Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Posta Romana lanseaza primul ghiseu "digital"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O veste buna. Posibil sa aiba ceva buguri la inceput, sa fie anemic in functii. Asteptam instalarea acestor lockere in toata tara.
Cum vedeti aceasta schimbare? De ochii lumii sau are intr-adevar de gand Posta Romana sa se schimbe ?




"Poșta Română lansează primul ghișeu complet automatizat și vrea să intre în concurență cu Easybox-ul eMAG

Poșta Română a deschis, în Capitală, primul ghișeu poștal digital, o soluție de procesare în regim self-service pentru operațiuni complete de prezentare și distribuire de colete și corespondență poștală, precum și plăți de taxe, facturi de utilități, rate bancare etc. Directorul general al companiei, Valentin Ștefan, a declarat că, până la finele acestui an, vor fi montate 70 de astfel de terminale, în mediul urban, cu precădere în zonele aglomerate.

De asemenea, directorul a afirmat că Poșta Română vrea să operaționalizeze, până la finele anului, o rețea de 3.000 de cutii poștale similare celor din rețeaua eMAG (Easybox)."
https://www.profit.r...l-emag-20731140


Attached File  posta romana locker.jpg   650.37K   67 downloads



https://stirileprotv...nctioneaza.html


edit:

"Cutia poștală digitală permite măsurarea volumului coletului și a greutății. Însă atenție, pentru orice tranzacție, fie plata facturii, fie taxa de expediere, Poșta Română ia un comision de 2,5 lei ."
sursa protv

Edited by MembruAnonim, 07 June 2022 - 10:01.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
E buna treaba. Usor cu montatul, greu cu intretinutul. In plus se gasesc intodeauna indivizi carora le place sa distruga ce e frumos.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Pe lângă cele 70 de ghișee digitale, Poșta Română vrea să amplaseze până la sfârșitul anului 3000 de cutii poștale de unde pot fi ridicate coletele."


Treaba asta mi se pare de impact major. Daca vin sa ridic un colet, sa nu mai astept la coada ci sa pot merge la locker si sa introduc cod/qr etc si asta a fost. De multe ori pt un colet stai la coada cel putin 30 de minute. Este o operatiune care poate fi inlocuita cu succes oricand de locker.

Edited by MembruAnonim, 07 June 2022 - 10:08.


#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 MembruAnonim, on 07 iunie 2022 - 09:55, said:

"Cutia poștală digitală permite măsurarea volumului coletului și a greutății. Însă atenție, pentru orice tranzacție, fie plata facturii, fie taxa de expediere, Poșta Română ia un comision de 2,5 lei ."
sursa protv
Te duci la Poștă - la Ghișeul Digital - să plătești factura? În mediul rural, poate.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

 __Dan__, on 07 iunie 2022 - 10:12, said:

Te duci la Poștă - la Ghișeul Digital - să plătești factura? În mediul rural, poate.
Eu mai vad batrani care vin cu facturi si le platesc la automat. Probabil nu se descurca cu PC-ul sau cu telefonul. Oricum nu strica.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 __Dan__, on 07 iunie 2022 - 10:12, said:

În mediul rural, poate.

De acord, la asta ma gandeam si eu, sunt folositoare in mediul rural. Insa si la oras sunt multe persoane (chiar si persoane de 30-40 de ani am vazut) care inca isi platesc diverse facturi/taxe/amenzi etc la ghiseu la posta. Ca sa nu aglomereze ghiseele, astfel de automate digitale sunt binevenite, cum spune si bursul, nu strica sa existe si la oras.


edit:

Cateva reportaje


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CrU0Xy6eXpw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KZLRZryBd6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 07 June 2022 - 10:31.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Totusi nu inteleg. S-a schimbat ceva la Posta Romana sau se da un tun cu ghiseele astea? Insa vom vedea peste 2-3 ani daca vor mai functiona sau nu. Imi aminteste de Infopointurile turistice care dupa cateva luni ori erau sparte ori nu mai functionau.

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
A fost sfințit? Ca să-i meargă bine...

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
din pacate nu cred ca a fost sfintit.   Mare pacat.  Nu va avea viata lunga

#10
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
https://ziare.com/gh...stratie-1744912

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
In teorie, o veste buna. In practica, vom vedea. Oricum lumea e patita cu posta romana si oamenii nu o vor alege daca exista alternative. Sa nu ajungi la posta si trebuie sa ajungi la ghiseu ca sa-ti dea drumul la locker Posted Image)). Pana nu vad, am cele mai rele asteptari de la posta.

Si inca o idee: degeaba ai locker, chiar daca va functiona bine, daca drumul de la expeditor la destinatar trece tot prin infrastructura de anii 80. Adica tot plicuri mutate dintr-o parte in alta, uitate pe rafturi, fara tracking, informatii introduse in PC-uri cu softuri in MS-DOS. Cu timp mare de asteptare de la expeditor la destinatar din cauza profesionalismului postei.

Au nevoie de ani buni, de fapte sustinute ca sa schimbe parerea despre ei, incat sa legi cu placere serviciile lor, in detrimentul altora.

Edited by bai3tzash, 07 June 2022 - 11:36.


#12
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Sincer e un lucru bun. Trimit sute de colete, si pana in vara anului trecut trimiteam prin PrioriPost, pentru ca acopera chiar toata tara, si pretul pe km in plus abia ca il simteai fata de firmele de curierat. Plus de asta, in ultima vreme livrau foarte rapid. Din pacate nu am putut sa fac un contract cu ei, din cauza conditiilor stupide impuse (nu mai tin minte cifra exacta, dar imi impuneau undeva la cateva mii de colete), si astfel trebuia sa merg eu sa las coletele la sediul PrioriPost. Nu asta era problema, pentru ca e relativ aproape, dar era timp pierdut, mai prindeai cozi de stateai si juma de ora etc. Din august anul trecut am prins la o firma de curierat un contract foarte bun, si am renuntat la PrioriPost.

Asta plus nenumarate patanii cu Posta Romana. De exemplu cand au introdus sa poti sa iti faci AWB-ul acasa, mergeam cu coletele cu AWB-urile tiparite sa le predau, si doamnele de la ghiseu reintroduceau manual fiecare AWB (nume expeditor, destinatar etc.), si la final scanau oricum AWB-ul si surpiza, aparea in calculator totul Posted Image. S-a rezolvat dupa un mail trimis la Bucuresti. Pe urma am mers la un alt oficiu sa las colete, tot asa cu AWB-urile tiparite, lipite pe colete in plic destinat AWB-urilor, si mi se spune ca trebuie sa scriu si pe cutii cu pix-ul toate datele, in caz ca se pierde AWB-ul Posted Image . Din nou, s-a rezolvat cu un  mail trimis la Bucuresti. In ultima vreme chiar au un serviciu clienti ok, cel putin in cazul meu.

Totusi, ar putea sa mai renoveze din unele oficii, cand intri in ele zici ca ai calatorit inapoi in anii 80.

#13
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006
Primul ghiseu postal digital a dat rateuri de la prima utilizare (Antena 3).

Asta e, daca n-a fost sfintit. Pedeapsa lui Dumnezeu.

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 bai3tzash, on 07 iunie 2022 - 11:33, said:

In teorie, o veste buna. In practica, vom vedea. Oricum lumea e patita cu posta romana si oamenii nu o vor alege daca exista alternative. Sa nu ajungi la posta si trebuie sa ajungi la ghiseu ca sa-ti dea drumul la locker Posted Image)). Pana nu vad, am cele mai rele asteptari de la posta.

Si inca o idee: degeaba ai locker, chiar daca va functiona bine, daca drumul de la expeditor la destinatar trece tot prin infrastructura de anii 80. Adica tot plicuri mutate dintr-o parte in alta, uitate pe rafturi, fara tracking, informatii introduse in PC-uri cu softuri in MS-DOS. Cu timp mare de asteptare de la expeditor la destinatar din cauza profesionalismului postei.

Au nevoie de ani buni, de fapte sustinute ca sa schimbe parerea despre ei, incat sa legi cu placere serviciile lor, in detrimentul altora.
de fapt, se misca bina posta, intre orase timpul fiind de 2-3 zile lucratoare! daca tinem cont si de preturi, ar fi un serviciu OK! iar cozi la pu sau ridicat colete sint tot timpul, deci serviciul este folosit! iar softul face exact ce are de facut, calculatoarele nu sint puse acolo pentru jocuri bengoase!

#15
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 tytysor, on 07 iunie 2022 - 11:52, said:

iar softul face exact ce are de facut, calculatoarele nu sint puse acolo pentru jocuri bengoase!
Imprimantele matriceale pe ace sunt tot anti-joc. Bat ele doar 4 rânduri pe secundă, dar rândurile alea vor rezista cât hârtia!
Chiar dacă nu-i nevoie.

Edited by __Dan__, 07 June 2022 - 12:36.


#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Nu-i vorba de PC-uri in sine, ci de softuri, de infrastructura. Degeaba pui terminale bengoase la pus si scos colete, daca intre acele puncte a ramas la fel ca acum. Prioripost o fi mai de seama, dar nu toata lumea foloseste Prioripost.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu nu stiu de ce unii din voi s-au incurcat cu Prioripost din prima instanta.

Eu intram pe www.colete-online.ro   Imi masuram si cantaream singur coletul, imi faceam AWB-ul, in printam si llipeam pe colet si apoi asteptam pe baiat sa vina sa il ridice. Simplu .  De ce as avea nevoie de un automat situat cine stie unde, cand pot face acelasi lucru de pe canapea ??

#18
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am incercat sa folosesc si eu acum ceva timp serviciul lor online MyAWB ca sa ma trezesc ca dupa ce ca eu introduceam toate datele in locul angajatei de la ghiseu tariful era aproape dublu si tot trebuia sa stau la coada la ghiseu... asa ca am renuntat :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate