Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Telefon Android cu ecran 16:9, SH, 500 lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Salut, domnii mei priceputi!

Dupa ce am vazut cum e cu telefoanele mari, vreau acum ceva mai compact si doresc neaparat sa aiba ecranul in varianta mai lata, de 16.9. Am avut asa ceva si mi se potriveste cel mai bine.

Si acum, sa va spun ce vreau de la el:
- baterie de minimum 3000mah;
- minim 3 giga de ram si procesor "mid-range"; nu joc jocuri, nu utilizez aplicatii gurmande in spate;
- minimum Android 6;
- ecran intre 5 si 5.5inchi;
- jack pentru casti si slot pentru card;
- neaparat sa aiba butoane capacitive sub ecran (sau combinat, cu buton fizic de "meniu"), iar cele capacitive sa fie neaparat iluminate;
- bugetul pe care il aloc e de 500 lei (maxim 600), il voi lua de pe olx.

Pana acum am pe lista
Nokia 8 si Meizu M6 Note.

Sunt constient ca starea bateriei va fi o provocare, dar o sa caut unul cu o baterie in stare buna.

Multumesc frumos!

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,587
  • Înscris: 06.03.2016
Bateria o poti schimba la un service.

#3
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Cerintele sint destul de generale, universale si actuale.
Adica Android 6, de acum 7 ani ??? Pai gasesti jde telfeoane cu asa ceva.
Cred ca singurele mai ciudate sint alea cu butoanele capacitive iluminate.
Si pentru asa ceva nu prea exista filtre pe site telefoane / magazine,deci... cauti manual.

Gsmarena - din 2019 pina acum: https://www.gsmarena...,2710,2700,2600

Kimovil - https://www.kimovil....n_dobr value.13

Vezi ca la fiecare poti sa modifici filtrele

#4
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
galaxy s6 sefule

#5
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,991
  • Înscris: 21.08.2008
Cred că găsești și telefoane noi care să se apropie de prețul acela.

O variantă ar fi telefonul acesta iHunt (Oukitel). Este un pic peste bugetul tău, dar este construit trainic și are bateria mai bună decât cea specificată de tine, apoi este de anul acesta.

#6
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 25.10.2008
oukitelu iese din discutie, nu are butoanele dorite de autor

#7
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Ceva de genul unui Xcover 4s poate vrei tu?
Ăla are 3 GB RAM, bateria de 2800 și taste fizice, dar neiluminate.
Se încadrează și în preț.

Edited by addryanns, 07 June 2022 - 07:15.


#8
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Samsung S7

#9
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
De acord cu @Sockpedia. Gasești S7 la 500 de lei sau mai puțin. Ai grijă doar să nu cumperi versiunea Edge.

#10
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Multumesc, domnilor, am aflat lucruri noi!

Acum sa dau si eu ceva inapoi, ia fiti atenti, va dau sa cititi si altceva.

Telefonul in cauza nu va iesi din casa si nu va fi pt vorbit, va fi doar o tableta compacta (plina cu tot felul de clipuri youtube downloadate in prealabil ca sa nu fiu la mana internetului si al lag-ului) de folosit oriunde as fi prin casa sau prin curte si gradina la tara, unde ma mai duc si muncesc. Deci asta va fi si asta va face in mare urmatorul meu "telefon", mai exact urmatoarea mea tableta de buzunar. Una la mana.

A doua la mana, in cazul in care va intrebati, telefonul meu de zi cu zi cu care vorbesc si cu care ies din casa este Nokia E72.
Eu nu pot sa fiu ca toti ceilalti. Nu stiu voi, treaba voastra, dar nu si eu. In ziua de astazi ii vezi cu paleta in mana pe tot felul de oameni, de la țața Leana vulgară din piata sau Gică manelistu` de la Romprest (cu care nu am nimic nici cu unul si nici cu altul, respect orice fel de munca) si pana la feminista de la etajul 5 care tine prelegeri misandre sau pana la actorul Nicusor Dan. Deci nu, eu nu ma pot asocia cu acesti oameni, in public eu ies cu Nokia E72. Da, sunt un ipocrit, folosesc SI Eu o paleta, dar nu in public, ci doar acasa, in privat.
Un alt motiv pt care eu sunt  inca pe telefon tip "artefact" este ca am fost, sunt si voi fi mereu fan butoane dar mai ales fan ergonomie, un telefon usor de purtat ce trebuie sa fie mic, usor, subtire si cu butoane fizice. Iar daca nu are butoane fizice, macar sa fie compact si usor de utilizat cu o singura mana. De aceea Apple inca face telefoane considerate astazi ca fiind mici.

Si acum, daca v-am captat atentia, sa va spun, in ordine cronologica, ce telefoane Android am avut pana acum (pe care pe absolut toate le-am folosit ca tablete):
€ ZTE Blade A512 2/16  (primul meu Android, un telefonas excelent, luat nou, care e la sotie de vreo 4 ani si care vad ca e frate cu Highlander);
€ Redmi 4X 2/16 (luat SH, bun raportat la clasa lui, dar nu cu 2giga de ram cum l-am avut eu, iar butoanele capacitive fara lumina m-au frustrat);
€ Redmi 5 Plus 4/64 (luat nou, bun, dar prea mare si care m-a sictirit definitiv de Miui);
€ Nokia 4.2 3/32 (luat de nou, bunicel, curat, dar de fapt mediocru cu nota 5 pe linie si 1 pt difuzor);
€ Mi-am facut damblaua si cu ceva cu adevarat mic, Cubot King Kong Mini 2 3/32 si al sau ecran de 4inchi (da, patru inchi !) (luat nou, o experienta foarte interesanta, acceptabil raportat la pret, dar ecranul si continutul neoptimizat pt 4 inchi era in razboi cu ochii mei. A fost singurul Android cu care am pus pe tușă batranul Nokia E72 si pe care am incercat sa il transform in telefonul meu de zi cu zi, dar tot degeaba, l-am dat si pe asta, iar E72 a revenit pe teren.. Nu stiu exact de ce, dar Cubot nu cred ca voi mai lua vreodata. :)
€ dupa Cubot si ecranul sau de 4 inchi mi-am tratat frustrarea cu  P40 lite 6/128 (foarte bun la toate, inclusiv Emui, dar mare si cu probleme de screenburn).
Si cam asta este istoricul meu de telefoane Android. Iphone n-am avut si nu cred ca o sa am vreodata din varii motive, in schimb am avut Blackbbery Classic (Q20) pe care l-am incercat ca inlocuitor de E72. Nici asta n-a reusit sa-l deturneze pe Nokia, nu mi-a placut, celebra tastatura Blackberry este mult sub ceea ce a facut Nokia cu gama E Series (am in casa E6, E71, E66, E72, E5 si am avut si E61/E61i - deci le cam stiu pe toate :P).
Daca ar aparea un Android in formatul mic al lui E71/E72 sau in formatul Blackberry Classic, as fi interesat!. Stiu si de Unihertz sau de seria Key de la TCL. Nu de doua ori.
In fine, sa revin la subiectul topicului!

Acum vreau ceva mai mic si mai ergonomic, si, evident, cat mai usor, un maxim de 170gr.
Pt mine, un ecran de 5-maxim 5,5 e mai mult decat ok.

Noi mentiuni:
- ergonomia pt mine inseamna ca nu mai vreau telefon cu ecran lung care sa duca centrul de greutate in partea superioara (vreau sa il pot folosi si cu o mana, m-am saturat de paletele astea actuale), deci vreau un telefon cu ecran mai scurt si mai lat, dar si cu butoane capacitive sau fizice sub ecran (iar daca sunt capacitive, sa fie neaparat iluminate - la Redmi 4X mi-a placut ca avea butoanele sub ecran, dar nefiind iluminate, noaptea devenea total neergonomic. Am pus eu aplicatii pt navigate dar era un compromis care ocupa ecranul cu prostii, deci nu, butoanele capacitive de sub ecran trebuie sa fie iluminate, altfel sunt o porcarie). Daca are butoane fizice cum sunt cele de la XCover 4S, ar trebui sa fie ok chiar daca nu au lumini, pt ca avand textura, forma, delimitare si protuberanta, degetele le vor invata rapid si vor sti singure sa le identifice si sa le diferentieze chiar si in bezna totala. La cele fizice ar fi dezavantajul faptului ca in linistea noptii sunt zgomotoase, dar nu e bai, merita trecut peste acest compromis.
- lungime maxima: 155mm;

Am facut o lista (mai exact, o listoaie), damblaua mi-o voi face, voi lua o vechitura din asta si va voi spune atat ce am luat, cat si daca e bun de ceva. :) Asta se va intampla cam in 2 saptamani cred, perioada in care, in functie de timp, ma voi informa putin despre fiecare.
Pana atunci, daca mai aveti idei, sfaturi, sugestii sau reactii la spusele mele si viata mea telefonica, va astept, toti priceputii sau sfaturile bune sa vina la mine! :)
Mersi anticipat!

Iata si lista:

Plan A:
- Nokia 8
- Meizu M6 Note

Plan B:
- Samsung Xcover 4s (in seara asta o sa ma interesez despre el si am vazut ca e si pe olx, la 400-500 lei, deci am motivatie, va fi un deliciu)
- Oppo F1s
- Samsung S7
- Samsung note 7
- Samsung Galaxy A5 (2017)
- Oppo F3
- Samsung Galaxy J5 (2017)
- Oneplus 5
- Vivo Y67
- One plus 3T
- Vivo v5S
- Oppo A77 2017
- Vivo V5 lite
- Oppo A71 (2018)
- Oneplus 3
- Vivo V5 plus
- Oppo R9s
- Oppo R11
- Lenovo K6 Power
- Lenovo Zuk z2
- Samsung Galaxy Note 7

Ramane sa vad zilele astea care-s de gasit pe OLX si care nu si apoi sa constat cum e fiecare in parte. Na ca mi-am facut de lucru. :) Imi place, e drog! :P Cine spune ca n-are vicii minte de rupe! :)

#11
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Daca vrei telefon mic si util, in loc sa-ti complici viata cu vechituri, nu mai bine dai niste banuti si iei un Iphone 12 sau 13 Mini, sau un Samsung S20 si te si bucuri de obiectul achizitionat in loc sa te chinui cu el? Sau, daca n-ai pretentii f mari, chiar si un Galaxy A41 s-ar putea sa-ti fie bun, si-l si gasesti la ~500 pe olx.
Din vechiturile postate, elimina din start Lenovo, Vivo, Meizu, Oppo, fiabilitatea lor lasa de dorit si cat inca sunt relativ noi. Ai de ales intre Samsung si Nokia. Si la Samsung, elimina A-urile si mai ales J-urile, cand ai S-uri si Note. Dar un telefon vechi, ramane un telefon vechi. Bateria e posibil sa fie afectata de trecerea timpului chiar si daca prinzi telefon nou/nefolosit. Si nu rezolvi nimic, doar pt ca nu vrei "paleta", tot tu iesi in pierdere. E aiurea (sa nu zic absurd) sa cumperi telefon cu vechime mai mare de 2 ani, mai ales daca vrei sa-l si folosesti pt inca 2-3 ani. Ar trebui, daca nu vrei sa cheltui mult pt a-ti satisface pretentiile (pretentiile costa), sa iei cel mai bun raport pret/calitate si sa te obisnuiesti cu marimea lui.

#12
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
@Ingiu
Din vechiturile postate de mine nu elimin nimic, dar eu iti multumesc pt interventia ta..Apropo de lista, mai informeaza-te in legatura cu Nokia, au dat fail la mufa usb-c la vreo 10 modele (in special generatia .1), deci sa nu vorbim prostii.

Poate pricepi ca eu vreau "vechitura" compacta (nu mic, cum ai zis tu, compact e una, mic e alta) cu baterie uzata, cu margini mari, cu ecran scurt si lat in formatul 16:9, butoane sub ecran si pe care sa il pot folosi cu o singura mana. Acesta e subiectul topicului ariei achizitii.
Daca ai ceva de spus despre aceste criterii PERSONALE si INDIVIDUALE, iti foarte multumesc si te invit sa o faci. Ceea ce ai scris nu are legatura cu topicul, dar eu iti multumesc pt efortul depus.
Cat priveste bateria si uzura acesteia "afectata de trecerea timpului", daca ai citi cu putina atentie spusele mele din postarea precedenta, ai avea surpriza sa constati ca subiectul acesta iti este deocamdata necunoscut. Iar daca vei dori sa iti explic mai detaliat cum sta treaba cu bateriile din viata mea, te rog sa imi soliciti acest lucru si o voi face.

#13
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Aaasa. Domnii mei, am luat decizia!
Ia fiti atenti:
"Prima data, vreau sa multumesc mamei, tatalui, celor care m-au suportat si echipei de suport fara de care n-as fi..... " Glumesc, stati calmi!

Asadar. Multumesc tuturor celor care m-ati ajutat cu empatie, pe baza criteriilor si dorintelor mele personale si individuale, ca d-aia suntem cu totii diferiti!

Pai ce-am facut? M-am mai informat ici-colo, am cotrobait pe internet vrute, fructe si nevrute, a fost interesant. Revie-urile le-am vazut pe ecran de 100 de cm, ca sa vad exact ce si cum. Atat cat am avut timp si chef, desigur. M-am uitat inclusiv la acel Samsung A41, dar argumentele oferite de acest model nu m-au convins. Nu mai intru in detali caci as ajunge sa scriu iarasi bloc de text.

Prin urmare, pt ca nu am modificat nimic din criteriile mele de mai sus, am facut alegerea, iar castigatorul este....  Samsung XCover 4s!!! :)
Multumesc in mod special lui @addryanns, datorita caruia am descoperit acest model de care nu aveam habar. Mai precis, stiam de multi ani de seria XCover, dar le stiam ca-s atat scumpe pt ceea ce ofera, cat si castrate de marketing si `outdorăreală` ca sa le mai iau in calcul. Si preturi umflate ca scrie Samsung pe ele. Asa stia mintea mea. Insa anii au trecut si pt ca si concurenta are rolul ei, Samsung vad ca nu face prostia monumentala pe care a facut-o Nokia si constat ca se adapteaza. Atat cu oferta, cat si cu preturile.Plecaciune domnul meu, Adrian!

Nu mai zic ca pe hartie, pana acum, acest XCover 4s pare ca se potriveste de minune cu cerintele mele dar si cu altele la care nici nu ma gadisem pana la acest topic, spre exemplu:
- utilizare fara husa, textura spate si pe laterale dedicata pt aderenta in palma, grosime buna, 9 si ceva mm, in sfarsit un telefon mai "gros". Conteaza marimea, dar nu si grosimea??? :P
- baterie detasabila, buton dedicat de lanterna si in acelasi timp buton dedicat de camera, butoanele de volum mutate in stanga, ramane de vazut cat de inspirata a fost aceasta schimbare
- butoane fizice reale sub ecran!!! pfff, nici nu visam la asa ceva!  Practic, acum o saptamana eram un idiot, iar acum sunt un geniu, datorita voua! :) Vezi, d-aia e bine sa si intrebi chiar daca ai impresia ca le stii pe toate! Eu v-am zis din capul locului ca sunteti priceputi!
- butonul fizic de home aprinde ecranul din standby - e treaba!
- ecran lat in format 16.9 de 5inchi, usb-c, baterie decenta, performante decente, cu porc in 14nm.
- mufa de jack pusa sus, acolo unde-i este locul cand vine vorba de ergonomie!
- si, cireasa de pe tort, poate fi folosit atat cu manusi, cat si cu ecranul ud, exact ce am eu nevoie cand ma mai duc la tara si fac munci de toate felurile pe acolo. Plus ca stau fara stres in privinta apei si prafului. Plus ceva rezistenta la socuri, in caz "de"!
- n-are nfc, senzor amprente, 7 camere si prostii d-astea, ceea ce pt mine si cei cu iq-ul mic ca mine e un mare plus! Are tot ce-i lipseste! lol

Asa ar trebui sa fie un telefon cu adevarat ergonomic, raportat la mainile noastre. Si cand spun asta, nu includ aspectele "out-door" ale acestui model care ar fi trebuit sa fie pe ORICARE telefon!

Daca va trece testul si-mi va placea, voi lua 2 bucati! Serios, zic, vad ca e ultimul cu butoane, XCover 5 a trecut in barca absurdului all-screen-phone, fara margini, sa vezi crengi de degete ce va avea omenirea in cativa ani! In fine, ca sar haterii. :)

Pfff... In momentul asta parca-s frate cu Mircea Geoana, mai-mai ca-mi vine sa sar in sus de bucurie! lol Abia astept sa-l iau! Serios, zic.

Bun. Hai ca m-am mai calmat, mi-am luat kilu` de medicamente, am dulap dedicat! Pana la culcare, mai iau un kil! Asa.

O sa-l iau cam intr-o saptamana si voi reveni cu reactiile. :) Nu schimbati canalul! Voi fi cat se poate de obiectiv, daca nu-mi va placea, va voi spune, caci n-am contract cu nimeni.
Va fi interesant, primul meu Samsung, butoane fizice, navigare pe ecran ud si cu manusi, multe chestii la care nici nu m-am gandit initial. In cateva saptamani voi constata daca entuziasmul de acum va avea vreo legatura cu realitatea de atunci. :)
O saptamana frumoasa la toata lumea! Tinem legatura (de pătrunjel)!


#14
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 31.07.2015
Nu știu să fac profeții dacă o să îți satisfacă entuziasmul sau nu, eu am aruncat doar o idee în funcție de doleanțele tale.
Să îl folosești sănătos, după achiziție desigur.

#15
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Bun. Am zis ca va tin la curent si ca pastram legatura cu o legatura de patrunjel.
Sa vedeti ce-am comis, stiti, socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa, c-asa-i in tenis.
Adadar, stiti c-am zis ca iau Samsung Xcover 4s. Bun, vad ca ne intelegem. Sambata asta m-am ocupat de treaba asta, insa nu prea am mai luat niciun Samsung, o sa vedeti mai jos. Nu ca m-as fi razgandit, dar uneori e peste puterile mele sau e pur si simplu destinul. Asadar, sambata la ora 10, cu copilul din mine topaind de bucurile, deschid laptopul, pun labutele pe olx si scriu: "Xcover 4s". 3 oferte, numa'. Nu-i nimic, imi zic. Unul daca e si e perfect, optimismul din mine inca mai respira. Sun primul ofertant, un adolescent sau ceva de prin Timisoara, parca, care ametit de lays sau fanta, nu stiu, abia scotea doua vorbe, ca apoi sa aflu ca nu trimite si ca anuntul e doar pentru Timisoara, nu si restul lumii. E de inteles, imi zic, e un copil.
Hmmm... Labele din nou pe laptop, copilul din mine parca nu prea mai topaia, dar nici n-avea vreo fata dreapta sau ceva. In fine. Iau urmatoarea oferta care mi se parea dubios de asemanatoare cu cea de- 3-a si ultima oferta. Mut labele de pe laptop pe E72 si-l sun pe om. Raspunde un pusti mai mare decat celalalt, care, dupa cateva secunde, vorbea peste mine, el si numai el, ideile lui si numai ale lui, telefonul lui si numai al lui, practic era un monolog interminabil in care eu eram pus in situatia sa ascult fara sa cracnesc. Il intrerup pt a nu stiu cata oara si-l intreb: "celalalt anunt, esti tot tu???". "Da", zice. In momentul ala, copilul din mine incepea sa se smiorcaie, pt ca a realizat ca omul cu care eu vorbeam la telefon si cu care nu ma intelegeam era singura mea optiune de XCover 4s. Pfff. Nu-i nimic, mie imi trebuie telefonul, nu omul sau lipsa de educatie. Aflu ca-i din Galati si ca il trimite in Buc, dar totul pe cheltuiala mea. Ok, zic, "dar mai negociem putin la pret, mai ales ca i-ai facut update, ceea ce eu nu vreau, ai stricat telefonul care e acum ingenunchiat si nu mai zic nimic de lovituri si zgarieturi sau ca are 3 ani vechime." Nimic, n-a vrut, a zis ca sunt oferte putine si cereri multe. lol Am ras. Culmea, si el, numai ca el radea de rasul meu, cred, iar eu n-am un ras ciudat sau ceva, dimpotriva, toata lumea mi-a zis si-mi zice dintotdeauna ca ce frumos si placut rad. Serios, eu am un ras de nota 10! :)
Ma rog, problema este ca nu ma intelegeam cu el, iar eu, principial, daca ai pret mare raportat la piata (voia 550 pe el) si daca nu lasi la pret macar simbolic d-un suc, nu colaborez cu tine (evident, unde-i chilipir, dau eu in plus sau fac cinste si las loc de buna ziua, lucru pe care l-am facut si nu doar o data). N-a vrut, a zis ca telefonul lui are baterie interschimbabila si e pt cei care vor sa-i scoata bateria pe timp de noapte ca sa nu fie monitorizati. In momentul ala, atat eu cat si copilul frustrat din mine am ras in gand si am cam incheiat afacerea cu pustiulica asta interminabil ce i-ar fi prins bine o bataita, ca pe vremuri, c-asa-i in tenis.
Treaba e ca, asta era ultima optiune din 'toate' cele 2 ramase. :) Va dati seama ce se petrecea in capul meu, copilul din mine ma umplea de bobarnace cu capisoane de metal pe degete. Pfff... Ce fac, bai, nene, imi zic. Pai ce sa fac, ma duc la bucatarie, iau condica, modific conduita si trec la planul B. Vedeti de ce-i bine sa ai si plan 'beu'? Nu se stie niciodata. Uneori si plan 'ceu'. Sau chiar plan d, pt paranoici ca mine. In fine, trecem peste.
Planul B includea varianta boiereasca de Nokia 8. Boiereasca in sensul ca aveam destule oferte in Bucuresti ca sa pot chiar sa si aleg in functie de telefon sau versiunea de soft sau chiar de pret sau felul in care imi vorbeste omul. Boierie, tata, nu asa. Ha-haaaa, copilul din mine-si stergea lacrimile zambind. Va dati seama, parca-mi venea sa prelungesc momentul, aia e cea mai mare placere, ala e pic de bucurie sau bidinea pt suflet. Materialista dar este si aia tot o bucurie, ce sa fäcem.
Labele mele de pe laptop erau deja de pianist, glisau degetele pe tastatura si mouse mai ceva ca pensula lui Picasso. Nimic nu ma putea opri, va dati seama. Nici macar Enel, laptopul meu avea bateria incarcata si pusa bine in dulap. Ce sa mai, stiti sentimentul, bucuria aceea cand te apuci de cautat in favorite sau cand le reiei de data asta in ideea de a si cumpara nu doar pt a casca gura si pierde timpul. Acel moment trebuie exploatat la maxim, motiv pt care deocamdata inchei aici si va voi povesti mai departe in urmatoarea postare. Asta daca ma aproba moderatorii, dar eu sper sa fie buni la suflet ca si mine si sa treaca cu vederea. Ne vedem in partea urmatoare.

#16
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 07.01.2009
Poti sa mai iei in calcul si urmatoarele telefoane:
- Sony Xperia Z3 Compact sau Z5 Compact
- Samsung Galaxy S10e
- Asus Zenfone 8
- Google Pixel 3

#17
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Va spun pe "scurt" ce am luat si primele impresii despre telefon dupa o saptamana (iar pe larg, continuarea postarii precedente va urma zilele urmatoare si eu zic ca merita asteptarea, se lasa cu distrugere neuronala. lol).

Aaasa. Asadar, am luat un Nokia 8 albastru cu 350 lei.
Plusuri::
- ecranul m-a dat pe spate si este atractia si punctul forte al acestui telefon. Superb din orice punct de vedere si cu o luminozitate aproape absurd de mare. Foarte precis la atingere. Asta nu e ecran pt telefon, e un ecran absolut perfect, profesional, cumva e ca o risipa sa pui asa ceva pe un telefon! Si nu-i bine, ca ma face sa stau prea mult pe el, continutul media e uau, iar ochii mei nu mai obosesc asa de repede.  Sticla... Nu stiu cum o fi fost ea tratata, caci degetele aluneca extraordinar si nu stocheaza grasime, dupa o saptamana n-a fost nevoie sa il sterg.  
- aspectul e chestiune strict subiectiva, spatele e frumusel, cu filozofie minimalista, arata de 100 de ori mai bine decat aratarile hidoase actuale cu 3 ochi imensi pusi intr-un colt cu protuberanta. Forma patrata cu colturi imi place. Fața e rea si nici nu are cum sa fie altfel pt un telefon cu butoane capacitive sub ecran. Marginile imense de sus si de jos sunt chestiuni care mie imi plac si care permit utilizarea cu o singura mana fara vreo ajustare a `grip`-ului. Nu e un telefon mic sau usor, dar e cat-de-cat, compact. E ca o fata uratica dar cu un trup si cu un spate incredibil, cam asa. De un evenrual suflet al fetei nu discutam din moment ce, la pornirea initiala Google iti cere consimtamantul spionarii permaente si nu ma lasa sa-mi folosesc propriul meu telefon fara sa le dau acceptul. Ca si la Windows, telefoanele Android nu sunt ale noastre, sunt "sub inchiriere". Ah, mi-a scapat o `teorie a conspiratiei`, nu m-am putut abtine.
- constructie de top, dens, arma alba. Carcasa si materialele sunt cumva organice, au incercat sa il faca atat in trendul unei carcase subtiri si elegante (insa mult prea subtire pt gusturile mele), cat si o leaca ergonomic, cu acel spate curbat si butoane sub ecran si senzor de amprenta in fata, acolo unde-i este locul.
- cele 3 butoane sunt meserie, tactile tip videoplayer din anii 80, cu rezistenta la apasare medie spre mare, iar pozitionarea lor in partea superioara e inspirata.
- cu termica sta bine, nu se incinge (dar fiind din aluminiu palma mea are senzatia ca e fierbinte, ceea ce ma deranjeaza), dar nici nu are sim in el, e doar pe wifi, deci afirmatia e superficiala, cine stie ce foc ia la o faisbucăreala pe 4g, lucru pe care n-am sa-l stiu in veci pt ca eu nu am avut si nu voi avea vreodata faisbuci. Albumul meu de fotografii e ceva personal de cand lumea si pamantul asta verde si plat, asa cum a fost din secolul 19.
- ref. la soft, are Android 9 si se misca putin mai repede (sau la fel) fata de precedentul meu telefon, Huawei P40 Lite. Eu voiam sa aiba softul original, Android 7, c-asa sunt eu, un `ciudat`, dar asta e, nu le pot avea pe toate. E foarte rapid, nu vad cum acest telefon este considerat vechi din moment ce se misca atat de bine, inclusiv pe sarcini intense. Pentru mine este absolut incredibila cultura asta de-o hranim zi de zi, respectiv tot ce este de ieri este considerat automat ca fiind vechi, inchechit sau in curs rapid de invechire. Telefonul asta e peste majoritatea telefoanelor actuale.
- camera se lauda cu sabilizare optica si cu microfon spate/fata la videofilmari, cica preia sunet inclusiv pt concerte. O fi, dar daca eu ma duc la un concert, nu filmez, ca d-aia sunt acolo, altfel nea youtube imi da concerte cate-mi pofteste inima. Am facut niste fotografii, pt mine e de top, maxim de maxim, pt mine tot ce e peste calitativ e doar "inflatia calitatii", parerea mea de ignorant este ca cine doreste mega-giga-fotografii este sa puna mana pe un aparat foto.
- bateria e asa si asa, acceptabila, fix ce ziceau si review-urile lui cand a aparut, i-am pus mufa tip magnetic si il incarc frugal de cate ori am chef fara sa duc grija portului si uzurii inchipuite a bateriei pt ca incarcarea o fac la 1A.

Minusuri:
Ca minusuri, nu am mari critici pana acum dar le voi aduna in timp ca motive sa il schimb, la 43 de ani am inceput in sfarist si io sa ma cunosc, dat tot o sa mor prost, asta este clar.
- difuzorul e slabut, poate urla destul de tare, se aude clar inclusiv la maxim, dar nu are joase si amplitudine, e sunet metalic, ceea ce nu imi place.
- spatele mat nu imi place absolut deloc cum nu mi-a placut niciodata spatele mat al unui telefon, in special ce de aluminiu. Aici e greseala mea si mi-o asum, ca l-am luat in cunostina de cauza, dar daca un telefon nu sta in palma si are tendinta sa alunece este un telefon retardat si probabil ca de aceea o sa il si dau si o sa incerc altceva.
- greutaea de 160 de grame pare mai mare in palma, dar asta probabil pt ca e constructie de top si e ca un tanc. Insa eu sunt probabil un tampit: sa faci asemenea scula si sa cantareasca numai 160 de grame... Hm..., ce sa mai zic?!.
- chestie interesanta: au realizat asemenea hardware dar n-au fost in stare sa puna cum trebuie literele Nokia de pe spate, care, in timp, se desprind una cate una, ca la Dacia 1300, aia prima.  
- senzorul de amprenta (pe care eu nu il folosesc, dar l-am testat) e prea mic si usor imprecis, deci nu, aici este impardonabil.
- pt ca eu il folosesc ca tableta, impresiile mele sunt superficiale si subiective, iar testul este incomplet, habar nu am cum se vorbeste la el, cum se aude, semnale, chestii si nici nu-s curios sa stiu, ma raportez doar la felului in care il utilizez eu.
- vibratia este ciudata, extrem de ascutita, nu imi place.

Cam atat, "review" pentru nimeni si doar pt dubla mea personalitate caci oamenii din ziua de astazi nu mai dau doi bani pe un lucru care are mai mult de 2 zile vechime.
Am dat 350 lei pe el, nu am cautat atat de ieftin, asa a fost sa fie, povestea pe larg e mai jos. Bateria e in stare excelenta, iar pe mana mea uzura ei nu se va petrece cu una cu doua, telefonul nu va sta in soare, pe bordul masinii sau cu incarcare si utilizare in acelasi timp, iar incarcarea o voi face cu un incarcator considerat astazi `lent`, de 1A. Cam asta, daca aveti intrebari sau reactii de ura si invidie (hate), nu ezitati. Mersi la toata lumea inca o data!
Fir intins la toata lumea.


#18
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Corectie cu privire la difuzorul lui Nokia 8: sunetul nu e metalic, aveam gargauni in cap cand am spus asta. Difuzorul e chiar ok, un 7 din 10, as zice.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate