Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Deviație de sept și polipi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 14.12.2014
Salutare, am probleme mari cu respirația din cauza celor doua. Am fost acum câțiva ani la control și mi-a spus ca le am pe ambele.
M-am decis sa merg sa ma operez.
Recomandari de medici buni in Bucuresti ?

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Merg si eu la filmul asta.Am la fel,dar nu am si polipi.

#3
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.11.2017
Am pe 7 iunie operatia de deviatie de sept si rinita la spitalul universitar, te tin la curent cum a decurs
Ca recomandari am mai primit si Dr. Bogdan Mocanu

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
Daca aveti bani de particular, dr. Mocanu - https://drbogdanmocanu.ro/.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

 Melteanu, on 25 mai 2022 - 18:58, said:

Merg si eu la filmul asta.Am la fel,dar nu am si polipi.

Am si io la fel, dar nu am polipi si nici deviatie de sept Posted Image

#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Eu m-am operat in 2013 la dr Mocanu. Atunci opera la spitalul Hociota (langa Panduri).
Operatia a fost un succes. Dr foarte de treaba. Din pacate polipii au recidivat si destul de repede.
Chestiile astea se intampla de obicei, deci sa fii impacat cu tine ca sunt sanse mari sa se intample.

#7
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 lyanna, on 25 mai 2022 - 20:50, said:

Atunci opera la spitalul Hociota (langa Panduri).

prin 2018 am fost si eu internat o saptamana acolo cu o infectie urata la o amigdala. Tratamentul meu a fost antibiotic + taiat pe viu amigdala cu o foarfeca boanta, pentru a elibera infectia, auzeam cum paraia :))) Eh, coleg de salon a fost un nene pe la 40+ ce se operase de deviatie de sept. Cum se vaita omul ala, durerile mele pareau un fleac, am zis ca n-o sa fac niciodata operatia asta (am deviatie, mi s-a recomandat operatia, dar momentan refuz sa ma gandesc la asta). Spunea ca durerea si mai mare e cand ti se scot pansamentele Posted Image

#8
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010

 lyanna, on 25 mai 2022 - 20:50, said:

Operatia a fost un succes. Dr foarte de treaba. Din pacate polipii au recidivat si destul de repede.
V-ati mai operat dupa ce au recidivat polipii?

#9
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015

 AlleXyS1, on 25 mai 2022 - 21:34, said:


Cum se vaita omul ala, durerile mele pareau un fleac, am zis ca n-o sa fac niciodata operatia asta (am deviatie, mi s-a recomandat operatia, dar momentan refuz sa ma gandesc la asta). Spunea ca durerea si mai mare e cand ti se scot pansamentele Posted Image

Am facut pe 19 luna aceasta operatia de deviatie de sept.Au fost dureri postoperatorii(sa prescriu calmante si pentru acestea),dureri normale pentru o operatie la nivelul septului. Ieri,in data de 25 Mai mi-au fost scoase acele placute de silicon(nu se mai practica tampoanele)https://www.ent-ista...ne-splints.html.Dureri la scoaterea lor nu au fost mai deloc.
Nu in Romania s-a intamplat asta,dar stiu ca si acolo se folosesc cam acelasi metode. Respiratul pe gura din cauza nasului opturat(in cazul deviatiei de sept) este mult mai daunator decat cateva zile de durere mica spre moderata.
Astazi am facut o saptamana de la operatie,si ma simt excelent!!! (am fost aproape 10 ani dependent de descongestionante nazale).
Succes!

#10
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 Bebeluka, on 26 mai 2022 - 08:22, said:


Am facut pe 19 luna aceasta operatia de deviatie de sept.Au fost dureri postoperatorii(sa prescriu calmante si pentru acestea),dureri normale pentru o operatie la nivelul septului. Ieri,in data de 25 Mai mi-au fost scoase acele placute de silicon(nu se mai practica tampoanele)https://www.ent-ista...ne-splints.html.Dureri la scoaterea lor nu au fost mai deloc.
Nu in Romania s-a intamplat asta,dar stiu ca si acolo se folosesc cam acelasi metode. Respiratul pe gura din cauza nasului opturat(in cazul deviatiei de sept) este mult mai daunator decat cateva zile de durere mica spre moderata.
Astazi am facut o saptamana de la operatie,si ma simt excelent!!! (am fost aproape 10 ani dependent de descongestionante nazale).
Succes!
Unde s-a executat si la ce costuri?

#11
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Nu stiu costurile inca. Fiind in sistemul de stat,estimez undeva in jurul sumei de 250 eur. Factura soseste la cateva zile,saptamani dupa. Finlanda. Sunt rezident aici.

#12
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 Swerige, on 26 mai 2022 - 07:45, said:

V-ati mai operat dupa ce au recidivat polipii?
Nu m-am mai operat dupa. Polipii au inceput sa creasca cam la 3 luni dupa operatie. La 6 luni eram ca inainte.
Dupa operatie a aparut si un astm bronsic.

"O duc pe picioare" cu cortison nazal: nasonex.
Cam la 9-12 luni fac o cura cu cortizon cu eliberare lenta (diprophos 1 injectie) sau dexa 0,6ml + 2ml ser fiziologic  dimineata si seara 7 zile.la nebulizator.
Prefer nebulizator pentru ca nu este sistemic ca diprophosul.


 Bebeluka, on 26 mai 2022 - 08:22, said:

Am facut pe 19 luna aceasta operatia de deviatie de sept.Au fost dureri postoperatorii(sa prescriu calmante si pentru acestea),dureri normale pentru o operatie la nivelul septului. Ieri,in data de 25 Mai mi-au fost scoase acele placute de silicon(nu se mai practica tampoanele)https://www.ent-ista...nts.html.Dureri la scoaterea lor nu au fost mai deloc.
Nu in Romania s-a intamplat asta,dar stiu ca si acolo se folosesc cam acelasi metode. Respiratul pe gura din cauza nasului opturat(in cazul deviatiei de sept) este mult mai daunator decat cateva zile de durere mica spre moderata.
Astazi am facut o saptamana de la operatie,si ma simt excelent!!! (am fost aproape 10 ani dependent de descongestionante nazale).
Succes!

Ati fost internata in aceasta perioada?

Edited by lyanna, 26 May 2022 - 09:21.


#13
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010

 lyanna, on 26 mai 2022 - 09:19, said:

Nu m-am mai operat dupa. Polipii au inceput sa creasca cam la 3 luni dupa operatie. La 6 luni eram ca inainte.
Ma aflu in aceeasi situatie. Operat de deviatie de sept + polipi la Hociota. Polipul a reaparut relativ repede. Trebuie din nou scos.
Dar nu se cunoaste cauza pentru care recidiveaza? E posibil sa nu-l scoata corect si sa ramana din baza lui?

#14
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Aviz amatoritor de operatie pentru deviatie de sept (septoplastie).
Se poate si fara durere... fara tamponament nazal (foarte dureros din ce am inteles de la altii) insa eu n-am trait asta pe propria piele.
Eu m-am operat endoscopic septopastie + reducerea cornetelor nazale inferioare (2 operatii intr-o singura anestezie generala) si cand m-am trezit la ATI nu aveam tampoane in nas si puteam sa respir fara probleme, fara dureri.
Este adevarat ca post-operatoriu trebuie sa iei tratament pe cale orala de la antibiotic Zynat sau Augmentin (sa previna o eventuala infectie) dar si anti-inflamatoare si analgezice la nevoie/alegere (Paracetamol, Ibuprofen, Ketonal) antihistaminice (ca sa previna o eventuala alergie). La mine a fost suficent Parasinus cateva zile si doar 2-3 Ibuprofen dupa care nu au mai aparut dureri deloc si nu am mai luat.

#15
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015

 lyanna, on 26 mai 2022 - 09:19, said:

Ati fost internata in aceasta perioada?

Nu am fost internat. A fost o operatie sub anestezie totala.La ora 7 dimineata eram la spital. la ora 9 eram pe masa de operatie. La ora 12 m-am trezit din anestezie.La ora 15 eram acasa. Ramaneam la spital doar daca era necesar sa fiu sub supraveghere. Nu a fost cazul. Concediu medical doua saptamani si jumatate.
In ceea ce priveste medicamentatia post operatorie. Calmante la nevoie(daca sunt dureri,din fericire de astazi nu am mai simtit dureri care sa necesite calmante),o crema cu antibiotic care se aplica la intrarea foselor nazale(cu un betisor ca cele de curatat ceara urechi) si un ulei Avita plus picaturi pentru interiorul foselor nazale. Crema antibiotic o aplic  saptamana incepand de ieri,iar uleiul nazal o luna tot incepand de ieri. Se estimeaza o curatare completa a foselor nazale(si respiratie corecta) in maxim doua luni de la interventie. Eu,astazi respir aproape normal pe nas. Probabil ca vindecarea este mai rapida in cazul meu.

Edited by Bebeluka, 26 May 2022 - 10:18.


#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Si eu am fost operat de deviatie de sept si reducerea cornetelor nazale. Operatia in sine nu a fost dureroasa desi a fost facuta cu anestezie locala. Insa senzatia din timpul operatie a fost horror. S-a facut cu dalta si cu ciocanul. Zici ca-mi batea in creier.
Durerile au aparut a doua zi si au fos nasoale. A durat mult recuperarea pentru ca mi se tot formau bile de mucus intarit pe care le eliminam fupa zile intregi de chin.Miros nu am avut vreo 2 luni, iar bilute de muci eliminam cu greu. Mirosul pe care-l emanam din nas era infiorator. Asta spunea nevasta pentru ca eu nu am simtit nimic. Dupa 2 luni a trecut.
Nu as mai face asa ceva vreodata mai ales ca imbunatairile au fost mici in raport cu convalescenta suportata.

#17
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 Swerige, on 26 mai 2022 - 09:27, said:

Ma aflu in aceeasi situatie. Operat de deviatie de sept + polipi la Hociota. Polipul a reaparut relativ repede. Trebuie din nou scos.
Dar nu se cunoaste cauza pentru care recidiveaza? E posibil sa nu-l scoata corect si sa ramana din baza lui?

De obicei polipii astia sunt pe fond alergic. Adica ei reprezinta o bariera pe care organismul o pune in fata unui alergen/stimul extern. Daca tai bariera exista sansa ca actiunea stimulului sa se mute mai sus pe caile respiratorii. (=> astmul bronsic in cazul meu). Oricum, daca stimulul persista, organismul va continua "sa se apere" producand polipi. Asta e explicatia pe care mi-a dat-o un pneumolog (prof Stoicescu) culmea si nu zecile de orelisti la care am fost . Mie mi se pare ca are sens.

Exista si posibilitatea ca sa nu fi taiat corect polipul/polipii, dar asta depinde de "anvergura doctorului". Cam toti dr orelisti pe care i-am vazut au zis ca nu se asteapta la buleli de la dr Mocanu.

Cum stai cu eozinofilele? Testele de alergii ti le-ai facut? Vezi ca exista niste teste de sange pe panel la Regina Maria (poate si la altii) in care iti dau 1-2 pagini de posibili alergeni.

Daca nu gasesti nici o cauza alergica exista si posibilitatea ca sa fie o problema auto-imuna.

#18
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
@Others
Nu tin minte sa fie extrem de dureros scosul tampoanelor nazale. Vine cu o seringa cu apa oxigenata pe care o infige in tampoane si da usor apa oxigenata ca sa se dizolve sangele intarit de pe tampoane. Stai vreo 5 minute pana se dizolva si le scoate usor cu duhul blandetii. Scary dar nu dureros.
Despre muci:
De fiecare data cand eliberez sinusurile (fie cand m-am operat, fie cand fac o cura cu cortizon) ies niste crocodili (crocodili pentru ca sunt verzi si lungi) cam cat falangele de la deget. E oarecum scary ca aia sunt acolo si stau in spatele polipilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate