Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Apartamentul nostru din Dublin

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Dupa cativa ani de chirie in Dublin ne-am luat si noi ceva in care sa stam urmatorii 5 ani, pana creste familia Posted Image.

In chirie am stat in oras, 4 km de centru intr-un ap de destul de nou, 2 camere micut si cam racoros.
O data ce ne-am hotarat sa facem pasul am luat scrisoarea de la banca si am plecat la cautari. Aici de obicei preturile listate sunt usor usb valoarea reala si in general se vand cu lictiatie pe mail\sms durand de obicei intre 2-3 luni. E o piata ce avantajeaza propietarii.
Dupa o jumatate de an de licitatii am castigat una, ap era listat la 220K am iesit castigatori la 270k. Un alt dezavantaj in Irlanda sunt dobanzile cam mari, in 2017 noi am luat cu ceva ce era considerat super, 3,25%. Stiu altii pe continent care a luat cu dobanzi mai mici de 1%.

Dupa 3 luni de la castigarea licitatiei si procesarea actelor au mai durat 3 luni pana propietarul a eliberat ap, am primit cheile in saptamana cu Craciunul din 2017.

Ap este situat intru-un mic sat istoric inghitit de Dublin, suburbie. Avem statia de metrou usor langa noim sunt doar doua linii in dublin, deci e un atuu pentru naveta. Suntem langa un parc digital ce gazduieste multe firme din IT, jumate office si jumate industrial. Sunt birourile SAP, Adobe, Canon,etc, Eir, etc si fabrici precum AMD. Tot langa sunt si cele mai mari data center din europa inclusiv peeringul Europa cu US. Toate sunt frumos integrate cu multa vegetatie, rauri, lacuri, retsurante, etc. Seara chiar ne plimbam pe aici cu cainii.

Estate-ul are propriul teren de golf, parc, suntem la dealurile ce inconjoara dublinul in sud, cu trasee montane si lacuri la cateve minute cu masina, in mare mult verde ideal pentru copii, caini Posted Image

Odata luat am facut mici lucrari gen zugravit, vopsit toata tocaria, amenajate debaralele. Cladirea e din 2007 cu un design classic in ton cu satul. Estate-ul este o combinatie de case, duplexuri si apartamente. Cladirea de ap are la etajul 4 doar doua ap, fiecare de 400 m2 cu terasa si mini teren de golf Posted Image.

Ce am facut mai marunt prin casa:
- Schimbat toate prizele si intrerupatoarele, schimbate toate becuruile si spoturile pe led. Toate sunt Philips Hue controlate prin apple home kit
- La centrala de gaz am upgradat Honeywell -ul vechi cu Nest, am schimbat si toate termostatele de la calorifere cu unele smart de la Eve controlate prin Home Kit
- Tot de la Nest, sistemul de alarma si senzorii de fum/CO2 toate adaugate in apple home kit cu server third party. Camerele de supraveghere sunt conectatet doar prin Home Kit stocare cu iCloud. Le-am luat sa vedem ce fac catei Posted Image
- Sonos si mai nou Home Pod-uri prin toata casa Posted Image. Am renunat de mult la Alexa sau Google totul contrloat doar de apple

Ce mai vreau sa fac, ventilatie cu recupearre de caldura la fiecare camera. Si pe aici ne oprim cu modificarile, deja ne gandim unde sa ne luam o casa cu ceva teren si ap asta sa il dam in chirie.

Am chemat o agentie sa ne faca o evaluare, azi ar fi 320-330 sau chirie 1800-1900. Noi vrem sa il pastram si sa il inchiriem. Partea buna este ca tocmai ce am schimbat pentru patru ani rata cu 2%, usor ne apropiem de continet la dobanzi, a scazut rata cu 15% :)

Aici sunt filmuletele ce le-a facut sotia cand am luat cheile Posted Image   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ajHZsfPgS2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,489
  • Înscris: 13.10.2010
Cat ai zis ca e dobanda?! Posted Image

#3
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,503
  • Înscris: 09.09.2017
Mi-e frica sa intreb cat a costat.

#4
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View Postleusteanul, on 24 iunie 2022 - 19:36, said:

Mi-e frica sa intreb cat a costat.

Scrie că a câștigat licitația cu 270.000.

Ar ieși cred 1350 de euro/mp dacă are 200 mp apartamentul. Spune că sunt 2 apartamente de 400 mp pe ultimul etaj.

Pare mare și al lui de cam 200 mp. Cam ieftin dacă atât iese pe mp.

La 100 mp apartamentul iese la 2700 de euro/mp. Tot bine e.

Edited by ilorac, 24 June 2022 - 20:00.


#5
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postccf_cristi, on 24 iunie 2022 - 19:16, said:

Cat ai zis ca e dobanda?! Posted Image

Dobânda a fost 3.25% pentru 4,5 ani. Acum am schimbat pentru 2%

Ap nostru are 80 m2, doua dormitoare doua bai. unul din cele de la etaj 4 de 400 m2 sa vândut cu 1 milion :)

Noi suntem săraci :), stam la parter in cele mai mici ap din clădire. La etajele 2 sunt duplexuri care ocupa și etaj 3, in general au 200 m2. La etaj 4 sunt doua ap de 400 m2 plus terase.

Asta e vecinu’ https://m.independen...t-39996340.html

Edited by ceocri, 24 June 2022 - 20:10.


#6
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021

View Postceocri, on 24 iunie 2022 - 18:33, said:



Am chemat o agentie sa ne faca o evaluare, azi ar fi 320-330 sau chirie 1800-1900.

Pare foarte interesanta închirierea, în jur de 6%. Pe la mine e sub 4, dacă mai adaugi și taxele net ieși sub 3.

În Belgia in schimb e ilegala licitația pentru anunțurile obișnuite ale particularilor. Deși la negru se fac. Dacă faci oferta la prețul cerut si nu ți-o accepta imediat e un semn ca cineva a dat mai mult.

Edited by KiloW, 24 June 2022 - 20:44.


#7
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,504
  • Înscris: 13.10.2010
sa-l stapaniti sanatosi si s-aveti multe bucurii in el!

#8
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostKiloW, on 24 iunie 2022 - 20:42, said:



Pare foarte interesanta închirierea, în jur de 6%. Pe la mine e sub 4, dacă mai adaugi și taxele net ieși sub 3.

În Belgia in schimb e ilegala licitația pentru anunțurile obișnuite ale particularilor. Deși la negru se fac. Dacă faci oferta la prețul cerut si nu ți-o accepta imediat e un semn ca cineva a dat mai mult.

Da, aici este Wild West. Doar imobilele noi au preț fix in rest licitații penibile care se întind cât vrea vânzătorul. Câte o data câștigi nu da nimeni mai mult dar vânzătorul nu e mulțumit unde s-a ajuns și mai așteaptă sau inchide taraba.
Am un amic care a avut numai ghinioane. Încearcă a treia oară sa cumpere o casa. Zicea serios, dacă nu reușește se întoarce in Spania.

6% ce ziceai tu sunt brut dar in realitate chiria se cumulează la veniturile anuale, deduci dobânda, restul ce rămâne 42% taxat. Nu e afacere prea mare dar dacă nu ai alte idei …
Merg pe ideea sa își plătească singur ratele :)))

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Zona este frumoasa, departe de aglomeratie, liniste, verdeata, curat, lacuri, dealuri etc. Sa te bucuri de casa! Posted Image

Asta este zona? Daca nu ma inseala simtul orientarii:)

https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Edited by MembruAnonim, 25 June 2022 - 02:55.


#10
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostMembruAnonim, on 25 iunie 2022 - 02:54, said:

Zona este frumoasa, departe de aglomeratie, liniste, verdeata, curat, lacuri, dealuri etc. Sa te bucuri de casa! Posted Image

Asta este zona? Daca nu ma inseala simtul orientarii:)

https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Da, asta e intrarea in estate.

PS Dar recunosc ca e plictiseala mare in Saggart și ne bucurăm orice câte ori mai ajungem in București sa Valencia.
Dublinul e ok dar ne simțim mai bine in ro, Spania, Portugalia, Italia. Deja ne petrecem jumătate de an in țările menționate. E posibil chiar sa abandonăm Irlanda. Work remote va schimba economic Europa.
De ce nu ai lucra din Malaga care vrea sa devină centru tehnologic important.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postceocri, on 25 iunie 2022 - 16:20, said:

PS Dar recunosc ca e plictiseala mare in Saggart și ne bucurăm orice câte ori mai ajungem in București sa Valencia.
Dublinul e ok dar ne simțim mai bine in ro, Spania, Portugalia, Italia. Deja ne petrecem jumătate de an in țările menționate.



Ai proprietati in toate tarile astea? Acum am vazut subiectele deschise. :)

Edited by MembruAnonim, 26 June 2022 - 02:26.


#12
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Investesc surplusul in imobiliare si bursa :).

#13
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Sa va zic si de câteva nu chiar roz de unde locuim.
- statul devine din ce in ce mai activ pe piata de chirii, mulți emigranți/refugiați dar si irlandezi ce nu se descurca sunt băgați de stat in ap normale. Statul e destul de darnic plătind chiria la nivel curent cu contract de 10 ani, nu iti faci tu griji de plăti la zii si nici ca ai ap gol. Dupa zece ani daca nu prelungești ți-l renovează si ți-l da înapoi. Așa estate-ul nostru, si nu numai, au devenit foarte pestrițe, mare diferența de calitatea locatarilor din 2017 si acum. Unul din motivele care ne impinge si pe noi sa plecam, dam si noi al la stat si ne mutam intr-o țara însorita.
- Foarte americanizat Dublin, in centru sunt fie ap foarte scumpe locații premiul, probabil sub 10%, restul mahalale :(. Toată lumea buna sa retras in suburbii, cand călătoresc folosesc mașina fără care esti cam mort, condamnat sa stai in oraș la mahalale. Suburbiile sunt destul de închise stau mult cu curul in casa, in Weekend își duc copii la înot, fotbal, etc acolo local. Seara ies la pub ul local, super plictisitor, greu de adaptat, venind din București cu o viața activa, Gașca, etc.
- orașul, mai ales cu pandemia si golirea centrului de turiști si corporatiști, a devenit si mai trist, mai pestriț, mai murdar.
- mijloacele de transport la fel, acum sunt pline de gușteri, adolescenți obraznici. Middle class , nu mai face naveta, se plimba cu SUV-urile daca au nevoie sa vina in centru.
- noi am ales ap si pentru ca avea Access rapid la metru ușor, foarte căutat. Pentru asta am plătit ceva bani in plus si nea-am trezit cu vecini pestriți câteva nevoie de transport. Se poarta inclusiv la noi in etate sa stea 4 familii in ap cu trei dormitoare. Asa un ap are si trei patru mașini daca sunt 8-10 persoane. Am avut niște experiențe neplăcute in transport dupa pandemie si nu mai mergem nici noi :(, așa ca am plătit bani mai mulți sa stam într-un cartier pestrit cu metrou care nu îl folosim ca nu e safe :(. Daca închiriam probabil eram deja plecați.
- daca am mai lua in Dublin probabil ca ne-am ascunde si intr-o suburbie fără acces la transport in comun, sa stam in bula noastră :(.
- a si se construiește masiv, staul nostru e protejat dat l-au încercuit cu mii de case si ap, deja se aglomerează tot. Inclusiv metroul, noi stam la cap. De la noi deja nu mai sunt scaune libere, la a doua stație e deja aglomerat. La fel si pe străzi, am început sa stam blocați in trafic prin sat.
- orice prieten vreau sa vizitez fac între 30 si 70 km, pe autostrăzi si centura , noi poti sa guști si tu un vin de casa. Toate mijloacele de transport in comun sunt radiante, merg doar in centru, daca vrei din suburbia A in suburbia B, cucu, trebuie sa sari în mașina. Imi e dor de un mega image la colț deschis NON stop, Kauffland vizavi, mall de mers pe jos. Aici nici un magazin, alcol de la 12 ziua pana la 10 seara, daca tie “sete” la 10:05 asta e, mai e si maine o zi. Vrei supermaket, sari in mașina, conduci 10 km :P.

#14
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.06.2009
N-am fost niciodată la Saggart și nu știu cum este acolo, dar într-adevăr am auzit că vestul dublinului, D24, Tallaght, nu e foarte recomandat.
Noi am locuit în Blackrock (Stillorgan), aproape de mare, și n-am avut niciuna din problemele pe care le menționezi tu.
De altfel, toată zona de sud, de la Donnybrook la Dun Laoghaire și mai jos la Bray e minunată: calmă, curată și plină de verdeață.
Sunt convins că ți-ai schimba părerea dacă te-ai muta acolo.

#15
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, am stat in Bray, ne omora naveta, am lucrat mereu in centru.
Problemele in transport au apărut de când cu pandemia.
In Blackrock o casa normala sare de un milion, cu 3 % dobânda dai 3000+ rata le luna, 200.000 avans, nu merita, nu prea cred ca mai facem purici pe aici.
Aștept sa se normalizeze un pic piața munci sa vedem încotro. Acum lucrez in Paris, stau in Dublin, imi place Spania, și sunt roman cu investiții București, cam amestecate.
Dacă remote rămâne ne mutam in Spania, dacă tot mergem la birou, Elveția, Austria, sudul Germaniei, sa fim aproape de Mediterană.
Mi sa cam luat și de izolarea asta pe insula, mie dor sa sari in mașini și faci un Weeend break sau și vacante. De când avem căței nu mai putem lua avionul.

#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Și în Belgia exista sistemul asta cu chirii subvenționate de stat. Exista asa zisele agenții imobiliare sociale. Primești o chirie mai mica decât dacă închiriezi singur însă nu ai bătaie de cap. Nu plătești impozit, nu te ocupi tu de găsirea chiriașului (e sau nu locuit, tu primești chirie), nu faci tu nici reparații pe parcurs nici renovare la sfârșit. Chiriasul nici nu-ți știe nr de telefon. Însă trebuie contract pe minim 9 ani

Edited by KiloW, 26 June 2022 - 12:19.


#17
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, interesant, mai ales dacă nu plătești impozit!
Dar ce faci tu care ai plătit din economiile, ai fost chibzuit, ai investit in pregătirea ta profesională bani și timp și stai in același bloc cu unii care nu muncit in viața lor, beau și petrec pana de dimineața, fac zece copii, ca statul ii plătește bine, copii lor sunt ca omizile pe afara. Am vecini indieni, au ceva copii și pentru asta au primit duplex de 200m2 pe care eu nu mil permit, e drept e și cam mare pentru nevoile noastre. Dar noi ne pregătim sa ii aducem și pe părinți la noi când nu se mai descurca singuri. Dar dacă avem servici, trebuie sa ne descurcam :).  Unii din vecinii mei la ora 8:30, eu in drum spre munca ei la peste cu o bere in mâna, in drum spre munca trec și pe Grand Canal.

#18
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Fix asa e si in UK. E o rezolvare nefericita la problema, rezolvare ce vine mai ales din faptul ca banii sunt foarte ieftini. Si asta e solutia pentru multe state vestice :"throw money at the problem".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate