Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

accident masina - trotineta

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 slai, on 23 mai 2022 - 09:32, said:

ASIGURAREA RCA acopera orice paguba o faci, trotinete, garduri, etc.
la victimele strazii mergi cand celalalt trebuia sa aiba asigurare si nu are.
Omul cat traieste invata Posted Image Probabil asa o fi... eu aveam impresia ca nu se baga, desi gardurile sunt niste obiecte fixe precum semafoarele iar trotinetele vehicule conform legii.

Edited by andreic, 23 May 2022 - 11:03.


#38
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
man ia legătura cu o firma de avocatura...prezinți cu lux de amanunte si iti spun ei daca ai sanse sau nu.
Iti spun din start ca este posibil sa te coste ceva tot pe tine pana se judeca si primesti drept de cauza insa toate cheltuielile de judecata se vor duce pe buzunarul celei ce te-a lovit daca ea este vinovata pentru ca asa a stabilit politia (conform PV). Ca si despăgubire la noi in aceste zile merge cam asa 100+Eur per zi de ingrijiri medicale in urma unui eveniment cu victime.
Singura problema reala este timpul care il investești....pana procesul se judeca.
(stiu ce spun sunt extremmmmm de apropiat de astfel de lucruri)

poti cauta o înțelegere cu aia si ca ii vei intenta proces....mici șanse.

Edited by Mihai_3, 23 May 2022 - 11:12.


#39
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Aia are RCA asa ca nu are nici un motiv sa aiba de a face cu OP.
Si OP cand se judeca, se judeca cu RCA, nu cu soferita.

#40
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
OP, ca sfat divers - orice hartie ai semna ca iei bani de la RCA sau ca te impaci cu soferita, pe hartia aia o sa scrie ca 'nu mai ai nicio pretentie viitoare' sau ceva de genul.
Si aici intervine problema: la un moment dat, poate fi peste 2-3 ani, spitalul o sa vrea sa isi recupereze cheltuielile de ingrijire; RCA (sau soferita) o sa le arate hartia aia cu 'nu mai am nicio pretentie' si spitalul o sa vina sa iti ceara tie banii.

Asta asa, ca sa nu te miri de ce.  Daca nu faci nimic, spitalul o sa se duca la RCA sa isi recupereze banii.

#41
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

 andreic, on 23 mai 2022 - 11:02, said:


Omul cat traieste invata Posted Image Probabil asa o fi... eu aveam impresia ca nu se baga, desi gardurile sunt niste obiecte fixe precum semafoarele iar trotinetele vehicule conform legii.
Se baga si la biciclete si trotinete si la orice alta paguba facuta cu masina.

#42
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 10.10.2005

 Nenea Zap, on 23 mai 2022 - 11:13, said:

Aia are RCA asa ca nu are nici un motiv sa aiba de a face cu OP.
Si OP cand se judeca, se judeca cu RCA, nu cu soferita.

Probabil nu va face cele 90 de zile pentru penal si atunci va trebui sa te judeci cu soferita civil. Va fi tu + spitalul contra RCA + soferita. Vezi sa aduni toate facturile de la bandaje + RMN+ consulatii ca sa le ai la dosar. In urma judacatii care va dura ceva mult timp cu contestatii, amanari, vacanta judecatori, vei primi o suma de bani din care isi va lua partea spitalul si avocatul 20-25%, depinde de avocat. Oricum cea mai mica incalcare a legii va duce la cresterea vinovatiei tle implicit iti va reduce din suma.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 demeuts, on 22 mai 2022 - 22:32, said:

...
Nu o sa intru prea mult in detalii, s-a stabilit 100% ca eu nu am nici o vina.
....
hai sa-ti dau o veste proasta.
politia rutier stabileste vina din punt de vedere al legislatiei rutiere.
si a zis in cauzul tau ca esti nevinovat.
partea proasta e ca atunci cand ajungi la judecator lucrurile nu mai sunt asa de simple. intra in calcul multe aspecte, cum ar fi preventia, masurile de protectie personale, starea tehnica a vehiculelor implicate, si multe altele.
te poti trezi cu o culpa comuna.

#44
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Legislația din România sau judecătorii, nu acorda despăgubiri pentru chestii de astea minore. Primești pentru trotineta și ceva pentru dauna fizica/psihica, sa zicem o mie de lei.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pt trotineta primeste direct de la rca-ul celui vinovat in baza pv-ul de la politie.

 EMPP, on 23 mai 2022 - 08:04, said:


glumești?fac trimitere?
...
da colegu, ca spitalul sa le trimita documentele (fisa, analize, etc)

#46
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

 trid_ovi, on 23 mai 2022 - 11:39, said:


Probabil nu va face cele 90 de zile pentru penal si atunci va trebui sa te judeci cu soferita civil. Va fi tu + spitalul contra RCA + soferita. Vezi sa aduni toate facturile de la bandaje + RMN+ consulatii ca sa le ai la dosar. In urma judacatii care va dura ceva mult timp cu contestatii, amanari, vacanta judecatori, vei primi o suma de bani din care isi va lua partea spitalul si avocatul 20-25%, depinde de avocat. Oricum cea mai mica incalcare a legii va duce la cresterea vinovatiei tle implicit iti va reduce din suma.

El nu mai are treaba cu soferita... Cu firma de asigurari se judeca el daca vrea bani. Cat timp trotinistul nu a primit peste 90 zile de ingrijiri medicale soferita nu mai are ce cauta in aceste discutii...
Nu o sa primeasca nici o zi de ingrijiri medicale pentru niste zgarieturi... crezi ca medici de la IML sunt idioti, crezi sa isi risca jobul pentru un ametit care are timp de pierdut prin tribunal... are doar niste zgarieturi. Iti dai seama ca daca se ajunge la proces si medicii de la IML poti fi adusi la proces daca judecatorul considera ca a primit prea multe zile de ingrijiri medicale.

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 Nenea Zap, on 23 mai 2022 - 10:23, said:



Și părerea mea e că va primi 0 zile deși are zgârieturi.

Evident, in SUA sau alte țări, altfel ar sta situația.
Dar în România și mai ales la inml sunt foarte 'zgârciți' la dat zile de îngrijiri medicale.

Pentru echimoze/zgârieturi va primi în jur de 2-3 zile de îngrijiri medicale, nu e vorba de "zgârcenia" celor de la IML, au niște proceduri și norme pe care trebuie să le respecte.
Te-am mai corectat și când ai estimat, "din avion", cu suma de 1000 lei/zi de îngrijiri medicale . Nu se pot face niciun fel de astfel de estimări, suma mi se pare irealist de mare și ține cont oricum de prea mulți parametri obiectivi (severitatea leziunilor) și subiectivi (voința judecătorului) ca să putem face o estimare.

Edited by caiuscorneliu, 23 May 2022 - 13:14.


#48
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca dadea intentionat peste el, da, pe langa dosarul penal care putea sau nu sa ajunga undeva, putea cere in civil fara probleme suma aia.

Pt chestii din culpa, mai ales daca accidentul nu s-a produs pe fondul incalcarii si altor legi in afara de incalcarea care a dus la accident, se ocupa asigurarea de raspunderea civila a soferului. Ca de aia se si cheama cum se cheama.

Edited by underb, 23 May 2022 - 13:24.


#49
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016

 demeuts, on 22 mai 2022 - 22:32, said:

Ati mai fost in situatii similare? La ce nivel ar fi despagubirile, nu as vrea sa fiu absurd si sa cer marea cu sarea.
Trotineta o sa incerc sa o repar cu asigurarea RCA.

Tu poti sa ceri cat vrei.... acum ca nu o sa ti se ofere nimic sau aproape nimic e partea a 2-a.
Si pretentiile tale le ceri asiguratorului nu soferitei

#50
the_renegade

the_renegade

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.06.2021
Si te-ai gandit tu ca nu ar fi rau sa faci niste bani, este? Posted Image
Am dat si eu peste unul, intr-un sens giratoriu. Venea in spatele unei masini, imbracat in negru, fara lumini, noaptea. Dar fac pariu ca tu mergeai 100% legal.

Nu inteleg cum naiba au voie biciclistii si trotinetistii sa mearga pe carosabil fara nici un fel de licenta sau carnet. Doar participa la acelasi trafic ca si cei cu auto, nu? In teorie trebuie sa repsecte aceleasi legi de trafic. Cum fac ei asta daca sunt bata?

 Nenea Zap, on 23 mai 2022 - 11:13, said:

Aia are RCA asa ca nu are nici un motiv sa aiba de a face cu OP.
Si OP cand se judeca, se judeca cu RCA, nu cu soferita.

Exact!

Edited by althea, 24 May 2022 - 05:32.
citat+răspuns la mesaj sters


#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 arg, on 23 mai 2022 - 12:14, said:

pt trotineta primeste direct de la rca-ul celui vinovat in baza pv-ul de la politie.


da colegu, ca spitalul sa le trimita documentele (fisa, analize, etc)

În postul inițial ai zis altceva

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
poate nu m-am exprimat corect.
te sunsulta si fac o adresa scrisa catre spital. iar spitatul le trimite o copie dupa analize si documentele intocmite in timpul cat a fost pacientul lor.

#53
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 arg, on 23 mai 2022 - 21:07, said:

poate nu m-am exprimat corect.
te sunsulta si fac o adresa scrisa catre spital. iar spitatul le trimite o copie dupa analize si documentele intocmite in timpul cat a fost pacientul lor.
De IML zici?
Te duci cu externarea, scrie acolo tot ce s-a întâmplat cu tine la spital. Mai trebuie menționat clar "accident auto" pe hârtii acolo.

#54
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Am fost ieri la IML si mi-au spun ca dureaza ~10 zile, se asteapta fisele de la spital + controlul la orto si ORL.
Deci se solicita tot istoricul consultatiilor de la camera de garda.
Pe moment am 7 zile de concediu medical (conform recomandarii de la spital) + control orto dupa 1 sapt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate