Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Lista Contoare electrice prosumator friendly

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#145
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006
Am cautat la chinezi un contor bidirectional ieftin si nu gasesc nimic. Nu au voie sa vanda asa ceva sau care-i treaba? Aveti idee unde as putea gasi unul decent la 2-300 lei?

#146
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
De ce nu iei un Shelly EM?
Sau clasicul smart meter ce se monteaza pe sistemele fotovolatice?

CHINT DDSU666 DTSU666 Single Phase DIN Rail Modbus RS485 Bi-directional Smart Energy Power KWH Electric Current Meter Wattmeter

Vezi Aliexpress.

#147
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postjohnnydanut, on 26 februarie 2024 - 20:34, said:

Am cautat la chinezi un contor bidirectional ieftin si nu gasesc nimic. Nu au voie sa vanda asa ceva sau care-i treaba? Aveti idee unde as putea gasi unul decent la 2-300 lei?
Ce vrei sa faci cu el?
Daca vrei sa te joci cu datele:
https://www.eastrone...ew/sdm630modbus

https://www.eastrone...ew/sdm230modbus

#148
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

View Postlexraz, on 26 februarie 2024 - 21:47, said:

Sau clasicul smart meter ce se monteaza pe sistemele fotovolatice? CHINT DDSU666 DTSU666 Single Phase DIN Rail Modbus RS485 Bi-directional Smart Energy Power KWH Electric Current Meter Wattmeter Vezi Aliexpress.
Pai asa ceva voiam dar nu gaseam la chinezi. Vad ca la toate scrie ca nu merge cu Deye insa eu nu-l leg la invertor, il pun doar pe traseul de grid. e ok asa?

View PostAdm, on 27 februarie 2024 - 00:28, said:

Ce vrei sa faci cu el? Daca vrei sa te joci cu datele: https://www.eastrone...ew/sdm630modbus https://www.eastrone...ew/sdm230modbus
Am contorul Electrica pe stalp la 2m si departe de casa asa ca voiam ceva sa pun in tabloul casei ca sa vad usor injectia/consumul. Invertorul aret CT si-mi arata niste valori dar nu sunt prea reale, comparate cu contorul oficial.

Edited by johnnydanut, 27 February 2024 - 09:41.


#149
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Azi mi-a fost și mie montaj contorul, in Brașov. Știti cumva dacă e unul "friendly", sau nu. In caz ca nu e, se poate face ceva în legătură cu asta, sa cer altul de la distribuție?

Attached Files


Edited by marius_rg, 21 March 2024 - 11:59.


#150
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
Nu face net meatering din pacate, acum o sa trebuiasca sa ma lupt cu distribuția sa mi-l schimbe.

#151
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011
e posibil sa “ard” contorul daca ma conectez ongrid cu un sistem de 800w? microinverter de asta de balcon care se baga in priza.

#152
Bluedisco

Bluedisco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2015
Dupa doua sesizari la ANRE si multe telefoane la Cluj la Protectia Consumatorului, am primit 20 de facturi de la Hidro. Am stat linistit ca prosumator ( trifazic ) pana am vazut discrepantele intre consumul din facturi si smart meter-ul meu. Asa am aflat ca contorul meu nu calculeaza suma vectoriala a fazelor. Acum incep sa ma iau de astia de la Delgaz Grid.
Aveti idee daca acest contor poate fi modificat sa inregistreze vectorial sau trebuie sa solicit schimbarea lui? Multumesc anticipat dar si frumos! ( am sa cer si schimbarea capacului )

Attached Files



#153
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E nevoie de schimbarea sa.
Problema este ca e un total vid legislativ pe aceasta problema, deci distribuitorii pun ce au pe stoc.
Desigur, pt distribuitori si furnizori sunt mai avantajoase cele fara suma vectoriala.
Unii distribuitori nici nu ai cu suma vectoriala.

#154
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Salutare!
Aveti ideea ce tip de contoare monteaza pentru prosumatori E-Distributie Banat?

Si poate explica cineva, pentru profani, ce inseamna contor care "face suma vectoriala" sau nu? Care este impactul pentru un prosumator?

Merci mult!

#155
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Vezi post #16 in acest topic.

https://forum.softpe.../#entry29177743

#156
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 16.04.2011
cine are idee ce inseamna sagetile astea in parti diferite pe contor?

se sumeaza oare input si output si achit si ce injectez?

Attached File  IMG_5270.jpeg   504.27K   22 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate