Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Posta Romana lanseaza primul ghiseu "digital"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

 Bogotta, on 07 iunie 2022 - 12:49, said:

Eu nu stiu de ce unii din voi s-au incurcat cu Prioripost din prima instanta.

Eu intram pe www.colete-online.ro   Imi masuram si cantaream singur coletul, imi faceam AWB-ul, in printam si llipeam pe colet si apoi asteptam pe baiat sa vina sa il ridice. Simplu .  De ce as avea nevoie de un automat situat cine stie unde, cand pot face acelasi lucru de pe canapea ??

Pentru ca nu existau astfel de platforme cand am inceput sa trimit prin PrioriPost, in cazul meu. Acuma de cand exista, si firmele de curierat au inceput sa mai lase din pretentii la contracte, pentru ca au observat ca inclusiv unele companii folosesc platforme gen woot. Lunar sunt sunat de cateva firme de curierat pentru fel de fel de oferte, ceea ce pana acum ceva vreme nu se intampla, daca nu aveai un volum semnificativ de colete expediate lunar, nici nu stateau la discutii cu tine, iti aruncau tariful standard ce il primeai si daca lucrai faca contract cu ei.

#20
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
a trebuit sa vina eMag cu ideea ca sa le treaca si astora prin cap ceva similar. Posted Image Posted Image

#21
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Ca intreba cineva mai sus, am inteles bine ca este vorba de un proiect in valoare de 40 milioane de euro?
Cineva o sa faca niste bani foarte rapid.

#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Bursul, on 07 iunie 2022 - 10:01, said:

E buna treaba. Usor cu montatul, greu cu intretinutul. In plus se gasesc intodeauna indivizi carora le place sa distruga ce e frumos.
Cate "sifoniere" de astea de la eMag ai vazut distruse? Eu personal, niciunul, si alea stau si afara. Astea de la posta, le vad bagate la interior.

 zyppster, on 07 iunie 2022 - 13:14, said:

a trebuit sa vina eMag cu ideea ca sa le treaca si astora prin cap ceva similar. Posted Image Posted Image
Stai linistit...ideea nu e nici pe departe a lu eMag. E luata de pe la Amazon din afara. E foarte usor sa copiezi, sau sa platesti aceeasi firma care a facut pentru Amazon , sa iti faca si tie. Cele de la eMAg sunt identice si la fel cu cele de la Amazon (sau poate invers Posted Image ) difera doar culoare cu care au fost vopsite, numai ca Amazon le are de prin 2012 (sau cel putin atunci le am vazut eu pria data in UK)

Edited by cuculea, 07 June 2022 - 14:29.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cuculea, on 07 iunie 2022 - 14:26, said:

Astea de la posta, le vad bagate la interior.

Astia de la posta spuneau ca vor fi disponibile publicului 24/7(non-stop). Deci intr-un fel trebuie sa nu fie amplasate in incinta oficiilor care se inchid la finalul programului. Chiar ma intreb unde vor fi efectiv amplasate.

Edited by MembruAnonim, 07 June 2022 - 14:35.


#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 xymzar, on 07 iunie 2022 - 13:23, said:

Ca intreba cineva mai sus, am inteles bine ca este vorba de un proiect in valoare de 40 milioane de euro?
Cineva o sa faca niste bani foarte rapid.
mah...dar de ce orice pas inainte la o companie de stat, o vedeti ca pe un tun si ca pe o furaciune? chiar atat de odios e sa traiesti in Romania si totul se rezuma la furturi? De ce nu priviti partea buna a lucrurilor? oamenii paote chiar vor sa isi modernizeze operatiunile.

#25
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

 zyppster, on 07 iunie 2022 - 13:14, said:

a trebuit sa vina eMag cu ideea ca sa le treaca si astora prin cap ceva similar. Posted Image Posted Image

In Arad cel putin, cei de la DPD au fost primii care au introdus automate, deci nici macar in Romania nu au fost cei de la eMag primii.

Edited by Galacticul, 07 June 2022 - 15:47.


#26
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@Galacticul

Apropo, DPD aparține de La Poste France, serviciul național poștal al Franței.

--

Și eu în Craiova am văzut servicii similare cutiilor poștale inteligente de la alți operatori de curierat, cred că tot DPD a fost unul din primii.
A mai fost unul mai mic, cu culoare predominantă portocalie, avea un automat la Supeco, însă nu îmi mai amintesc numele acestuia.

Însă ceea ce face Sameday Courier cu serviciul Easybox depășește așteptările.
Sunt aproape peste tot, inclusiv pe strada pe care locuiesc, deși nu este una foarte tranzitată.

.

Poșta Română avea încă de acum cel puțin 8 ani de zile în plan să ofere servicii similare, însă inerția a făcut ca lansarea acestor servicii să fie amânată.

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 cuculea, on 07 iunie 2022 - 14:26, said:

Stai linistit...ideea nu e nici pe departe a lu eMag. E luata de pe la Amazon din afara. E foarte usor sa copiezi, sau sa platesti aceeasi firma care a facut pentru Amazon , sa iti faca si tie.


Eu stiam ca ideea nu e originala insa sincer nu cred ca asta e important. Daca se copiaza ceva care "merge" , nu vad problema.  Important este sa o si implementeze cum trebuie, nu romaneste .....

Pe principiul softului de la casa de asigurari de sanatate. Platim mult pentru un soft care mai apoi merge din 2 in 2 ...   Da-o naibii de treaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate