Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Se poate folosi revolut pentru incasarii salarii?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Pai si daca ii spui direct ca ai cont la Libra (in loc de Revolut) ce are?

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,603
  • Înscris: 13.03.2005
Îți cere foaia tipărită cu extrasul de cont.
O poți lista din aplicația Revolut.

Nu introduce date în sistem primite verbal, au nevoie de foaia cu extrasul la dosar....

Unii au pretenția să fie și cu stampila băncii...

De aceea zic, că depinde de operator, daca acceptă contul Revolut, Monese sau Wise și să vadă că e al băncii Libra Bank, care e cu convenție...

Edited by wertyck, 16 June 2022 - 22:49.


#21
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
se poate dar nu m-as complica... mai bine deschizi cont la libra.

#22
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 tytysor, on 16 iunie 2022 - 20:49, said:

NU, nu au conventie cu CNPP. Restul bancilor cu ce te incurca?
Intrebarea n-are sens. Nu ma incurca, pur si simplu sunt prea inflexibile pentru gusturile mele

 reborn_21, on 16 iunie 2022 - 21:03, said:

Poate ca omul a avut ceva datori in vremuri de mult apuse si acum umbla "recuperatori" sa-i ia agoniseala.
Buna asta, dar nu.

 wertyck, on 16 iunie 2022 - 21:14, said:

Poți să încasezi pensia pe contul de lei revolut dar depinde de operatorul de la casa de pensii să introducă contul IBAN în sistem și să vadă că este valid. Îi va spărea că este cont  de Libra Bank și cu Libra Bank are casa de pensii convenție.


Da, am scris mai sus.

Dacă doar îi spui că ai cont la revolut o să zică că nu are convenție cu revolut. Dacă ia foaia de extras de cont și o bagă în sistem, va găsi contul IBAN de Libra Bank, cum am zis.

Testat personal cu socrii mei..

Multumesc.

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

 slai, on 16 iunie 2022 - 19:44, said:

Unde scrie ca ai voie sa încasezi plăti de la clienți în contul personal?
Unde scrie că nu ai voie? Explicit - ceva de genul "este interzisă încasarea plăților ...."

 wertyck, on 16 iunie 2022 - 19:48, said:

Poți avea probleme cu Revolut, pentru că veniturile care îți intră în cont, o să ceară justificarea încasărilor.
Mai devreme sau mai târziu contul va fi blocat pentru verificarea sursei banilor și vei primi decizia de închidere a contului.  Citește pe grupurile de revolut Monese, Wise sau alte fintech-uri.
Nu chiar. Da, sînt și greșeli dar nu e chiar la extrema pe care o sugerezi...

 Adm, on 16 iunie 2022 - 21:01, said:

Scuze, pe clientul personal nu se poate, ca PF, nu dpdv legal!
Tu trebuie sa tai factura pt acei bani, iar acei bani trebuie sa se vada pe extrasul de cont, ca doar nu dai si chitanta.
Legea aceea fiind care? Și poți da factură iar banii apar în extrasul de cont chiar dacă e cont personal.

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Tu ai avut vreodata firma?
Ia intreaba contabilul tau.

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Tu presupui că e vorba de o firmă. Inițiatorul a zis doar clienți. Eu am presupus că e PFA sau BIA sau poate lucrează pe legea 8.

Edited by radunic, 17 June 2022 - 10:54.


#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,603
  • Înscris: 13.03.2005

 radunic, on 17 iunie 2022 - 10:53, said:

Tu presupui că e vorba de o firmă. Inițiatorul a zis doar clienți. Eu am presupus că e PFA sau BIA sau poate lucrează pe legea 8.
Asta se întâmplă pentru că, inițiatorul vrea sa primeasca din partea noastră, ajutorul personalizat situației sale, dar nu descrie tabloul complet...

#27
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Da este vorba de PFA.
Daca aveam firma cu contabili va dati seama ca nu m-as fi complicat cu revolut si alte aplicatii pentru muritori de rand :)
Ideea e ca revolut ofera curs bun pentru SEK-RON si de aceea este tentant pentru mine

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,603
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci poți folosi Revolut personal pentru PFA. La fel cum poți folosi un cont personal la orice bancă românească...

#29
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
La mine contul IBAN incepe cu LT.....card facut in tara. Tot Libra este?

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,603
  • Înscris: 13.03.2005
Nu,. Contul Libra incepe cu RO..BREL și e contul local de lei la Revolut.
Verifică în Revolut, pe Conturi, Lei, apeși pe cele 3 puncte, apoi pe Detalii cont, și apare Local și Swift
Pe Local apare contul de lei de la Libra, cel cu RO BREL, iar la Swift, cel  general, cu LT..., in care poți primi orice valuta.

Așa ar trebui să apară, pentru cei care au folosit buletin de Romania...

Dacă ai deschis cont cu acte de Anglia, e posibil sau nu ai contul local de lei de la Libra, adică să apară și la local și la Swift același cont IBAN cu LT. In acel caz poate primi în Revolut leii, doar prin transfer bancar international, cu costurile aferente, celui care trimite.

Edited by wertyck, 18 June 2022 - 09:02.


#31
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Multumesc pentru raspuns. Eu sunt incepator in ceea ce priveste Revolut. Am cumparat actiuni cu el transferand bani din contul BT. Atunci cand voi vinde actiunile respectiva operatiunea va fi inversa banuiesc? Si daca suma respectiva este destul de mare, 50 000 de euro sa zicem, ma intreaba cineva de unde vin banii aceia, sau apar doar ca un transfer bancar pentru BT?

#32
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
E posibil sa te întrebe

#33
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Si ma intreaba banca sau ANAF ul?
Conturile sunt exact ca cele descrise de wertyck.

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,603
  • Înscris: 13.03.2005
ANAF nu te întreabă.
Revolut a văzut unde ai investit banii, și la vinderea lor nu prea vad ce sa te întrebe Revolut....că e transparent pentru ei...


#35
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 Amenofis, on 18 iunie 2022 - 21:50, said:

Multumesc pentru raspuns. Eu sunt incepator in ceea ce priveste Revolut. Am cumparat actiuni cu el transferand bani din contul BT. Atunci cand voi vinde actiunile respectiva operatiunea va fi inversa banuiesc? Si daca suma respectiva este destul de mare, 50 000 de euro sa zicem, ma intreaba cineva de unde vin banii aceia, sau apar doar ca un transfer bancar pentru BT?

Posibil sa îți blocheze contul de BT sau tranzactia sa nu mai intre in cont pana nu le arati dovezile de unde ai banii.

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
La încasare nu prea face mofturi nicio bancă... cînd vrei să pleci de la ei se trezesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate