Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Lustra led ramane aprinsa si cand am dat intrerupatorul jos

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai intampla la instalatiile vechi - firele erau de aceeasi culoare - nu stia ce conecteaza decat daca verifica in mod special - ceea ce nu prea se facea la blocurile noi - legau repede sa termine cu ele..

#20
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 ctud204, on 16 iunie 2022 - 13:46, said:

Nu este intrerupator cu led,
Explicația o găsești în schema de mai jos.
Rezolvarea ți s-a dat mai sus: faza trebuie înreruptă de...întrerupător.
Cheamă un electrician!

Attached Files


Edited by Mircel, 16 June 2022 - 14:03.


#21
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,524
  • Înscris: 17.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_bgUy6zA0ts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007

 ericmario, on 16 iunie 2022 - 13:52, said:

Electricianul care duce faza direct la bec trebuie împușcat în genunchi și apoi în cap.
cu interval de doua-trei zile intre etape :)

#23
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019
Multumesc!
Am verificat cu un creion de tensiune si am constatat faptul ca: sus in tavan sunt 3 fire, unul negru mai gros si doua albe mai subtiri.
Si in tavan cat si la intrerupator este curent pe unul din firele albe subtire. Pe cel negru cat si celalalt subtire nu se aprinde creionul de tensiune.
Blocul este construit in 1989 si niciodata nu sa umblat la electrica in acea camera, in schimb acum 2 ani, a fost schimbat tabloul de sigurante din casa (inlocuit cel vechi cu lițe) cu altul model nou) atat. Problema este ca in acea camera in acesti 2 ani a fost o lustra cu 6 becuri led si niciodata nu am vazut, ca noaptea sa iti dea impresia ca ar fii luminat putin. Se stingeau complet.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001

 adr_rfr, on 16 iunie 2022 - 13:15, said:

Deconecteaza lampa de veghe din intrerupator.
A zis că luminează și cu întrerupătorul scos.

#25
ctud204

ctud204

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2019

 Mircel, on 16 iunie 2022 - 13:56, said:


Explicația o găsești în schema de mai jos.
Rezolvarea ți s-a dat mai sus: faza trebuie înreruptă de...întrerupător.
Cheamă un electrician!

Din cate inteleg din schema dvoastra inseamna ca: daca intrerupatorul nu exista si firele nu sunt conectate la intrerupator, ar trebui sa nu am curent electric nici sus la firele de la lustra. Daca unesc firele de la intrerupator inseamna ca si sus la firele de la lustra am curent electric (tensiune)
Multumesc

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Problema este ca in acea camera in acesti 2 ani a fost o lustra cu 6 becuri led si niciodata nu am vazut, ca noaptea sa iti dea impresia ca ar fii luminat putin. Se stingeau complet.
Unele becuri LED sunt mai sensibile - depinde ce schema au in interior.

Eu folosesc de ex becuri LED pe intrerupatoare cu lumina de veghe. Am ales pana am gasit unele care merg fara sa lumineze cu intrerupatorul oprit din cauza curentului rezidual... Dar din pacate nu am gasit decat in maxim 5W asa ceva. Merg pe holuri. O alta solutie a fost la bucatarie unde am 3 becuri in paralel - doua LED si unul cu filament - se descarca tensiunea reziduala prin filament. Mai puteam modifica intrerupatorul, dar nu a fost cazul.

Diferenta e ca eu stiu pe dinafara ce e in instalatia mea electrica - practic am participat la proiectarea si realizarea ei.
Dar la panoul principal tot nu ma bag. E treaba de electrician.

#27
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
@ initiator, io zic sa faci o recapitulare...
1. cate conductoare (unii le zic fire) ai in tavan, ce culori?
2. cate conductoare ai in doza de aparat (intrerupator), ce culori?
3. cate conductoare ai in doza de legatura, ce culori, grosimi? asta ar trebui sa fie (de cele mai multe ori) la verticala dozei de aparat (intrerupator )

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
A zis ca are 3 fire in tavan si ca alea sunt si in intrerupator - cel mai probabil a fost intrerupator dublu - la lustra cu 6 becuri cu unul aprindeai o parte din becuri si cu celalalt restul.
In mod normal trebuia sa treaca un fir intreg, neintrerupt ( nul ) si sa fie 3 fire pe care a se puna intrerupatoarele - unul faza care vine din doza/panou si se conecteaza la un capat la ambele intrerupatoare si 2 fire care sa duca mai departe la lampa..
Ar trebui masurata continuitatea firelor sa vada care e care...

Oricum si culorile sunt aiurea, dar nu e de mirare...
Macar are 2 culori - negru si alb.
La mine in casa toate firele erau verzi-albastrui.

Edited by eiffel, 16 June 2022 - 15:47.


#29
gambit36

gambit36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.05.2022
Se induce curent din celelalte cabluri + calitatea proasta a lustrei

<a href="https://youtu.be/_bg...A0ts?t=126">Why Cheap LED Lights Keep Glowing</a>

#30
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 25.02.2020

 eiffel, on 16 iunie 2022 - 13:50, said:

Partea proasta e ca daca nu rezolvi LED-urile alea se vor arde repede.

De ce s-ar arde (mai) repede? Curentul pe „oprit” este foarte mic, nu încălzește ledurile.

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,162
  • Înscris: 07.11.2006

 ctud204, on 16 iunie 2022 - 11:23, said:

Buna ziua am o problema, am cumparat o lustra led, am montat dar surpriza, cand inchid din intrerupator ramane aprinsa ca o lumina slaba de veghe.
Am scos intreruparorul dar tot aprinsa ramane in stare de veghe ramane lustra.
un elecrician mi-a spus sa, inversez faza cu nulul in tabloul de sigurante. Tot electricianul a spus ca, faza nu trece prin intrerupator si din aceasta cauza ramane lustra led in strare de veghe.
Tot electricianul imi spunea ca, faza care vine de la doza nu trece prin intrerupator si merge direct la lustra led, dar trece nulul prin intrerupator si din aceasta cauza este psibil sa ramana aprinsa.
Intrebarea este: fac bine ori rau ?

Sfatul este bun.
Faci rau (daca ai doua maini stangi sau esti total atehnic, etc.)

 a_r_C, on 16 iunie 2022 - 12:04, said:

În niciun caz să nu inversezi faza cu nulul din tablou, că poți strica multe pe acolo...

Inversezi faza cu nulul din doza de derivație.

Aiurea.
In primul rand de unde stie care este doza de derivatie care-l intereseaza? Apoi,de unde va stii care fire trebuie inversate? Si tot asa.
Este mult mai usor si infinit mai rapid sa schimbe doua fire intre ele, in tabloul de sigurante, dar, atentie, numai la siguranta aferenta circuluitului de iluminat pe care este legata lampa respectiva.

 ericmario, on 16 iunie 2022 - 13:52, said:

Electricianul care duce faza direct la bec trebuie împușcat în genunchi și apoi în cap.

De ce?
Pana acum cativa ani acest lucru nu era reglementat.
La fel de bine te poti electrocuta si cand schimbi intrerupatorul. De asemenea, cine nu se pricepe indeajuns, cand schimba un bec poate decupla siguranta aferenta. In acest caz faza poate fi legata absolut oriunde, nu?Posted Image

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004

 Bitterblue, on 16 iunie 2022 - 18:35, said:

De ce s-ar arde (mai) repede? Curentul pe „oprit” este foarte mic, nu încălzește ledurile.
Defapt nu LED-ul efectiv cedeaza ci piesele din electronica de comanda - in special condensatoarele puse in el ptr filtrare.

#33
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

 eiffel, on 16 iunie 2022 - 19:41, said:

Defapt nu LED-ul efectiv cedeaza ci piesele din electronica de comanda - in special condensatoarele puse in el ptr filtrare.
Nu trece curent prin acel circuit, totul se intampla in bec. Gazul din bec este excitat de electrodul pe care este tensiune.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001
Care "bec'?

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
Care "Gaz" :D

#36
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,702
  • Înscris: 17.01.2008
Care "electrodul" ?
:lol: :lol:

Lasaind gluma la o parte, eu cred ca problema este in doza de legatura, unde ceva conductoare "inadite" nu sut bine izolate, sau sunt izolate "la pachet" folosind banda izolatoare de calitate indoielnica...
Parca zicea ca ii vine faza direct  la un conductor din tavan, (fara sa treaca prin intrerupator << apropo, asta este reglementata ... de cand lumea si pamantul.... nu cum zicea cineva>>) atunci conductorul de nul care merge spre intrerupator... cumva are o rezistenta de izolatie mica (pe la vreo "inaditura")... din cauzele expuse mai sus...
Posibil ca in doza aia de legatura sa fie si trasee pentru priza care evindent are si conductor dee nul si poate de impamantare....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate