Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

City break de 3-4 zile ce locatie sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#253
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 04.11.2023
Pentru o experienta ca la carte rezervi o masa la Osteria Francescana din Modena, cel mai bun restaurant din lume.  Acum serios vorbind, cred ca cel mai frumos oras din zona aia e Bologna, despre Mantova recunosc ca nu stiu mare lucru, dar pare super interesant. La Modena, pe langa ca e un oras super elegant exista si muzeul/fabrica Maserati.
Tot in zona sunt si Maranello si Sant"Agata Bolognese unde sunt locatiile Ferrari si Lamborghini, cu muzeele si alte chestii aferente.

Dupa parerea mea sunt putine zone din Europa unde gasesti atatea lucruri faine de facut pe o distanta de 100km cat e de la Parma la Bologna. Si daca mai mergi putin dupa Bologna mai ai si circuitul de F1 de la Imola.

Edited by giuliani2, 21 February 2024 - 23:14.


#254
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,076
  • Înscris: 14.08.2007
Urmaream Formula 1 prin tinerete, acum mai putin ... dar nu am tinut niciodata cu Ferrari :D Vad ca au un muzeu Ferrari si in Modena, poate o sa merg la ala in locul celui din Maranello, pare sa aiba mai multe modele mai vechi, alea sunt mai interesante decat astea noi sau decat cele de F1 din punctul meu de vedere ...

Lamborghini sunt mult prea urate ... acolo clar nu m-as duce :D

#255
joe_laurentiu

joe_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.04.2017
Salutare! ma puteti ajuta, va rog cu niste recomandari pentru cazare 3 nopti in Bergamo si ceva restaurante/carciumi?
(suntem 2 adulti + copil 10 ani, vizita in ultimul weekend din martie)
Multumesc!

#256
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Vezi ce gasesti potrivit bugetului pe booking. Sfatul meu e sa incepi cautarile in Bergamo Alta (Orasul de Sus). In formula de 3 ( cum sunteti voi) am stat f ok la B&B Torre Bergamo.
Pt masa exista multe optiuni f bune. Restaurantul preferat ramane Circolino Citta Alta.

#257
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006

View Postjoe_laurentiu, on 01 martie 2024 - 16:46, said:

Salutare! ma puteti ajuta, va rog cu niste recomandari pentru cazare 3 nopti in Bergamo si ceva restaurante/carciumi?
(suntem 2 adulti + copil 10 ani, vizita in ultimul weekend din martie)
Multumesc!
Mergi doar pentru Bergamo? Nu vizitati Milano?

Sunt destule cazari pe booking, filtreaza si tu in functie de buget, notă, locatie si alte preferințe.... Eu merg la o saptamana dupa tine, primul weekend din aprilie. Cu wizz, aterizare tot pe Bergamo dar cazare in Milano unde si vrem sa vizitam una alta...

#258
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
La rezervarea mea de la un B&B din Milano, IT imi apare in cont unde am rezervarea (direct pe site-ul b&b hotels) taxa de turist total 27 de euro (4,5 E x 2 pers x 3 nopti).... asa mult este? Dau 150 de lei pe taxa de turist? Da bravo mă....

Edited by Maskatu, 04 March 2024 - 16:05.


#259
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,641
  • Înscris: 12.12.2006
Da, taxa de oras e o taxa pusa de primarie, valoarea ei difera de la oras la oras si este in functie de numarul de stele al hotelului. 4.5 euro de persoana pe zi nu e ceva senzational, am intalnit si taxe mai mari si mai mici.

Sfat: nu mai calcula in lei pentru ca totul ti se va parea scump.

#260
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Din păcate involuntar am tendința de a calcula în lei, fiind și ușor să-nmulțești orice cu... 5 Posted Image . Apoi mă gândesc că străinezu are salariul 3-4 mii de ... euro și zic... ia uite mă, păi mi-ar conveni și mie să am salariu 3000 (de ceva) și să dau de exemplu acum, 27 (din acei ceva). Posted Image Așa ai salariu să zicem 3000 de lei și dai 150 de lei. Nu-i tocmai aceeași paritate. Posted Image

#261
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Strainezu are cel mai probabil si cheltuieli mai mari cu viata de zi cu zi, deci nu e cazul de comparatii.

#262
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Acu m-am uitat si eu pe bookingul facut saptamana trecută pentru 5 nopti cazare, am trecuta distinct € 3 Environment fee per night . Total 15 e /cam (nu pe persoană )

Edited by agp626, 05 March 2024 - 16:54.


#263
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 04.11.2023

View PostMaskatu, on 04 martie 2024 - 16:04, said:

Dau 150 de lei pe taxa de turist? Da bravo mă....

M-am intors iei din Ljubljana, 3.2 euro/zi e taxa de turist. Daca compari, in Milano nu pare scump :)

#264
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,076
  • Înscris: 14.08.2007
Bineinteles ca cei de la Wizz nu s-au putut abtine sa nu-mi mute zborurile (a treia rezervare pe care o muta pe anul asta - din 3 rezervari). Nu au mutat zilele, dar au mutat orele in asa fel incat faceau semnificativ mai putin interesanta calatoria, micsorand timpul petrecut acolo cu 10 ore ... suficient incat sa trebuiasca sa renunt la minim doua destinatii. Ajungeam in continuare fara probleme la concert, dar nu mai apucam sa vizitez multe chestii din ce mi-am propus.

Asa ca nu am acceptat schimbarile lor, am anulat avionul si am facut alte rezervari, de data asta nu via Bologna ci via Bergamo (si cu Wizz + Ryan). Am luat o noapte extra de cazare la Mantova cu o zi inainte, am pastrat noaptea rezervata initial la Parma. Am scos Bologna din lista de orase de vizitat si am adaugat Milano, iar in ziua extra pe care am luat-o in drum spre Mantova (unde am gasit hotel ieftin si fain fix intr-o piata ultra-centrala, vis-a-vis de Palazzo Ducale - aprox 100 de euro 4 stele cu mic dejun camera dubla dar regim single) voi mai opri la Sirmione (o localitate cunoscuta de la Lacul Garda):
[ https://mominitaly.com/wp-content/uploads/2022/06/sirmione-italy-lake-garda-from-above-1024x621.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si cum Verona e la 30 de minute si cazarea e doar dupa ora 14, o sa merg cateva ore si in Verona si o sa urc pana sus pe deal la castel sa admir orasul de sus (am fost si anul trecut in Verona, dar doar pentru o jumate de zi:
[ https://media01.stockfood.com/largepreviews/MjIwNzI5MzgwNg==/71203026-Verona-Veneto-Italy-Panoramic-view-of-Verona-from-Piazzale-Castel-San-Pietro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa cu cazare in Mantova am ocazia si sa vad Mantova noaptea, care pare chiar interesanta:
[ https://c1.wallpaperflare.com/preview/702/959/654/mantova-lakes-reflections-night.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Mantova vreau sa vizitez Palazzo Te + turnul ceasului astronomic (pe langa piete, biserici, etc):
[ https://lombardinelmondo.org/wp-content/uploads/2020/01/cdeaafcb-a17f-42b3-aa5e-c5506f817d0c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A doua zi dimineata plec spre Parma cu oprire in Modena (vizitat zona centrala, o tura prin piata alimentara Albinelli + Enzo Ferrari Museum):
[ https://www.politecnica.it/newsite/media/uploads/2016/11/museo_ferrari_thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Parma pe langa zona centrala + magazine specifice cu parmezan si sunca (fabricile de parmezan se pare ca le poti vizita doar la prima ora, si nu voi fi in Parma asa devreme), as vizita Teatro Farnese + Galleria Nazionale (care are o schita faina de-a lui Leonardo, ceva Canova, etc) ... evident si catedrala/baptiserul:
[ https://media.istockphoto.com/id/531977562/photo/panorama-of-piazza-duomo-in-parma.jpg?s=612x612&w=0&k=20&c=f1e6fDaf1oUuzayjYGkncWqpAi8BSd3mhPmy3yGQ3aY= - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Milano vreau sa merg la Pinacoteca di Brera (au ceva lucrari faine de-ale lui Caravaggio, Rafael, Hayez, Canova) si Biblioteca Ambrosiana - in primul rand pentru Codex Atlanticus al lui Da Vinci dar au si in pinacoteca ceva lucrari de Da Vinci, Caravaggio, Tizian, Rafael:
[ https://www.yesmilano.it/sites/default/files/luogo/copertina/224/30900/Pinacoteca-Ambrosiana-Sala-Federiciana.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ar trebui sa-mi ajunga pentru un weekend prelungit (de vineri dis de dimineata pana duminica dupa-amiaza), asta pe langa mersul la concert :D

Sper sa nu mai mute astia zborurile sau sa intarzie avionul. Am reusit sa inchiriez masina pe 3 zile la acelasi pret la care rezervasem initial pe 2 zile ... iar avionul l-am gasit la pret chiar mai bun, dar am mai adaugat un bagaj de 10 kg, ca m-am gandit ca poate totusi fac si ceva cumparaturi si nu e suficient bagajul mic de mana.

#265
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 04.11.2023
Sa ne pui poze si dupa ce te intorci Posted Image

Personal, programul nu mi se pare aglomerat ci exagerat de aglomerat, imposibil.

Edited by giuliani2, 10 March 2024 - 22:46.


#266
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,076
  • Înscris: 14.08.2007
Stiu ca e un program ambitios, evident trebuie sa se alinieze unele lucruri ca sa poata fi indeplinit (in primul rand sa nu fie intarziere la zborul de dus incolo - si desigur sa nu mai mute Wizzair zboruri). In rest stiu deja si cam pe unde voi parca in diverse locatii, nu vreau sa pierd timpul cautand parcari.

Programul e flexibil, daca descopar altceva fain undeva, pot sa renunt la altele fara probleme. Eu am facut o lista cu "nice to have" ... dar de obicei reusesc sa fac 90% din ce program imi propun undeva (iar 10% il schimb "on the spot" cu altceva). Daca intarzie avionul nu am o problema sa renunt la Sirmione sau Verona, oricum am fost si anul trecut la Lacul Garda/Verona.

Pentru muzee voi lua un Abbonamento Musei Lombardia - 45 euro, care asigura intrarea la Pinacoteca di Brera, Pinacoteca Ambrosiana, Duomo in Milano sau Palazzo Te, Palazzo Ducale, Palazzo della Ragione/Torre dell'Orologio din Mantova. Aia nu inseamna ca trebuie sa le vizitez pe toate, dar cateva din ele vreau sa le vizitez. Evident ca nu voi putea face vizite de mai mult de o ora, dar nici nu cred ca e cazul de mai mult, in unele dintre ele e ok 45 de minute. Acum incerc sa ma lamuresc daca pot intra la Brera si Ambrosiana cu acel abonament fara sa am o ora rezervata dinainte, deja le-am scris un email la fiecare - la celelalte muzee nu ma astept sa fie prea aglomerat in luna mai. La Dom in Milano ma gandesc ca se pierde prea mult timp sa urci sus, asa ca poate voi intra doar in interior - dar asta doar daca nu e coada mare.

In Parma biletul pentru Galleria Nazionale e impreuna cu accesul la Teatrul Farnese - sunt in acelasi loc, din nou, nu ma astept sa fie prea mare interes/coada, iar cazarea e la vreo 200 de metri de ele. In Mantova sunt cazat fix in piata unde e Palazzo Ducale si Domul, iar de acolo sunt insirate majoritatea obiectivelor pe-aproape (doar Palazzo Te e mai departe la vreo 1.7 km).

O sa mai fac un pic de research sa mai ajustez programul ...

#267
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Pentru Milano, IT.

Mi-am notat obiectivele importante. Știu că se poate cumpăra bilete pentru transportul în comun, din gara centrală de la automate. Mă gândeam dacă merită să cumpăr un bilet compus, ca aici
https://milancitypas...M4aAmf-EALw_wcB
Attached File  Screenshot 2024-03-15 125625.png   408.07K   3 downloads

Bine, nu am înțeles diferența de doar 6 euro între 1 și 3 zile, probabil strategie să te facă să-l iei pe cel de 3 zile. Acum mi-e teamă să nu fie site-uri fantomă, precis sunt și site-uri de genul acesta.

Revenind. Din câte am văzut pe site-ul oficial al domului ( https://ticket.duomo...ria/biglietti/#) , domul + teresa + muzeul Ambrosiana ar fi 34 euro. Apoi mai scrie că ar mai fi incluse și..
access to all Milan's Civic Museums

Adica ar merita ca doar domu-i 34 de euro... asta zic.

Oare in Passul de sus or fi chiar incluse toate cele notate aici? Pentru că așa scrie aici...
https://milancitypas.../milan-museums/

Așa ar merita 57 de euro pentru că ar fi gratuit sau partial reducere pentru ...
-acvariul civic (free)
-Pinacoteca Ambrosiana (free)
-Sforza Castle (free)
-muzeul de arheologie (free)
-muzeul de istorie (free)
-teatrul scala (30% reducere)
-turnul branca (20 % reducere)
plus altele interesante.

Ce vreau să zic este că it's too good to be true, pentru că aș avea și transport inclus 3 zile.

Apoi pot intra la ce ore vreau cu passul ăsta? Nu mai trebuie programare?

Sau sunt alte siteuri? Posted Image Am gasit multe si par sa difere obiectivele si avantajele de la pass la pass... banuiesc ca sunt pe aici colegi care au fost in Milan si stiu mai bine ce pass merita si ce nu.

Noi am sta 4 zile (sambata dimineata - marti toata ziua) deci ar fi cam 4 zile... dar ultima zi voi merge mai devreme spre aeroport in Bergamo sa fiu in preajma lui.

Edited by Maskatu, 15 March 2024 - 13:06.


#268
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,076
  • Înscris: 14.08.2007
Eu voi lua acel abonament Abbonamento Musei Lombardia - 45 euro, e valabil un an de zile, poti intra in foarte multe locuri cu el nu doar in Milano ci si in toata Lombardia ... la pinacoteca Ambrosiana mi-au raspuns ca nu trebuie programare de ora, doar ma duc si intru oricand cu acel abonament. La Pinacoteca di Brera mi-au sugerat sa fac programare de ora ca poate e aglomerat, teoretic au zis ca se poate face pe site daca zici ca ai card Brera (si undeva ar trebui sa poti selecta ca ai acel abonament), dar nu pare sa functioneze ... asa ca varianta doi e sa imi fac rezervare de ora telefonic, ceea ce voi face dupa ce voi cumpara abonamentul (inca nu il cumpar, il voi lua cu vreo saptamana inainte sa plec). La Dom presupun ca stai la coada sa intri si cu abonamentul asta, dar la coada mai mica, din dreapta (din ce inteleg).

Aici ai lista de muzee din Milano, e lunga si cred ca intra mare parte din ce vrei tu sa vizitezi: https://abbonamentom...egoria=&titolo=

Dar e doar in italiana site-ul din ceva motiv ... eu il voi lua pentru ca ma descurc bine cu italiana si ma descurc sa-mi fac programari si prin celelalte locatii, plus ca voi vizita cu el si muzee din Mantova. Am vreo 5-6 locatii in cap la care sa intru cu acel abonament, voi vedea la cate voi reusi sa ajung.

#269
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 19.07.2008
Cat te-a ajuns biletul de avion de persoana, @Maskatu?



#270
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006

View Postutopium, on 15 martie 2024 - 14:32, said:

Eu voi lua acel abonament Abbonamento Musei Lombardia - 45 euro, .....
Ăsta este alt site... pfff. O sa ma uit dar asta cu programatul, sunatul, mi se pare peste mână.

View PostDarkEnemy, on 15 martie 2024 - 15:43, said:

Cat te-a ajuns biletul de avion de persoana, @Maskatu?
552 RON pentru 2 persoane, dus întors, fara check in, fara scaune, fara nimic. Cred că ne bagă la cală... Posted Image

Luate pe 23 ianuarie, la care am adaugat 183 RON abonamentul Wizz VIP. Posted Image

Acum de exemplu aceeasi zi, aceleasi ore, costa 756 RON tot cu wizz discount...

Acum mă gândeam să fac un upgrade (că tot am toate plătite, inclusiv cazarea) și să pun check in-ul automat care ar fi zic ei cu 50h înainte de zbor vs check inul manual, pe sărăkie cu 24h înainte...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate