Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Tape - Home or small business

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Salutare

As vrea sa fac niste back-up-uri lunare/semestriale a aprox 6 TB si cu hdd-uri devine cam costisitor. Aveti idee de o solutie bazata pe tape-uri, pentru home/small business use ?

Am gasit ceva de la Dell, dar nu gasesc detalii despre conectivitate sau macar daca e ce am eu nevoie https://www.senetic....roduct/440-BBIU

Multumesc.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
In Cloud (AWS/Azure/GCP) te-ar costa cam $1-2/TB/luna stocarea pentru ceva de lunga durata ce vrei sa accesezi foarte rar. Cost suplimentar cand vrei sa citesti ce ai stocat, dar, fiind backup, presupun ca vrei sa le citesti doar in caz de forta majora.

#3
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

View Postdani.user, on 27 iunie 2022 - 12:28, said:

In Cloud (AWS/Azure/GCP) te-ar costa cam $1-2/TB/luna stocarea pentru ceva de lunga durata ce vrei sa accesezi foarte rar. Cost suplimentar cand vrei sa citesti ce ai stocat, dar, fiind backup, presupun ca vrei sa le citesti doar in caz de forta majora.

Ce ma pune pe ganduri este ca delta-urile pot fi destul de mari, si ajung la 6 luni sa am inca 3xinitial_size. In plus, back-up-urile se fac de pe NAS-uri Synology si pana acum Hyper_backup e sublim... atunci cand face ce trebuie.

Dar ai dreptate, trebuie sa mai aprofundez un pic.

#4
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
pt home use or SOHO , la back-up pe tape cheltuiala majora e cu masina de scris/citit casete ( tape library ) - sh pe la cateva sute/mii euro , si majoritatea au soft si conectori proprietar ; dificil/scump de facut service la ele .

#5
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Sh nu as lua, am schimbat doua chassis-uri la birou, si nu aveau 5 ani...

OK, atunci dati-mi voie sa reformulez: ce alta solutie de storage de (sa zicem) 30 Tb, exceptand cloud si hdd-uri ? Din ce vad, in cloud nu prea ai posibilitatea de a naviga printre fisiere, presupun ca nu exista decat restore full... Este interesant ca pret, si foarte probabil nu ai nevoie de restore in fiecare luna, asa ca pretul nu e chiar asa de gigantic, insa nu ii place sa nu pot face restore la un fisier anume, daca e nevoie...

Edited by ctz, 28 June 2022 - 08:35.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
In cloud ai posibilitatea de a naviga printre fisiere daca alegi o solutie mai scumpa. E un compromis: cu cat ofera ceva ce se poate accesa mai greu/rar cu atat e mai ieftin.

Edited by dani.user, 28 June 2022 - 09:36.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postctz, on 28 iunie 2022 - 08:33, said:

exceptand hdd-uri
Tot ele au costul pe TB cel mai mic plus flexibilitatea dorita. ~4000 lei 8 HDD x 4 TB si pana in 2000 lei un calculator cu 8 bay. O nimica toata pentru un business.

Edited by neagu_laurentiu, 28 June 2022 - 22:15.


#8
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

View Postneagu_laurentiu, on 28 iunie 2022 - 22:04, said:

Tot ele au costul pe TB cel mai mic plus flexibilitatea dorita. ~4000 lei 8 HDD x 4 TB si pana in 2000 lei un calculator cu 8 bay. O nimica toata pentru un business.


Da si nu. As vrea sa pastrez cateva restore point-uri, si delta-urile sunt destul de maricele. Ma uitam la iDrive si inca unul (imi scapa numele acum), par ok-ish, dar as prefera un cont demo pentru ca sa imi dau seama de cum face restore...

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pai calculeaza cat timp ia sa trimniti fisierele mari in cloud. Eu sunt adeptul: "Ce rau e sa n-ai lucrul tau".

#10
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
La volume mari de date, cloud-ul devine costisitor.
Banda... nu stiu, nu mi se pare nici asta asa avantajoasa; plus ca te bagi pe solutii proprietare.

Pentru... cat ai zis, 30TB? - un NAS sau DAS ar putea fi solutia cea mai buna. Dar faptul ca tot costul e upfront poate fi o problema; vorbim de ceva in genul 4x12TB + unitate NAS/DAS, si asta nu are cum sa fie ieftin.
HDD-urile externe, pe de alta parte, au preturi mai bune.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Daca are 1 Gbps upload nu e departe de viteza obisnuita de a scriere a unui HDD.

#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ai testat? Cu ce provider?
Unii au limitari, de exemplu Google Drive are maxim 45MB/s si 750GB pe zi. Din fericire, cam toti au planuri gratuite de cativa GB cu care se poate testa viteza.

Edited by TS030, 01 July 2022 - 00:07.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Cu Azure. 900+ Mbps spre blob storage, mai multe fisiere in paralel.

Edited by dani.user, 01 July 2022 - 00:04.


#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nice. Vreo 3-4 ore per TB de uploadat, o zi pentru backup-ul initial daca nu sunt alte restrictii (presupun ca incrementalele ar dura substantial mai putin).
Ce nu prea-mi place e ca nivelul Cool ar costa cam 10 euro per TB pe luna, si asta fara data retrieval.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Archive e de 10x mai ieftin decat Cool per TB dar cu mai multe restrictii, pentru date care unde merita costul/deranjul sa le recuperezi.

Edited by dani.user, 02 July 2022 - 07:58.


#16
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
La Archive deja speri sa nu fie nevoie sa iei datele de-acolo :)
Cat vine, 20 euro per TB? Vorba ta, pentru date care merita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate