Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Tranzitare ape teritoriale straine

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.09.2005
Salut, intentionez sa efectuez o calatorie pe mare Romania-Grecia cu trecere prin apele teritoriale turce, fara escala in porturi turcesti si nu sunt lamurit daca este necesar pasaport sau nu. Stiu ca intrarea in apele teritoriale trebuie anuntata la autoritatile portuare, cel putin prin statie, dar daca nu pun piciorul pe tarmul turc imi este necesar pasaport?

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Asta ar fi trebuit sa inveti la orele de legislatie atunci cand ai luat permisul de navigator.

In principiu nu trebuie, dar ambarcatia trebuie sa corespunda normelor internationale, altfel nu poti intra in apele teritoriale ale niciunui stat.

#3
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.09.2005
Multumesc pentru raspuns, dupa amintirile mele din discutiile purtate cu multi ani in urma pe acest subiect, inainte chiar sa se utilizeze doar CI la trecerea frontierei, asa ar fi trebuit, fara pasaport, atunci vorbeam despre vize de intrare. Am aruncat un ochi in diagonala pe COLREG si nu am gasit inca paragraful.

#4
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.09.2005
Ma gandesc totusi ca un eventual port in care ar trebui sa acostez are acelasi regim ca un aeroport, atata timp cat nu parasesti zona destinata tranzitului nu ai avea nevoie de un document valabil pentru intrarea in tara si iti continui drumul fara probleme.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si daca ai probleme neprevazute, nu crezi ca un pasaport ar necesar ?

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Trebuie sa ai statie si sa te identifici la cerere ! Trebuie sa ai pavilion si numarul de inmatriculare legal vizibil conform normelor . Daca intri in port sau acostezi , pasaport direct !
Una e granita apelor teritoriale si alta sa pui piciorul pe pamant strain !
Asta pe scurt !

Edited by Alltrack, 25 June 2022 - 20:40.


#7
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.09.2015
In apele teritoriale ale unei alte tari iti trebuie pasaport, pentru ca paza de coasta poata veni direct la barca si sa iti ceara actele, nu trebuie sa acostezi in port. In plus mai ai nevoie de actele barcii, permis de navigatie, minim C, plus permis de operator radio SRC/LRC GDMSS, fara de care nu poti folosi o statie radio pe mare, si fara de care nu ai voie sa navhighezi in apele teritoriale straine cu permis romanesc. Dar daca ai B inseamna ca-l ai deja. Oricum, succes

Edited by ZamrA, 26 June 2022 - 01:25.


#8
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
De curiozitate: de ce nu îți faci pașaport?

#9
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.09.2005
Problema nu este ca nu vreau sa fac pasaport ci faptul ca s-a ivit o ocazie sa fac parte dintr-un echipaj de velier cu plecare la inceputul lunii iulie si nu am timp sa il fac. Programarile la Bucuresti sunt pentru August iar direct la ghiseu am inteles ca se sta foarte mult. Am zis sa pun o intrebare si aici dar intre timp m-a lamurit un coleg de sailing, daca nu intri in Turcia nu ai nevoie de pasaport. Este adevarat ca poate veni paza de coasta sa verifice ambarcatiunea si echipajul dar este ok orice document de identitate. Despre celelalte acte ale ambarcatiunii se ocupa proprietarul. Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si indrumari, o zi frumoasa.

#10
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 03.05.2020
Poti face pasaport oriunde in tara :)

#11
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 03.02.2009

View Postmhro, on 27 iunie 2022 - 08:16, said:

Poti face pasaport oriunde in tara :)
Acum poti face pașaport chiar si in Mall.de ce nu suni sa vezi daca mai exista pasaport la urgenta ..2 ore ...si cat mai e taxa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate