Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

De ce se mai desfac cuplurile in ziua de azi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 18.10.2011
Cu specific la Romania, dar nu numai... apropo de topicul deja deschis (casatoria cu partnera care are deja copil)

Care sunt cele mai dese motive (invocate/inchipuite/reale)?

Povesti ale unor cupluri despre care stiti suficient de multe. Era sa spun barfe, dar m-am abtinut. Posted Image Acum, serios, povestiti numai despre cuplurile pe care le cunosteati de suficienta vreme, macar cativa ani, eventual (mai bine) prieteni din copilarie, scoala, liceu etc?

Ce motive au invocat?
Cum a aparut fisura?
Cum s-a desfasurat?
Ce a urmat dupa? A meritat?
etc.

Sau chiar cupluri nedespartite, care raman asa din diverse motive (copii, case, rate, gura lumii etc)...

Edited by aaaa4567, 08 June 2022 - 02:11.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
:habarnam:
Chiar nu am în anturaj, cazuri.
Pot să bănuiesc, din experiența dată de vîrstă, dar nu despre asta este subiectul.

#3
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 12.09.2019
Dc se despart majoritatea??,cuvăsăraia ,tradarea încrederii..nu ti e clar?peste asta nu prea se trece.Bine acum vor aparea cei care zic ca motivele sunt de fapt altele dar asta e vrajeala.

#4
YQZS

YQZS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.03.2022
Două cazuri concrete:
1. Tipul(un individ protector familist înrăit) află ca are cancer in fază terminală. Pentru a nu se transforma în povară pentru familie, divorțează. Cu partaj, cățel, purcel.(Asta după 30 de ani de căsnicie). Nimeni nu îl înțelege, toți rămân șocați, etc. Separat face testament și lasă totul(partea lui din partaj) tot familiei. În jumătate de an se curăță. Sfârșit de poveste!

2. Tipul, după o viață de haiducie în jurul lumii, timp în care bagă în casă/familie "și pe ușă și pe coș", descoperă că efectiv consoarta este nefericită.(tot peste 30 de coți de căsnicie, singurătate, crescut copiii...domestice...). Și mai descoperă ce de fapt este un străin. Fără tam tam își ia jucăriile si pleacă. Sfârșit de poveste!

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Stiu 4 divorturi mai de aproape.
In 3 din ele el a gasit pe alta. Aveau cite 2 si 3 copii, intr-un caz mici, in altele adolescenti. Cel putin un caz stiu in care impactul a fost major asupra copiilor adolescenti (nu stiu daca distrus viata, sper ca nu, dar cu siguranta schimbat ireversibil).
In a patrulea, ea i-a spus ca nu-l mai iubeste si asta e. Copiii inca sint mici, par ok in general, o zi la unul, o zi la altul. Divortul aici a fost si cel mai civilizat, fostii sint in relatii ok, copiii au custodia 50-50.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015
Se numeste dinamismul relatiei. Fiecare se dezvolta diferit.
E mult mai usoara despartirea decat in trecut. Eu cred ca in jur de 50% e rata despartilor, si daca ma intrebi, cred ca e normal

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca e mai mare de 50%.

Motive: plictiseala, rutina, poate si tradarea si nu in ultimul rand banii (cine ii face, cum se cheltuie, pe ce se cheltuie, etc.)

#8
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.05.2019
Cunosc 2 cazuri, ambele din cauza banilor
intr-un caz s-au despertit sa zicem amiabil.
in celalat nevasta il batea la cap ca de ce nu-i aduce mai multi bani, aici tot divort dar cu ceva batai inainte

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Evoluăm diferit și separat, e normal. Cei care evoluează împreună sunt cei norocoși. Norocoși sunt și ăia care își dau seama că s a terminat și fac pasul către despărțire. Ghinioniști sunt ăia care cred că așa ar trebui să fie într o relație: neinteres, plictiseală, tras de el/ ea, etc.

#10
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Din pacate multi am devenit melifagi, cautam doar "miere"...si lapte dupa caz. Si ajungem sa ne dam seama ca vanam doar himere...

Edited by MKdens24kw, 08 June 2022 - 07:56.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 stefians, on 08 iunie 2022 - 04:43, said:

Dc se despart majoritatea??,cuvăsăraia ,tradarea încrederii..nu ti e clar?peste asta nu prea se trece.Bine acum vor aparea cei care zic ca motivele sunt de fapt altele dar asta e vrajeala.

Nu i adevărat. Sunt mulți care înghit infidelitatea partenerului. Din diferite motive, cel mai des întâlnit este cel financiar.

Lumea se desparte pt că nu suntem monogami. Pur și simplu. E natural să vrem altceva la un moment dat când se consumă ce e de consumat.

#12
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,494
  • Înscris: 21.04.2014
Mel B a divortat dupa 10 ani de violenta si abuz in familie din partea sotului, Stephen Belafonte.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r6xWu4xaKTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar de curind s-au aflat si adevaratele motive pentru care Johnny Depp a divortat de Amber Heard. Diferenta mare de virsta, invidia pe succesul profesional al celuilalt, consumul excesiv de droguri si alcool, infidelitatea si faptul ca unii intra in casnicie cu bagajele pline de traume din copilarie varsindu-si la un moment dat frustrarile pe partner, prin violenta fizica sau verbala.

#13
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 MKdens24kw, on 08 iunie 2022 - 07:55, said:

Din pacate multi am devenit melifagi, cautam doar "miere"...si lapte dupa caz. Si ajungem sa ne dam seama ca vanam doar himere...
Individualismu' ridicat la mod de viata.


#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Banii (lipsa lor) sunt cauza sau substratul de baza. Nu a remarcat nimeni ce mari iubiri au toti mosii si uratii cu vile si Ferrari?

#15
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Din cauza casatoriei. Dracu ii pune !

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mai bine nu te mai insori/mariti. Eu oricum nu am sanse. Si nu m-as casatori ca sa divortez.

Sau un exemplu ciudat, fata vecinului meu, tot generatie 1985, desi e cu acelasi tip din 2001, nu vrea casatorie si copii. Nu inteleg macar nunta de ce nu face, e clar ca relatia merge si nu s-ar desparti, daca 21 de ani nu demonstreaza asta.

#17
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
pana acum in cercul meu social apropiat nu am avut divorturi. In rest, cateva motive mai pentru rupere relatii de lunga durata (dar necasatoriti):
- el s-a despartit de ea pt ca ea castiga constant mai bine decat el
- ea s-a despartit de el pt ca el a obtinut o oferta de munca in alta tara si ea nu a vrut sa mearga dupa el
- el s-a despartit de ea ca dupa 4 ani de relatie s-a decis ca el nu vrea copii niciodata (si ea voia)
- ea s-a despartit de el din cauza incompatibilitatii sexuale (nu stiu detalii)

#18
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
Eu am doi prieteni care au divortat.
Primul si-a cunoscut fosta nevasta cand el avea 15 ani si ea 19. Iubire ca-n filmele cu adolescenti, venea la ea la camin si statea cate o saptamana, elev de liceu fiind inca, in alta localitate...
Cand avea el vreo 22-23 de ani s-au casatorit, ca de locuit locuiau impreuna de mult.
Asa din ce vedeam eu, se intelegeau excelent (el parea chiar mai in varsta ca ea dupa fizic) dar la un moment dat ei a inceput sa ii puta tot la el. Tipul era foarte matur, serios, cu serviciu bun, dar il toca la cap ca e imatur si isi iroseste viata cu el.
Motivul era ca tipa era in focuri cu un fotograf boem cu 15 ani mai in varsta ca ea. Ce a fost si mai interesant, din ce mi-a zis el, e ca parintii ei n-au fost prea multumiti de alegerea facuta si s-a lasat cu scandal. Adica parintii ei n-o mai primeau in casa, dar pe el da, ca il cunosteau de copil si stiau ca era baiat bun. Oameni de la munte care nu prea stateau pe ganduri.

Al doilea s-a casatorit imediat dupa facultate cu o colega. Oameni frumosi amandoi, genul din reclame. Dar s-au casatorit mai mult din interes comun, intentionau sa emigreze si casatoria era un avantaj.
Dupa ceva timp s-au intors in tara si el a inteles ca nu aveau nimic in comun. Straini in casa. I s-au aprins calcaiele dupa o colega de serviciu si asta a umplut paharul. Divort. Nevasta nu prea a vrut, ea se cam atasase de el, el nu. Nabadai, partaj,

Eu am incheiat doua relatii lungi, de 5 ani fiecare. Motivele erau aceleasi - nu mai vedeam nimic in persoanele respective. Absolut nimic. Stiu ca dupa niste ani nu mai sunt fluturasi ca in prima zi, dar cand nu e nimic si nu te leaga nimic, n-am vazut motiv sa continuu. De inceput o relatie in paralel n-am facut. Dar in ambele cazuri, ma aprinsesem pentru cineva si n-as fi refuzat o relatie. Dupa ce incheiam ce aveam.

Motivele despartirii dupa relatii lungi, pe care le cunosc eu, direct sau indirect, sunt intotdeauna capra vecinului (sau tapul) care e mai grasa, frumoasa, bogata etc. Nu prea am vazut, personal, oameni care sa lase o relatie/casatorie fara sa se fi aprins pentru altcineva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate