Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cum sa Nu faci instalatia electrica la un apartament

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postanaki, on 28 iunie 2022 - 09:42, said:

numai anumite cabluri pe care le aduce in special un anume producator sunt bune,ca ei nu lucreaza cu ala cu alalat model,asta e nivelul.
Stiu la cine te referi dar nu este acela.
Aici este alt personaj.

#56
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Asa au facut si la soacra-mea la bloc. Revin cu poze.
Edit. Context: problema in Timisoara cu caldura centralizata. Chiriasii au cerut solutii. Erau prea putine 20 de grade cu geamurile deschise. Am luat 2 calorifere electrice si au ineput sa se arda prizele, tabloul fiind vechi nu oferea protectie. S-a gasit electrician autorizat care a implementat ce se vede.

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 04 July 2022 - 13:07.


#57
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Vechile firide de pe palier,timpul trece ele inca rezista.Posted Image

#58
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Firele doar se mai "coloraza" putin :)

#59
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 09.07.2019

View Postanaki, on 04 iulie 2022 - 13:33, said:

Vechile firide de pe palier,timpul trece ele inca rezista.Posted Image

Și ce să vezi.... protecția e doar pe faza.

@anothertwo, lasă tablourile tale așa cum sunt. E păcat de câtă muncă s-a investit acolo. E adevărat că e cam mult o protecție diferențială la 15 circuite, dar, dacă electricianul a pus rcbo-uri pe circuitele sensibile (hidrofor, pompă, circuite exterioare etc.) n-o să ai probleme în funcționare. Oricum, dacă o să ai un disconfort în funcționare, respectiv să declanșeze rccb-ul fără să existe un defect de curent rezidual, poți interveni oricand în tablou să schimbi. Din punct de vedere al siguranței, tablourile tale par foarte bine executate. Mai bine decât 99,99%..

#60
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Mda ...
Ar fi bine sa faci distinctie intre  protectia circuitelelor si cea a coloanei Posted Image care alimenteaza un apartament ,iar interpretezi dupa ureche  .In apartamente cum era protectia circuitelor
Nu era o siguranta fuzibila pe nul si una pe faza ?
Asta e nivelul sa faci instalatia  prin speculatii si manipulare a beneficiarilor pana cand iti cade un control pe cap ...

#61
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 09.07.2019

View Postanaki, on 05 iulie 2022 - 12:36, said:


Nu era o siguranta fuzibila pe nul si una pe faza ?

Și ce vrei să spui, că era bine cu fuzibilă pe nul? Nu de alta dar toate normele actuale, după tote interpretările interzic asta.

View Postanaki, on 05 iulie 2022 - 12:36, said:


Asta e nivelul sa faci instalatia  prin speculatii si manipulare a beneficiarilor pana cand iti cade un control pe cap ...
Dacă tu zici că normele internaționale IEC/EN 60898-1 / IEC/EN 60898-2 sau cele europene VDE 0641-11 / VDE 0641-12 speculează și manipulează, eu ce să mai zic.

”Area of Application: Residential, non-residential and
industrial taking into account that the protective switching
devices are also operated by individuals without special
technical knowledge in the power supply field.
The standard refers to suitability for operation by ordinary
persons”

Știi că nu se pot posta aici, că sunt cu drept de autor, dar măcar poți să le consulți, la fel cum ar trebui să le consulte și ”controlul”.

#62
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Le stiu foarte bine si ca sa o limitam doar la rezidential unde la ce pagina scrie in acele norme ca protectiile intrerup intrun circuit doar conductorul de faza,cand scrie clar ca toate conductoarele active trebuiesc decuplate.
Nu incerca sa mai amesteci protectiile la retele cu cele de la circuite,doresc concret pt instalatii electrice interioare pt locuinte.
Asa gandeste si controlulPosted Image

#63
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 09.07.2019

View Postanaki, on 05 iulie 2022 - 13:32, said:

,cand scrie clar ca toate conductoarele active trebuiesc decuplate.
Tocmai că nu scrie așa ceva în IEC sau VDE. Ar fi și culmea, având în vedere că în Germania (îi dau exemplu că aștia sunt mai scrupuloși cu normele) nu găsești nici măcar prin excepție mcb-uri 1P+N sau 2P pe circuitele finale, în zona rezidențială.

View Postanaki, on 05 iulie 2022 - 13:32, said:

Nu incerca sa mai amesteci protectiile la retele cu cele de la circuite,doresc concret pt instalatii electrice interioare pt locuinte.
Asa gandeste si controlulPosted Image

Eu vorbesc de instalații pt rezidențiale.
IEC definește niște parametri pe care trebuie să îi aibă un mcb, conform IEC/EN 60898-1, pentru a fi montate pe circuitele finale, în inst el. rezidențiale. Cum pe un mcb 1P scrie că este conform IEC/EN 60898-1, poate fi montat fără probleme.

Apropo, partea asta din IEC o citesc proiectanții, ”controlorii” și electricienii?
”Tripping characteristic B in accordance with IEC 60898-1
(VDE 0641-11-100) is the standard characteristic for
socket circuits in commercial and residential buildings”

Sau asta din normele vde:
only MCBs with a rated switching capacity of min. 6 kA and energy limitation
class 3 are permitted for use in residential constructions”

Părți mult mai importante decât 1P sau 1P+N care fac același lucru - oferă același grad de protecție la scurt și suprasarcină

Edited by a_r_C, 05 July 2022 - 15:02.


#64
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Asta e buna ,am vazut si eu la viata mea proiecte din Germania,ba un prieten chiar a facut o cladire acum cativa ani am vazut proiectul si nici pomeneala de 1P pe protectii la instalatiile din apartamentele respective.

Cei cu pregatire o aplicau de mult timp nu ca cei care puneau de 4,5kA referitor la curba B acestea au aparut relativ tarziu ,nu se gaseau , dar si folosirea corecta a unora curba C in acel timp nu a fost  un impediment.

Vad ca ai modificat mesajul (eu l-am salvat asa cum era)pt tine proiectantii ,controlorii(aka verificatorii de proiecte),electricienii sunt cam prosti  ca de ,nu crezi tu ca au citit prevederile alea.
Ti-am mai spus aici nu e youtube,si .....

#65
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 09.07.2019
Cred că confunzi prietenul din germania....  Poate era în franța.

Sau poate îi crezi pe inginerii de la Siemens. Ai atașat modul de alegere al MCB-urilor, conform cu normativele respective.

N-am modificat nicio virgulă în mesaj. Doar am schimbat fontul la o frază citată (era foarte mic). Nu știu de ce apare editat

#66
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Nu confund nimic ,la primul flame ,zbori.


Asta de la SIEMENS este,nu?

Attached Files


Edited by anaki, 05 July 2022 - 15:54.


#67
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 09.07.2019
Nu, nu sunt proști, doar neinformați cu actualizările standardelor. Mai ales că standardele astea sunt pe sute de euro...

#68
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 09.07.2019
Chiar nu înțeleg la ce flame te referi...

Ai cerut standarde și ți le-am indicat.

Si ce dacă mcb-ul ăla 2P e de la Siemens. Eu n-am spus că interzice vreo normă mcb-ul 2P sau 1P+N, ci că e corect și cu 1P.

Attached Files

  • Attached File  mcb.png   70.91K   21 downloads


#69
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Sau asta ?

Ce sa-ti povestesc doar tu dai,cei abonati la ASRO rad!


Acum sunt bune ,nu ?

Ca sa incheiem discutia raspunde-mi la o intrebare,aparatul de protectie in cazul asta disjunctorul trebuie sa deconecteze toate conductoarele active protejate de el?(Ca sa fie mai clar, de pe acel circuit)
Da ori ba?

Attached Files

  • Attached File  S2.jpg   16.83K   10 downloads

Edited by anaki, 05 July 2022 - 16:42.


#70
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Asa pe scurt, exista in prezent circuite de sigurante la case si apartamente care deconecteaza doar faza??
Intreb si eu, strabunicul punea curent prin anii '30, nu's daca auzise de normative dar a pus 4 sigurante, 2x becuri, 2x prize. Vreo 60 de ani mai tarziu au venit unii de la electrica sa schimbe firele pe stalpi si au pus invers sarmele care veneau spre casa, au zis ca merge ok si asa. A mers, iar cateva saptamani mai tarziu au sucit si niste fire prin panou.

Edited by aeon, 05 July 2022 - 16:16.


#71
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 09.07.2019

View Postanaki, on 05 iulie 2022 - 16:08, said:

Sau asta ?


Acum sunt bune ,nu ?

anaki, revezi discuția. Unde anume am spus eu că nu sunt bune? Am spus că sunt suficiente cele 1P. Nu te oprește nicio normă să pui p+n sa 2p, cu dezavantajele de rigoare - spațiu, aglomerare de conductoare etc...

View Postanaki, on 05 iulie 2022 - 16:08, said:

Ca sa incheiem discutia raspunde-mi la o intrebare,aparatul de protectie in cazul asta disjunctorul trebuie sa deconecteze toate conductoarele active protejate de el?(Ca sa fie mai clar, de pe acel circuit)
Da ori ba?

Nu, nu trebuie să deconecteze și neutru. Rolul MCB-ului e să protejeze circuitul la scurt și suprasarcină. E suficient să deconecteze faza/fazele pentru asta și nu mai are de unde să vină tensiune periculoasă pe circuit. Pentru intervenții în instalații normele te obligă să deconectezi toate conductoarele active prin separatoare - e altceva, iar mcb-ul nu e separator.
Dacă tu ai găsit în IEC că mcb-ul trebuie să deconecteze și n-ul circuitului protejat, te rog să-mi indici și mie unde.

#72
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
E clar asta e interpretarea ta
Daca norma tehnica care prevede deconectarea tuturor conductoarelor active ale unui circuit  adica si a neutrului ti se pare neclara ....

Eu si altii credem altceva.
Inclusiv ANRE-ul care la intrebarile de la examinare spune ca toate conductoarele active trebuie deconectate.

Pana sa caut in IEC  unde o omisiune nu poate confirma un mod de executie ca e suficient ,vad in I7 in vigoare .
5.3.4.0.3. În circuitele monofazate se prevad dispozitive bipolare (2P sau 1P+N).
În circuitele monofazate din locuinte (cu personal obisnuit) se prevad întreruptoare bipolare cu
protectie la suprasarcina si scurtcircuit cel putin pe conductorul de faza(1P+N).

Asa ca fiecare ramane la abordarea lui in executia instalatiilor electrice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate