Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

accident masina - trotineta

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Paco_ste1, on 23 mai 2022 - 07:30, said:

Legea obliga la asigurare pentru trotinete ?
Nu cred dar e o problema cu dauna intre 2 vehicole daca unul nu e asigurat. Va trebui mergs la aia cu victimele strazii.

 Paco_ste1, on 23 mai 2022 - 07:30, said:

Daca un sofer darama un gard , gardul trebuie sa aiba asigurare ?
Aia e cu totul altceva... se face in instanta.

Edited by andreic, 23 May 2022 - 07:52.


#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 born2lose, on 22 mai 2022 - 23:03, said:

pai despagubirile, daca ar fi, ar fi legate de marimea pagubei create. ce venituri estimezi ca vei pierde din cauza accidentului? ai primit concediu medical? nu mai poti lucra o perioada? trebuie mai multe detalii.
păi n-ai citit că n-are nimic?dar vrea daune că cică are.mergi la IML să dai și statului taxa de fraier și mergi și plătește și o contraexpertiză că-ți vor da cu flit cei de la IML.
MAI TREBUIE ȘI AVOCAT DE 5000 de lei să simți tare paguba la buzunar

asta în loc să zici mersi că n-ai nimic

 demeuts, on 22 mai 2022 - 23:07, said:

Da, o sa iau concediu medical, atunci revin cu detalii.
în baza cărui act medical?
vezi că-l bagi la bulău pe medicul de familie

Edited by EMPP, 23 May 2022 - 07:50.


#21
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

 EMPP, on 23 mai 2022 - 07:52, said:

păi n-ai citit că n-are nimic?dar vrea daune că cică are.mergi la IML să dai și statului taxa de fraier și mergi și plătește și o contraexpertiză că-ți vor da cu flit cei de la IML.
MAI TREBUIE ȘI AVOCAT DE 5000 de lei să simți tare paguba la buzunar

asta în loc să zici mersi că n-ai nimic


în baza cărui act medical?
vezi că-l bagi la bulău pe medicul de familie
Orice stres provocat de un accident minor trebuie sanctionat faptuitorul

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 arg, on 22 mai 2022 - 23:55, said:

te duci la iml aia te consulta, si fac o trimitere catre unitatea mwdicala unde ai fost dupa "eveniment".
glumești?fac trimitere?

 Paco_ste1, on 23 mai 2022 - 07:53, said:

Orice stres provocat de un accident minor trebuie sanctionat faptuitorul
corect.pe stres primești 10 lei și pe ceilalți cheltui 1000 de euro.fraierii se schimbă doar.
în baza cărui act medical crezi că deschide cineva urmărirea penală că dosar se face tuturor

iar acest dosar cu poliția poate dura 2 ani liniștit.statul nu se grăbește

#23
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Am inteles cam ce este de facut. Va multumesc pentru info.
Nu am intrat extrem de mult in detaliu cu afectiunile prezente. Nu am nimic rupt dar asta nu inseamna ca sunt perfect mobil.
Am contuzie la genunchiul drept si pe moment imi este destul de greu sa ma deplasez.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
la început prezinți situația într-un fel iar la urmă în alt fel

#25
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Cu soferita nu ai ce sa mai rezolvi... daca ai chef sa iti complici viata te vei "lupta" cu avocatii firmei de asigurari unde avea soferita RCA.

De la soferita nu primesti nici macar 0.01RON, cat timp ea avea asigurare valabila.

Daca primesti sau ai primit ingrijiri medicale oricum le-ai primit cu titlu graturit si spitalul isi va recupera banii de la asigurator. Tu nu prea ai ce bani sa primesti.

#26
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 Xman_ghio, on 23 mai 2022 - 06:05, said:

- de ce nu discuti transparent cu ea si sa inchideti direct problema asta?
Deoarece este roman?!

 ldpe, on 23 mai 2022 - 07:03, said:

Omeneste e sa incerci sa tratezi problema amiabil ...nu instanta , asta inseamna drumuri si posibil luni de zile plus o gramada de bani , nervi.
Nu stim nimic despre ce s-a petrecut , normal ca fiind in cauza sa fi nevinovat , zic si eu , daca ai tasnit dintr-un unghi invizibil ? ai facut o manevra brusca ? etc
S-a mentionat mai sus de legea cu privire la circulatia trotinetelor - ai respectat-o intru totul ? grije ca la instanta nu se iau pe povesti ci se aduc persoane acreditate in a explica situatia daca este cazul .
Inainte de a te lua adrenalina rastoarna situatia pe toate partile , instanta inseamna probe nu povesti , probe, martori, filmari etc .
Grije ca la nervi si betie iei cele mai nasoale decizii care te pot afecta pe termen lung sau foarte lung .

Am luat o curba si am agatat o masina , un opel corsa , am mers cu el vreo 100 de metri pana au strigat de pe trotuar , am asteptat omul si dupa sfatuiri cu garajul am ajuns la concluzia sa-i cumparam o masina identica , omul a fost deacord , am batut palma si gata - mai bine 1000Eu decat 1 an de plimbari prin justitie . Situatia a fost simpla ca nu era nimeni in masina iar la 4 dimineata circulatia era foarte slaba.
Mai taie din ele, d-ale dracu'.

#27
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

 mirel3003, on 23 mai 2022 - 08:28, said:

Tu nu prea ai ce bani sa primesti.
Va putea pretinde daune morale pentru perioada cat se vindeca traumele fizice si psihice.
Nu e usor sa mai urci pe trotineta si sa te gandesti ca alt tamppit te va baga iar in spital.

#28
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008

 EMPP, on 23 mai 2022 - 08:18, said:

la început prezinți situația într-un fel iar la urmă în alt fel

eu doream sa aflu pasii ce trebuiesc urmati, atat.
nu prezint situatia intr-un fel si dupa altfel, incercam sa nu scriu un roman de 100 de randuri toate afectiunile extrem de detaliate.
am inteles ca trebuie sa fac o vizita la IML cat mai urgent (chiar acum o sa ma duc)
si dupa urmeaza prin asigurarea doamnei sa vad ce rezolv, nu cu ea personal.

#29
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009

 futurist, on 23 mai 2022 - 08:36, said:

Mai taie din ele, d-ale dracu'.
Idpe conduce un Oshkosh. Ce zici, poate tara un Corsa 100 de metri fara sa-l simta? Posted Image

#30
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Empp, nu mai face pe intelegatorul...vinovatul are asigurare, omul a suferit si material si fizic, asa ca vad ca normale pretentiile. Daca ti.ar lovi copilul, tot asa de intelegator ai fi?

Edited by althea, 24 May 2022 - 05:31.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 andreic, on 23 mai 2022 - 07:48, said:

Nu cred dar e o problema cu dauna intre 2 vehicole daca unul nu e asigurat. Va trebui mergs la aia cu victimele strazii.


Aia e cu totul altceva... se face in instanta.
ASIGURAREA RCA acopera orice paguba o faci, trotinete, garduri, etc.
la victimele strazii mergi cand celalalt trebuia sa aiba asigurare si nu are.

#32
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

 Paco_ste1, on 23 mai 2022 - 08:38, said:

Va putea pretinde daune morale pentru perioada cat se vindeca traumele fizice si psihice.
Nu e usor sa mai urci pe trotineta si sa te gandesti ca alt tamppit te va baga iar in spital.
...cred ca te-ai uitat la prea multe filme americane!

Nu minimizeaza nimeni trauma initiatorului, dar trebuie sa stie ca va dura ani de zile de lupte (si mai ales bani) in instanta pana sa obtina ceva de la firma de asigurari. Iar daca nu are zile de spitalizare va obtine inspre 0 daune morale si eventual i se vor da niste mii de lei daune materiale. Daca mai are ghinionul ca judecatorul sa nu ii aprobe banii de avocat si sa ii recupereze s-ar putea ca daunele materiale sa fie mai mici decat cheltuielile cu avocatii.

#33
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 futurist, on 23 mai 2022 - 08:36, said:

Mai taie din ele, d-ale dracu'.
Masina este gandita sa poata trece prin padure cu arbori de 15-20 cm diametru iar la greutate de 80 tone cat aveam in spate crede-ma ca o masina tarata in plus sau in minus este egal cu zero , este un 10x10 nu e loganul personal ...

#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Paco_ste1, on 23 mai 2022 - 07:30, said:

Legea obliga la asigurare pentru trotinete ?
Te referi la CASCO pentru trotinete ?
Daca un sofer darama un gard , gardul trebuie sa aiba asigurare ?
Nu! Si nici ploaia sau pietrele. Ce ai vrut sa spui, mai exact? Ca trotineta este un nonparticipant la trafic, asemeni unui gard?
Initiator, imi pare rau ca lucrurile merg pe panta asta. Vad ca esti pus pe sos ceva bani. Sa nu uiti ca toata lumea greseste. Femeia aceea, de a avut orbul gainilor, s-a ales cu dosar penal (care te tine putin treaz noptile) si calitatea d epieton o perioada de timp. Tu ai ramas cu nisite zgarieturi. Daca a fost din vina ei si viata ta s-a schimbat din ziua aceea, intr=un mod incompatibil cu stilul tau anterior de viata, fa ce vrei sa faci. Altfel, nu uita caci cu totii gresim. Maine, Doamne fereste, poate o sa te afli de partea cealalta.

#35
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

 caiuscorneliu, on 23 mai 2022 - 00:09, said:



Două erori aici. Daunele se stabilesc și în funcție de tipul de traumatism suferit și cât de costisitor e tratamentul/îngrijirea medicală. Totul pe acte. Nu se pot face estimări pe zile/sume nici măcar din avion.
Chiar și niște banale zgârieturi implică zile de îngrijiri medicale. Mulți confundă aceste zile cu cele de spitalizare. Nu au legătură. Chiar și pentru echimoze/vânătăi primești câteva zile de îngrijiri medicale de la IML.

Nu văd ce e greșit.
Evident că este o diferență între zgârieturi și comă, eu am dat o estimare pentru accident ușor.

Și părerea mea e că va primi 0 zile deși are zgârieturi.

Evident, in SUA sau alte țări, altfel ar sta situația.
Dar în România și mai ales la inml sunt foarte 'zgârciți' la dat zile de îngrijiri medicale.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Paco_ste1, on 23 mai 2022 - 08:38, said:

Va putea pretinde daune morale pentru perioada cat se vindeca traumele fizice si psihice.
Nu e usor sa mai urci pe trotineta si sa te gandesti ca alt tamppit te va baga iar in spital.
Deci, este usor sa e dai pe doua roti si fara protectie, printre tone de fier cu sute de cai putere, dar daca cumva te gandesti ca se pot intampla accidente, lucrurile se complica. Trebuie sa te gandesti de inainte la toate. Nu avem piste pentru biciclete, asa ca se permite ca trotinetele sa circule printre masini. Multe sunt permise, dar eu nu le-as face. Cat crezi ca dureaza pana cand te baga vreun nebun sub roti?! Poate nici din vina lui. Trotinetisti, biciblisti, fiti de o mie de ori mai atentie. Va aflati pe campul de lupta, fara pregatire teoretica si fara protectie.

Initiator, un avocat bun ar spune ca esti la vanat de recompense. Aveai costum de protectie? Cred ca ai sanse minime s acastigi ceva bani, dar nu de la soferita. Pe ea nu o vei mai intalni. Daca tu crezi ca merita (si nu stii ce inseamna un proces de asemenea amploare), atunci consulta un avocat si mergi inainte. Ia totusi in calcul ambele aspecte.
Mai mult, eu (subiectiv), i-as multumi lui Dumnezeu ca sunt bine. As merge la un consult legat de genunchi (poate s anu fie mare lucrur dereglat acolo, sau cine stie) si daca nu sunt probleme...i-as multumi lui Dumnezeu si data viitoare as fi atent pentru doi. Fara telefoane, casti, sau admirat privelistea printre masini! Nu este o critica, doar un sfat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate