Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Publicitatea online in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
A crescut chiar asa de mult atractivitatea publicitatii online in Romania, incat sa fie rentabil sa platesti 10-20 euro+tva pentru 1000 de afisari? Si aici este vorba de toate site-urile, nu doar de 1-2 mai speciale. Credeti ca publicitatea online va fi ajutata cu ceva de aceasta explozie a pretului, sau ii va goni pe cei interesati sa-si faca publicitate? Si se simte aceasta crestere de pret in veniturile proprietareilor de site-uri, sau publicitatea obtinuta este directionata catre unele site-uri cu pile?
Oricum, in aceste conditii, este mult mai ieftina publicitatea in afara, decat la noi.

#2
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Dap. Incepe sa fie rentabila. In conditiile in care tot mai multi oameni citesc presa pe internet.

10 - 20 euro ar fi la rate-card insa daca intr-adevar vrei sa cumperi, se poate negocia. Daca angajezi si un buget ai sansa sa obti preturi bune.

Ca dovada ca publicitatea online devine atractiva, azi la 17.30 la amera de Comert si Industrie, ARBOmedia lanseaza o aplicatie web cu ajutorul careia se poate planifica o campanie in cateva minute.

#3
akenathon

akenathon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.02.2006

View PostBold, on Apr 6 2006, 12:47, said:

A crescut chiar asa de mult atractivitatea publicitatii online in Romania, incat sa fie rentabil sa platesti 10-20 euro+tva pentru 1000 de afisari? Si aici este vorba de toate site-urile, nu doar de 1-2 mai speciale. Credeti ca publicitatea online va fi ajutata cu ceva de aceasta explozie a pretului, sau ii va goni pe cei interesati sa-si faca publicitate? Si se simte aceasta crestere de pret in veniturile proprietareilor de site-uri, sau publicitatea obtinuta este directionata catre unele site-uri cu pile?
Oricum, in aceste conditii, este mult mai ieftina publicitatea in afara, decat la noi.
unde? la asa pret as vrea sa=mi pun si eu reclama pe site!

#4
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
preturile au crescut imens, si din ce in ce mai putin ofera contracte tip pay per click. Le convine cel mai mult plata pe mie de afisari, mai ales cand site urile de azi au ajuns la zeci sau sute de mii de vizitatori pe zi. Un calcul mic spune ca, pentru un banner pe softpedia, in numai 24 de ore vei plati peste 250 milioane lei, ceea ce, sa ma scuzati, este o enormitate.

#5
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Cred ca preturile astea reflecta pozitia de monopol a unor agentii de publicitate, care vor face profituri bune din directionarea reclamelor doar catre unele din site-uri, in timp ce celelalte site-uri vor trai doar cu impresia ca piata se misca in directia cea buna, dar cand se vor uita in buzunare, vor vedea ca bate vantu.
Chiar am stat sa vad ce reclame se afiseaza pe Softpedia, si inafara de o reclama la evz.ro, nu am vazut nici una romaneasca. Poate Courage ne poate spune daca aceasta explozie a pretului a adus vre-un avantaj pentru Softpedia sau nu. Eu tind sa cred ca nu, si intr-un fel este bine, pentru ca se va crea loc si pentru alte agentii pe piata, si se va stabili un pret corect intre 1-7$ CPM.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Un calcul mic spune ca, pentru un banner pe softpedia, in numai 24 de ore vei plati peste 250 milioane lei
şi de unde ai informaţia asta?

#7
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Posti0nutzb, on Apr 7 2006, 18:05, said:

şi de unde ai informaţia asta?
1.000.000*10/1000=10.000 euro/zi=340 mil lei= 34.000 ron+TVA

Edited by Bold, 07 April 2006 - 17:13.


#8
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
mi-e greu sa cred ca SP are venit de 300k euro /luna

#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca toti ar da 2-3 clickuri pe zi pe banerele de mai sus, cine stie...

#10
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postagain, on Apr 7 2006, 19:44, said:

mi-e greu sa cred ca SP are venit de 300k euro /luna

Ce-i asa de greu? Poate nu chiar atata, ca trebuie scazute o gramada de taxe si balarii, dar sunt multe zerouri.

#11
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
La Softpedia.com, o campanie de 30 de zile cu un banner 728x90 leadreboard, un OTS de 0,5 si aproape 400.000 afisari costa aproximativ 4700 euro fara discount TVA si alte taxe. Si Softpedia are in medie peste 30.000.000 afisari pe luna.

Edited by johnny bravo, 07 April 2006 - 23:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate