Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Credit prima casa - CEC BANK - modificare raport dobanda-datorie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Yoyo2022

Yoyo2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.10.2022
Salutare! Am o situație similară cu un credit PC la BT, dobanda variabila, Robor 3M. M-ar interesa ce răspuns ai primit din partea băncii ref la modificarea principalului (a se citi diminuarea ratei principal credit) și aș vrea sa mă lămurească și pe mine cineva care este temeiul legal pentru ca banca să-mi micșoreze suma care merge catre plata principalului imprumutat, în condițiile în care graficul inițial de rambursare prevedea o rata principal de 299 lei, iar, în prezent, doar 199 lei merg către datoria principală?

#20
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,148
  • Înscris: 03.12.2021
Este din cauza cresterii ratei de dobanda. Daca robor/ircc cresc, automat partea de dobanda din rata creste si partea de principal scade. Puteti incerca sa faceti plati anticipate

#21
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
E o formula in excel-pmt parca se numeste. Bagi toate datele: sold credit, durata, dobanda si vei vedea cat sunt rata, principalul si dobanda. Nu te fura nimeni si nu inventeaza nimeni formule noi. Este standard pentru toti in toata lumea asta.

#22
Andreeanomac

Andreeanomac

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2023
+1
Salut, si eu sunt in aceeasi situatie. Am inceput creditul cu o scadere a ratei lunara de 285 plus dobanda. Acum, dupa 6 ani rata principala a scazut la 134 ron plus dobanzi si totalul de plata pe luna bineinteles ca s-a dublat fata de inceput. A primit cineva o explicatie de ce scade rata din principal? Cum afecteaza asta creditul? Multumesc celor care isi fac timp sa raspunda 🤗

#23
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,148
  • Înscris: 03.12.2021
Bineinteles. E din cauza ca ai dobanda variabila.

Fa mai multe simulari si vei vedea cum pt o suma anume si o dobanda mica , principalul din rata e un nr modic.


Pt aceeasi suma sau putin mai mica dar dobanda DUBLA, principalul scade f mult, dobanda creste si rata e mult mai mare.

https://www.expertul...te-credit/#down

#24
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postthe_blue_raven, on 08 martie 2023 - 21:57, said:

Bineinteles. E din cauza ca ai dobanda variabila.

Fa mai multe simulari si vei vedea cum pt o suma anume si o dobanda mica , principalul din rata e un nr modic.


Pt aceeasi suma sau putin mai mica dar dobanda DUBLA, principalul scade f mult, dobanda creste si rata e mult mai mare.

https://www.expertul...te-credit/#down
DAE 16,69 % !

#25
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postdemeuts, on 16 iunie 2022 - 10:51, said:

Va salut, am observat o schimbare ciudata la plata ratei incepand de luna trecuta:

luna aprilie:
- dobanda 753.22 RON
- datorie 309.95 RON
- TOTAL 1063.17 RON

luna mai:
- dobanda 871.68 RON
- datorie 191.49 RON
- TOTAL 1063.17 RON

luna iunie:
- dobanda 870.62 RON
- datorie 192.54 RON
- TOTAL 1063.16 RON

De ce s-a modifcat raportul datorie/dobanda la aceassi suma de plata, 1063.17 RON.
Creditul Prima Casa este reglementat de stat, nu cred ca au libertate bancile sa le succeasca cum doresc.
Exista o explicatie logica si mie imi scapa?

Multumesc!

Salut

Explicatia e simpla: cand creste dobanda, banca face urmatorul calcul: vede cat mai ai de rambursat din principal (ce datorie mai ai) si care e scadenta creditului.

De exemplu: ai luat un credit de 500.000 ron pe 20 de ani, cu rate egale, dobanda 5%.
Lunar ai plati 3299.8 ron. In prima luna ai plati 1216,4 din principal si 2083,3 dobanda
Dupa 36 de luni, tot 3299.8 ron platesti lunar insa in luna 37, platesti 1389,6 din principal si 1910,2 dobanda.
Mai ai de plata 457.062 ron si inca 18 ani
Daca dobanda se modifica la 10% banca reface calculul ca si cum ai avea un credit de 457.062 ron pe 18 ani cu rate egale. De data asta calculul este:
Lunar platesti 4569,9 ron
In prima luna dupa refacarea calcului, vei plati 3808,9 dobanda si numai 761,1 principal.

Observam ca, desi dobanda s-a dublat, rata nu a crescut du dublul dobanzii. Noua rata = 4569,9. Vechea rata = 3299.8 ron. Ultima dobanda platita a fost 1910,2. In mod normal, daca s-ar fi dublat dobanda, rata ar fi trebuit sa fie 1910,2 + 3299.8- = 5200 ron. Dar ea este 4569,9.

Asta e marea problema a creditelor cu rate egale si dobanzi variabile. La orice modificare a dobanzii, banca va recalcula scandentarul pastrand ratele egale.

Deci la fiecare modificare in plus a dobanzii, rata va creste dar cu o valoare mai mica decat cresterea dobanzii. In schimb vei plati mai putin din principal.

View PostYoyo2022, on 10 octombrie 2022 - 09:40, said:

Salutare! Am o situație similară cu un credit PC la BT, dobanda variabila, Robor 3M. M-ar interesa ce răspuns ai primit din partea băncii ref la modificarea principalului (a se citi diminuarea ratei principal credit) și aș vrea sa mă lămurească și pe mine cineva care este temeiul legal pentru ca banca să-mi micșoreze suma care merge catre plata principalului imprumutat, în condițiile în care graficul inițial de rambursare prevedea o rata principal de 299 lei, iar, în prezent, doar 199 lei merg către datoria principală?

Salut

Temeiul legal este contractul de credit pe care l-ai semnat, in mod special cele doua clauze: rate lunare egale si dobanda variabila.

Vezi post-ul meu precendent. La fiecare crestere a dobanzii, banca recalculeaza creditul: cati bani mai ai de dat pe ce perioada si care e dobanda. In functie de valorile astea, rezulta o noua valoare a ratei lunare, insa pentru ca ai ales rate lunare egale, principalul va scadea pentru ca a crescut dobanda.

Daca s-ar pastra valoarea principalului, nu ar mai fi rate egale.

Poti oricand sa discuti cu banca sau sa refinantezi creditul si sa ceri rate descrescatoare. Acolo iti imparte datoria la numarul de luni si iti aplica dobanda la sold. Deci indiferent de valoarea dobanzii, tu vei plati in fiecare luna aceeasi valoarea din principal.

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Am optat pentru rate descrescătoare, la sugestia unei angajate a băncii si rata totala a crescut cu 50%, dar plata din principal a ramas fixa, tot timpul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate