Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Diverse conturi sparte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012
Salut.

Ieri dimineata pe la ora 3 am primit mesaj de la Microsoft cum ca cineva mi-a accesat contul. Aveam si doua mailuri primite. Nu am dat click pe link. Am intrat pe site-ul Microsoft si surpriza, nu ma mai puteam conecta. Mi-a schimbat parola.
Am reusit sa imi schimb parola de la cont.

Attached File  Microsoft.jpeg   53.33K   156 downloads

Azi m-am trezit la 7 dimineata cu mail de la Emag cum ca comanda (un televizor de 1900 de lei) a fost preluata. Eu nu am dat nicio comanda. Dau sa intru repede pe site-ul celor de la emag, surpriza, mi-a schimbat si mailul si parola.

Am mai vazut un mail de la facebook cu un cod pentru schimbarea parolei.

Attached File  Mail facebook.jpeg   81.74K   185 downloads

Dupa 10 minute primesc mail ca mi-a fost schimbata parola de la Netflix.

Am schimbat parolele la conturile importante, am blocat cardul.

Acuma tot primesc notificari cum incearca sa imi intre pe contul Google.

Nu inteleg cum a reusit sa-mi sparga toate conturile tinant cont ca aveam parole diferite la toate. Sa-mi fi spart contul Google? Dar cum? Pe google am 2FA.

Attached File  mail gmail.jpeg   104.66K   195 downloads

Attached File  sms gmail.jpeg   94.29K   265 downloads

I-am aflat mailul si i-am dat mesaj

Attached File  Capture.PNG   5.66K   271 downloads

Attached File  Capture1.PNG   5.01K   255 downloads

Attached File  Capture2.PNG   4.94K   237 downloads

Edited by opsy091, 24 June 2022 - 18:28.


#2
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Data base breaches, patesc si eu asta din pacate foarte des, la mine ii mai rau ca folosesc aceeasi parola pe zeci de site-uri si cand se intampla un data breach primesc alerte de la zeci de site-uri sa-mi schimb parolele.
In cazul tau, vezi poate ai un keylogger in pc si ti-a colectat toate parolele, instaleaza Malwarebytes free si dai o scanare sa vezi daca esti curat sau nu.

#3
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 30.03.2019
Vezi ca in penultimul screenshot nu ti-ai acoperit email-ul.

Poti sa dai click pe linkul din mesajul de la Microsoft, e safe. aka.ms este domeniul scurt folosit de Microsoft doar pentru linkuri oficiale.

#4
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012
Cei de la Emag nu stiu ce sa faca, au trimis mai departe problema si sa astept. Mi se pare incredibil. Am 2000 de lei la emag cu care pot sa cumpar in rate de la ei si tot cumpara de suma respectiva. Cei de la Emag vor sa-mi inchida contul.

I-am intrebat daca pierd garantiile la produse, nu au stiut ce sa-mi raspunda. I-am intrebat daca pot da disable temporar la cont, nici asta nu au stiut sa-mi zica.

#5
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019

View Postopsy091, on 24 iunie 2022 - 18:31, said:

Cei de la Emag nu stiu ce sa faca, au trimis mai departe problema si sa astept. Mi se pare incredibil. Am 2000 de lei la emag cu care pot sa cumpar in rate de la ei si tot cumpara de suma respectiva. Cei de la Emag vor sa-mi inchida contul.

I-am intrebat daca pierd garantiile la produse, nu au stiut ce sa-mi raspunda. I-am intrebat daca pot da disable temporar la cont, nici asta nu au stiut sa-mi zica.


Comanda produse de  toata suma. Si  dai retur ulterior.

#6
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012

View Poststevetlangat, on 24 iunie 2022 - 18:46, said:

Comanda produse de  toata suma. Si  dai retur ulterior.


Nu mai am acces la cont. Noroc ca nu am avut bani pe cont ca dadea cateva comenzi. Bineinteles ca el s-a aruncat la sume putini mai mari, 1500, 1900 de lei

#7
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 04.01.2006
Eu am primit in ultimele 2 saptamani mailuri (si nu e phishing) ca cineva vrea sa schimbe parola la contul meu de Facebook. Pentru orice eventualitate, am schimbat parola. La fel am schimbat parolele la site-urile mai importante, pentru ca foloseam aceeasi parola pe 2-3 site-uri.
Nu imi dau seama daca cineva se plictiseste sau e o problema mai generala, cazul din topic e primul pe care-l aud.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Este ciudat ca aveau acces la toate datele tale din online. Foloseste cu incredere Last Pass sau Bitwarden pentru generarea si stocarea parolelor. Cred ca ai prins un keylogger. Un antivirus ai pe pc ?

#9
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012
Calculatorul personal nu l-am mai folosit de mult timp și chiar și așa, când am mai stat nu am descărcat nimic, nu am umblat nicăieri aiurea. Cel de la munca are 3 antiviruși, îmi e cam greu sa cred că ar putea sa fie de acolo.

#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,160
  • Înscris: 05.01.2006
Contul MS (cel spart) pe ce device-uri îl accesai?

#11
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012
Doar de pe xbox. Și rar de pe calculatorul de acasă. Dar acolo să mă loghez in cont foloseam un PIN

#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,160
  • Înscris: 05.01.2006
Și-n iPhone nu?
Ce tip de email aveai pe eMag, dar pe fb/netflix - MS, Google, Yahoo? Nu ai primit mail să confirmi modificarea adresei de email de la eMag?

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Comenzile pe eMAG erau cu livrare pe adresa ta?

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006

 opsy091, on 24 iunie 2022 - 18:31, said:

Cei de la Emag nu stiu ce sa faca, au trimis mai departe problema si sa astept. Mi se pare incredibil. Am 2000 de lei la emag cu care pot sa cumpar in rate de la ei si tot cumpara de suma respectiva.
Schimba parola de la adresa de email, presupun ca asta e factorul comun intre toate conturile tale?

#15
razzzv

razzzv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.06.2022
Ala caruia i-ai trimis tu mail mai mult ca sigur n-are nici o treaba cu ce ti se intampla tie.
In trecut m-am trezit si eu cu tot felul de conturi pe diverse platforme, unii foloseau mailul meu pe platforme, dar aveau puse nume diferite. Si slabe sanse sa fi fost un typo si parea prea organizata treaba.
Mai enervant e ca erau siteuri mari (retele de socializare, retele de stream), la care te-ai fi asteptat sa aiba proces de verificare a mailului ca sa se asigure ca nu sunt dubiosi care fac conturi pe mailurile altora, sau schimba mailul la conturi deja existente cu mailul altora.

 xmanyacs77, on 24 iunie 2022 - 20:45, said:

Este o gasca de infractori cibernetici rusofili....
La mine erau arabi mai mult ca sigur... astia sunt liderii la infractiuni cibernetice.
Dar e moda acum sa zici ca atunci cand se intampla ceva rau sigur e ceva rus, desi saracii rusi ar vrea ei sa fie lideri la infractiuni cibernetice, dar nu sunt... arabii sunt pe primele locuri, indiscutabil... e si unul din motivele pentru care zona araba e cum e.

#16
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012

 Ravy, on 24 iunie 2022 - 22:37, said:

Și-n iPhone nu?
Ce tip de email aveai pe eMag, dar pe fb/netflix - MS, Google, Yahoo? Nu ai primit mail să confirmi modificarea adresei de email de la eMag?


Aveam gmail. Pe toate conturile aveam aceeași adresa, cea de gmail.
Pe eMAG nu am primit niciun email pentru schimbarea adresei

 dorin_2k, on 25 iunie 2022 - 08:20, said:

Comenzile pe eMAG erau cu livrare pe adresa ta?


Da, erau la mine acasă cu adresa mea.
A doua comanda avea alt număr de telefon. L-am cerut celor de la eMAG, am sunat, dar nu exista numărul respectiv.

 Mizu, on 25 iunie 2022 - 08:30, said:

Schimba parola de la adresa de email, presupun ca asta e factorul comun intre toate conturile tale?

Am schimbat parola. In postarea inițială de vede in poze cum tot încearcă să între pe cont.

#17
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 17.05.2021
ref. la emag, au crescut numărul de conturi sparte de la apariția wallet-ului, poate ca ar fi utila activarea sau dezactivarea acestuia

#18
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012

 Sm1th, on 25 iunie 2022 - 10:40, said:

ref. la emag, au crescut numărul de conturi sparte de la apariția wallet-ului, poate ca ar fi utila activarea sau dezactivarea acestuia

Tocmai mi-au spus 2 colegi că au primit și ei mail pentru schimbarea parolei. Ei avem 2 factor authentication. Și-au activat după ce am pățit-o eu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate