Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

SMART RESIDENCE LUJERULUI

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Elena834

Elena834

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2022
Buna ziua. Si eu am contractat un apartament de 2 camere in acest ansamblu. Inainte de semnarea contractului, am solicitat sa mi se puna la dispozitie toate documente de proprietate, extras de carte funciara, autorizatie de construire precum si expertiza fundatiei, stiind ca fundatia a fost facuta cu ceva ani in urma. Doamnele de la biroul de vanzari au dat dovada de trasparenta si mi-au pus la dispozitie toate documetele solicitate, chiar si un studiu de insorire pe care nu l-am solicitat, nestiind ca acesta exista.  Parerea mea proprie este ca acest proces este o pierdere de timp si un castig de cauza in favoarea dezvoltatorului smart residence.

#38
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Elena casually dropping by.

#39
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View PostElena834, on 14 septembrie 2022 - 14:53, said:

Buna ziua. Si eu am contractat un apartament de 2 camere in acest ansamblu. Inainte de semnarea contractului, am solicitat sa mi se puna la dispozitie toate documente de proprietate, extras de carte funciara, autorizatie de construire precum si expertiza fundatiei, stiind ca fundatia a fost facuta cu ceva ani in urma. Doamnele de la biroul de vanzari au dat dovada de trasparenta si mi-au pus la dispozitie toate documetele solicitate, chiar si un studiu de insorire pe care nu l-am solicitat, nestiind ca acesta exista.  Parerea mea proprie este ca acest proces este o pierdere de timp si un castig de cauza in favoarea dezvoltatorului smart residence.
Ai putea sa le shareuiesti aici? Macar cel de insorire, care e cartoful rosu.

#40
Elena834

Elena834

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2022

View Post-same-, on 15 septembrie 2022 - 10:35, said:

Ai putea sa le shareuiesti aici? Macar cel de insorire, care e cartoful rosu.
Ati auzit de GDPR? Se pare ca nu :) Ati putea face personal o vizita la biroul de vanzari, sa le solicitati. Cu siguranta vi le vor pune la dispozitie . Dar deh, din spatele tastaturii, pozitia este mai buna. :))))

#41
Andreiu17

Andreiu17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2022

View Post-same-, on 15 septembrie 2022 - 10:35, said:

Ai putea sa le shareuiesti aici? Macar cel de insorire, care e cartoful rosu.

A le pune la dispozitie inseamna ca le poti studia acolo, la biroul lor, nu le poti lua acasa. Daca sunteti din Bucuresti puteti sa mergeti la biroul lor si sa le consultati.

#42
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Eleno, nu te mai agita ca Pepsi, ca nu ramai cu apartamentele nevandute. Iti iei comisionul, mananca si gura ta o paine.

#43
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

View Post-same-, on 15 septembrie 2022 - 10:35, said:

Ai putea sa le shareuiesti aici? Macar cel de insorire, care e cartoful rosu.
Printre cei cu vedere catre santier umbla vorba ca nu prea s-au facut consolidari serioase la santier si s-a construit peste dupa ce au defrisat.
Pana la insorire cred ca fundatia e buba si mai mare.

Edited by silvyu_1987, 16 September 2022 - 04:51.


#44
Elena834

Elena834

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2022
Atatea false informari fara a cunoaste adevarata situatie juridica. Pt cei ce sustin   nu respecta lesgislatia, ba ca fundatie nu este buna si toate tampeniile discutate pana acum, am si eu o intrebare, lucrati in domeniul constructiilor, sunteti ingineri aveti studii de specialitate pentru a face aceste afirmatii? Cati dintre voi ati vazut documentele in baza carora le-au dat autorizatia de constructie? S-au vorbim doar sa nu adormim si sa parem si noi importanti ?

P.S sunt doar un client Plaza Residence care am facut achizitia si la Smart, asa ca lasati-o balta cu hate-ul .....gasiti alceva mai bun!

#45
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Eleno, nu esti "doar" un client, ai discursul tipic al unui agent imobiliar, pe cine crezi ca prostesti pe aici?
Tu ce studii de specialitate ai, de-ti permiti sa "urechezi" pe cei care scriu pe aici cu atata obraznicie?

PS: Mai pune mana pe cartea de gramatica, sa descoperi diferenta intre "s-au" si "sau"... "S-au" gramatica nu e important pentru un agent imobiliar? "Alceva" mai ai de zis pe aici?

Edited by leusteanul, 16 September 2022 - 10:38.


#46
Andreiu17

Andreiu17

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2022
Pentru cine este din Bucuresti, si chiar zona Militari, stie ca multe blocuri cu structura facuta la sfarsit de ani 80 si 90 au ramas descoperite 20+ ani, au fost cumparate de dezvoltatori si finalizate in ultimii 15-20 de ani. Pe stada Virtutii/ bvd. Iuliu Maniu sunt o gramada de exemple. Mall-ul Plazza, a fost 'circul foamei' in 80' si '90, si abia dupa anul 2000 a fost preluat, reabilitat si facut mall. Ca sa merg la extrem, Venetia "sta pe lemne" din secolul 18 si 19, lemne care sunt scufundate.
Intotdeauna cumparatorii vor avea argumente pentru investitia lor, iar cei ce nu cumpara vor avea argumente impotriva; aici insa nimeni nu convinge pe nimeni sa faca ceva. Dezvoltatorul a pus la dispozitia clientilor autorizatia de constructie, expertiza fundatiei si studiul de insorire. Ramane sa traim sa vedem daca blocul va rezista viitoarelor intemperii :)

#47
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

View PostElena834, on 16 septembrie 2022 - 09:40, said:

Atatea false informari fara a cunoaste adevarata situatie juridica. Pt cei ce sustin   nu respecta lesgislatia, ba ca fundatie nu este buna si toate tampeniile discutate pana acum, am si eu o intrebare, lucrati in domeniul constructiilor, sunteti ingineri aveti studii de specialitate pentru a face aceste afirmatii? Cati dintre voi ati vazut documentele in baza carora le-au dat autorizatia de constructie? S-au vorbim doar sa nu adormim si sa parem si noi importanti ?

P.S sunt doar un client Plaza Residence care am facut achizitia si la Smart, asa ca lasati-o balta cu hate-ul .....gasiti alceva mai bun!
Pai cam asta e problema ca nu sunt transparenti cu informatiile.  
Una e ce documente au prezentat ca solutie la vechea fundatie, alta e ce au facut efectiv.
Tocmai de asta ar tb sa fie foarte deschisi. La sfarsit se face receptia dar ce s-a facut pe parcurs cine crezi ca verifica?

#48
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostAndreiu17, on 16 septembrie 2022 - 11:23, said:

Ca sa merg la extrem, Venetia "sta pe lemne" din secolul 18 si 19, lemne care sunt scufundate.
Pe bune? Pana acolo ai putut sa ajungi? fkin shit

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 -same-, on 15 septembrie 2022 - 10:35, said:

Ai putea sa le shareuiesti aici? Macar cel de insorire, care e cartoful rosu.
Din ce vad eu pe harta nu insorirea e problema pentru ca terenul are o latura mica indreptata spre sud iar umbra afecteaza in cea mai mare parte apartamentele sale. Chiar e ok pe partea de insorire pentru ca nu aduce daune celor din jur iar faptul ca isi umbreste propriile apartamente nu e o problema conform condului civil.

Insorirea la solstitiu de iarna ceruta de studiul de insorire nu se refera la faptul ca tre sa-ti bata soarele direct in casa ci ca sa ai niste lumina naturala. Ganditiva ca iarna soarele rasare de la sud-est si apune la sud-vest si este mai jos pe cer iar apartamentele situate pe Nord, Nord-est si Nord-vest nu vad soarele direct in casa in acea perioada.

Edited by MembruAnonim, 22 September 2022 - 14:16.


#50
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
https://www.juridice...construire.html

#51
Elena834

Elena834

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2022
Nu contest ceea ce spuneti, însă din punctul meu de vedere, la solicitarea mea de a-mi pune la dispoziție documente/ acte, aceștia au fost transparenți si mi-au prezentat actele. Din punctul meu de vedere, fata de mine au fost transparenți si mi-au răspuns la toate intrebarile.

#52
p8pescu

p8pescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.09.2022
Doua procese vad ca au deschis cei de la 21 Residence din ce vad pe portal.just.ro. Unul pentru suspendarea autorizatiei de constructie si unul pentru anularea ei. Posted Image Pare ca oamenii nu au ce face cu banii si ii arunca pe procese... Posted Image

#53
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View PostAndreiu17, on 16 septembrie 2022 - 11:23, said:

Pentru cine este din Bucuresti, si chiar zona Militari, stie ca multe blocuri cu structura facuta la sfarsit de ani 80 si 90 au ramas descoperite 20+ ani, au fost cumparate de dezvoltatori si finalizate in ultimii 15-20 de ani. Pe stada Virtutii/ bvd. Iuliu Maniu sunt o gramada de exemple. Mall-ul Plazza, a fost 'circul foamei' in 80' si '90, si abia dupa anul 2000 a fost preluat, reabilitat si facut mall. Ca sa merg la extrem, Venetia "sta pe lemne" din secolul 18 si 19, lemne care sunt scufundate.
Intotdeauna cumparatorii vor avea argumente pentru investitia lor, iar cei ce nu cumpara vor avea argumente impotriva; aici insa nimeni nu convinge pe nimeni sa faca ceva. Dezvoltatorul a pus la dispozitia clientilor autorizatia de constructie, expertiza fundatiei si studiul de insorire. Ramane sa traim sa vedem daca blocul va rezista viitoarelor intemperii Posted Image

Da si tu vreo 3-4 exemple de residence-uri care au stat 20 de ani si cumparate de dezvolatori si vandute ulterior.

#54
Elena834

Elena834

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2022
Clar nu au ce face cu banii. Intr-o postare pe grupul de Facebook, președintele asociației a recunoscut ca nu a văzut documentele celor de la Smart si ca nu cunoștea situația juridică a acestora. Se încrede doar in ‘’recomandarile’’ avocaților, care după cum știm, pt banii spun exact ce vor sa audă clienții. Prin ansamblu mai nou se aude ca vrea sa oprească lucrările si celor de la PS6 pentru parcul Liniei. Pe ce se bazează, numai el știe…. deh este politician si le știe pe toate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate