Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Oboseala fizica si psihica/permis auto

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 Jemapel_cenzuratul, on 10 iunie 2022 - 17:15, said:

Ia niste suplimente GABA, incepand de maine.

Mult succes la examen. Nu te grabii fiindca asa pici. Prima oara am picat pe neacordare de prioritate. M-am asigurat, i-am lasat pe toti sa treaca si din departare ( nu pot aproxima in metrii ) mai venea inca un tovaras. Eu am considerat ca "am timp sa ma bag". Zis si facut...100 de metrii mai in fata, m-a bagat in parcare la cora ( Pantelimon ) si mi-a spus ca trebuia sa ii acord prioritate si aluia. Daca accelera deodata ( zise militianul )...In fine. Nu te grabii.

P.S. Pt. cine cunoaste zona, veneam dinspre vergului.

P.S. 2: te opresti din a lua GABA cu o zi inainte de examen.
Data trecuta am picat tocmai pentru ca am lasat pe unul sa treaca, nu am vrut sa fortez pentru ca pe unul trebuia sa las ca aveam de facut la stanga iar pe ala l-am lasat.
Nici nu stiam ca pentru ACORDARE de PRIORITATE se pica examenul.
Ala are frana, daca tu ai prioritate si cunosti regulile de circulatie trebuie sa treci. Daca ii cu daca accelera deodata asta nu mai ii soferie, ai prioritate te bagi celalalt va fi vinovat.

Inca nici nu am inceput orele de conducere si urmeaza sa dau examenul. Instructorul mi-a spus ca stie cum eu conduc si nu trebuie sa fac ore suplimentare.
Mi-a recomandat cineva Remostabil sau Relaxirem, altceva nu stiu daca gasesc repede prin farmacii de la NOW sau Solaray.
Voi incerca sa ma odihnesc mai mult in perioada asta si sa renunt la unele obiceiuri.

Cel mai aiurea ii ca nici nu stii cum sa procedezi sa il impresionezi pe politist, unul vrea sa ii arati ca stii regulile de circulatie altul se poate "panica" ca tu fortezi intersectia.

Edited by smiley2, 11 June 2022 - 09:19.


#20
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 smiley2, on 11 iunie 2022 - 09:06, said:

Daca ii cu daca accelera deodata asta nu mai ii soferie, ai prioritate te bagi celalalt va fi vinovat.
Probabil militianul avea norma de elevi picati. Nu stiu.

#21
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
La STOP opresti rotile, cedeaza trecerea trebuie sa astepti dar in acelasi timp trebuie sa vezi ce fac si ceilalti unde se duc.

Edited by smiley2, 11 June 2022 - 09:21.


#22
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Am inteles.

#23
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 smiley2, on 11 iunie 2022 - 09:06, said:

Voi incerca sa ma odihnesc mai mult in perioada asta si sa renunt la unele obiceiuri.
Si eu m-am relaxat cu o seara inainte de al 2-lea examen.M-am relaxat atat de mult incat daca eram opriti in timpul examenului, nu era bine deloc. Ma rog, l-am luat din a 2-a.

Nu incerca sa impresionezi pe nimeni...vezi-ti de drum, fi atent la semne, la pietoni, mergi usor, ai grija la autobuzele care semnalizeaza iesirea din statiile cu alveola !!! etc.. si vei lua examenul. Daca polististul te vede relaxat si stapan pe situatie, este si el relaxat si nu te va considera pericol public.

Mult succes.

Edited by Jemapel_cenzuratul, 11 June 2022 - 10:26.


#24
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Atenție la usturoi, este un disruptor neurologic, întârzie reflexele. Începătorii în activitățile care necesită coordonare și reflexe trebuie să îl evite cu cel puțin 3 zile înainte de acea activitate. Sau cei care vor să facă performanță, șoferii de cursă lungă. Probabil multe accidente sunt favorizate tocmai de usturoi.

#25
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
Mama frate. Suplimente, vitamina C, magneziu, ceaiuri, cafea, sucuri, usturoi, femei, sex....

Asa se ia examenul in ziua de azi?

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Cred ca un parlamentar a citit topicul asta. Ia uita-ti ce modificari vrea sa aduca la codul rutier. Parca in mod express vrea sa il ajute pe initiator :D

https://www.primatv...._campaign=Cross

#27
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

 wld-ro, on 13 iunie 2022 - 00:03, said:

Mama frate. Suplimente, vitamina C, magneziu, ceaiuri, cafea, sucuri, usturoi, femei, sex....

Asa se ia examenul in ziua de azi?
Identificarea și valorificarea informației utile, este acum o aptitudune vitală pentru supraviețuire.
Dacă le-ai pus pe toate în același coș, nu e semn bun  Posted Image

#28
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 22.08.2012
Bai nene, cand am dat io, tin minte ca a zis politistul: stiu cine ia examenul dupa cum se-aseaza pe scaun. :D
Intr-adevar, cei buni au condus 2-3 minute (si au luat), cu ceilalti a muncit cate 20 d minute si au cam picat.
Eu am luat mai multe categorii, dar scoala am facut-o pe baza de palme pe ceafa de la instructor (macar era gratis la bani) iar regula era ca daca nu vedeai un semn, punea dobitorul frana, te dadea jos si te punea sa-l stergi cu batista.
Ne stia tot orasul si sclipeau semnele de circulatie de curatenie. Posted Image

Deci tu de ce esti stresat? Palme pe ceafa ca noi? Bidon de vin la instructor, ca sa te prinda randul?
Daca conduci decent (pentru un ucenic, evident), vei lua examenul, indiferent daca esti obosit sau odihnit. Crezi ca in viata vei conduce doar cand esti fresh?

#29
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
In cazul meu problema s-a agravat cu varsta, referitor la orice activitate, nu doar la condus.
La examen daca ai facut orasul cu o bicicleta, trotineta sau scooter iei fara nici o problema, asa a fost in cazul meu, deja aveam mii de kilometri prin oras, totul era un automatism.
La fel daca dai pentru alta categorie, deja stii, sunt doar mici diferente, D-ul e cel mai dificil, trebuie sa fii atent la imbarcarea si debarcarea pasagerilor, in rest toate sunt cam la fel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate