tuna Chinei sa puna de o operatiune speciala gen Putin acolo.


Se vede si acum.
Comand o masina noua din Coreea, vine dupa 6-7 luni.

Edited by marius.bunu, 28 June 2022 - 19:22.


#25
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postmarius.bunu, on 28 iunie 2022 - 19:20, said:

Taiwan e o mare vulnerabilitate daca ii tuna Chinei sa puna de o operatiune speciala gen Putin acolo.
Nu e chiar la fel situatia.
Ucraina e...disposable...

#26
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAlexEn, on 28 iunie 2022 - 17:05, said:

Degeaba investesti daca nu iti cumpara nimeni produsele. Momentan Asia este cel mai ieftin loc pentru producere bunuri de larg consum.
Hai sa le facem local (in Europa sau in Romania) si sa le vindem cu un pret mai mare. Cine crezi ca le cumpara?

Care sunt valorile vestice, de curiozitate?
Ar cumpara si va cumpara. TOATA lumea!
Diferenta dintre salarizarile occidentale versus Asia s-a facut simtita doar in marja de profit a proprietarilor marilor concerne. Nu s-a regasit si nu se regaseste absolut deloc aceasta diferenta de salarizare in pretul de vanzare cu amanuntul la utilizatorul final.

Ducerea productiei mondiala in China si Asia per ansamblu nu a insemnat nicidecum o diminuare a preturilor produselor, nici o crestere a calitatii acestora, ci dimpotriva. Deci platesti / platim la fel sau mai mult pentru o calitate mai slaba produse care trebuiesc inlocuite mult mai des.

Solutia: relocare productie in Occident, chiar si cu crestere pret insa vii cu calitate care sa iti permita sa poti utiliza un [smartphone * doar ca exemplu] cinci ani in loc de un an sau doi

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostBlueKing-69, on 28 iunie 2022 - 20:26, said:

Ducerea productiei mondiala in China si Asia per ansamblu nu a insemnat nicidecum o diminuare a preturilor produselor

Glumesti, nu-i asa?

#28
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Nu, nu glumeste. Poate doar aparent ti se pare ca e totul mai ieftin.
Vorba aia, pentru lucrurile facute in vest avem /r/BuyItForLife, pentru ciurucuri, avem /r/Chinesium…

A, uitasem ca si job-ul ti-a fost outsourced tot in China probabil daca erai blue collar. Acum ai…gig economy.
Deci e cam double whammy, da, totul e mai scump.

Edited by Ninja, 28 June 2022 - 20:38.


#29
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostNaijax, on 28 iunie 2022 - 16:36, said:

S-a mai disutat asta de un trillion de ori
Este vorba de costul de productie  + costul fortei de munca
In China faci o bicicleta cu 100$ iar salariul unui muncitor este 50$ (am scos cifrele din burta ca nu am chef sa le caut pe alea reale)
In Germania faci o bicicleta cu 500 EUR iar salariul unui muncitor este 1500 EUR
Care e mai rentabil ?
Sa faci biciclete in China si sa le vinzi in Germania...

#30
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAlexEn, on 28 iunie 2022 - 20:29, said:

Glumesti, nu-i asa?
Ntz!

#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
Prostie mai mare n am auzit.
Sclavagismul a fost o intreaga era in istorie, munceau sclavii pt a si imbunatati calitatea  vietii?

Majoritatea lucrurilor s au creant din cauza dorintei de preamarire (vreau sa am mai mult) si  a spiritului mercantil (vreau sa produc mai mult, ca sa vand mai mult, ca sa am mai mult).

View Postrepresor, on 28 iunie 2022 - 17:26, said:

Tot ce s-a creat vreodata pe planeta, a fost creat de oameni cu scopul de a imbunatati calitatea vietii celor care muncesc si contribuie la aceste "creatii" ...
Strict la topic, nu, nu se va schimba ceva fundamental.
Diferenta de pret si implicit profit merita sa produci lucruri in Asia.
Eu stiu, poate criza asta energetica sa ne faca un pic mai economi, dar nu  cred.

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
1) Mutarea producţiei în Asia a scăzut preţurile de vânzare. Dar au crescut alte costuri;
2) Între Germania şi alte ţări cu salarii mari şi China mai există şi alte ţări: Ungaria, Slovacia, România, Bulgaria, poate Croaţia. Mă refer la ţări din U.E., că aşa ar putea să fie şi Serbia (care din păcate are o atitudine pro-rusă). Deci parte din producţie se poate face în ţările cu salarii mai mari, dar asamblarea finală sau chestiile cu fineţe mai scăzută se pot produce şi în Europa de Est, deci să zicem că schimbătoarele de viteze de la biciclete, frânele, jantele vin din Germania (sau poate Cehia) şi restul se fac în Europa de Est. Iese o bicicletă cu poate 50-200 Euro mai ieftină decât dacă ar fi făcută 100% în Germania;
3) Unii ar putea da mai mulţi bani pe produse manufacturate în Europa, alţii nu. Dar dacă ar creşte ponderea producţiei industriale, atunci am avea mai mulţi oameni angajaţi în partea de producţie, deci s-ar vinde mai multe produse cu preţ mai mare, aşa că preţul per produs s-ar putea să scadă;
4) Unele chestii ar putea fi declarate strategice, ca să nu fie mutată producţia în alte ţări. Halaleală mai producem (păcat că în România e slab cu agricultura ... şi cu sfecla de zahăr sunt probleme), dar şi aici sunt probleme. Însă nici ţările dezvoltate nu mai au chestia asta cu strategic, aşa că în Est e şi mai şi;
5) S.U.A.nezii erau printre cei mai tari la tramvaie şi trenuri. Acum trebuie să importe...

#33
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Ia mai zi-ne de vagoanele Pullman, lmao.

#34
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postelef, on 28 iunie 2022 - 17:56, said:

Sa renunte la consumerism ?
Exclus asa ceva!

Nici nu trebuie să se renunţe la consumerism deoarece acesta reprezintă bunăstarea. O lume în care totul este auster, e una a sărăciei.

Convingerea mea e că un Glob în care naţiunile se separă economic, aduce cu sine austeritatea şi conflictele, spre deosebire cea în care există un comerţ între toate naţiunile şi o economie fundamentată pe diviziunea munci, care e una a progresului.

Necazul pe care-l văd eu e însă altul ! În 2023 sau 2024, pe Glob vor trăi circa 8 miliarde de oameni, şi numărul va continua să crească până în 2038, când vor fi 9 miliarde. Şi tot aşa. Aici e necazul: că populaţia tot creşte, dar suprafaţa Pământului rămâne aceeaşi. Şi, în astfel de condiţii crizele nu se vor diminua ci se vor înmulţi, conform teoriei malthusiene ce spune că populaţia creşte în progresie geometrică, în timp ce mijloacele de subzistenţă cresc în progresie aritmetică. Adică, populaţia creşte prin înmulţire, în vreme ce resursele "doar prin adunare". Asta într-un sistem ecologic se echilibrează prin reducerea populaţiei.

Dar, cum oamenii sunt inventivi, poate că vor eluda această teorie prin descoperiri ştiinţifice şi inovaţii tehnologice.

Edited by lupini, 30 June 2022 - 11:57.


#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNinja, on 29 iunie 2022 - 22:37, said:

Ia mai zi-ne de vagoanele Pullman, lmao.

Care, cele din S.U.A. sau cele din Europa?   :rolleyes:  Compania din S.U.A. a fost destul de tare şi a produs şi tramvaie şi troleibuze.
A fost cumpărată de "Bombardier", care apoi a fost cumpărată de "Als.Tom.". Am greşit cu că nu se mai produce material rulant feroviar de tracţiune în S.U.A. ... se mai produce, dar nu ştiu cât % e concepţie Americană.

@ lupini : comerţ internaţional va mai exista. Dar pentru anumite chestii esenţiale, nu trebuie să depinzi de alţii.
Consumerismul nu e ceva rău, consumerismul exagerat e ceva rău de tot. Facem prea mult rău planetei şi nouă. E ca o schemă piramidală consumerismul exagerat.

#36
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postdjl, on 29 iunie 2022 - 11:03, said:

Deci parte din producţie se poate face în ţările cu salarii mai mari, dar asamblarea finală sau chestiile cu fineţe mai scăzută se pot produce şi în Europa de Est, deci să zicem că schimbătoarele de viteze de la biciclete, frânele, jantele vin din Germania (sau poate Cehia) şi restul se fac în Europa de Est.
Majoritatea se fac in China si li se pune eticheta de Europa de Est.

Caz concret: am luat o motocositoare cica fabricata in Cehia. Din aceea cu roti si tambur cu cutite.
Cu motor chinezesc si fuliile de antrenare a tamburului, facute din plastic.
Consecinta: in prima exploatare mai dura (buruieni inalte de 2 m), curelele or patinat si mi-or topit fuliile, iar apoi s-or rupt si curelele.
Rezolvare: demontat fuliile din plastic, mers la strungar si facut fulii din aluminiu, schimbat curelele.
Rezultat: e al doilea an in care taie buruienile ''zi de vara pana-n seara'', motorul duce, curelele duc, fuliile duc, cutitele fac prapad, barbieresc la rasul solului.
Avantaj: pretul o fost foarte ok, pe la 850 de oiro. Una ''cu shtaif'' ma sarea de 1500 de oiro.
Conditie esentiala: sa te pricepi sa o mesteresti.

View Postlupini, on 30 iunie 2022 - 11:56, said:

Nici nu trebuie să se renunţe la consumerism deoarece acesta reprezintă bunăstarea. O lume în care totul este auster, e una a sărăciei.
Bula o invatat la scoala despre bunastare si austeritate, da' n-o inteles prea bine.
Si-o venit acasa sa-i explice tac-su mai la concret despre ce e vorba.

- Mah Bula, cum sa-ti explic io..., ca sa intelegi. Uite, ca exemplu, bunastare inseamna: whisky, Mercedes si amanta.
- Si, austeritate ce inseamna ?
- Mah Bula, austeritate inseamna: sifon, metrou,... si ma-ta !

Edited by Hunor_66, 02 July 2022 - 13:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate