Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Telefon Android cu ecran 16:9, SH, 500 lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
E ora 4 dmineata si sunt pe Nokia 8, cu lumnozitatea setata pe minimum. Totul se vede perfect, zero fluctuatii sau palpairi de lumina, claritate maxima pe luminozitate minima, ma pot uita inclusiv la clipuri video. Magie.
Fara indoiala asta este un ecran de nota 10 cu plus, habar n-aveam ca poate exista asa ceva.
Hm... cred ca o sa raman legat de telefonul asta din cauza (sau datorita) ecranului. Belea!!!
Edit: cica ecranul e facut de LG. Sa traiasca LG o mie de ani si eu sa-i numar!

Edited by cosmin147, 29 June 2022 - 02:59.


#20
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Si acum vin cu continuarea postarii precedente despre cum am luat telefonul, sperand inca o data ca moderatorii o sa treaca cu vederea felul in care le impovarez eu serverele.
Aaassaaa. Deci, asadar si prin urmare. Ramasesem la faza in care eram regele olx-ului, momente in care manevram laptopul cu o dexteritate aparte, copilul din mine era de acord cu mine: Nokia 8 din planul B. Hai sa cautam un Nokia 8, bun asa. Buoooonnn...
Evident, piedicile cautarilor semiretardate ale olx-ului sunt la ordinea zilei, fapt de care eram constient, motiv pt care am avut grija sa caut in mai multe feluri ca nu cumva sa-mi scape vreo oferta. Va dati seama, eram `disperat`, toate ofertele trebuiau sa vina la mine si numai la mine! Apropo, sa nu uit: cand vindeti ceva prin olx si la dezactivarea anuntului sunteti intrebati daca ati vandut prin olx sau nu, raspundeti intodeauna cu NU!, chiar daca e minciuna si ceva neetic pt ca numai asa putem avea anunturi gratuite intr-o romanie saraca. Sa nu uitam, la final de zi, olx este o corporatie internationalo-europeana sau ce-o fi, ca romaneasca nu e. Daca era romaneasca, as fi zis da, bine, s-o sustin, dar asa nu, pt ca daca ii girez, ii laud si-i idolatrizez, ajung astia sa ne ceara bani de anunt si pt o cutie de chibrituri.
Asa. Revin. Bun. Unde ramasesem? A, da, deci va zic din capul locului ca nu m-au interesat eventualele zgarieturi, litere logo lipsa sau casti, cutii si incarcatoare (incarcator care e rapid, deci nu e bun, e caca). Pe mine ma interesa telefonul, ca doar nu intru pe internet cu cutia lui. Bugetul alocat imi permitea sa plec de sus in jos, barosaneala la superlativ. Ca eu l-am luat pe cel mai ieftin, asta e altceva, asa a fost sa fie, e karma mea, probabil.
Copilul din mine nu ca plangea, urla, fratioare, urla in draci, ca vrea telefon acum, ori crapa pamantul asta verde si static! Asa ca, n-m mai zabovit si m-am pus rapid pe dat telefoane, sa vorbesc cu omenii. Prin urmare, varianta cu achizitia din tara si trimisul am exclus-o din start, deci achizitia urma s-o fac local si cat mai rapid caci copilul din mine era deja Mike Tyson si-mi dadea numai in stomac! In primul rand, aveam de unde sa iau din Buc pe probate cu vanzatoul in fata si in al doilea rand, eu voiam telefon fix in acea secunda, stiti cum e cand o dai in copilareala si nu prea mai gandesti lucid si rational. Si cum la astfel de achizitii frivole relativ ieftine nu am de pierdut mare lucru, ma dezlantui emotional, va dati seama, fac terapie pt tot ce mi s-a interzis in copilarie, v-am zis doar ca nu-s intreg la cap si ca iau medicamente cu kilu'! Acusica va trag o-njuratura de nu va vedeti!!!

Asadar, deoarece ca v-am inebunit de cap in ultimul hal (asta mi-e si scopul), sa incerc acum sa fiu cat mai succint, adica sa fac o polologhie ceva mai mica, zic si sper io aicii'sea.
Pe Buc vreo 6 oferte, parami-se, cu preturi intre 350 si 600. Sun in stanga, sun in dreapta si aproape ca raman cu buza umflata. De copil nu va mai zic, ca stiti. Din cele 6 oferte elimin din start doua: unul pt ca scrisese cinstit ca bateria e cam uzata si ca trebuie schimbata (oameni ca baiatul ala si ca mine-s pe cale de disparitie), iar cel de-al doilea era argintiu. Teoretic n-ar fi contat culoarea pt necesitatile mele si mai ales pt ca telefonul va fi pe post de tableta de casa, dar cum eu sunt un snob ipocrit suferind de schizofrenie paranoida, am zis nu, Nokia 8 pe argintiu este ca si cum ai lua un Ferrari alb, ca sa zic asa si sa fac o analogie de geniu ce te uimese. E ca si cum te-ai duce la un resaurant de soi printr-o tara exotica si ai cere cartofi prajiti arondati la ceafa de porc. Hmmm, asta e adevarat, dar nu cred ca e cea mai fericita analogie. In fiiiineeee, gata, incheiati cu analogiile tambe si gata ca daca o tin asa rade tot forumul de mine!!! Asa. Bun. Deci din cele 6 oferte mai erau 4. Din cei 4 am reusit sa vorbesc doar cu 2, caci restul n-au binevoit sa faca afaceri cu mine, telefoanele lor erau pe silentios sau ceva, habar n-am.
Din astia 2, vorbesc cu unul de am zis c-am trait s-o vad si pe asta: unul mai nebun ca mine, fratioare, daca-ti poti imagina asa ceva!!! Incredibil, dar adevarat! Mamaaaaaa, si era oferta cu telefonul cel mai ieftin, Nokia 8 la 350 lei, va dati seama, ce-o ascunde nebunul asta mai nebun ca mine de-l da asa de ieftin?!? Pai ce sa ascunda, ca nu mai cumpara nimeni nimic si-s si concediile acum dupa plandemie, lucru pe care eu il stiam bine, romanii nevaxati au dat buzna in Thassos, va dati seama.
Discutia cu nebunul mai nebun ca mine incepe cam asa: "in legatura cu telefonul". Eu smecher, ca sa constat daca e samsar de telefoane sau nu. N-am zis "in legatura cu Nokia 8", am zis "in legatura cu telefonul", observati diferenta de geniu inchipuit, da??
Nebunul mai nebun ca mine: "da..., ce-i cu el?!?" Hmmm, in acea secunda copilul din mine ar fi fost in stare sa-l stranga de gat, dar dupa ce i-am dat un cot ca sa-l pun la locul lui, preiau din nou controlul vietii mele si-i zic: "care mai e starea bateriei, mai e in mintile ei??" pfff.., si de acolo a iesit o cearta intre mine si el incat sotia mea din cealalta camera sa prapadea de ras. Imi zice omu` că sa ma uit pe gsmarena daca vreau sa stiu cum e cu bateria, că depinde ce faci cu telefonul etc etc etc. Va spun, discutia a fost spectacol, soarecele si pisica, ne-am inteles ca turcii, in viata mea nu am vorbit ca un tembel cu un vanzator! Iar eu de pe olx am luat de toate, de la buretei de casti si rasnita de meji si pana la masina.
Imaginandu-mi ca vreo colaborare cu nebunul mai nebun ca mine ar fi imposibila, am mers mai departe cu intrebarile si cu discutia. Si n-am avut deca 3 intrebari. Daca la baterie si versiunea de soft si update-urile pe care nu le-as fi vrut ne-am inteles, sa fi vazut ce draci a vut pe el cand l-am intrebat de BURN la ecran! "ce burn, domne, visezi??? Eu n-am avut asa ceva niciodata, la niciun telefon, nu exista asa ceva!!!!!!!" In fine, dupa vreo 20 de minute de discutie comedie intre doi nebuni, il intreb de zona. Obor, zice. La 5 km de mine, cu bicicleta pana acolo sunt ca si teleportat-mi zic in gand. Il pun pe standby si-i zic ca-l sun in 15 minute ca sa-i dau un raspuns. Dar nu mai inchidea, ce sa va mai spun, ma intrecea la polologhii si frutrari, arii la care, dupa cum vedeti, eu sunt campion! Ii zic: "inchide telefonul!!!" lol Vorbea si iar vorbea. Dar nu ca sa-si vanda telefonul, ci ca sa ma certe ca nu i-am citit anuntul decat in diagonala. Ii zic: "inchide telefonul, te sun eu indiferent de raspuns!!!!!!" lol I-am inchis telefonul in nas, mi-am facut cruce, sotia se prapadea de ras.
Acuma, va dati seama ca nu voiam sa iau telefon de la dementul asta, pe deasupra si cel mai ieftin Nokia 8 de pe OLX, LA 350 lei si din Obor, omul. N-am nimic cu Obor, iubesc piata aia si-mi fac cumparaturile numai din piete, doar ca fapt divers, zic. Asa ca am sunat iarasi pe altii. Insa care... `altii`? Unul singur mi-a raspuns, era in metrou, ne-am inteles cu greu (din cauza metroului pe de-o parte si pe cealalta parte din cauza copilului tembel din mine ce-mi urla in urechea opusa ca vrea telefon) si ca telefonul e la sotie, care e in parc cu copilul, dar nu si cu telefonul si deci, ca nu pot afla cu una cu doua ce versiune de soft are. Baiatul asta era normal la cap, cu care se putea discuta ceva mai omeneste fata de nebunu` din Obor. Si despre baterie si poate si despre probabil oricare alt subiect cu privirea viata asta de avem noi impresia c-o traim. Pretul era 500, parca. Hm.... Io voiam raspuns rapid, taică, fierbeam de agitatie, n-aveam eu rabdare de stat dupa sotia lui, voiam telefon urgent, mai ales ca Nokia 8 il aveam in orizont inca de la aparitie, e febra aia arzatoare, siti. Dar nici nu voiam sa il iau pe cel mai ieftin si pe deasupra de la un psihopat din Obor.

Aici iti fac spatii, poate vrei o pauza.

Aasa. pe baiatul din metrou il pun pe planul N si-l sun inapoi pe nebunul mai nebun ca mine. Iar ne certam. La un momentdat ma rastesc la el (nu mai mentionez ca, nu stiu de ce, dar ne-am tutuit ca la piata din autobaza din prima secunda): "mai vinzi telefonul ala, sau nu!?!? Zi, vin pana la Obor, iti fac o vizita?!?" Si nu raspundea, zicea mereu altele. Va spun, a fost spectacol si in acelasi timp hrana pt suflet!
Si, ca sa scurtez naiba odata, ce credeti ca am facut? Incalecai bicicleta si in 30 de minute eram la gara Obor cu nebunul mai nebun ca mine langa mine care n-auzise in viata lui de burn la ecrane. Adica auzise, dar credea ca-i doar un mit. Ne asezam pe o banca la umbra, eu insetat, cu o sticla de apa carbogazoasa rece ce beam din ea din cand in cand. Mi-era sete de atata certa cu el, cred. Iau Nokia 8 in mana. Dens, frate, arma alba. Il aprind si mi se lumineaza chipul, maamaaaaa, ce ecran. ce culori, ce calitate?!!!! Au avut dreptate toti aia din review-uri, imi zic in sine. M-am uitat 1 minut la el, i-am dat banii (350, cat a cerut - telefonul si o husa mata de cauciuc. La banii astia ar fi fost total imorala negocierea, riscul de a fi praf la baterie sau alte nefacute era riscul aferent al afacerii), am bagat telefonul in ruxac si apoi am stat de vorba cu nebunul mai nebun ca mine vreo 45 de minute de parca era vreun unchi mai tanar sau ceva. Sau de parca am fi fost vecini. Doi intelectuali pensionati. Unul la propriu, de 61, altul mai tinerel, de 43. Fiind doi dementi, ne-am inteles de minune. Cumva s-a scuzat pt felul in care a vorbit, a zis ca dormea. Mai conta??? lol Era aproape incredibil, cu numai o ora in urma mai aveam putin si ne injuram la telefon, iar acum stam cuminti pe bancuta si discutam omeneste. Am facut terapie, ce sa mai. Doi psihopati si inadaptati social au defulat vrute si nevrute inclusiv despre celebrul "care le mai e agenda?", ca doi `nebuni` pur-sange ce suntem, multumiti si ametiti de bucuria tranzactiei. Stiti agendele, dar va faceti ca ploua. Digitalizare, climate change, electrificare, transumanism, qr code, taxa co2, biometric id etc. Teorii ale conspiratiilor lumii, fleacuri pt dementi spuse si intelese numai si numai de dementi ca mine si ca el. FLEACURI neinsemnate!

Asadar, luai Nokia 8 cu 350 lei acu` o saptamana si ceva. Testat superficial pana acum dar in timp o sa imi fac o parere. Referitor la uzura, in afara de o litera de la NOKIA lipsa, tipla telefonul. Bateria la fel. Ecranul la fel. Totul! Superb telefonul, absolut superb. Si foarte foarte rapid, poate mai rapid un pic fata de reperul meu, P40 Lite. La ecrane, ce sa mai zic, P40 Lite e o prastie pe langa Nokia 8. Mamaaaa, ce ecran are "vechitura" asta de 8! Si e si lat, 16:9 cum vreau io! Si are si butoane sub ecran permanent iluminate, cum am vrut io! Ca m-am pacalit sau nu, oi vedea, dar am luat ce-am vrut IO, asta a inceput sa imi placa la mine. Inainte luam prost, nu tineam cont de mine si luam altele alese tot numai de mine, urmand ca apoi sa regret. Acuma nu.

Si povestea achizitiei si a zilei continua. Sa stiti ca daca tot am luat acest Nokia 8 cu numai 350 lei, mi-am zis ca trebuie sa imi fac damblaua si cu Meizu, fiind extrem de curios cum e cu filozofia butonului central multifunctional Meizu. Ai un buton fizic pe mijloc, sub ecran. Daca il atingi face back, iar daca il apesi merge in homescreen. Am cautat pe olx pe fata si pe spate si nu am gasit decat un singur astfel de Meizu in tot Bucurestiul, pe care l-am negociat de la 300 la 200 si l-am luat, respectiv Meizu M5c. Am vrut neaparat sa il am! O prăștiuță de telefon fata de oricare, daramite fata de Nokia 8. Insa vreau sa va spun ca acei chineji micuti de la Meizu au avut ceva in cap cu aceasta modalitate de a comanda os-ul, e foarte practic si foarte ingenios, numai ca trendul "all screen phone" i-a lasat si pe astia fara paine si i-a inregimentat si p-astia! Deci, ce sa vedeti, am luat un ditamai Nokia 8, flagship cu un ecran ultra-deosebit care se misca excelent inclusiv pt standardele de astazi si pe care am dat numai 350 lei si pe partea cealalta, am dat o suma de 200 lei pt un telefon care nu facea decat 100, c-asa-i in tenis. Importanta e media. Daca iei 5kile de piersici si caise de la Obor cu 3 lei kilogramul, o sa mai ai si pierderi, e normal. Dar le-ai luat cu 3 lei, nu cu 10 lei, nu???
Copilul din mine e tare incantat, are ambele maini ocupate. Nokia in dreapta si Meizu in stanga. Om matur de 43 de ani ce-s, cica.
Si sa stiti ca nu m-am lasat, uitati-va la imaginea atasata, spre amiaza am mai luat inca alte doua telefoane, unul pt sotie, c-a reusit intr-un final sa sparga ecranul chinuitului si excelentului ZTE Blade A512 si celalalt pt ca sa fie, ca erau la pachet. Respectiv doua HTC. Deci in ziua aia am luat nu un telefon, ci 4!!! PT ca eu nu sunt un om intreg la cap si-i tare bine asa! Ba nu, va mint, daca tot era pe barosaneala, mi-am mai luat un Nokia E72, cu numai 130 lei, impecabil, caci E72-ul actual incepuse sa se cam uzeze. Deci 5 telefoane, manca-ti-as! Karma, ce sa zic. Daca io-s om cu suflet bun si fapte bune, se-ntampla, ce sa zic?!? Asa ca in ziua aia am cutreierat tot Bucurestiu vreo 35 de km CU BICICLETA si am luat 5 telefoane. Serios va zic, uitati, va atasez imaginea.

Asadar, vinerea trecuta, ca sa planga invidosii pe atitudinea mea de om neinregimentat, am luat urmatoarele GUNOAIE:
- Nokia 8 - 350 lei - si cu asta am rezolvat dilema acestui topic.
Si, ca `bonus, pt ca in ziua aia am zis ca daca tot iau telefoane sa iau calumea, am mai luat asa:
- Meizu M5c - 200 lei (are probleme la mufa micro-usb, c-asa-i in tenis. O fetita de 15 ani si sora ei mi-au dat un telefon defect. Le-am sunat ca sa le cert, dar nr respectiv a fost doar pt vanzare, deci raman cu simplul si valorosul fapt ca filozifia Meizu cu buton central este cea mai practica si cea mai ergonomica, pana si gsmarena a spus-o, plus skinul FlymeOs care este altceva - urmatorul telefon cred ca va fi un Meizu!).
- "Pachet" HTC A9 (versiunea 32/3, Android 7) + HTC M8 cu Android 6 = ambele la 150 lei (zgarcioman ce sunt, am negociat de la 200 doar pt faptul ca omul a zis in anunt ca desi-s functionale, el da ca piese, ca-s vechi.  `Vechi` ai zis? Da-mi-le mie, ca daca te-a pus necuratul sa zici d-astea, io te negociez!, asa am gandit si facut), ambele perfect functionale, ecrane intacte, bateriile vad ca inca mai tin, ramane de vazut saptamanile urmatoare. Si aveau si card in ele, ca sa se compenseze cumva teapa cu Meizu data de `infractoare`: 8gb respectiv 16gb.. Si un incarcator HTC lent pt mine, c-asa-i in tenis. Si o husa de plastic originala HTC, c-asa-i in tenis. Si io am fost darnic la viata mea si-am dat chestii bonus. Karma exista, garantez eu! Cheia e doar sa daruiesti cu inima, atat.
Ce-am mai luat?
- Nokia E72 + incarcator, 130 lei, cu baterie din 2010 `veche` si `uzata` ce tine de rupe.
- si am mai luat inopinat niste casti Hama de la selgros, casti BT cu autonomie buna la... 40 lei. Le-am luat pt podcasturi si emisiuni, nu m-a intereseaza decat autonomia. Ce sa vezi, bijuterie castile, prea bune pt banii astia, se aud excelent si pt muzica si stau si bine pă urăchile mele parabolice.. Cum bai frate sa dai in ziua de astazi meleoane pt un rahat de casti?!? Pffff....
A fost o zi de pomina!!!
Inca ceva:
Ca si concluzie, stiti, socoteala din targ e una, aia de acasa e alta, n-am mai luat XCover 4s ca n-am avut de la cine si poate c-a fost mai bine asa. Sau poate nu si-o sa-l iau data viitoare, cine stie. E si putin destin, acolo, univers, chestii, divinitate, e creationism, nu evolutionism.
Asa ajung unii sa se duca in Germania dupa Toyota si se intorc acasa cu Honda sau chiar cu-n Passat.

Pana la Nokia 8 nu credeam ca exista asemenea ecrane! Si cred ca e mai bine ca l-am luat p-asta, ochii mei obosesc mai greu, io cred ca s-au gandit un pic si la sanatatea ochilor utilizatorului. Am stat aseara calare pe el si a fost in regula, n-am mai avut ceata aia la ochi. Acum am inteles si eu ca in viitor, la alte telefoane, trebuie neaparat sa tin cont de calitatea ecranului, aspect care ar trebui sa fie de acum cel mai important, e vorba de sanatatea mea aici! Asa cum am spus, cat traieste omul, invata, chiar daca eu tot prost o sa mor!

Nokia 8. E rau pt 350 lei!??? E pomana!!!, trebuia sa-i dau nebunului mai nebun ca mine si o lumanare!! O sa-l sun sa-i dau o reactie (americanizatii o numesc `feedback`) si sa-i multumesc, caci oameni suntem. Sper sa nu ma ia iar pe sus! lol

Gata polologhia, nebunia insa..., RAAMAANEEEEE!!! lol

Cu iubire si respect va salut si va imbratisez, toate cele bune!

Attached Files



#21
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Azi i-am luat o husa de silicon facut din tehnologie spatiala preluata de la agentia hollywood-iana sience fiction NASA iar telefonul s-a umanizat, a devenit mai gros si mai ales, cauciucul fiind lucios acum sta cu totul altfel in palma!
Am compromis din experienta la utilizare a marginilor ecranului si sticlei 2D, dar acum sta si el pe o masa daca il rezem de ceva si e si "protejat". Astea sunt argmente tip "supapă" ca sa imi adorm constiinta ca i-am alterat experienta de produs premium. Asa e viata, nu le poti avea pe toate, mai ales cand vine vorba de Nokia. Marca asta mereu m-a frustrat cu una sau cu alta, la oricare model se lăsa cu amagiri si vad ca e la fel si cu patronajul chinezesc. Daca eu sunt un ciudat care nu suporta telefoanele cu spatele mat, ce vina am eu si dubla mea personalitate?!??
In orice caz, astea sunt probleme insignifiante, bine ca exista o rezolvare cu husa pt ca jucaria asta e o scula cu un ecran demential, motiv pt care va ramane la mine pana la finalul vietii ei.

Edited by cosmin147, 02 July 2022 - 00:52.


#22
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Dupa ce s-au asezat apele, vin cu o actualizare cu privire la baterie.
Dupa perioada de inceput tip forja, telefonul (in cazul meu, tableta) a trecut pe regim normal de utilizare si pot sa spun cu certitudine ca bateria e ca noua pt ca scot timpi foarte buni de utilizare, cu SOT-uri ce depasesc cu usurinta 10 ore, ceea ce ma surprinde si totodata ma multumeste pe deplin, acestia fiind timpi pe care ii scoteam cu telefoane cu baterii mai mari.
Ce sa mai zic, mult telefon si de calitate nebanuita pt cat a costat la vremea lui, daramite acum, pt 350 lei?!? Pfffff!!!

Saptamana viitoare ii mai iau 2 huse cat inca mai gasesc si le pun de rezerva in cutia cu maimute pt ca telefonul asta mai are multe de spus, bateria vad ca e beton, iar de ecran nu va mai spun caci stiti, dar nu ma pot abtine sa nu repet (doar stiti ca eu sunt pe tratament medicamentos, cu multe episoade psihotice la activ si ca iau medicamente cu pumnii): nu credeam ca pe pamantul asta verde si plat poate exista un asemenea ecran!! E absolut perfect din orice punct de vedere!
Si, ca orice bolnav psihic care se respecta si care merge dintr-o extrema intr-alta, mai nou ii incarc bateria la 0,5Ah ca sa tina inca alti 5-10 ani si ca sa moara toti haterii de invidie ca io nu sunt in pas cu "trendurile evolutive" si ca sunt un inadaptat social, fix ce-mi place mie sa aud! De obicei il pun la incarcat noaptea si toarce acolo rontaind la 500mAh pana dimineata. Am procedat asa cu zeci de telefoane si toate mi-au multumit pt ca eu sunt un geniu.
Aveti grija de voi, vin calduri frumoase si placute, faceti balaceala pe unde prindeti, iar daca nu stiti sa innotati, oricand puteti invata, niciodata nu e prea tarziu! Sa te duci pe litoral fara sa stii sa innoti e ca si cum ai smartfon si nu folosesti decat telefon+sms. Sau ca si cum ai Ferrari si mergi la consum. Pfff, iar mi-a scapat o analogie proasta. In fine, ati inteles ideea.
Daca nu, colac la brau fara rusine! :)
Gata, va las. Toate cele bune, aveti grija de voi! Ne vedem la toamna, acum ma duc sa ma internez. La cheie. Am gratii, tot ce-mi trebuie.

#23
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Comsin, zeci de telefoane x 5-10 ani fiecare... ești cel mai longeviv om în viață.

#24
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Deisgur, Adrian, eu sunt atat unic, cat si nemuritor.
Sa va dau un sfat: cand incarcati telefonul, prima data puneti incarcatorul in priza si abia dupa aceea introduceti mufa in telefon, nu invers. Procedand astfel, in timp bateria va va multumi. Acum, pt ca majoritaea incarca mai tot timpul, incarcatorul ramane de obicei permanent in priza, dar v-am dat aceasta informatie de aur ca sa nu ziceti ca n-ati stiut.
Intrebare: la toamna, mai puneti botnicuta pe botic?

Edited by cosmin147, 09 July 2022 - 09:08.


#25
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Sa vedeti ce-am mai comis!
Cand a vazut sotia ce ecran  a-ntaia are acest artefact numit Nokia 8 si ce fotografii bune face (mai exact pentru nivelul nostru de habarnisti, ca de 5-10 ani incoace cu telefoanele astea "smart" toată omenirea a devenit deodata "experta" in fotografie, meseria de fotograf s-a dizolvat subit, oamenii astia aproape ca au ramas fara paine, noroc ca zombii cu smartphonurile nu au habar de dslr-uri, obiective, xenon, setari manuale - chestii care le mai mentine fotografilor painea pe masa). In fine, iar am divagat, ma scuzati, stiti doar ca eu sunt pe tratamente medicamentoase procurate pe o usa mai din lateral, asa, deoarece sarlatanii astia criminali cu halatul alb nu vor sa-mi dea reteta pt ca ma considera intreg la cap (adică în normele turmei - unii îi mai spun "societate"), dar ce stiu ei despre pamantul asta verde si plat, io-s dement de-a dreptul, normal ca am nevoie de droguri antipsihotice, am dulap dedicat, nevoie mare ca sa supravietuiesc si io in acest matrix plin de zombi pe care noi il numim viata. In fine, terminati cu aberatiile c-acu' urlu necontrolat la voi!

Pai ce-am (mai) comis? Am mai luat inca un Nokia 8, manca-ti-as!, pt sotie, c-a vrut si ea unul dupa ce-a prins-o microbul Nokia 8.
Ce credeti ca am facut, ca n-o sa va vina sa credeti?!? Pai normal ca am luat inca un Nokia 8!!!, desigur! 😉
A, stai că ai aflat asta deja. Pffff, oameni obositori ce sunteți!!!
Așa.
Si nu ca asa as fi vrut dar asa a fost sa fie, am luat unul cu pachet complet inclusiv factura (pe care scrie 1600 lei), dar si cu 6 huse (da, 6 de la "sase cai frumosi"!), 3 nou-noute, din care una e army protection, cu "kickstand", pe care am pus-o la al meu si e treaba, ma prinde. Cred ca numai husa asta l-o fi costat pe om vreo suta de lei. In fine.
Asa. P-asta al sotiei am dat tot 350 lei ca si pe al meu, am negociat de la 400 pt ca are un burn mic in josul ecranului fix deasupra butonului de home de zici ca e inca un buton de home sau ceva. In rest, telefonul e "tipla"! Ti-pla, zici ca e nou-nou! Bateria? Tineeee si-asta, fraticaaaa! Ce vina am io daca bateria inca este in stare foarte buna si nu "s-a uzat si asta odata cu trecerea timpului", c-asa zice folclorul?
In fine, stiti deja ca fac urticarie si criza psihotica cand aud de trenduri si inchinari la "folcloare", așa că putina toleranta și empatie, va rog frumos!
Incarcatorulul rapid din cutia astuia al sotiei i-am tras un ghiont si l-am trantit in cutie, ma stiti deja, ala e caca pt baterie. In schimb, am preluat cablul original si i l-am conectat unui incarcator de 500mAh marca HTC ca s-o mai tina bateria pe sotie inca  vreo 5 ani de aici inainte, c-asa-i in tenis si ca sa moara toti invidiosii (haterii) de ciuda.

Gata, ca ma duc sa fac pluta. Da, va las cu salutari de la Covasna (unde facea Nicu-armata), am venit la maghiarime ca sa-i imbunez cu sufletul meu de roman ce iubește orice ființă si sa fac bai si tratamente cu ajutorul divinității ce ne-a pus la dispoziție aceste lacuri incredibile că sa ne reparam oasele și șalele. Și multe altele.  
Deci pt autografe aici ma gasiti, in statiune, in plimbări, pe la cate o terasa și mai ales pe la lacurile astea magnifice, azi cred ca merg la Lacul Ursu.
Ne veti recunoaste dupa 2 Nokia 8. 😁
O fata superba (sotia) si langa ea un dement cu cap patrat rumegând la tratamente psihoactive. Va pupa tata!

Edited by cosmin147, 31 July 2022 - 06:50.


#26
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Și încă ceva, că zilele astea am făcut o mie de km prin tara: NU E NICIO SECETA!!! N-a fost zona sau zi fara ploaie, tot pamantul românesc din Transilvania și Muntenia e verde! Verde, hidratat și magnific! In București însa (dar și în alte orașe mari), sataniștii baga Harrp-ul ca sa nu ploua cu saptamanile timp in care tot televizorul latră cu vrăjeala că e apocalipsa climatica din cauza omului pt ca oimea cu bala atatrnandu-i in colțul gurii să-și spună: "e schimbare climatica, e prăpăd, vine prăpădul!" Va spun eu ce vine: vine prăpădul PROSTIEI ABSOLUTE, asta vine!

#27
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Hai sa traiti!
Evident ca nu m-am lasat si am luat si un XCover 4s. Il am de cateva zile (ma joc cu el cand am timp si chef, incet-incet il pun la punct si constat chestii), l-am luat de pe olx cu 400 lei (pachet complet), e aproape nou si pana acum nu i-am gasit niciun defect.
Ramaneti aproape pt un review marca personala.
Primele impresii: interesant.
- e primul meu Samsung (mi-au trecut prin mana Huawei, Xiaomi, Nokia, Meizu), iar skinul Samsung mi se pare cel mai slab, e alambicat, incarcat inutil, cu extra-functii slabute.
- hardware: aici  xcover 4s straluceste. Pentru mine. Doar pentru mine.
Ne mai "vedem".



#28
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Am ramas dator cu o parere despre Samsung XCover 4s. In cateva cuvinte, i l-am dat sotiei! :D Dar si pentru ca al ei Nokia 8 a ales sa mai afiseze doar jumatate de ecran! Na chilipir de pe olx! :D

Imi cer mii si mii si mii de scuze urmaritorilor si fanilor mei inflacarati ce m-au asteptat cu rabdare si ardoare atat de mult timp, accept inclusiv ciocane de copii in capatana mea tip Oblio! Iertare!!!

Asa. Si-acum, pe larg, despre acest Samsung XCover.

Ce este ergonomia?

Eu zic asa: ergonomia este criteriul fundamental pe care se bazeaza orice lucru (produs sau masinarie) care a fost realizat pentru a fi utilizat de om, in functie de capacitatile lui fizice, psihice si intelectuale. Si nu numai de catre om, ci si de alte fiinte, ca daca realizezi o sa de cal, tre` sa tii cont si de fizionomia bietului animal calarit de adevaratul si singurul virus existend pe pamantul verde si plat, omul.
Ergonomia... Cum ar fi sa ai o geaca fara buzunare si cu gluga in lateral? Sau un automobil cu volanul patrat, maneta de stergatoare sub scaunul pasagerului, iar nuca schimbatorului de viteze in forma de piramida, bine ascutita in varf? Sau sa aiba instrumentele de bord intre scaune, deasupra manetei (mai nou butonului) de frana de mana, ca sa-ti iei mereu ochii de la drum si sa nici nu poti folosi frana de mana?
Butonul de avarie, de ce nu este oare in torpedo?
Sau cum ar fi sa ai o menghina mare pe care sa o operezi cu surubelnita de 10cm?
De ce (inca) nu se produc aceste lucruri? Pentru ca (inca) se tine cont de ergonomie si de om si pt ca omenirea (care se inchina la corporatii internationale care sunt doar pe facut bani) inca nu s-a tampit de tot, d-aia, pt ca eu observ ca directia in care ne indreptam este cea de a adopta orbeste tot ce ni se serveste!

Dar, exista deja chestii de-a dreptul retardate: ce cauta in habitaclul unei masini butoane "taci", capacitive si nu butoane fizice, usor de accesat si de apasat pt ca soferul sa nu isi ia ochii de la drum? Dar lumini intruzive precum tablete, leduri ambientale si pomi de craciun in interiorul unei masini astfel incat sa ti se micsoreze pupilele si sa nu mei vezi nimic prin parbrizul ala? Dar tablete cu pestisori in bord? Dar "lane assit" si franari in locul soferului?
Acu' vreo 10 zile, un bmw i3 a intrat in mine, eu stand cuminte la semafor. Avea "franarea de urgenta" activa si, pt ca voia sa isi regenereze bateriile din capul lui patrat de salvator de planete, a `preferat` sa lase "sistemul de siguranta" sa franeze in locul lui. N-a franat nicio secunda si mi-a tras una in curul masinii mele de am zis ca mi-a facut spatele praf. Tehnologii facute de zombi pt zombi. Norocul meu e ca datorita faptelor mele pozitive din acest matrix pe care noi il numim viata, am un inger pazitor langa mine, ce mi-a salvat masina si nu a fost paguba mare.

Asadar, unde (mai) e ergonomia daca noi nu mai gandim si devenim marionete???
Asa si la telefoane si o sa vezi mai jos, ca suntem la aria telefoane.

Dar prostia, ce este?

Cumva, hibernare neuronala? Puturosenie absoluta a mintii? Letargie intelectuala? Da. Da. Da. Dar mai nou avem un nou tip de prostie: eu o numesc prostia noului om. Omul OAIE. Mai exact, omul ZOMB. Abia acum incep sa pricep care era treaba cu filmele alea cu zombi. Acolo cred ca era metaforica treaba, fiind vorba de omul nou, dresat, ce ruleaza programe tv, care doar executa chestii la comanda. Dresaj absolut, fara capacitati cognitive, critice sau de observare. Ăsta nou atinge noi cote de prostie, acul de masura iesind din scala. El este atat prost, cat si manevrat dupa cum bate vantul (si interesele unora). E atat de prost, ca daca i se repeta de sficiente ori o mare minciuna, el nu numai ca ajunge sa o creada, ci si sa se inchine la ea, aparandu-i cauza in fata "conspirationistilor". Si exemple pot fi destule: suprapopulare, schimbare climatica si coi2, coivizi inchipuiti, masini electrice si autonome "salvatoare" de vieti care vor anula orice permis de conducere, "salvarea" planetei care de fapt e bine-mersi si subpopulata etc etc.

Asa si cu telefoanele: daca Apple zice ca jackul de casti nu mai are loc, ca amprenta de securitate (o data luata) nu mai e buna si ca tot aia faciala e mai buna (ca sa le ia si meclele), sau ca ei "salveaza" planeta livrand telefonul fara incarcator sau, mai nou, ca un telefon fara cartela sim e ma bun, inseamna ca e de bine, domne! Rumegatoarele accepta aceste fapte ca fiind MORALE si demne de pus in rama si isi forteaza cei 2 neuroni sa adopte in secta Apple ca aceste "solutii" inovatoare sunt in beneficiul lor.

Tot asa, multe oi au impresia ca "all screen phone" este totul, fara sa mai conteze ca telefoanele sunt lipsite de orice ergonomie, ajungand in ziua de astazi la dimensiuni "banale" care acum 10 ani erau considerate de neacceptat, abominabile chiar. Caci asa este spre exemplu Samsung XCover 4s, ieri era considerat mare, azi e considerat compact, fara ca mainile noastre sa se fi modificat in vreun fel!

Cum de s-a ajuns aici si cum de paletele astea de azi necerute de nimeni sunt in mana consumatorilor? Unii zic ca asta au cerut consumatorii. Nu, nici pomeneala! Oile consumatoare din ziua de astazi nu mai au habar de nimic, daramite sa mai si ceara ceva. Ele - PUR SI SIMPLU SI FARA SA GANDEASCA - consuma, cumpara orbeste ceea ce li se pune in vitrinele magice doar pt ca scrie nou pe acel obiect.
Daca e "NOU", e avansat, e tehnlogie inovatoare, domne, e EVOLUTIE!!! Nu, zombilache, punctul maxim de evolutie a fost atins acum mai bine de 10 ani, acum totul merge in directia stabilita de unii care au interese meschine si care nu dau doi bani pe oime, dimpotriva!

Din punct de vedere uman, de 10 ani se merge si se va merge numai si numai in jos, indiferent de avansul tehnologiei in scopuri perfide!

Telefoanele de astazi sunt JUCARII tip DROGURI. Sunt droguri extrem de nocive fara ca macar sa le ingurgitezi.
Telefonul mobil a ajuns sa fie mai puternic decat ORICE drog comportamental, alimentar sau chimic: dependenta de smartphone e peste carne, lapte, branza, oua peste, e peste jucatorul de casino si de pariuri, peste consumatorul de substante chimice, peste consumatorul de pornografie sau consumatorul de cafea, tigari si alcool!

Ce e de facut?

Mers direct la sursa problemei pt ca limitarea timpului petrecut cu telefonului este ca efectul yoyo in slabire. Taie tu buruiana fara sa o scoti din radacina si sa vezi ce mare si zdravana se va face! Ca sa nu fi sclavul telefonului trebuie sa nu ai niciun fel de cont, NICAIERI!!! Iar daca ai, sa fie unul singur: emailul. Dar nu in sistemul de operare al telefnului, ci doar in browser, precum faci la laptop sau desktop. Cine pune cont pe telefon, adio intimitate si bun venit sclaviei la stapanul numit telefonul.
Asadar, adio faisbuci, uațapi, instagrami si toate-toate aberatiile mancatoare de vieti si de suflet! Astea pangaresc sufletul si fac ca omul sa fie in inchisoarea propriei lui minti! Si a pierderii vietii!
Sa mai spun de banii digitali si plata cu telefonul? Fa asta si vom ramane fara cash. N-ai cash, s-a dus si restul de libertate ramas! Fa cumparaturile numai de la corporatii si digital pe deasupra! Acestia vor deveni noii nostri stapani, ei vor face regulile ca sa intri la ei, iar tu vei plange ca nu mai ai magazinele romanesti si PIETELE de odinioara!

Sa revin la ergonomie.

Telefoanele de astazi nu mai au nicio legatura cu ergonomia, deja iti trebuie a 3-a mana ca sa le poti folosi cat de cat fara sa iti rupi degetele.

Asadar, XCover 4s si de ce aceasta bucata de plastic este ultimul telefon cat de cat ergonomic?

Aflam in episodul urmator.

Toate cele bune la toata lumea, din inima, drag, respect si iubire pentru fanii mei dragi, oameni treji cu materie cenusie (inca) functionala.

#29
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Samsung XCover 4S, recenzie si concluzii.

Sa traiti domnii mei si plecaciune pentru rabdarea de fier ruinatoare de sanatate de care ati dat dovada si va rog sa ma trageti de urechi pentru tot raul ce vi-l provoc cu acest nesfarsit suspans!
Sa stiti ca nu o fac intentionat!

Desi in aceste momente nu prea am starea aia comica pentru a scrie `balivernele` si `elucubratiile` mele carcateristice, sunt aici din empatie si respect deoarece consider ca este de bun simt din partea mea sa imi delectez fanii mei inflacarati INAINTE de Craciun, nu dupa! Si sa stiti ca de data asta voi scrie despre acest telefon pana la capat, nu o sa va mai amagesc!

Asadar, ramasesem la opinia mea despre XCover 4S in contextul ergonomiei, stiinta si inginerie care a ajuns si ea o dama de companie a industriilor si implicit a intunecatilor care detin aceste industrii si care dicteaza trendul in functie de agenda nevertebratilor. Stiti, aia cu digitalizarea, COi2-ul, virusii inexistenti, heliocentrismul etc etc.
Bun. Acum ca am triat audienta pana la maxim un om (restul fugind din fata adevarului dureros catre minciuni confortabile), putem merge mai departe pentru inca 2 randuri pana cand va fugi ca ars si ultimul om ramas.

Xcover 4s.
Analiza superficiala de individ ce bate campii pe aici o voi face avand in vedere ceea ce ofera industria astazi in comparatie cu ceea ce oferea in trecutul apropriat, fara sa ma raportez la cum vad eu astazi un telefon cu adevarat ergonomic (status bar in partea de jos, tastatura fizica completa dezvaluita doar sub forma de glisare sau deschidere, grosime circa 15-17mm, carcasa de plastic dens, ecran capacitiv cu `sticla` de plastic, capac la baterie, intrerupatoare fizice pentru gps/retea/senzori, antena retractabila etc). Asta de dragul discutiei pentru ca, asa cum stim, cel mai bun telefon mobil este o bucata de sapun, adica niciun fel de telefon si o viata superba traita in analog alaturi de famlie si in permanenta legatura cu natura si cu fiintele ce isi au casa pe pamantul verde si plat.

"Hai odata si cu recenzia aia, dementule!"

Bun. Hai sa vedem impreuna un amalgam de plusuri si minusuri ale acestui model si de ce poate fi raul cel mai bun pentru un utilizator de smartphone Android.

- carcasa completa de plastic cu o grosime de 10 mm si cu mici striatii cauciucate face ca acest model sa fie foarte simplu si la idemana de apucat/ridicat din locul unde se afla, ideal as spune! Telefonul acesta nu cade din mana chiar daca este prea mare.
Dimensiuea lui `corecta` ar fi trebuit sa fie cu un ecran de 4,5 inchi astfel incat sa permita utilizarea lejera si CONFORTABILA cu o singura mana FARA sa fie nevoie sa stea sprijinit in micutul deget al palmelor noului om, cel mai mic deget dar totodata cel mai chinuit cand vine vorba de telefoanele de astazi.

- telefonul acesta este din plastic ceea ce este ideal: preia socurile foarte bine, nu se crapa nimic, antenele isi fac numarul fara a fi obturate, greutate relativ redusa, uzura si zgarieturi suportate cu brio si mai stii tu ce alte avantaje pe care eu nu le mai vad acum

- capac la baterie: disperseaza socul si ofera un plus de mobilitate daca ai reusit sa pui mana pe inca o baterie buna fara sa fii nevoit cumperi inca unul. In plus, in caz de nefolosinta pe termen indelungat se poate deconecta bateria din el, jumatate incarcata, ca sa nu ziceti ca n-ati stiut de la exoertul unchipuit
Apoi, pentru paranoici ca mine cu capul patrat acoperit permanent de folie de aluminiu, scoaterea bateriei imi garanteaza deconectarea completa si totala fata de oricare antena vicleana.
Apropo de antene, GPS-ul nu vine din orbite si galaxii imaginare (cauta o fotografie reala cu un satelit aflat pe orbita si vezi daca vei gasi mscar una), gps-ul este terestru, bazat tot pe antene ca si cele gsm. Oare de ce in mijlocul oceanelor avioanele isi pierd semnalul GPS in ciuda satelitilor aflati atat de aproape? :D
Am divagat si am vomitat elucubratii, nu-i asa? :)

Mai departe:

- Xcover 4s are butonul de power mutat in partea stanga. Iti spun din stsrt ca este total neergonomic din 3 motive: 1. suntem obisnuiti sa il avem intotdeauna pe dreapta, 2. pe pamantul asta verde si plat sunt mult mai multi dreptaci decat stangaci si 3, cand il pui orizontal pe o masa ca sa urmaresti un clip si apesi pe volum -/+ (butoane care se afla pe partea opusa), se inchide ecranul deoarece se apasa involuntar pe "power", ceea ce mi s-a intamplat de multe ori si este foarte frustrant si foarte stupid!

- ecranul este mediocru din toate punctele de vedere

-experienta software si toata filizofia Samsung face ca acest telefon sa devina o porcarie. Fiind primul meu Samsung si totodata ultimul, sunt stupefiat si uluit cum de oamenii dau banii pe asa ceva de ani si ani de zile!!  Bloatware cu tona, update-uri fortate si intruzive inclusiv in bara de notificari, functii suplimentare ruinate de felul mediocru de prezentare si de pozitionare in meniu si o experienta software mediocra in cel mai bun caz, sunt profund dezamagit, ma bucur ca l-am luat pe acesta ca primul meu Samsung dar mai mult ca sigur va fi si ultimul meu telefon Samsung. Dar si produs Samsung, deoarece experientele mele din trecut au fost de la mediocre in jos cu aceasta firma, de aspiratoare nu mai spun ca incep sa ma enervez!

Aaasa!:

- butoanele laterale sunt placute la apasare, au cursa lunga dar sunt prea moi, ceea ce duce la apasari accidentale.
Totusi, fiind un telefon out-door menit sa fie folosit si cu manusi, au sens aceste butoane.

Si... sa zic cate ceva si despre extrem de importantele butoane de sub ecran, butoane pe care ar trebui sa le aiba ORICE telefon (si bineinteles, sa fie pozitionate cat mai sus cu putinta).
Ele aduc o serie mare de avantaje si un singur dezavantaj.
Avantajele sunt ca toata navigarea prin telefon se face fara cusur, cu satisfactie, cu siguranta, fara frustrare sau incertitudine nestiind daca ai atins butonul capacitiv sau nu si ca e doar un lag al softululli.
Alt avantaj este ca ele nu se apasa accidental (cum se intampla la cele de pe ecran care adesea se ating accidental stricand experienta de utilizare si creand anxietate) si sunt mereu acolo unde le-ai lasat, adica mereu in fata ta, mereu disponibile, nefiind niciodata ascunse de un `fullscreen` sau vreo aplicatie care se suprapune peste ele.
Precizia lor este buna, cu un usor si aproape insesizabil lag, dar nu au aceeasi calitate de apasare precum au cele laterale ceea ce mi s-a parut de plans, pentru ca senzatia la apasare este ca si cum sunt putin sparte, nu e deloc ce trebuie, moment in care imi aduc aminte de unicul si singurul lor dezavantaj: daca butonezi noaptea, vei fi auzit, vei detanja pe cineva (asta daca nu esti vreunul ce traieste singur, caz in care nu este nicio problema!). Nu sunt zgomotoase precum cele laterale, sunt ceva mai silentioase dar se aud si pot deranja un dement ca mine ce sufera, printre altele, si de insomnie!
Ce sa spun, acele 3 butoane de sub ecran sunt ergonomice si in pachet cu grosimea buna a telefonului si spatele lui texturat pentru aderenta in palma fac ca experienta per total sa fie una deosebita, atipica si mult mai de TELEFON fata de orice altceva este pe piata.

Telefoanele trebuie sa aiba butoane FIZICE cum si masinile trebuie sa aiba comenzi prin butoane si comutatoare fizice!!!

Oare de ce laptopturile INCA au butoane?!?
Oare de ce tastaturile fizice sunt la fel de utilizate ca si acum 10-20-30 de ani?

- standby-ul si autonomia bateriei sunt corecte pentru  cei 2800mAh, acceptabil, decent (8 ore video wifi/8 ore browsing wifi), depinde, sunt 1 milion de variabile, dar mie mi s-a parut multumitor

- revin la carcasa si butoane ca sa nu uit: in ciuda experientei software total dezamagitoare, senzatia de plin si siguranta oferita de dimensiuni, grosime, material si butoanele fizice din fata este ceea ce ar trebui sa fie la orice telefon!

Telefonul subtire este o idiotenie absoluta!!!

- vibratia e de 2 bani, total dezamagitoare pentru un telefon out-door
- si aporopo de out-door, nu l-am bagat in apa sau ceva, insa intr-o zi m-am certat rau cu sotia si fiind telefonul ei, a dat de pamant cu el si cu un Nokia E5, amandoua in acelasi timp fiind in aceeasi mana si, surpinzator, Nokia E5 a cedat, i s-a crapat carcasa, in timp ce Xcover 4s si-a dat capacul bateriei jos si n-a avut absolut nimic, mama ei de chinezatie coreeana!

In schimb, apropo de contactul cu apa, pot sa va spun ca al meu Nokia 8 luat in vara de la nebunul din Obor mai nebun ca mine mi-a cazut complet in apa in timp ce faceam baie, fiind prima si singura mea data cand imi scapa vreun telefon din palma in timp ce fac baie. L-am scos repede din apa, l-am inchis (i-as fi scos repede bateria dar, evident, n-aveam cum sa fac asta) si apoi l-am scuturat cu putere, l-am pus cateva ore pe calorifer si n-a avut nimic, a pornit instant si asa a ramas, asta fiind acum vreo 2-3 luni.

- revin la SO-ul creat de Samsung: dezamagit si de ringtonuri, jalnice

- celebrul buton portocaliu lateral si configurabil e cam degeaba. E frumos si cam atat pentru simplul fapt ca functionalitatea lui este valabila numai atunci cand ecranul este aprins.
Spre exemplu, i-am setat lanterna dar prima data trebuie sa apas pe butonul de power si abia dupa aceea sa apas pe butonul portocaliu pentru a se aprinde lanterna, buton care este pe partea opusa! Deci imi trebuie doua maini pentru folosirea unui singur buton care cica a fost implementat pentru a simplifica lucrurile!!!  Ma doare mintea, imi vine sa-mi dau pumni in cap numai ca n-o s-o fac caci imi deteriorez folia de aluminiu de pe capatana!

- bluetooth name-ul nu este in setarile aferente ci in about phone/edit (?!?)

- Contacts NU primeste vcard-uri prin bluetooth, este primul Android care imi face figura asta!

- dupa restart, luminozitatea se pune automat pe zero, nu mai vad nimic, cred ca daca as fi fost afara cu el as fi dat cu el de pamant!

Aplicatiile samsung care aunt o groaza, sunt intruzive si cu multe drepturi care nu pot fi dezactivate!

Cam atat cat am avut notat si cat mi-am adus aminte.

Cam asta ar fi scurta mea experienta cu acest "telefon". Cu ghilimele, deoarece, asa cum unii dintre voi stiti, Androidul din viata mea este doar pe post de tableta, eu nu imi pun cartela sim si date personale in dispozitive de urmarire si control, cu atat mai mult in prastia de OS de la Samsung!
Telefonul meu de zi cu zi si in care imi pun datele personale este Nokia E72. Evident, parolat si cu remote lock ON.

Ca si concluzie, dragii mei urmaritori, adica eu si cu tripla mea personalitate, XCover este un telefon ergonomic cu un ecran meriocru ce sta excelent in palma, dar distrus de cea mai proasta varianta de Android cu care m-am intersectat pana acum (Xiaomi, Nokia, ZTE, Meizu, HTC si altele de care nu imi aduc aminte acum) in tot habarnismul meu de zgarcioman despre telefoane.

In incheiere, va multumesc pentru timpul PIERDUT, va urez din inima numai bine, sanatate, drumuri bune, dragoste, iubire, toleranta nemarginita fata de cei ce ii aveti in suflet, Craciun Fericit si... La Multi Ani!

Cu stima si deosebit respect, va strang mainile si va imbratisez, sa ne revedem cu bine,
Doamne Ajuta!


#30
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Hai sa traiti, oameni buni!

Nu vreau sa transform topicul intr-un blog ci doar vreau sa va spun ca un telefon ergonomic este unul cu ecran 16:9 (sau 18:9 daca e de la 6 inchi in sus).
Ia uitati, mai sunt si alti nebuni ca mine:

https://m.gsmarena.c...scomm-31429.php

In schimb, sa vedeti ce-am mai patit. Vesti proaste pentru mine si satisfactie pentru cei care se inchina la `NOU`, materialism, consumerism si invechire morala. :) :P

A cedat si al doilea Nokia 8, fix ca si al sotiei: ecranul.
Bine ca am apucat sa ii fac un backup.
Backup in laptop, evident, nu in `cloud` (aka serverele lor baza de date), c-oi fi eu nebun, dar nu oaie. De o mie de ori mai bine nebun decat o oaie. De-ar fi sa vorbesc singur pe strada si tot ar fi mai bine decat o oaie imbotnitata la zi cu vacsul, increzatoare in `stiinta`, in tot si in toate, incapabila de gandire critica si care `nu are nimic de ascuns`.

Tot raul spre bine caci am luat un telefon si mai bun pentru necesitatile mele, la aceiasi bani putini, ca-i razcoi (400 lei). Impecabil (ca nou, cu cutia lui etc), acelasi ecran ergonomic lat in format 16:9, un pic mai mare, de 5,5inchi, buton fizic ergonomic sub ecran si baterie de 5100mAh. :D
Na razbunare! :D

Am dat de el pur intamplator cand imi faceam lista de candidati, habar n-aveam de acest model.

E vorba de Lenovo P2, un telefon care le are cam pe toate (dar si ceva in plus: dracia are buton fizic lateral ca la ifoane doar ca e pentru ultra power saving mode - asta e chiar belea), iar autonomia bateriei este absolut incredibila fara sa il transforme intr-un mutant, practic are cam aceleasi dimensiuni si greutate ca si Nokia 8.

Sa vedem cand o mai crapa singur si asta. :D

Daca nu crapa, foarte bine, il pastrez de rezerva (e prea bun ca sa fie adevarat :D), iar urmatorul, candva in cursul acestui an, o sa fie unul de 6 inchi. Evident, tot in formatul 16:9. :P
Un Mate 10 (nu Pro) sau un Xperia XA2 Ultra.

Si cand modelele astea cu ecrane 16:9 vor fi prea vechi, nicio problema, voi trece la 18:9 de la 6 inchi in sus si tot e bine. :P
Asta ca sa mai starnesc putin haterii care nu mai pot sa isi foloseasca telefoanele lor iubite ceva mai vechi doar pentru ca aplicatiile de banci nu le mai functioneaza si nu-si mai pot plati croissantul si banana cu telefonul. Astia sunt specimenele digitalizate pana in gat care nu mai stiu cum arata un magazin romanesc, cei care voteaza disparitia pietelor, lipsa painii de pe masa a agricultorilor romani si a productiei interne, ca sa fie treaba treaba si colonia colonie!


Voi mai lua vreodata vreun Nokia de la HMD Global?
Avand in vedere petarda de Nokia 8 si porturile usb c de la o groaza de modele (probleme recunoscute oficial de HMD), putin probabil.

In schimb, Nokia E72 si E71 voi mai lua cu siguranta! :P

Cu iubire si deosebit respect, s-auzim de bine(le ce ni-l facem singuri sau nu), Doamne-Ajuta!

#31
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
@cosmin147 ca regula generala e sa nu cumperi telefon sh, mai ales daca te crezi ghinionist.
Persoanele care reusesc sa scape telefonul jos sunt extrem de numeroase iar pasul urmator e sa incerce sa schimbe displayul.
Prima optiune ar fi aliexpress pt cei mai zgarciti.
Din ce am inteles pe aliexpress nu prea gasesti displyuri originale si e foarte pozibil sa mearga touch o luna si apoi sa nu mai mearga.
Asa a patit un coleg de la munca si apoi a pus telefonul pe olx.
Dar acum nu stiu cine poate fi atat de naiv incat sa cumpere produse electronice sh de pe olx.
Nokia erau bune cele cu butoane.
Nokia smartphone ieftine sunt petarde.


#32
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013

View Postmariusixy, on 17 ianuarie 2023 - 13:12, said:


Ca regula generala este sa cumpar INTOTDEAUNA telefon SH de pe OLX, in special pentru ca cele "all screen phone" din ziua de azi cu ecranul lung (20:9) si ingust cat un fir de praz sunt palete stupide si retardate, cu zero ergonomie.

Daca ati face ca mine si nu le-ati mai cumpara idioteniile, ele nu ar mai exista, ar redeveni ceva mai ergonomice, mai scurte si mai late (16:9/18:9).
Apoi tot voi va plangeti ca-s imense si grele, pacalindu-va singuri cu eternul "asta se cere".
D-aia a disparut Blackberry, pentru ca ati transformat telefonul intr-un computer mobil "all screen phone" ce v-a acaparat complet viata.
OLX SH si pentru ca devalorizare peste noapte, invechire morala, naivitatea celor ce-si schimba telefoanele noi (in viziunea lor fiind vechi) cu altele si mai "noi" care de fapt nu aduc nimic bun, dimpotriva si asa mai departe.

Eu sunt "naivul" care-si ia de pe OLX inclusiv masini SH, ultima fiind o Honda Civic, o am de 3 ani, pana acum i-am schimbat uleiul si filtrele.

Vezi ce faci cu "ghinionistul" ala, ca nu stii despre ce vorbesti.
E vorba de karma si rezultatul faptelor omului bune sau rele din viata asta, ca sa stii de la mine.

Eu nu scap telefoane pe jos pentru ca ele nu ies din casa, sunt mini-tablete, telefonul meu de zi cu zi cu care ies din casa intr-o lume plina de 'smartphonisti' este Nokia E72, eu nu sunt in pas cu multimea (turma naiva) si "regulile lor generale".

Aliexpres nu este o optiune din moment ce inseamna plata cu cardul. Si on line pe deasupra.
Eu sunt omul banilor lichizi, daca ma intelegi. Eu ma gandesc la viitorul nostru si al copiilor nostri, nu votez pentru disparitia cash-ului si aparitia portofelului digital ce insemna sclavie si totalitarism absolut.

Naivul care cumpara produse de pe olx sunt fix eu: in afara de acest Nokia 8 care "asa face toate" la ecran, am achizitionat in ultimii 25 de ani peste 1 mie de produse SH de pe internet si... ce sa vezi, rata de stricaciuni/tepe este de 1-2 la 100, cam asa. Fac inclusiv trocuri, daca stii ce-s alea. Tu cum crezi ca a trait omenirea altfel decat prin trocuri, schimb de servicii si ajutor reciproc? Si erau uniti! Si-si petreceau timpul liber prin interactiuni intre ei (jocuri, dansuri, povestiri, plimbari in aer liber etc), nu cu ochii in ecrane 24/24. Ca regula generala, zic.
Astazi va vad la mese/terase/baruri/restaurante, unii langa altii, complet tacuti si cu ochii-n ecranele alea mancatoare de viata, sclavi absoluti al nonsensului si porcariilor la care dati scroll infinit.

Eu iau SH ca-s la jumatate din pretul lor initial, de multe ori la o treime. Devalorizarea e sfanta, colegutule. Si e datorita tie, motiv pentru care iti multumesc.
Banul la care te inchini mataluta este sursa tuturor relelor, saraciei si foametei de pe acest pamant. Tu ai idee ce-i aia foame de nemancat cu zilele? Eu am. Ca "regula generala", zic...

Nokia Finlanda sunt bune toate.
Nokia HMD, asa si asa, in niciun caz petarde.
Am in familie utilizatori de Nokia 6, Nokia 5 si Nokia 3.1, TOATE luate de mine SH de pe OLX acum vreo 2 ani. Tanc telefoanele, cazute pe jos de nu stiu cate ori, ecranele intacte, zero probleme. Nu vorbi ca sa n-adormi. Ca regula generala, zic.

#33
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Va salut, fanii mei inflacarati!
Cum va mai descurcati in aceasta lume dominata de zombi?
Aveti adesea momente cand simtiti ca traiti intr-un film precum... Matrix?? Nu disperati, NU sunteti singurii!
Pana nu o luam razna de tot, sa ne mai relxam mintea o leaca...

Calatoria mea in lumea asa-numitelor telefoane care de fapt sunt dispozitive de urmarire si monitorizare imbracate in "telefoane", vechituri cu ecran lat in format 16:9, CONTINUA!
Ca sa moara de ciuda consumatoristii materialisti progresisti ce se inchina la religia iluziei numita `NOUL`'

Nu (mai) exista NOU! Habar n-aveti de asta, sunteti intr-o secta!

In ziua de astazi, cu cat e mai "vechi", cu atat este mai bun!

Sa vedeti ce prostii am mai facut, om in toata firea de 40+ ani.


Stiti... copilul frustrat din mine a vrut si un 6inchi in 16:9, ceva barosan, ergonomic, de utilizat cu doua maini si un călcîi, ca sa nu mor prost si sa vad pe ce dadeau materialistii 3-4000 de lei pe Galaxy Note-uri in urma cu 7-8-10 ani (mai exact, calculand farsa numita "inflatie",  3-4000 lei atunci si 4-6000 lei astazi).

Io am dat saptamana ce trecu` numa` 500 lei pe un dispozitiv de urmarire numit Sony Xperia XA2 Ultra (sper sa nu fi gresit denumirea), un 6inch`er 16:9 de 220 de grame, 163mm lungime si 95mm grosime, cu margini mari sus si jos taiate drept ca sa am de ce sa apuc cu mainile mere tremurande de... nebunite "tratata" psihiatric.
Ce sa va spun, am pandit acest model, sunt foarte rare, de obicei pe la 7-800 lei, cam asa. Io, datorita karmei mele si credintei mele in Dumnezeu si in Adevarul suprem, l-am gasit la 500 lei, impecabil, ca NOU, nescapat pe jos, ne-nimic. Deci, da, o alta vechitura de aruncat la cosul de gunoi, c-asa spun consumaroristii din secta religiei NOULUI (om).

Pana acum pot sa zic asa: marimea... CONTEAZA, Oameni Buni!

Ca `motorizare` are SD630 si tensiune 64gb cu 4gb, suficient pentru mine. Arhi-suficient.

Primul meu telefon Sony si primul meu produs Sony de multa vreme incoace, de cand am avut un boombox de la ei care m-a cam dezamagit.
Eu mai mereu am fost cu Panasonic.
Mie mi-au placut mereu aparatele Panasonic, in opinia mea, cele mai bune raport pret-calitate! Produse de top la preturi abordabile, produse chiar mai bune decat marele si maretul Sony!
La Sony, 25% din pretul mai mare fata de Panasonic il regaseam in LOGO. Sau credeati ca nu se mintea si pe vremurile de acum 30 de ani?

Definitia cuvantului nebunie zice, voalat, ca e despre gandirea NEconforma cu cea de grup/țarc/oime/societate. Chipurile, daca gandesti diferit, esti nebun, neinregimentatul naibii ce esti! Adica... Eu, scuzati, vorbeam cu dubla mea personalitate.
Ei bine, in ziua de astazi daca cineva te face nebun este cel mai bun lucru cu putinta, asta arata ca esti pe drumul cel mai bun, in trenul Adevarului, in timp ce cel ce ti-a spus asta ramane pe loc, in ignoranta, hipnoza colectiva, prostie, sclavie si apartenenta de grup a celor ce se inchina la minciuna.
Pentru mine, adevarul este totul, in ciuda implicatiilor cu care vine la pachet. Daca apa isi cauta intotdeauna nivelul si nu se curbeaza, pot eu sa neg asta? Natura isi da singura raspunsul: gravitatia este o religie si este la fel de reala precum coividul. Pot eu sa neg adevarul evident din fata mea doar pentru ca asa imi spune stiinta stiintifico-fantastica a sistemului cu a sa frauda numita astrologia? Mmm... pardon, astronomia!
Astrologia = fictiune cap-coada. Astronomia = idem!

Si-atunci, ca sa ma intorc cumva la subiectul acestei arii si a topicului si pana nu ma baneaza sefii de rumegatoare a acestui forum al progresistilor atei analo-elgibitisti inverziti climateric, trec direct pă subiăct:

Am vandut "telefonul" precedent, Lenovo P2 4gb/64gb 5.5inchi 16:9 in profit (adica cu aceiasi bani, insa profitul a fost ca am pastrat incarcatorul de zgarcioman ce sint si am dat altul la care aveam dublura) cu 400 de lei, bani cu care l-am achizitionat in urma cu 6-8 luni, am mai pus una suta lei BANI FIZICI SFINTI si am luat acest Sony XA2 Ultra, o caramiduta cu ecran lat de 6inchi, probabil ultimul telefon de producator mare din industrie care are un ecran de aceste practice dimensiuni. Luat, asa cum spusai in caz de ai uitat, cu 500 lei noi FIZICI ca sa moara de ciuda digitalizatii care nu mai stiu cum arata 100 de lei.

Abia l-am luat de vreo 5 zile, zic, insa ce pot spune pana acum este ca ecranul e treaba, grosimea generoasa e treaba, calitatea Sony cred ca poate fi gasita daca ma uit cu lupa si alte aspecte pe care o sa le scriu mai tarziu, sper candva in acest an, fix cand oi mai intra in episoadele mele psihotice cu care reusesc sa ma mentin pe o linie de plutire in aceasta lume plina de oi zoambe si berbeci zombi orbi slujitori ai coividului, razcoiului si acoipalipsei climaterice. Stiti, zombii aia cu masini electrice PE BATERII cu care isi fac cumparaturile numai de la corporatiile care i-au tinut 2 ani imbotnitati, "magazine" lagare de prosteala unde isi fac platile numai si numai cu telefonul, locuri in care isi incarca miile de bateriute de telefoane din podeaua ce le iradiaza permanent partea dorsala a progresului. Stiti, astia care nu mai stiu cum arata o piata!

Sper ca stiti ca aceasta postare si acest topic sunt un mare PAMFLET si ca viii de fata se exclud
(nu "persoane", alea sunt entitati lipsite de viata, coduri de bare, srl-uri cu cod fiscal cnp)?!?

Asadar, pentru ca vedeti bine ca sunt iarasi in criza, una peste alta, am vandut Lenovo P2 cu aceeasi suma cu care l-am luat si am mai pus 100 de lei ca sa iau un Sony XA2 Ultra ca nou, cu 500 lei, telefon pe care il pandeam de ceva vreme la vreun baiat de bani gata care se inchina la logo-uri si embleme (m..domne, eu am telefon SONY, da?!?) ca sa il pot gasi la acesti bani, model care a fost 2000 lei la aparitie, in anul 2018.

Lenovo P2 este un dispozitiv de urmarire aproape fara nici un compromis, de departe cel mai bun, singurul sau minus, pentru mine urias, a fost spatele mat al foii de aluminiu, o stupizenie de material care NU are ce sa caute vreodata pe un telefon cu o asemenea forma de capac de lampa de penitenciare, material care nu ofera nici un fel de aderenta. Nu-mi spuneti de huse ca asta e laptop de casa, telefonul meu de zi cu zi este si ramane Nokia E72! Daca vedeti pe unul cu E72 negru in mana, băiet frumos si fara kg in plus sa stiti ca io-s ala!

Urmatorul dispozitiv civil de urmarire cred ca va fi Unihertz Titan (NU Poket, ci ala mare, cu ecran PATRAT si BUTOANEEEEEEEEEEEEE!!!!), undeva la anul pe vremea asta, cred.
Butoanele au fost, sunt si vor fi singura interfata de utilizare ce ofera ergonomie si placere a simturilor noastre tactile date de Dumnezeu.

La urmatoarea criza vom vorbi despre bateria si autonomia acestui Sony si mai ales despre ergonomie si despre CUM sta in palma. Sper ca pana la Craciun ca-cadou de Craciun.

Pana atunci, cu deosebita stima si respect, salut cu doua maini si imbratisez fratii mei treji, fanii mei inflacarati ai nebuniei goarna a adevarului.
Avem oportunitatea de a asista la instalarea apocalipsei. Unii se duc ca prostii la cinematografe in loc sa mearga pe strada.
The Matrix is everywhere.

Doamne-Ajuta(-ne)!

#34
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Tensiunea se măsoară în volți, indiferent dacă e alternativă sau continuă.
Banii fizici sunt la fel de virtuali ca cei pe care îi afișează orice aplicație bancară.
În rest, să-l folosești sănătos.

#35
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Mersi de urare, sa fim sanatosi!

A venit comodul si fanul banilor digitali fictivi care nu mai stie cum arata o piață ca sa aduca lumina in pamfletul meu delirium si sa imi arate cum stau lucrurile.

Tensiunea la care am facut referire si pe care am metaforizat-o este una arteriala si se masoara cu un aparat medical numit tensiometru, aparat care se pune pe brat, sa nu fim profani si atot-stiutori, nu totul se masoara in volti.
Dar lasa asta!

Mai, Adriane, tu ma uimesti si nu intr-un sens bun, am crezut ca esti baiat cu capul pe umeri: "Banii fizici sunt virtuali", c-asa zice aplicatia lu` camataru` srl la care se inchina @adryyanns, elucubratie semiautista dedublata si patentata marca @addryanns, probabil cea mai mare stupizenie pe care am citit-o in ultima vreme..
Nu vrei sa intri in discutie cu mine despre acest subiect si despre matrixul in care se afla mintiea ta. Te scutesc pentru sugestia de telefon pe care mi-ai dat-o in acest topic, altfel, jar mancai!

Revenind la dispozitivul de urmarire Sony Xperia XA2 Ultra, pot sa spun ca butonasul dedicat de camera care functioneaza ca la un aparat foto (apasare usoara pentru focalizare, apasare finala pentru fotografiere) e util si poate fi folosit cu succes fara sa cada telefonul din mana deoarece acest model nu sufera de trendul stupid de a fi cat mai subtire cu putinta si astfel sa ma simt precum Johnny Depp in filmul Edward Maini de foarfeca. Nu, la acest XA2 Ultra problemele de aderenta si prindere intre degete dispar, acesta nu scapa usor printre degete.
Deci... da, aici marimea, grosimea dar si FORMA, conteaza, in egala masura. Acum inteleg de ce Sony tine cu dintii de marginile taioase si formele de dulap ale telefoanelor lor, forme aparent stupide. Pe langa faptul ca sunt ceva mai ergonomice, arata si foarte bine. Colturoase dar ergonomice. Proptesc coltul in palma si cu ajutorul spatelui din plastic semi-lucios placut la atingere ce adera pe pielea umana, acest monstru de `telefon` sta in palma mea de marime medie spre mare si il pot folosi chiar si cu o singura mana, ceea ce nu credeam ca pot face cu o asemenea paletuta.
Mai vad, deocamdata il am de 5 zile, astea sunt impresiile de pana acum.
Cert este ca nu am sa mai iau vreodata vreun dispozitiv de urmarire cu spate de aluminiu si mat pe deasupra.

#36
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Vai de capul meu, sa vedeți ce-am mai comis!

Sa trăiți stimați fani înflăcărați, cu stima și deosebit respect va strâng mana și va îmbrățișez!

Din păcate nu am timp ca să îmi fac postările mele diabolice însă o voi face cât de curând de pe plaja Marii NOASTRE Negre, ma voi duce în curând ca sa iau și eu o holera-doua, sa mor și eu înecat de câteva ori prin valuri, sa iau 'amenda' ca dau muzica tare în casti și sa iau în brate bombe ascunse în apa, caci mie îmi place sa înot și în apa, nu numai la suprafață, când eram mai tânăr am făcut și ceva înot de performanta, am traversat lacuri și râuri, deci am o idee despre "decesele" din acest an care au depășit orice record.
Și când voi ajunge și eu pe litoral peste vrî 2-3 săptămâni
voi scrie detaliat despre cum am luat Unihertz Titan, Xperia XA și despre ce mai face Xperia XA2 Ultra și mai ales despre cum e sa ai holera.

Pana atunci, un mic sfat: aruncați pe fereastra tembelizorul și evitați total orice forma de "stire" și "cum va fi".

Mâine pun și o poza cu achizițiile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate