Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Se poate folosi revolut pentru incasarii salarii?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Stiu ca este ceva varianta revolut business dar eu vreau pe contul personal. A incercat cineva sa incaseze plati de la clienti pe contul personal?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 25.01.2007
Da, dar l-a luat anafu' si inca nu i-a dat drumu', sa aflam feedback.

#3
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Da' pensia? Astept raspuns pozitiv, merci.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,493
  • Înscris: 25.10.2007

 ConstantinDriga, on 16 iunie 2022 - 18:49, said:

Da' pensia? Astept raspuns pozitiv, merci.

Da. Cu placere!

#5
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 06.10.2008

 slai, on 16 iunie 2022 - 18:44, said:

Da, dar l-a luat anafu' si inca nu i-a dat drumu', sa aflam feedback.
ANAF nu-i tribunal sau politie. Am fost azi la o farmacie, mirosea fix ca in spital, se intra cu masca, cate 2 maxim pe hol restu' afara. E farmacia aia spital? Nu.
E aiurea sa vorbim de faze de astea acum cand toti au primit girofaruri. Nu mai scrieti pe forumuri glumite ca poate ajunge lumea sa se teama de ANAF ca de politie.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,220
  • Înscris: 27.10.2007
conform reclamei, da, poti primi salariul pe card revolut.
au si un anunt pe site
vezi si articolul asta

e complet aiurea sa vorbim de spitale, farmacii, masti, cand omul a intrebat ceva concret: salariul pe cardul Revolut.
Ai mers insa pe principiul, Daca nu pot sa-l ajut, macar sa-l incurc un pic...

 sandu222, on 16 iunie 2022 - 18:56, said:

ANAF nu-i tribunal sau politie. Am fost azi la o farmacie, mirosea fix ca in spital, se intra cu masca, cate 2 maxim pe hol restu' afara. E farmacia aia spital? Nu.
E aiurea sa vorbim de faze de astea acum cand toti au primit girofaruri. Nu mai scrieti pe forumuri glumite ca poate ajunge lumea sa se teama de ANAF ca de politie.

Edited by strongsss, 16 June 2022 - 19:09.


#7
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012

 krtyna, on 16 iunie 2022 - 18:38, said:

Stiu ca este ceva varianta revolut business dar eu vreau pe contul personal. A incercat cineva sa incaseze plati de la clienti pe contul personal?

https://www.trustpil...stars=1&stars=2

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Conturile de lei sunt deschise la Libra Bank, banca romaneasca, deci da, e posibil, e legal, iar ANAF pune poprire, daca e cazul.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,220
  • Înscris: 27.10.2007
duplicat cu postul @Adm

Edited by strongsss, 16 June 2022 - 19:37.


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 13.03.2005

 Adm, on 16 iunie 2022 - 19:35, said:

Conturile de lei sunt deschise la Libra Bank, banca romaneasca, deci da, e posibil, e legal, iar ANAF pune poprire, daca e cazul.
Contul Revolut de lei, deschis la Libra Bank, este cont pe persoană juridică,de către Revolut, nu pe tine ca persoană fizică cu CNP.  Deci nu se poate proprii momentan de către ANAF.



#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 25.01.2007

 Adm, on 16 iunie 2022 - 19:35, said:

Conturile de lei sunt deschise la Libra Bank, banca romaneasca, deci da, e posibil, e legal, iar ANAF pune poprire, daca e cazul.
Unde scrie ca ai voie sa încasezi plăti de la clienți în contul personal?

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 13.03.2005

 krtyna, on 16 iunie 2022 - 18:38, said:

Stiu ca este ceva varianta revolut business dar eu vreau pe contul personal. A incercat cineva sa incaseze plati de la clienti pe contul personal?
Poți avea probleme cu Revolut, pentru că veniturile care îți intră în cont, o să ceară justificarea încasărilor.

Tu trebuie să ți le faci griji cu banca sau fintech-ul unde deschizi contul, nu cu ANAF. Mai devreme sau mai târziu contul va fi blocat pentru verificarea sursei banilor și vei primi decizia de închidere a contului.  Citește pe grupurile de revolut Monese, Wise sau alte fintech-uri.

#13
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Pai bine am inteles ca iti cere justificarea incasarilor, dar dupa ce le dai aceasta justificare, tot iti inchide contul? Deci nu e voie sa incasezi salariu in revolut? Vad ca pe linkurile postate de strongsss zice ca poti incasa bani de la employeer

#14
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Daca eu vreau pensia in Revolut in loc de CEC Bank, se poate? Hai, ajutati un sarman proaspat pensionar anti-guvern.

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,487
  • Înscris: 02.09.2006

 ConstantinDriga, on 16 iunie 2022 - 20:23, said:

Daca eu vreau pensia in Revolut in loc de CEC Bank, se poate? Hai, ajutati un sarman proaspat pensionar anti-guvern.

 ConstantinDriga, on 16 iunie 2022 - 20:23, said:

Daca eu vreau pensia in Revolut in loc de CEC Bank, se poate? Hai, ajutati un sarman proaspat pensionar anti-guvern.
NU, nu au conventie cu CNPP. Restul bancilor cu ce te incurca?

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Scuze, pe clientul personal nu se poate, ca PF, nu dpdv legal!

Tu trebuie sa tai factura pt acei bani, iar acei bani trebuie sa se vada pe extrasul de cont, ca doar nu dai si chitanta.

#17
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 tytysor, on 16 iunie 2022 - 20:49, said:

...  Restul bancilor cu ce te incurca?

Poate ca omul a avut ceva datori in vremuri de mult apuse si acum umbla "recuperatori" sa-i ia agoniseala.

Edited by reborn_21, 16 June 2022 - 21:04.


#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,464
  • Înscris: 13.03.2005

 krtyna, on 16 iunie 2022 - 19:54, said:

Pai bine am inteles ca iti cere justificarea incasarilor, dar dupa ce le dai aceasta justificare, tot iti inchide contul? Deci nu e voie sa incasezi salariu in revolut? Vad ca pe linkurile postate de strongsss zice ca poti incasa bani de la employeer
Poți încasa salariul sau pensia pe Revolut, dar tu ai întrebat dacă poți să încasezi de la clienți în contul revolut personal... Adică ceva total diferit de salariu sau pensie.

 tytysor, on 16 iunie 2022 - 20:49, said:



NU, nu au conventie cu CNPP. Restul bancilor cu ce te incurca?
Poți să încasezi pensia pe contul de lei revolut dar depinde de operatorul de la casa de pensii să introducă contul IBAN în sistem și să vadă că este valid. Îi va spărea că este cont  de Libra Bank și cu Libra Bank are casa de pensii convenție.

 ConstantinDriga, on 16 iunie 2022 - 20:23, said:

Daca eu vreau pensia in Revolut in loc de CEC Bank, se poate? Hai, ajutati un sarman proaspat pensionar anti-guvern.
Da, am scris mai sus.

Dacă doar îi spui că ai cont la revolut o să zică că nu are convenție cu revolut. Dacă ia foaia de extras de cont și o bagă în sistem, va găsi contul IBAN de Libra Bank, cum am zis.

Testat personal cu socrii mei..

La fel se întâmplă și cu folosirea Revolut la APIA sau alte instituții.

Edited by wertyck, 16 June 2022 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate