Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Deviație de sept și polipi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 Melteanu, on 26 mai 2022 - 08:27, said:

la ce costuri?
Ieri au sosit facturile de plata pentru operatia de deviatie sept nazal(din data de 19 mai).
137 eur operatia. 41 eur analizele ante si post operatorii.
In data de 19 se implineste o luna de la data operatiei.
O usoara sesnibilitate(normala de altfel) in zona operatiei(zona septului remediat) ce ma impiedica sa suflu nasul cu putere. In rest,ma simt excelent.nasul functioneaza aproape normal.

#20
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

 Muf, on 25 mai 2022 - 19:37, said:

Am pe 7 iunie operatia de deviatie de sept si rinita la spitalul universitar, te tin la curent cum a decurs
Deci

M-a operat doamna doctor Eftime Ioana, nota 10, si ei si asistentelor, singurul minus a fost mancarea, dar mna, am stat doar 48h in spital, recuperarea a fost mult mai usoara decat ma asteptam, recomand.

#21
Alice1984

Alice1984

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2022

 dagobar, on 26 mai 2022 - 10:01, said:

Aviz amatoritor de operatie pentru deviatie de sept (septoplastie).
Se poate si fara durere... fara tamponament nazal (foarte dureros din ce am inteles de la altii) insa eu n-am trait asta pe propria piele.
Eu m-am operat endoscopic septopastie + reducerea cornetelor nazale inferioare (2 operatii intr-o singura anestezie generala) si cand m-am trezit la ATI nu aveam tampoane in nas si puteam sa respir fara probleme, fara dureri.
Este adevarat ca post-operatoriu trebuie sa iei tratament pe cale orala de la antibiotic Zynat sau Augmentin (sa previna o eventuala infectie) dar si anti-inflamatoare si analgezice la nevoie/alegere (Paracetamol, Ibuprofen, Ketonal) antihistaminice (ca sa previna o eventuala alergie). La mine a fost suficent Parasinus cateva zile si doar 2-3 Ibuprofen dupa care nu au mai aparut dureri deloc si nu am mai luat.

Buna ziua! Unde v-ați operat și la ce doctor? Am și eu nevoie urgent.
Multumesc

Edited by althea, 05 October 2022 - 08:55.


#22
Bebitza94

Bebitza94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2022
Swerige
26 May 2022
lyanna, on 26 May 2022 - 08:19, said:

Nu m-am mai operat dupa. Polipii au inceput sa creasca cam la 3 luni dupa operatie. La 6 luni eram ca inainte.
Ma aflu in aceeasi situatie. Operat de deviatie de sept + polipi la Hociota. Polipul a reaparut relativ repede. Trebuie din nou scos.
Dar nu se cunoaste cauza pentru care recidiveaza? E posibil sa nu-l scoata corect si sa ramana din baza lui?

A fost trimis pentru examenul histopatologic?

#23
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Au făcut biopsie din polipul scos. Nu am făcut operația de recidivă nici până în ziua de astăzi.

#24
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View PostBebitza94, on 12 noiembrie 2022 - 14:21, said:

Swerige
26 May 2022
lyanna, on 26 May 2022 - 08:19, said:

A fost trimis pentru examenul histopatologic?

F buna intrebarea. Din pacate nu, din cate tin minte. Aveti dreptate ca la chestiile astea se cere un examen histopatologic, dar eu n-am cerut (nu am stiut). Nu cred ca au facut ei din proprie initiativa.
Cam ce s-ar putea descoperi din examenul histopatologic?

#25
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View PostAlice1984, on 05 octombrie 2022 - 08:51, said:

Buna ziua! Unde v-ați operat și la ce doctor? Am și eu nevoie urgent.
Multumesc

Am uitat sa precizez in primul meu post un detaliu: când m-am trezit din operație la ATI puteam sa respir pe ambele nări... fac precizarea pentru ca pe gura oricum puteam respira si înainte :)
Spitalul Euroclinic (lângă Floreasca) la dr. Răzvan Filip.
Când mi-am făcut eu programare era destul de aglomerat, nu știu care mai este situația acum.
Prima programare de consultație a fost după mai mult de 2 luni, iar operația programata peste încă o luna.
Este adevărat ca intre prima consultație si operația programata se putea si mai repede însa nu am vrut eu ca sa am timp suficient sa fac analize/consultații pre-operatorii prin CASMB dintre cele care erau decontate pentru a scădea costurile totale.

#26
denisalora

denisalora

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2022
Buna,
Aveti foarte mare grija cu operatiile de sept, par minore si sunt prezentate ca minim invazive dar ascund niste riscuri groaznice de care nu scapi toata viata. Mai ales daca dai de un medic incompetent sau ai ghinion.
Eu am fost operata de Popovici Mihaela (lucreaza la mai multe clinici private prin bucuresti si nu numai) si viata mea s-a schimbat pentru totdeauna.
Practic la multe operatii de deviatie de sept se face si micsorarea cornetelor, si datorita traumei fie nu isi mai revin fie sunt micsorate prea mult. Documentati-va despre sindrom de nas vid (empty nose syndrome) si rinita atrofica (secundara sau iatrogena) inainte de orice operatie la nas!

#27
Bebitza94

Bebitza94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2022
Lyanna👍

F buna intrebarea. Din pacate nu, din cate tin minte. Aveti dreptate ca la chestiile astea se cere un examen histopatologic, dar eu n-am cerut (nu am stiut). Nu cred ca au facut ei din proprie initiativa.
Cam ce s-ar putea descoperi din examenul histopatologic?


Se face un diagnostic diferențial gen sa nu fie papilom inversat sau mai rău carcinom, eu am suferit 3 intervenții în 6 luni, iar toate piesele au fost trimise către laboratorul de anatomie patologica la fiecare intervenție, in mod normal medicii sunt obligați să facă chestia asta nu exista daca vrei sau nu, eu am un polip sinuso-choanal care tot recidivează și nimeni nu știe cauza ...


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate