Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Din anul 2025, Ford renunță la modelul Ford Focus.

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 07.02.2017
Din anul 2025, probabil datorita vânzărilor slabe, Ford nu va mai fabrica modelul Ford Focus.

Ford Focus care inca se mai fabrica,  nu va primi cu siguranță nicio variantă 100% electrică. Incertă este și situație uzinei din Saarlouis, acolo unde este produs în prezent Ford Focus, existând chiar informații legate de o posibilă vânzare a acesteia după 2025, Ford păstrând pentru producția sa, fabrica din Spania, unde, citeam în alt articol, se vor produce doar motorizări 100%electrice.

https://www.automark...025-109363.html

Edited by max_01, 27 June 2022 - 10:17.


#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Incepand cu modelul 3, Focus si-a pierdut identitatea ca masina si a inceput sa semene a Peugeot sau a orice alta firma.
Nu stiu daca ati observat dar pe zi ce trece masinile seamana tot mai mult una cu alta. Iar cand o firma scoate un model diferit (sau o forma) este bataie pe ele (gen Mazda).
Revenind, modelul focus a fost caracterizat de forma caracterista hatchback a spatelui si, mai ales, prin lampile spate verticale, foarte vizibile noaptea sau pe vreme rea. Incepand cu modelul 3 ambele au disparut, masina si-a perdut identitatea, iar rezultatul era previzibil.

Edited by adip1962, 27 June 2022 - 10:23.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Pai daca toata lumea doreste butoaie pe roti numite suv.. ar trebui si ei sa se reprofileze un pic, Kuga acela arata mai degraba a cutie in dunga decat butoi.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
trist. si eu cred ca cel mai ”frumos” model a fost al 2-lea, mai ales faceliftul. plus ca am iubit masina aia, sasiul ala pe drumuri virajate era ceva foarte distractiv. dar na, crossovere si suvuri. plus ca au avut doar motorul de 1.0 in 3 cilindrii cu diferite puteri.

a-3-a varianta a fost cea mai naspa, mai ales interiorul cu sutele de butoane. dar a-4a parea ok.

Edited by bobitad, 27 June 2022 - 10:29.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Ford Focus chiar arata bine. Ford ca si ceilalti constructori auto au implementat sistemul cu leduri. Acele lampi mari verticale pe spate nu se mai integrau pe un sistem led fiind mult prea scump pentru o compacta. Posibil ca propriile minisuvuri au canibalizat marca Focus.

Edited by Leo2006, 27 June 2022 - 10:31.


#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
o vor reinventa cu alt nume nou. mare scofala. nu-i mai zice focus, ii zice ficus sau cufos.

ii mai modifica putin caroseria ca la Logan si aia e.

#7
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 07.02.2017

 zyppster, on 27 iunie 2022 - 10:38, said:

o vor reinventa cu alt nume nou. mare scofala. nu-i mai zice focus, ii zice ficus sau cufos.

ii mai modifica putin caroseria ca la Logan si aia e.
În articol se spune ca nu va fi inlocuitor la Ford pentru Focus.Probabil datorita vânzărilor slabe.
Și tot probabil, Ford se va concentra pe pick-up-uri, suv-uri, limuzine.Si camioane(în America de Nord).

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Superb...si mai multe suv-uri :(

Imi placea Focus, mi se parea o masina cu un pret ok pentru ce oferea. Acum ceva timp au renuntat si la Mondeo in Europa...si aia o masina ok. Pare ca toata lumea vre SUV-uri (pana si Ferrari lanseaza unul).

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Focus-ul nu s-a mai vandut bine de mult timp. Cum spune si @adip1962, la Focus s-a pierdut identitatea. Familia mea conduce numai Ford de 30 de ani pana in prezent. Eu inca am un Ford Focus MK3 ST din 2012 si pe care am vrut sa il innoiesc cu un MK4. Optic vorbind imi place, dar interiorul este o bataie de joc (din punct de vedere al calitatii). Asa ca am preferat sa raman la MK3-ul meu.

Productia masiniilor a devenit foarte scumpa. Astfel ca multe companii lucreaza in cooperatie la modele. La sfarsit multe arata foarte asemanator. Nu mai au personalitate, identitate, nimic original.

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
pai au schimbat design-ul si acum seamana cu fiesta, puma, kuga de nici nu mai stii fiecare ce model e
apoi au pus motorul de 1 litru in 3 cilindri
apoi au eliminat suspensia independeta spate de la modelele de serie. initial au pus suspensie independenta doar pe motorul 1.5 ecoboost, apoi doar pe versiunea ST Line iar acum cred ca nu se mai pune pe nici un model ca toate au punte pe spate

#11
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Nu, nu e vina lipsei de identitate, personalitate, originalitate. Daca era asa, aveam inca coupe-uri accesibile de clasa mica si compacta (Hyundai Coupe, Astra GTC, Scirocco, Manta, Corrado, Calibra, Eclipse, Celica etc.), care erau masini foarte frumoase.
Problema e ca acum toata lumea vrea gunoaie de suv-uri, si producatorii doar asta o sa mai ofere: suv-ulet, suv-isor, suv, suv-uloi, suv-alau. Mai grav e ca se preiau niste denumiri ale unor masini celebre si frumoase (Puma, Eclipse, Mustang), ca sa le puna pe niste oribilitati de suv-uri care vad toata viata lor numai asfalt si care raman suspendate in prima piatra de pe un drum neasfaltat.

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Megane s-a "SUV-ificat", Focus dispare, Civic se reinventeaza, Octavia a sarit calul la pret, Corolla s-a scumpit si ea (macar la anu' va primi cutii de viteze noi si puteri mai mari), Golf arata si mai banal si are grila cu beculete... Si iata ca omul de rand ajunge sa-si cumpere dulapuri pe roti.

Si mai trista este piata de hot hatch-uri care este si mai subtire.

#13
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 07.02.2017

 george_alexandru, on 27 iunie 2022 - 11:34, said:

Pare ca toata lumea vre SUV-uri (pana si Ferrari lanseaza unul).
Și Lamborghini are SUV.

#14
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Nici o pierdere...

#15
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 07.02.2017

 connectorxp, on 27 iunie 2022 - 12:27, said:

Megane s-a "SUV-ificat", Focus dispare, Civic se reinventeaza, Octavia a sarit calul la pret, Corolla s-a scumpit si ea (macar la anu' va primi cutii de viteze noi si puteri mai mari), Golf arata si mai banal si are grila cu beculete... Si iata ca omul de rand ajunge sa-si cumpere dulapuri pe roti.

Si mai trista este piata de hot hatch-uri care este si mai subtire.
Civicul nu cred ca sta mult mai bine cu vânzările în Europa decât Focusul.Nu as fi surprins dacă Civicul ar avea soarta Accordului, în Europa.
VW Golf 8 este modern ca aspect(chestie de gusturi) însă din lăcomia de profit, a făcut vizibil rabat de la calitate.
Sud coreencele Hyundai si Kia vin foarte tare din urma.

Edited by max_01, 27 June 2022 - 13:33.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

 max_01, on 27 iunie 2022 - 13:15, said:


Și Lamborghini are SUV.

Știu, il tot parchează Loredana Chivu la mine pe stradă. Și mai e și portocaliu. Brrrrr...

Edited by george_alexandru, 27 June 2022 - 13:25.


#17
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 07.02.2017

 business11, on 27 iunie 2022 - 11:35, said:

Focus-ul nu s-a mai vandut bine de mult timp. Cum spune si @adip1962, la Focus s-a pierdut identitatea. Familia mea conduce numai Ford de 30 de ani pana in prezent. Eu inca am un Ford Focus MK3 ST din 2012 si pe care am vrut sa il innoiesc cu un MK4. Optic vorbind imi place, dar interiorul este o bataie de joc (din punct de vedere al calitatii). Asa ca am preferat sa raman la MK3-ul meu.
Pe lângă rabatul vizibil de la calitate, motorizarile termice ale Ford, sunt gurmande în comparație cu concurenta.Mai ales cu cele de la VAG.Si sud coreencele sunt mai mancacioase fata de cele VAG si Stelantis.Ma refer la aceeași generatie de motor, cilindree si putere.
Pentru unii contează și consumul motorului.Un litru sau chiar mai mult, în plus, de carburant consumat, la 100km, chiar contează pentru unii.Daca pe langa consum,puterea motorului, inclusiv cuplul motorului sunt mai mici decât omoloagele concurentei, chiar contează.

 business11, on 27 iunie 2022 - 11:35, said:


Productia masiniilor a devenit foarte scumpa. Astfel ca multe companii lucreaza in cooperatie la modele. La sfarsit multe arata foarte asemanator. Nu mai au personalitate, identitate, nimic original.
Asa este.Este normala colaborarea între producatorii auto, insa este revoltător, prețul de vânzare mai ales raportat la calitatea produsului.
Cred ca pentru majoritatea cumpărătorilor este deranjant prețul de achiziție, nejustificat de mare, respectiv scăderea calității produsului, care influențează în sens negativ, raportul preț calitate.

Edited by max_01, 27 June 2022 - 13:36.


#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004

 george_alexandru, on 27 iunie 2022 - 13:25, said:

Știu, il tot parchează Loredana Chivu la mine pe stradă. Și mai e și portocaliu. Brrrrr...

Doua chestii vulgare si dorite doar de o anumita clientela Posted Image

Kuga actuala arata decent, cea veche era urata si ingramadita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate