Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Reparație fisuri placa etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
petrutms

petrutms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2004
Înainte de turnare dirigintele a verificat Armătura și era mai mult decât suficientă și corect executata. Cofrajul nu a fost etanș in unele zone, și asta ar putea fi o cauza

#38
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Fisurile tale oricum nu aveau cum sa apara din cauza armarii insuficiente, ca nici nu ai decofrat.
Fisurile care apar din cauza solicitarilor si armarii insuficiente apar dupa decofrarea si incarcarea placii.

O alta cauza a aparitiei fisurilor de contractie vara pe caldura ar fi folosirea cimentului cu intarire rapida, cel care are un R in denumire.
Pentru ca ala are degajare mai mare de caldura si usuca betonul. Se foloseste doar iarna.

#39
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 MindArchitect, on 11 iunie 2022 - 17:45, said:

Uite care este treaba, eu nu contest priceperea nimanui.
Mai ales a celor care zic sa pastreze mizeria aia de placa ca chipurile or sa se crape stalpi.

Acolo o treaba de cacao care trebuie corectata si nu cu pus un aracet de pasta.
Betonul dureaza pana se intareste, beton de 1 luna de zile ar trebui sa se sparga usor, si chiar daca nu se sparge tot, tot se sparge/taie o buna portiune.

Deci placa respectiva nu are vreo rezistenta, practic este beton care atarna de ceva fier.

Deoarece m-am simtit direct vizat, am si eu o intrebare pentru tine: ce ai face tu in cazul asta ? Da-ne o solutie concreta, cu explicatiile de rigoare, astfel incat sa fie usor de inteles.

 petrutms, on 11 iunie 2022 - 12:36, said:

Placa este peste etaj, se va sprijini un acoperiș cu țiglă ceramica pe ea, deci greutate mare.

Greutatea respectiva nu se descarca pe placa ( de obicei ), se descarca pe peretii laterali, si pe coama. Pe placa ( fara a avea dedesubt, in zona respectiva perete sau stalp ), se descarca doar cand lungimea si/sau sectiunea capriorilor este insuficienta pentru a putea fi realizati dintr-o singura bucata, in acest caz introducandu-se o "sprijinire" suplimentara. De obicei, aceasta sprijinire se descarca pe placa, intr-o zona in care dedesubt nu exista pereti sau grinda. Nu spun ca asa ar trebui facut, spun ce am observat in santierele prin care am lucrat.

Spre exemplu, "grinda" din poza se descarca pe placa, la aproximativ 1m de peretele exterior al casei, intr-o zona in care placa nu are nimic sub ea ( astfel incat sa aiba o rezistenta sporita ).

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 12 June 2022 - 07:19.


#40
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 razvan-softpedia, on 12 iunie 2022 - 07:09, said:

Spre exemplu, "grinda" din poza se descarca pe placa, la aproximativ 1m de peretele exterior al casei, intr-o zona in care placa nu are nimic sub ea ( astfel incat sa aiba o rezistenta sporita ).
Pai vezi.... deja e stramba. Iti dai seama cat s-a lasat placa....

#41
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 viotl, on 12 iunie 2022 - 17:54, said:

Pai vezi.... deja e stramba. Iti dai seama cat s-a lasat placa....

Grinda este lasata pe zona de fronton ( nu cred ca se vede in poza ), datorita lipsei de interes a " meseriasilor ", iar placa nu s-a lasat de loc.

#42
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021

 petrutms, on 11 iunie 2022 - 20:14, said:

Înainte de turnare dirigintele a verificat Armătura și era mai mult decât suficientă și corect executata. Cofrajul nu a fost etanș in unele zone, și asta ar putea fi o cauza
Eu citesc mesajele tale, incerc sa imi dau seama cum a stat treaba.
Asa ca o sa intreb urmatoarele de dragul la discutie:
1 - Firma sau mesteri?
2 - Au facut betonu la betoniera?
3 - Au comandat beton de la o firma? Cu aia nu poti lua legatura sa intrebi ce beton au folosit, ai destule motive sa poti intreba asa ceva cu o placa crapata.
4 - Nu uda ei, ia de uda tu.
5 - De ce nu ai facut poze?
Se fac poze de la fundatie, hidroizolatie, acoperis, placa, orice, canale prize, traseu apa. Se fac poze la orice.

 razvan-softpedia, on 12 iunie 2022 - 07:09, said:

Deoarece m-am simtit direct vizat, am si eu o intrebare pentru tine: ce ai face tu in cazul asta ? Da-ne o solutie concreta, cu explicatiile de rigoare, astfel incat sa fie usor de inteles.
Nu m-am referit la tine dar ai zis o idee.
Sa zicem de dragul la discutie ca nu am fost acasa, nu a facut sotia vreo poza, nu stiu cum au turnat aia, ce au turnat.
Faceam mai multe poze cu placa turnata, le puneam pe forum, dar poze de la distanta.
Si apoi in functie de ce mai citeam, eu zic ca spargeam in zonele in care placa era facuta praf.

Mai bine sa sparg sau sa tai si sa armez bine, cand betonul nu este intarit, ca betonul proastpat se sparge mult mai usor. Zic ca poate ma hoatarasc peste 2-3 ani sa sparg, atunci este mult mai greu de spart/taiat.

Asta faceam. Pentru ca faci cu o placa turnata facuta ca un cascaval?

Si aia de la firma respectiva, cu solutia aia amuzanta, dau ei cu un tub si rezolva.

Trebuiau sa ude? Trebuiau.
Are el vreo vina? Nu are.
Ce vrei sa faca? Sa ramana si cu bani dati si cu placa asa?

Eu chiar vroiam sa scriu lucrurile astea dar nu am mai terminat de scris mesajul.

Edited by MindArchitect, 12 June 2022 - 20:11.


#43
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
vorbe goale, pierdere de timp, zero experienta de santier!
initiator, pune niste poze mai clare!Ai si poze de la intradosul placii/cofraj?

#44
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

 MindArchitect, on 10 iunie 2022 - 21:37, said:

Mama ei de placa o taie nu o sparge pe toata.
o fi la etaju 100 de nu acceptă o fisură în placă

sau vin 100 de etaje peste mai degrabă?

#45
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021

 EMPP, on 12 iunie 2022 - 20:38, said:

o fi la etaju 100 de nu acceptă o fisură în placă

sau vin 100 de etaje peste mai degrabă?
Amuzant mesaj.
Ia de citeste ce zice initiatorul

 petrutms, on 10 iunie 2022 - 13:13, said:

Minunatii meseriasi nu prea au udat placa de peste etaj și e plină de fisuri, prin multe se infiltrează apa.


#46
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 MindArchitect, on 12 iunie 2022 - 20:52, said:

Amuzant mesaj.
Ia de citeste ce zice initiatorul

Daca sunt fisuri ( chiar si de suprafata ), este normal ca pe acolo sa se scurga apa ( a plouat destul de tare in ultimile zile in unele zone ).

Raul a fost facut, cei care nu si-au facut treaba trebuie sa suporte consecintele, dar trebuie vazut care este cea mai buna varianta. Cel mai corect ar fi sa se faca o constatare la fata locului, de catre o persoana care are pregatirea necesara, si in functie de raspunsul acesteia, sa se ia o decizie.

#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 razvan-softpedia, on 12 iunie 2022 - 19:15, said:



Grinda este lasata pe zona de fronton ( nu cred ca se vede in poza ), datorita lipsei de interes a " meseriasilor ", iar placa nu s-a lasat de loc.
Lucru de mântuială. Îmbinări cu L-uri metalice si șuruburi, improvizații. Rezistența mică. Îmbinările în acele zone se fac cu gaură si cep.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate