Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Cum sa Nu faci instalatia electrica la un apartament

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postanaki, on 20 iulie 2022 - 12:02, said:

Puterea nu are legatura cu impamantarea.

Vad ca ai nedumeriri,consulta SR-urile si normativul.

asta nu prea e moderare raspunsuri dar ma rog, asa pot zice si eu "vezi regulamentul, nu se raspunde doar un da".
@y0z a dat un raspuns ok
Mie mi se pare la categoria "cum sa nu faci instalatie la un apartament". Costuri majore cu cablul, e acelasi ca la prize, macar puneau unul mai subtire. Ma simt un pic jefuit..

#92
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postaeon, on 20 iulie 2022 - 11:40, said:

da ce? exista becuri cu impamantare care consuma 4kw si le poti pune in dormitor sau baie?
Impamantarea nu are treaba cu puterea (W), ci cu voltajul (V)

View Postaeon, on 20 iulie 2022 - 14:17, said:


asta nu prea e moderare raspunsuri dar ma rog, asa pot zice si eu "vezi regulamentul, nu se raspunde doar un da".
@y0z a dat un raspuns ok
Mie mi se pare la categoria "cum sa nu faci instalatie la un apartament". Costuri majore cu cablul, e acelasi ca la prize, macar puneau unul mai subtire. Ma simt un pic jefuit..
Ce siguranta ai la circuitul ala electric? Nu cumva C10 pe system boss? Deci de aia ai cablu de 1.5. Daca ai Sihuranta de 16A, well .... vei avea 3*2.5.
Daca vrei fir mai subtire (gen 3*1), pui siguranta B6
Daca vrei si mai subtire de atat (gen 3*0.75), pui siguranta B3

#93
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007

View Postaeon, on 20 iulie 2022 - 14:17, said:

asta nu prea e moderare raspunsuri dar ma rog, asa pot zice si eu "vezi regulamentul, nu se raspunde doar un da".
@y0z a dat un raspuns ok
Mie mi se pare la categoria "cum sa nu faci instalatie la un apartament". Costuri majore cu cablul, e acelasi ca la prize, macar puneau unul mai subtire. Ma simt un pic jefuit..

Din ce inteleg ai vrea sa pui conductor mai subtire pe impamantare. In cazul asta te loveste fizica, pentru ca ai R = ro * l / S si cu cat S e mai mic (conductor mai subtire) ai R mai mare, deci impedanta mai mare a buclei de defect si probabilitate mai mica sa sara protectiile. Trebuie si conductorul de impamantare sa poata tine acelasi curent ca si cel de faza, pentru ca in cazul unui contact intre faza si carcasa unui aparat, in cazul in care impamantarea nu e de 2 lei, va circula un curent mare prin conductorul de faza si prin cel de impamantare pana va sari protectia (de 10, 16 ... x amperi) de pe circuitul respectiv. Daca impamantarea e de 2 lei, nu va sari protectia si vei avea tensiune de atingere periculoasa pe carcasa.

Edited by nightmare392, 20 July 2022 - 15:16.


#94
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Oricum daca totul e de plastic la corpul de iluminat împământarea e inutilă. Dar e buna acolo în caz că montezi vreo lustra metalica pe viitor

#95
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Personal consider ca un cablu mai gros pe impamantare e mai bun.
Orice cablu are o rezistenta, iar pe impamantare e bine ca rezistenta sa fie cat mai aproape de zero - deci cablu mai gros = mai bine.

#96
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View Postaeon, on 20 iulie 2022 - 14:17, said:


Costuri majore cu cablul, e acelasi ca la prize, macar puneau unul mai subtire. Ma simt un pic jefuit..
Mai concret, cât a fost costul suplimentar pt. ”cablu mai gros”?
Normele prevăd secțiunea minimă de 1,5 mmp pentru circuitele de iluminat, indiferent că ai consumatori de 10W sau de 3000W. Nu merge cu ”cablu mai suțire, mai gros”. Sunt secțiuni minime bine definite - 1,5 mmp lumini și 2,5 mmp prize.

#97
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009

View Postaeon, on 20 iulie 2022 - 14:17, said:


asta nu prea e moderare raspunsuri dar ma rog, asa pot zice si eu "vezi regulamentul, nu se raspunde doar un da".
@y0z a dat un raspuns ok
Mie mi se pare la categoria "cum sa nu faci instalatie la un apartament". Costuri majore cu cablul, e acelasi ca la prize, macar puneau unul mai subtire. Ma simt un pic jefuit..
Ti-am raspuns fix la intrebare,mi se pare putin tendentioasa interpretarea ta.

View Postkretzu77, on 20 iulie 2022 - 14:52, said:

Daca vrei fir mai subtire (gen 3*1), pui siguranta B6
Daca vrei si mai subtire de atat (gen 3*0.75), pui siguranta B3
Intrebarea este daca este admis sa executi instalatia de iluminat normal cu sectiunile alea.
Eu zic ca nu.

#98
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Depinde cum e proiectul.
Daca la fiecare camera ai cate un circuit/o siguranta nu vad de ce nu ar fi legal.
Asa, nu ar fi legale nici lampadarele led cu fir de 0.75
Pt incandescente ai dreptate. F multi puneau becuri "de 100" in lunstre pe care scria clar 3*60
Problema mai e si la cunostintele si profesionalismul celui care executa.
Strict pe siguranta circuit electric, daca ai 3 camere luminate de la acelasi circuit, te poti duce cu 3*1.5 pana in doza de legatura si pe urma cu 3/4*1mmp catre fiecare lampa led. Dar normal ca nu face asta, ca cine stie ce-i tuna proprietarului de pune cine stie ce spoturi si alte nebunii pe circuitul ala in viitor. Plus ca poate da cu virgula pe impedanta buclei de defect.
Sa nu uitam ca.multi electricieni nici macar nu masoara ohmii PE.
Si eu am zis ca pot duce curentul in casa (10m) cu 5*10. Mi-a zis ca nu imi face asa ceva, ca ii trebuie minim 16 pe impantare. Cica e si norma. Chiar daca am sub 1 ohm valoarea la eclisa, tot mi-a zis nu. Si am mers pe 5*16, ca sa nu ma complic cu conductor separat de 16 pe PE.

#99
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Normele tehnice pt instalatiile de iluminat normal e una cele pt cablarea receptorilor electrici ,alta .

#100
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Oarecum legat de topic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zzc4-hnm0YM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#101
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Se practica mai ales pe curenti slabi, la cablurile ftp/utp, chestia asta cu fake-urile. Le cupreaza, cumparatorul pune botulnla pretul moc si pe urma se intreaba de ce nu are nu stiu ce viteze in cera de la etaj.

Edited by kretzu77, 17 September 2022 - 12:18.


#102
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
Intrebare adresata ANRE:
Quote
Buna ziua!
Cu ocazia solicitarii catre electricieni autorizati ANRE a mai multor oferte comerciale de realizare a instalatiei electrice interioare pentru o casa unifamiliala, am primit replici contradictorii in ceea ce priveste utilizarea disjunctoarelor, si am nevoie de clarificarea ANRE in acest sens. Context:
- Proiectul tehnic de executie instalatie electrica pentru constructia noastra prevede utilizarea de disjunctoare RCCD, MCB, samd cu 2 poli (2P). In acest caz conductorul de faza si conductorul neutru sunt protejati si intrerupti in cazul unui defect.
- Sistem de implementare TN-C-S, cu separare PE si N.
- Normativ I7 defineste parte activă ca fiind "conductor sau parte conductoare destinată să fie pusă sub tensiune în functionare normală, inclusiv conductorul neutru (N), dar prin conventie exceptând conductorul PEN, conductorul PEM sau conductorul PEL."
- Normativ I7, sectiunea 5.3.4.0.3. În circuitele monofazate se prevăd dispozitive bipolare (2P sau 1P+N), spune "În circuitele monofazate din locuinte (cu personal obisnuit) se prevăd întreruptoare bipolare cu protectie la suprasarcină si scurtcircuit cel putin pe conductorul de fază (1P+N)."
- Una dintre firmele de la care am cerut oferta comerciala pentru executie lucrare spune ca atat utilizarea disjunctoarelor 1P+N cat si 2P este depasita, normativul fiind neactualizat iar normele europene au intaietate. Spun ca normele europene in vigoare permit utilizarea disjunctoarelor MCB 1P, care protejeaza si intrerup doar conductorul de faza. Un disjunctor sau un grup de dijunctoare MCB trebuie protejate de un disjunctor RCCD, prin care sunt trecute ambele conductoare (faza si neutru).
Eu beneficiar, sunt la mijloc. Si as vrea sa stiu care este modalitatea de protectie a conductorilor intr-o instalatie electrica cu destinatia locuinta, alimentata in JT (230/400V).
De aceea, va rog sa clarificati acest aspect. Daca utilizez proiectul tehnic de executie, trebuie sa utilizez disjunctor 2P, daca urmez normativ I7, din sectiunea 5.3.4.0.3 concluzionez ca este de ajuns sa folosesc 1P+N, iar daca urmez recomandarile firmei de electricieni autorizati voi utiliza 1P.
Cu consideratie,
...
Aceasta este cererea de informatii ceruta de userul anothertwo
Acesta este raspunsul ANRE care confirma ca folosirea MCB-urilor 1P nu este recomandata.

Attached Files


Edited by anaki, 22 September 2022 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate