Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Oboseala fizica si psihica/permis auto

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am de dat examenul auto si ma simt foarte obosit in acelasi timp stresat cu ce politist voi da traseul si cum va fi, la examen ma panichez si vreau sa arat politistului cat mai repede ca stiu sa conduc si intr-un fel ma grabesc sa zic asa.
Lucrez zilnic din greu si ma simt foarte obosit, uneori nu ma pot concentra si as vrea niste sfaturi.
De ceva timp m-am lasat de bauturi carbogazoase precum Coca-Cola si mi-a fost mai bine dar tot imi vine uneori sa beau cateva pahare pentru a-mi potoli setea. Cafea sau alcool nu consum uneori cappucino.
Cu somn merg de obicei dupa ora 23 iar dimineata ma trezesc foarte greu, dar am 8-9 ore de somn.

Edited by smiley2, 09 June 2022 - 23:16.


#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

 smiley2, on 09 iunie 2022 - 23:15, said:

la examen ma panichez si vreau sa arat politistului cat mai repede ca stiu sa conduc si intr-un fel ma grabesc sa zic asa
Rapiditatea este pe circuit.
Examenul are limita minima de timp.
Nu stiu sigur, dar parca 30 minute ( daca nu chiar 45).
Vrei, nu vrei, trebuie ca in timpul alocat examenului sa-i demonstrezi ( secunda cu secunda) ca nu esti un pericol public.
Cu astfel de idei crete, presupun ca examinarea pshihologica in cazul tau a fost un esec.

#3
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
sincer, cu panica mai rau faci... e bine sa fii calm atat la examen cat si in situatiile din trafic. nu te omoara nimeni daca o dai in bara, tu trebuie doar sa dai ce ai mai bun.

am avut si eu emotii inaintea examenului dar pana la urma la volan mi-au trecut, mi-am dat seama ca eu sunt singurul responsabil de manevre si decizii.

spor si incearca sa te linistesti

Edited by horhescu, 09 June 2022 - 23:53.


#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Multă vitamina C pentru a sprijini direct suprarenalele, deci capacitatea de adaptare. Eu iau 5-10g/zi forma liberă la fiecare masă non-acida, ca să cresc putin si acidul gastric.
După aia contează și cum e tranzitul inestinal, dacă stagnează... treaba nu e bună deloc. Aș lua niște enzime de calitate la fiecare masă, absorbția intestinală crește, la fel și testosteronul.
Sunt antioxidanți pentru creier, astaxantin e primul pe listă.
Sunt nootropice precum niacina, dar trebuie inteles de care sa alegi/dozezi, cu ce sa o mai asociezi. Altfel forma cu eliberare lenta e hepatotoxică.

Quote

Vitamin B3 is known for increased alertness, clarity, focus, memory, enhanced mood and energy, is a potent antioxidant and free radical scavenger, lowers LDL-cholesterol, increases HDL-cholesterol and lowers triglycerides
Esențial este si cum variază glicemia, adică una e să servești salate cu grăsimi sănătoase - semințe/nuci/măsline, alta sunt cartofii aburinzi/cola, pâinea samd.
Eventual poti consuma cartofii numai după ce au stat 8 ore la frigider - slow starch. Dar numai cantitati mici.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 tioopedi, on 09 iunie 2022 - 23:30, said:

... examinarea pshihologica in cazul tau a fost un esec.

O să fie un eșec și examenul de obținere a permisului, dacă nu cumva...  :naughty:

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 smiley2, on 09 iunie 2022 - 23:15, said:

vreau sa arat politistului cat mai repede ca stiu sa conduc

Corect, da-i talpa, politistul va fi impresionat. Asta cauta ei, sa promoveze vitezomani. Posted Image

Edited by Argv, 10 June 2022 - 06:22.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt si unii care termina proba de traseu intr-un minut. Am vazut o masina la examen luand-o pe contrasens in giratoriu. E mult mai rapid sa faci direct la stanga decat sa te invarti ca toata lumea.

#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 smiley2, on 09 iunie 2022 - 23:15, said:

Am de dat examenul auto si ma simt foarte obosit in acelasi timp stresat cu ce politist voi da traseul si cum va fi, la examen ma panichez si vreau sa arat politistului cat mai repede ca stiu sa conduc si intr-un fel ma grabesc sa zic asa.
Lucrez zilnic din greu si ma simt foarte obosit, uneori nu ma pot concentra si as vrea niste sfaturi.
De ceva timp m-am lasat de bauturi carbogazoase precum Coca-Cola si mi-a fost mai bine dar tot imi vine uneori sa beau cateva pahare pentru a-mi potoli setea. Cafea sau alcool nu consum uneori cappucino.
Cu somn merg de obicei dupa ora 23 iar dimineata ma trezesc foarte greu, dar am 8-9 ore de somn.

poti sa iei in calcul cel putin o amanare in a  "deveni "sofer. nu e problema ca faci belele tu dar ca ii iei si pe altii.
si in acest timp (totusi nu uita ca nu toti sunt facuti sa "Sofereasca" deci nu i nicio rusine daca renunti) faci investigatii, tratamente si ce o mai fi nevoie.

La volan nu e loc de "erori"- nu ca n jocurile pe calculator unde dai "Restart"

#9
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 Leo2006, on 10 iunie 2022 - 07:36, said:

Sunt si unii care termina proba de traseu intr-un minut. Am vazut o masina la examen luand-o pe contrasens in giratoriu. E mult mai rapid sa faci direct la stanga decat sa te invarti ca toata lumea.
O fi vazut marcajul ala stupid "inainte sau la stanga" dinaintea giratoriului.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
1. fa mai multa practica. Incearca sa conuci suplimentar, macar parcarea cu spatele, lateral. Scapi de un stres
2. afla traseele unde se dau examenele. Pe vremea mea (sac!) se cam stia pe ce strazi se da examenele. Du-te plimba-te pe jos, cu bicicleta, obisnuieste-te cu intersectiile, vezi daca sunt semne ascunse.
3. inainte de examen, i-ati o zi libera sa dormi, sa te odihnesti, sa te linistesti

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Durata unui examen e relativ si depinde si cat de bine stii si cati cursanti sunt dar in mare daca stii si nu ai semne de slabiciune sau nesiguranta nu te tine mai mult de 10-15 min, daca vede ca nu stapanesti te tine mai mult. Alea cu duratele de 45 min sunt chestiuni teoretice dar in practica este dificil sa tii un cursant asa mult, n-ai putea examina decat cativa pe zi.

Edited by andreic, 10 June 2022 - 09:28.


#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 smiley2, on 09 iunie 2022 - 23:15, said:


Lucrez zilnic din greu si ma simt foarte obosit, uneori nu ma pot concentra si as vrea niste sfaturi.
De ceva timp m-am lasat de bauturi carbogazoase precum Coca-Cola si mi-a fost mai bine dar tot imi vine uneori sa beau cateva pahare pentru a-mi potoli setea. Cafea sau alcool nu consum uneori cappucino.



Lasa-le naibii de bauturi. Baga magneziu si minerale. In special magneziul ajuta creierul cand sunt situatii de stress si oboseala. Vei vedea efectul in cateva saptamani, nu imediat.
Evita tot ce are zahar in cantitati industriale (cola, pepsi.... capucino praf si alte rahaturi intens marketate)

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Greseala nu te grabesti la examen ca il pici. Din contra faci ca la fotbal, tragi de timp, politistul nu are timp nelimitat... Stai dupa tractoare, utilaje, masini de gunoi, bucura-te daca mergi incet. Nu depasi 40km/h in oras... Totusi nu tragi de timp ostentativ sa te simta arbitrul...

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Nu inteleg de ce vrei permis conducere ,la ce ai detaliat ai dat banii aiurea pe scoala

#15
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
inca unu caruia o sa-i moara motorul pe drum la primul claxon al taximetristului din spate, ca nu pleaca la pre-verde Posted Image

sfaturi pentru dormit bine si/sau energie zilnica sunt multe :))) cafea, vitamine pentru o zi activa, femei, l@ba pentru un somn profund :)))

nu te intereseaza politistul din dreapta, e un simplu pasager

#16
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

 AlleXyS1, on 10 iunie 2022 - 09:51, said:

sfaturi pentru dormit bine si/sau energie zilnica sunt multe Posted Image)) cafea, vitamine pentru o zi activa, femei, l@ba pentru un somn profund Posted Image))

Eu recomand sa nu faca asta, mai ales daca este deja obosit. Cafeaua la multi le creste pulsul, ii agita, tu la volan trebuie sa fi cat mai calm.
Iar femei, laba nu recomand cu 1 zi inainte de examen, tot din acelasi motiv. Nici la sportivii de perfomanta nu li se recomanda femei inainte de meci.
Pierderea testosteronului la ejaculare iti face rau, nu bine.

Tie iti trebuie odihna, nu stres si oboseala si mai mare.
Incearca sa eviti sucuri cu zahar, cafea. Fa-ti un ceai de tei sau ceva care sa te calmeze si odihneste-te.

Referitor la examenul auto: era o tehnica sa iti imaginezi ca politistul ar fi dezbracat (stiu, suna ciudat, mai ales daca esti tot baiat si hetero).
Dar cumva daca nu il mai vezi ca pe un calau, o sa fi automat mai relaxat. Pana la urma si el e tot om.
Scopul lui nu e sa te pice, ci sa se asigure ca stii conduce in siguranta, si ca stii sa aplici cel putin teoria.
Sofer o sa fi abia dupa ani de zile si zeci de mii de km condusi.

Edited by ovtd, 10 June 2022 - 10:12.


#17
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Ia niste suplimente GABA, incepand de maine.

Mult succes la examen. Nu te grabii fiindca asa pici. Prima oara am picat pe neacordare de prioritate. M-am asigurat, i-am lasat pe toti sa treaca si din departare ( nu pot aproxima in metrii ) mai venea inca un tovaras. Eu am considerat ca "am timp sa ma bag". Zis si facut...100 de metrii mai in fata, m-a bagat in parcare la cora ( Pantelimon ) si mi-a spus ca trebuia sa ii acord prioritate si aluia. Daca accelera deodata ( zise militianul )...In fine. Nu te grabii.

P.S. Pt. cine cunoaste zona, veneam dinspre vergului.

P.S. 2: te opresti din a lua GABA cu o zi inainte de examen.

Edited by Jemapel_cenzuratul, 10 June 2022 - 17:11.


#18
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010
Eu am facut scoala in Dristor. Tin minte ca alergam masina aia de o lua dracii si la un moment dat mi-a zis instructorul ca ma da jos din masina si ma lasa pe un camp daca nu incetinesc.
La examen cand a fost randul meu ( mai aveam 2 persoane in masina ) mi-a murit motorul. In loc sa ma panichez m-am enervat si am inceput sa vorbesc cu masina sa o intreb de ce ma face de ras tocmai acum cand dau examen. A ras politistul , mi-a zis sa-i dau inca o cheie sau ceva de genu si 5 minute mai tarziu mi-a zis sa opresc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate