Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Credit prima casa - CEC BANK - modificare raport dobanda-datorie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Va salut, am observat o schimbare ciudata la plata ratei incepand de luna trecuta:

luna aprilie:
- dobanda 753.22 RON
- datorie 309.95 RON
- TOTAL 1063.17 RON

luna mai:
- dobanda 871.68 RON
- datorie 191.49 RON
- TOTAL 1063.17 RON

luna iunie:
- dobanda 870.62 RON
- datorie 192.54 RON
- TOTAL 1063.16 RON

De ce s-a modifcat raportul datorie/dobanda la aceassi suma de plata, 1063.17 RON.
Creditul Prima Casa este reglementat de stat, nu cred ca au libertate bancile sa le succeasca cum doresc.
Exista o explicatie logica si mie imi scapa?

Multumesc!

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdemeuts, on 16 iunie 2022 - 10:51, said:

Va salut, am observat o schimbare ciudata la plata ratei incepand de luna trecuta:

luna aprilie:
- dobanda 753.22 RON
- datorie 309.95 RON
- TOTAL 1063.17 RON

luna mai:
- dobanda 871.68 RON
- datorie 191.49 RON
- TOTAL 1063.17 RON

luna iunie:
- dobanda 870.62 RON
- datorie 192.54 RON
- TOTAL 1063.16 RON

De ce s-a modifcat raportul datorie/dobanda la aceassi suma de plata, 1063.17 RON.
Creditul Prima Casa este reglementat de stat, nu cred ca au libertate bancile sa le succeasca cum doresc.
Exista o explicatie logica si mie imi scapa?

Multumesc!
Ce iti mai bati capu` daca ai aceeasi suma de plata, luna de luna

#3
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Am uitat sa specific, poate este relevant, creditul inca este cu ROBOR 3M, nu am facut cerere pentru trecerea la IRCC.

View Postovidiu21, on 16 iunie 2022 - 10:59, said:

Ce iti mai bati capu` daca ai aceeasi suma de plata, luna de luna

Imi bat capul pentru ca eu efectiv nu-mi platesc creditul/datoria dar in schimb le fac lor buzunarul gros cu dobanzi.

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Nu ai facut vreo rambursare anticipata?
Nu stiu cum e la tine, probabil in aprilie-mai ai avut acelasi ROBOR, deci ar trebui sa ai cam aceeasi rata per total, deci si principalul si dobanda la fel.
E ciudat, poate imi scapa ceva.

#5
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Nu am facut nici o plata-n plus, nu s-a schimbat ROBOR-ul in lunile specificate mai sus.
D-asta intreb si eu, nu inteleg ce-mi scapa.
Ma duc la banca sa intreb, dar am zis ca poate stie cineva ...

De ex la inceputul anului pre actualizare robor plateam 244.7 (principal) + 587.86 (dobanda) = 832.56
Adica eu plateam mai mult din datorie cand aveam rata totala mai mica, nu mi se pare normal/logic/corect.

Edited by demeuts, 16 June 2022 - 11:16.


#6
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Eu iti recomand sa verifici scadentarul anexat la contract. Acolo trebuie sa ai lista ratelor lunare. Daca observi modificari in componenta ratelor, suna la banca.

#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
cand ai facut creditul e posibil sa fi optat pt rate fixe?

In ultima perioada ROBOR a crescut  destul de mult, si astfel incat rata totala sa ramana fixa, dobanda are procentaj mai mare din suma totala. Asta e banuiala mea scoasa din burta.

#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Crescand dobanda automat s-a modificat si in scadentar. E dubios cum rata totala a ramas identica; exista rate fixe la Prima Casa?
Practic ramanand la fel rata totala si scazand cat rambursezi din principal ar trebui sa-ti prelungeasca perioada de creditare ca sa-si recupereze toti banii de la tine sau ceva de genul.
Eu am PC cu dobanda variabila si evident a crescut valoarea platii lunare din cauza dobanzii dar valoarea de plata din principalul creditului a ramas identica in asa fel incat pana la finalul creditului eu sa rambursez integral principalul, indiferent de valoarea dobanzii.
Gen la mine rata a crescut de la 1100 pana la aproape 1500 lei iar din sumele astea principalul a fost mereu in jur de 650-660 lei, functie de scadentar. Inainte sa creasca ROBOR in halul asta fiecare (dobanda+principal) reprezentau cam 50% din rata, fiecare.

Edited by mannyx92, 16 June 2022 - 13:04.


#9
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Revin cu detalii.
Nu am rata fixa, rata este in functie de robor 3m.
Rata a crescut deja destul de mult, nu asta ar fi problema.
Variatiile de care vorbesc se intampla in acelasi ciclu de ROBOR, 3 luni in care nu s-a schimbat nimic, din acest motiv rata este fix aceeasi dar raportul principal/dobanda s-a modificat fara o explicatie.

Am fost acum la banca, am discutat cu o doamna mai slab pregatita (ca sa fiu politicos), dupa ce i-am explicat 5-10 min mi-am pierdut rabdarea si am cerut sa implicam directorul bancii.
Concluzia: nu stie nimeni de ce, am facut plangere si urmeaza sa primesc un raspuns din "centrala" in 24h (cica).

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Asteptam raspunsul lor, sa ni-l spui, ca-s curios si eu. Mai invatam si noi ceva.
Poate or fi operativi si iti dau raspunsul repede. Nu stiu daca nu au cumva durata maxima de raspuns 30 zile.

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Daca nu ai rata fixa e gresit scadentarul asta nou. E foarte bine ca ai facut reclamatie scrisa

#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postdemeuts, on 16 iunie 2022 - 13:17, said:


Am fost acum la banca, am discutat cu o doamna mai slab pregatita (ca sa fiu politicos), dupa ce i-am explicat 5-10 min mi-am pierdut rabdarea si am cerut sa implicam directorul bancii.
Concluzia: nu stie nimeni de ce, am facut plangere si urmeaza sa primesc un raspuns din "centrala" in 24h (cica).

vezi că la cec erau cazurile alea în care angajații 'imprumutau' bani din conturile oamenilor

#13
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Serios? Atunci au imprumutat 240 lei pana acum Posted Image

#14
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postdemeuts, on 16 iunie 2022 - 14:00, said:

Serios? Atunci au imprumutat 240 lei pana acum Posted Image

240 lei pentru ei acum, mult mai mult pentru tine pe termen total. niste jeguri indiferent de situatie Posted Image . Invers nu s-ar intampla niciodata, sa te trezesti cu dobanda redusa.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostSoulstream, on 16 iunie 2022 - 12:20, said:

cand ai facut creditul e posibil sa fi optat pt rate fixe?

In ultima perioada ROBOR a crescut  destul de mult, si astfel incat rata totala sa ramana fixa, dobanda are procentaj mai mare din suma totala. Asta e banuiala mea scoasa din burta.
așa se transformă din credit pe 30 de ani în unul de 40 de ani

#16
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006

View Postdemeuts, on 16 iunie 2022 - 11:14, said:

De ex la inceputul anului pre actualizare robor plateam 244.7 (principal) + 587.86 (dobanda) = 832.56
Adica eu plateam mai mult din datorie cand aveam rata totala mai mica, nu mi se pare normal/logic/corect.
Cand ROBOR e mai mic, e normal ca reusesti sa platesti principal mai mare (adica sa platesti mai mult din datorie).
Deci in ianuarie - martie in toate cele 3 luni ai avut rata ~835 din care ~245 principal si restul dobanda?
Comisionul catre FNGCIMM il platesti separat, si asigurarea la locuinta? Sau sunt careva incluse in rata lunara?

Edited by LuvRaluK, 16 June 2022 - 15:30.


#17
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
In Contractul de credit iti explica cum e calculata rata si dobanda - ar trebui sa ai o formula.

IIn cazul in care ai rate egale e normal sa varieze. la rate descrescatoare ai principalul are ramane fix, si la care se adauga dobanda.

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Și la anuitati creste rata, că se modifică raportul dobândă + principal. Eu am optat pentru rate descrescătoare pe 25 de ani, în 9 luni am achitat 14000 lei, de acum încolo o să crească ircc mai mult, efortul va fi mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate