Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Cum incetinim degraderea - descompunerea plasticului / cauciucului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

Poate stie cineva cum incetinim degradarea in timp a plasticelor / cauciucului.

Circumstante:

a, Prize din plastic montate pe balcon si expuse la soare - in 2 ani au devenit casante, se faramiteaza

b. GPS si boxa bluetooth - dupa o vreme carcasele au devenit "lipicioase".

Am masina noua acum cu navigatie la bord insa ca si curiozitate - la vremea respectiva am vopsit GPS-ul deoarece nu mai puteai pune mana pe el, trebuia sa te speli cu motorina deoarece adezivul rezultat era asa puternic incat nu-l puteai indeparta fara solventi .

Dupa vopsire descompunerea carcasei s-a oprit.

Alt exemplu, boxa bluetooth care , la fel, dupa 2 ani a devenit lipicioasa, se descompune carcasa.

Intrebarea era daca este vreun chimist / fizician care stie cum pot fi incetinite descompunerile.

Multumesc

#2
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,485
  • Înscris: 22.12.2015
În pri.ul rand, încerci sa reduci expunerea la radiații UV si caldura.

#3
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Prize              -ceramica
boxa bluetooth -lemn
.....si exemplele continua dar plasticul e mai ieftin si rezista mai mult la degradare.....din pacate.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
O rasnita electrica de piper are plasticul descompus si lipicios. A stat 3 ani intr-un dulap la intuneric si nu a fost folosita. E vorba si de materiale de calitate slaba sau biodegradabile, cum se mai spune mai nou.
Exista prize de exterior mai rezistente iar la celelalte, pe motiv de low cost ajung sa se degradeze accelerat.

#5
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostAlexiaz, on 25 iunie 2022 - 10:54, said:

Prize -ceramica
boxa bluetooth -lemn
.....si exemplele continua dar plasticul e mai ieftin si rezista mai mult la degradare.....din pacate.

Inseamna ca nu sunt plastice ... Prizele s-au transformat in praf, la apasare devin nisip ...

Iar boxele si GPS-ul se "topesc" ca o plastelina ...

As zice ca lemnul neumezit este mult mai rezistent ca ele.

View PostLeo2006, on 25 iunie 2022 - 11:00, said:

O rasnita electrica de piper are plasticul descompus si lipicios. A stat 3 ani intr-un dulap la intuneric si nu a fost folosita. E vorba si de materiale de calitate slaba sau biodegradabile, cum se mai spune mai nou.
Exista prize de exterior mai rezistente iar la celelalte, pe motiv de low cost ajung sa se degradeze accelerat.

Am gasit solutia pentru prize, am luat ceausesti de ebonita - negre - de la obor. Mi-e teama sa mai cumpar din cele noi de cand s-au casat toate cele de la Leroy Merlin. Cel putin nu pe balcon si-n sufragerie , unde  bate soarele.

Ma interesa cu ce vopseluri, lacuri trebuie acoperit plasticul biodegradabil ca sa-i opresc descompunerea.

GPS-ul este ok, vopseaua respectiva se pare ca a oprit descompunerea.

Probabil era o descompunere de oxidare ?

#6
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 18.06.2019

View PostMalineanu, on 25 iunie 2022 - 13:17, said:


Probabil era o descompunere de oxidare ?
polimerizare

#7
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostWorstSpiderman, on 25 iunie 2022 - 13:42, said:

polimerizare

Poate monomerizare, polimerul degradeaza înapoi în monomeri sau alte substanțe chimice.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Asta se întîmplă din cauza curentului bio/eco/rahat la tavă, se folosește și amidon de porumb & alte trăznăi, în amestec cu plasticul.
Schimbă prizele obișnuite cu cele robuste de la Gewiss.

Dacă nu te deranjează cum arată  😋

Attached Files



#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View PostMalineanu, on 25 iunie 2022 - 13:17, said:

Ma interesa cu ce vopseluri, lacuri trebuie acoperit plasticul biodegradabil ca sa-i opresc descompunerea.
Ce va face sa credeti ca reperele "descompuse" sunt din plastic biodegradabil si nu pur si simplu din d-ala ieftin, chinezesc? Scria pe ambalaj asta?

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Biodegradabil inseamna degradabil in prezenta bacteriilor. Nu-i cazul la prize, cred.

#11
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postcrisstonne, on 25 iunie 2022 - 15:27, said:

Schimbă prizele obișnuite cu cele robuste de la Gewiss.

Dacă nu te deranjează cum arată  ��

Gewiss, intrerupator, impermeabil, negru, instalat de 8 ani pe balcon cu soare. Nici o problema.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Exista prize din  polipropilena, se pare ca din astea ai tu:

Quote

PP – (polipropilen) Polipropilenă. Utilizare: îmbrăcăminte, flacoane, găleţi şi frânghii. Prin recilare se obţin fibre. Se degradează prin expunere directă la lumină solară, UV.
Sursa
PS. Vezi ca unele chiar daca sunt pentru exterior pot sa fie facute tot din polipropilena, deci atentie la ce cumperi! Exemplu aici
Pune-ti prize din ABS sau altceva!

Edited by stlk, 25 June 2022 - 18:37.


#13
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Poti sa pui si folie anti-UV pe ferestre, protejeaza in mare parte (nu complet) obiectele dinauntru

#14
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostCyanid3, on 25 iunie 2022 - 18:39, said:

Poti sa pui si folie anti-UV pe ferestre, protejeaza in mare parte (nu complet) obiectele dinauntru

cred ca si IR dauneaza = caldura

View Poststlk, on 25 iunie 2022 - 18:31, said:

Exista prize din  polipropilena, se pare ca din astea ai tu:
Sursa
PS. Vezi ca unele chiar daca sunt pentru exterior pot sa fie facute tot din polipropilena, deci atentie la ce cumperi! Exemplu aici
Pune-ti prize din ABS sau altceva!

Oricum trebuie schimbat tot ce este in balcon, e un apartament pe W, pana si iarna e cald in el, bate soarele ft. puternic

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMalineanu, on 25 iunie 2022 - 10:19, said:


a, Prize din plastic montate pe balcon si expuse la soare - in 2 ani au devenit casante, se faramiteaza


Stiu ca nu te incalzeste, dar....
Eu am montat o priza (plus un intrerupator) pe balcon, care este inchis. dar nu cu termopan, balcon care este in bataia soarelui de pe la ora 10:00 - 11:00 pana la apus in 1999, adica acum 23 de ani. N-au nici pe dracu, nici priza si nici intrerupatorul. Adica sa nu fiu ingrat, s-au decolorat putin, dar nu deranjeaza. Sunt functionale si intregi 100%.

ps.
Habar n-am, nu mai tin minte ce marca sunt. Cred ca este de inteles Posted Image

#16
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Post__Dan__, on 25 iunie 2022 - 15:45, said:

Ce va face sa credeti ca reperele "descompuse" sunt din plastic biodegradabil si nu pur si simplu din d-ala ieftin, chinezesc? Scria pe ambalaj asta?
colegii de aici au zis "biodegradabil", eu am zis doar ca s-au degradat, descompus daca as sti exact procesul, l-as de-cataliza, ceva catalizeaza descompunerea asta ... Prizele or fi facute din plastic auto-degradabil - sunt no name  insa GPS si boxa - nu prea vad rostul sa-si darame firma cu produse descompuse in cativa ani ...

View Postadisz, on 25 iunie 2022 - 19:19, said:

Stiu ca nu te incalzeste, dar....
Eu am montat o priza (plus un intrerupator) pe balcon, care este inchis. dar nu cu termopan, balcon care este in bataia soarelui de pe la ora 10:00 - 11:00 pana la apus in 1999, adica acum 23 de ani. N-au nici pe dracu, nici priza si nici intrerupatorul. Adica sa nu fiu ingrat, s-au decolorat putin, dar nu deranjeaza. Sunt functionale si intregi 100%.

ps.
Habar n-am, nu mai tin minte ce marca sunt. Cred ca este de inteles Posted Image

In apartamentul vechi am de ebonita, comuniste, nici una nu s-a crapat, este pe est, dimineata te topeste soarele... Ebonita lipicioasa nu am vazut. Din ebonita este carcasa de la pistolul de lipit, are 40 de ani si nici urma de degradare chimica ...

Pe scurt, ca prizele deja sunt partial inlocuite cu ebonita, si urmatoarele tot ebonita vor fi - cred ca voi vopsi si boxa, ca nu o mai pot atinge cat de lipicioasa a devenit. Interesant ca GPS-ul vopsit acum cativa ani, nu s-a mai degradat, nu mai este lipicios. Cumva s-a oprit procesul.

Eu tot zic ca ar fi o anume oxidare degradanta care este oprita de statul de vopsea. Bineinteles ca boxa va arata jalnic vopsita insa din moment ce inca functioneaza, ii prelungesc viata ... Risc sa devina plastelina ...

Edited by Malineanu, 25 June 2022 - 19:32.


#17
Evening_light

Evening_light

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.11.2022
Lac de unghii sau rasini epoxidice, dupa caz si suprafata de acoperit.

O solutie si mai eleganta: produse din materiale calitative sau evitarea expunerii la soare. In cazul masinii as pune un purificator de aer, nu suna deloc bine ce e acolo.

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Un lac special folosit la protectia farurilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate