Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Reparație fisuri placa etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Peste placa aia se va turna sapa, se va pune parchet, gresie sau linoleu, apoi un pat, un dulap, o cada si tot asa. O fisura lucreaza in timp, ar fi prea frumos sa se opreasca prin adaugare de solutii minune. Da, se astupa (adica nu se mai vede) cind torni sapa, insa va ramine acolo si la un cutremur sau dupa 40 de ani isi va face simtita prezenta. Risti sa o lasi asa ? Poate ne ajuta initiatorul si cu alte fotografii de la constructia casei, ne mai bagam si noi in seama referitor la cum se mai lucreaza acum.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 raducut123, on 10 iunie 2022 - 22:13, said:

.nu sunt agresiv, dar ma mir cand doreii  isi dau cu parerea!
Ai 3 postari pe acest topic, toate agresive.
Nu suntem pe santier, chiar daca discutam despre constructii.

#21
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006

 raducut123, on 10 iunie 2022 - 22:13, said:

Nici macar acum 10 ani nu mai era asa....nu sunt agresiv, dar ma mir cand doreii  isi dau cu parerea!
Daca nu esti bagator de seama, zi-i ce pregatire ai in domeniu!Sau postam asa...de dragul posturilor?Orice roman se pricepe la fotbal, medicina si c-tii, nu?

Cui sa-i zic ce pregatire am in domeniu ? Initiatorului acestui topic ? Poate nu-l intereseaza, poate nu vreau eu sa spun. Nu stiu ce te face sa crezi ca eu sunt din categoria Dorel, nu prea ma exprim ca unul, nu-i asa ?

#22
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013

 pasilla, on 10 iunie 2022 - 22:18, said:


Ai 3 postari pe acest topic, toate agresive.
Nu suntem pe santier, chiar daca discutam despre constructii.
Discutam despre c-tii...dar cand voi ii spuneti initiatorului sa sparga placa, chiar sunteti ...mai rau decat doreii!Pana la spart, hai sa vedem ce s-a intamplat, cum, sa analizam totul!

 ionut76, on 10 iunie 2022 - 22:20, said:

Hai spune-mi mie ce pregatire ai!

Cui sa-i zic ce pregatire am in domeniu ? Initiatorului acestui topic ? Poate nu-l intereseaza, poate nu vreau eu sa spun. Nu stiu ce te face sa crezi ca eu sunt din categoria Dorel, nu prea ma exprim ca unul, nu-i asa ?


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 raducut123, on 10 iunie 2022 - 23:10, said:

Discutam despre c-tii...dar cand voi ii spuneti initiatorului sa sparga placa...
Care voi ?

Aici se face un brainstorming, nu se acuza.

Edited by pasilla, 10 June 2022 - 23:14.


#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 ionut76, on 10 iunie 2022 - 21:37, said:

Bagator de seama poti fi sigur ca nu sunt.
Confirm! Posted Image

 raducut123, on 10 iunie 2022 - 23:10, said:

Discutam despre c-tii...dar cand voi ii spuneti initiatorului sa sparga placa, chiar sunteti ...mai rau decat doreii!Pana la spart, hai sa vedem ce s-a intamplat, cum, sa analizam totul!
Asta nu te scuza nicicum.
Din mica mea experienta pe forum, e indicat sa verifici userul pe care il acuzi, inainte de a o face. Se pot evita situatii dezonorante.

La un client serios se lasa cu expertiza si judecata. Este o eroare grava de turnare. Si inacceptabila.

Edited by viotl, 11 June 2022 - 00:58.


#25
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 petrutms, on 10 iunie 2022 - 13:13, said:

Minunatii meseriasi nu prea au udat placa de peste etaj și e plină de fisuri, prin multe se infiltrează apa.

Peste placa asta, mai vine ceva ( spatiu de locuit ), sau este un pod nelocuit ?

Daca ai pod nelocuit ( deci incarcarile peste aceasta placa vor fi foarte mici ), iar " descarcarea" acoperisului se face doar pe peretii laterali si pe coama, poate ca problema nu este asa de grava cum pare la prima vedere ( poate din aceasta cauza ti-a zis si dirigintele de santier ca nu este o problema din punct de vedere structural ).

Eu am asistat la spargerea unei bucati dintr-o placa ( la niste vile podurile se transformau in mansarde, si era nevoie de un spatiu mai mare pentru scara ), si crede-ma ca nu este chiar asa usor. Sincer, eu as evita pe cat se poate aceasta varianta. Avand in vedere ca este o constructie noua, cred ca spargerea placii ar afecta intreaga structura de rezistenta a constructiei.

#26
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Poti face o expertiza tehnica. Daca e totul ok, atunci propune-i constructorului sa o platiti 50-50. Daca nu e, sa-si asume reparatiile si toate cheltuielile conexe.
Diriginte de santier nu ai avut?
Asa din poze, nu par cine stie ce fisurile alea. Dar, doar un expert la fata locului poate emite o parere avizata, ca sunt o multime de factori care trebuie pusi in balanta.

#27
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 petrutms, on 10 iunie 2022 - 13:13, said:

Minunatii meseriasi nu prea au udat placa de peste etaj și e plină de fisuri, prin multe se infiltrează apa. Structural dirigintele zice că nu sunt probleme dar vom vedea după decofrare săptămâna viitoare.
Mi s-a sugerat reparația lor cu sikadur! Aveți alte sugestii sau propuneri? Este suficient sa acopăr fisurile cu sikadur?
Multumesc
Contacteaza in laborator de incercari (acreditat samd).
Sa.ti faca ceva teste,verificari. Ei sunt in masura sa.ti dea si variante de rezolvare. Ia factura bonuri, fa contract.
Stai departe si cu vorba si cu fapta de dirigible, eventual si de constructor ca te vor imbrobodi cu vorbe.
Posibil sa nu fie probleme structurale grave, Tu si atasat 2 poze doar. In locul tau as baga o sirma, o lera, un martor sa vad cit de mult este penetrata placa. Dar asta nu exclude expertixa.

#28
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022
imaginile arata ca betonul cu timpul o sa se faca praf si pulbere.

Eu am turnat o placa de 12 m2 si o singura crapatura nu a aparut.Nici macar crapaturi fine. Ce arata in imagine sunt crevase.

#29
petrutms

petrutms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2004
Betonul este C20/25, asta am folosit la toată casa. Nu am avut probleme pana acum. Betonul este Strabag, calitatea ok, probele conforme. A fost turnat seara dar o zi călduroasă. Nu s-a udat pana a doua zi după masa din lenea meseriașilor, ba ca e nor, ba ca ploua. Era deja crăpată când au udat.  Placa este peste etaj, se va sprijini un acoperiș cu țiglă ceramica pe ea, deci greutate mare. Miercuri decofrez. Oricum picura în vreo 20 de locuri. Nu o sa iasă bine pt constructor.

Edited by petrutms, 11 June 2022 - 12:47.


#30
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

A fost turnat seara dar o zi călduroasă. Nu s-a udat pana a doua zi după masa din lenea meseriașilor, ba ca e nor, ba ca ploua....Oricum picura în vreo 20 de locuri.
crapaturile (fisuri nu mai pot fi numite) nu iti apar doar dupa o zi de canicula, mai ales ca ti-au strapuns planseul! (la un beton facut ca la carte)
ps. cat e de gros planseul?

#31
petrutms

petrutms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2004

 STARTREK1, on 11 iunie 2022 - 13:02, said:

crapaturile (fisuri nu mai pot fi numite) nu iti apar doar dupa o zi de canicula, mai ales ca ti-au strapuns planseul! (la un beton facut ca la carte)
ps. cat e de gros planseul?

15 cm în plan, în realitate sunt zone mai subțiri sau mai groase, cofrajul nu a fost perfect. Un minim de 13 sa zicem.

#32
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 petrutms, on 11 iunie 2022 - 12:36, said:

Betonul este C20/25, asta am folosit la toată casa. Nu am avut probleme pana acum. Betonul este Strabag, calitatea ok, probele conforme. A fost turnat seara dar o zi călduroasă. Nu s-a udat pana a doua zi după masa din lenea meseriașilor, ba ca e nor, ba ca ploua. Era deja crăpată când au udat.  Placa este peste etaj, se va sprijini un acoperiș cu țiglă ceramica pe ea, deci greutate mare. Miercuri decofrez. Oricum picura în vreo 20 de locuri. Nu o sa iasă bine pt constructor.


Pai, cum sa decofrezi..... miecuri? Cind a fost turnata placa?

#33
petrutms

petrutms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.03.2004
3 sapt se fac miercuri

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 pasilla, on 10 iunie 2022 - 21:05, said:

Si daca betonul e facut la lopata, iar constructorul sunt niste zilieri ?
atunci sigur n-avea diriginte de  șantier

#35
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 30.11.2021
Uite care este treaba, eu nu contest priceperea nimanui.
Mai ales a celor care zic sa pastreze mizeria aia de placa ca chipurile or sa se crape stalpi.

Acolo o treaba de cacao care trebuie corectata si nu cu pus un aracet de pasta.
Betonul dureaza pana se intareste, beton de 1 luna de zile ar trebui sa se sparga usor, si chiar daca nu se sparge tot, tot se sparge/taie o buna portiune.

Deci placa respectiva nu are vreo rezistenta, practic este beton care atarna de ceva fier.

#36
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Daca erau fisuri rezultate din solicitari, era semn ca armatura nu e suficienta si era o problema.
Dar astea par fisuri de contractie, care odata sigilate sa nu intre apa, nu reprezinta mare problema.
Betonul armat lucreaza si fisurat, ca nu degeaba se pune armatura. Betonul propriu-zis oricum nu lucreaza la intinderi, are rezistenta foarte mica la intindere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate