Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Raport suprafata vitrata la casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Exista vreo regula uzuala a raportului dintre suprafata vitrata si peretii casei?

Daca da, care ar fi, pentru zona de deal din tara noastra, procentul sau intervalul uzual? Sau daca exista vreun standard in arhitectura la modul general. Si daca exista, cum se calculeaza exact? Se calculeaza doar geamul, sau si ramele ferestrelor? Se raporteaza la suprafata utila, la peretii interiori? Exista pentru toata casa sau doar pentru camere luate separat? Stie cineva?

Edited by Cyanid3, 26 June 2022 - 12:53.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu exista.
Calculul se poate face in functie randamentul energetic al casei. Pentru asta trebuiesc cunoscute caracteristicile ferestrelor si in general nivelul de izolatie al casei.

#3
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai ma intereseaza pentru o camera 5.3m x 4.16m. Momentan am pe o latura gol pentru ferestre 80x145cm si pe cealalta 250x145cm. As scoate un rand de caramida de la fereastra mare, sa ajunga 250x170cm. Casa va fi izolata cu 15cm vata exterior, 30cm pod si ferestrele cel mai lat si bun tripan care exista. Am o temere ca nu va face fata incalzirea in pardoseala pe timp de ger, in conditiile in care peste gresie vreau sa am si un covor maricel si necompatibil ipat pe mijloc (3x3m).

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Salut.
Nu stiu exact, ramane sa mai studiezi.
Dar da, arhitectonic vorbind, exista un raport intre suprafata peretilor/camerelor si a suprafetei vitrate - de fapt, a "luminii" - adica efectiv deschiderea in perete. O minima. Daca treci peste, apar cerinte suplimentare de rezistenta/necesar de incalzire.
Una peste alta, deschideri mai mari inseamna consfort visual/psihic mai bun, economic mai prost. E functie de buget. Iar bugetul dsaca il intrebi, o sa-ti spuna asa: daca o crestere de 10% a bugetului insemana o crestere de 20% a satisfactiei, pentru o perioada suficient de lunga, poate ca e acceptabil sa iei considerentele economice cu un bob de sare.
Eu am ferestrele cu 20% mai mari decat minimul necesar si imi pare rau, trebuia macar inca 20%. Si la mine bugetul e importanta. Nu acum, acum imi permit orice ferestre, dar la pensie e posibil sa am probleme cu costurile incalzirii. Sunt constient, si tot imi pare rau ca nu am facut ferestrele mai mari.
Si btw.... am facut ferestrele cu 10% mai mari decat in proiect.
Bafta, sa "alegi bine".

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu am cum sa te ajut cu calculele, iar teama ta poate fi corecta.
Daca nu ai proiectant/inginer care sa te sfatuiasca, o solutie ar fi sa vezi prin vecini cum stau lucrurile.
Depine mult de zona, calitate ferestre, zidarie, etc.

Cu buget serios se poate face o casa si 80% vitrata, dar.....nu mai vorbim de termopane.

Edited by pasilla, 26 June 2022 - 13:57.


#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
=============================
Daca scoti un rand de caramida nu are nici o influenta. De fapt are, dar nesemnificativa in datele problemei tale.
Aaaa.... zilele alea de superger le poti usor compensa cu o aeroterma..

View Postpasilla, on 26 iunie 2022 - 13:55, said:

Eu nu am cum sa te ajut cu calculele, iar teama ta poate fi corecta.
Daca nu ai proiectant/inginer care sa te sfatuiasca, o solutie ar fi sa vezi prin vecini cum stau lucrurile.
Depine mult de zona, calitate ferestre, zidarie, etc.

Cu buget serios se poate face o casa si 80% vitrata, dar.....nu mai vorbim de termopane.
Teama lui relativ la un rand de caramida nu se justifica.
Are aceeasi valoare cu: te grabesti de la Brasov la Bucuresti si consumi un litru de motorina in plus. Doua beri.

Edited by viotl, 26 June 2022 - 14:02.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E o crestere de peste 15% . S-ar putea sa conteze.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017

View Postviotl, on 26 iunie 2022 - 13:53, said:

Salut.

Eu am ferestrele cu 20% mai mari decat minimul necesar si imi pare rau, trebuia macar inca 20%. Si la mine bugetul e importanta. Nu acum, acum imi permit orice ferestre, dar la pensie e posibil sa am probleme cu costurile incalzirii. Sunt constient, si tot imi pare rau ca nu am facut ferestrele mai mari.


La mine la parter am pe o latura foarte puțin perete...cam 20% din suprafață aș zice. Arată foarte bine, dar se simte la buzunar.

#9
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View Postviotl, on 26 iunie 2022 - 13:53, said:

Eu am ferestrele cu 20% mai mari decat minimul necesar si imi pare rau, trebuia macar inca 20%. Si la mine bugetul e importanta. Nu acum, acum imi permit orice ferestre, dar la pensie e

Deci nu este un ideal, dar exista un minim. Imi poti spune care e acel minim si cum se calculeaza?


Sau imi pot da exemple de camere la care iti pare rau ca nu ai mai mult geam si sa-mi spui ce ai acum?

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005
De fapt e destul de simplu, e un raport intre suprafata vitrata si suprafata utila a incaperii, minimul ar fi undeva la 1/10, deci la o camera de 10mpu ai avea nevoie de minim 1mp de suprafata vitrata. Desigur de preferat e sa depasesti minimul pentru un confort mai bun. Mare atentie: suprafata vitrata inseamna exclusiv partea de geam, nu includem restul tamplariei sau sa zic asa, fereastra cu tot cu tocuri. Conteaza si adancimea camerei, e o diferenta intre 3x4 (de exemplu) si 2x6m, desi suprafata totala e tot aia, se calculeaza si inaltimea spatiului vitrat astfel incat sa se asigure iluminarea naturala corecta in adancime.

#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Gasisem undeva minimul de ferestre raportat la suprafata camerei,dar nu imi amintesc unde pe net.Oricum daca pui mai mare fereastra decat trebuie,pune geamuri cu pierdere termica cit mai mica.

#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMelteanu, on 26 iunie 2022 - 18:28, said:

pune geamuri cu pierdere termica cit mai mica.

Am pus eu raportul mai sus, minim 1/10, eu am undeva la 1/7 dar mai mult deja ataca portofelul, iarna :) Pierderea termica cea mai mare e oricum prin geamuri, chiar si tripan tratat cu ce vrei tu tot pierde caldura. Conteaza foarte mult si pozitionarea respectiv inaltimea geamurilor, poti avea geamuri mai mici dar lumina mai buna daca pozitionarea lor e optima.

#13
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Daca calculez cum sunt golurile acum (am scos ramele din calcul), raportul ar fi 1 la 6.5.

Daca adaug 25cm jos la fereastra mare, raportul devine 1 la 5.5. Adica aproape dublu fata de minimum.

Asta la living. Iar ferestrele vor fi spre sud-est si sud-vest, deci lumina maxima.

La dormitor 1 la 7.5. Asta fiind pe nord, avand si o terasa acoperita in fata. Bine, asta e asumat, ca in dormitor stau la PC, ma uit la TV sau dorm, daca fac curat sau ma ocup cu vreo ceva, aprind lumina, cel mai probabil.

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
.

Edited by DIY, 27 June 2022 - 20:04.


#15
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022

View PostDIY, on 27 iunie 2022 - 19:58, said:

.

Ce scrisesei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate