Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Ce parere au fetele despre barbatii care stau cu parintii?

* * - - - 14 votes
  • Please log in to reply
1095 replies to this topic

#1027
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,824
  • Înscris: 09.05.2008
Pregateste camera copilului.
Ciopleste pătuțul.


#1028
stefians

stefians

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 12.09.2019
Aha,si cand termină pleacă la muncă in străinătate si trimite banii acasa pentru familie ?

#1029
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,078
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNoua_pe_site, on 01 octombrie 2022 - 17:43, said:

Nunta a fost platita de tine sau de parinti?
Cu echivalentul a 7.000 de dolari am ramas dupa ce am platit nunta (am calculat in dolari pentru ca si creditul la apartament a fost in dolari). Deci noi am platit-o din banii de la nunta.


View PostNoua_pe_site, on 01 octombrie 2022 - 17:43, said:

Ai zis ca ai upgradat deja locuinta de unde trag concluzia ca ai un dormitor pentru tine si sotie plus inca unul pentru fata. De ce vrei sa o upgradezi iar si sa te bagi la alta rata in loc sa te multumesti cu ce ai si sa te axezi pe dezvoltare personala in casa pe care o ai deja si la care nu mai ai rate?
Avem chiar mai multe camere decat suntem persoane in locuinta actuala (adica 4 camere la 3 persoane) si doua bai, nu lipsa spatiului e problema. Upgradare pentru mine inseamna garaj cu statie de incarcare de 22 kW pentru viitoarea masina electrica (pentru care imi trebuie curent trifazic si 32A), incalzire + racire in podea/pereti/tavan cu pompa de caldura cu circuit ingropat in pamant (adica o casa eficienta energetic care poate fi racita/incalzita ieftin si fara aer conditionat), energia pentru casa/masina produsa de mine cu panouri solare, subsol cu piscina si mediateca/cinema, smart home la care sa ii pot spune sa traga jaluzelele, etc. Stiu ca multe sunt greu de realizat la un cost decent si ca probabil multora nu li se par necesare, dar asta e ce mi-as dori eu fata de ce am acum. Loc de mai bine este tot timpul, problema e ca sunt chestii de nisa si e multa bataie de cap sa le faci.

Ideea e ca daca mi-as putea permite o astfel de casa fara sa fiu nevoit sa muncesc extra-time ca sa o platesc si sa-mi ramana in continuare timp pentru pasiunile/interesele mele, de ce sa nu o fac? (sigur, multi imi zic ca imi voi pierde mult timp dupa cu intretinerea casei, ceea ce nu contest, voi incerca sa automatizez ce se poate ca sa-mi minimizez bataia de cap sau sa folosesc firme pentru anumite servicii de intretinere). Dar pana sa ajung la "pretentiile" actuale am trecut prin perioade in care am stat in chirie in garsoniera, apoi am avut apartament comunist de 50 mp, acum am apartament nou/modern de 100 mp cu curte/parcare/gazon/foisor/etc. Ideea e ca daca evolueaza locuinta odata cu veniturile/nevoile, nu ar trebui sa ai probleme in a plati o rata. Al doilea credit a fost de vreo 4 ori mai mare decat primul, urmatorul, daca va fi, va fi si el probabil de vreo 3-4 ori mai mare decat al doilea, dar tot nu ar depasi 20% din veniturile familiei.

Cam asta e ideea atunci cand te dezvolti si tu in ritm bun (profesional, ca si venituri), inevitabil ajungi intr-un punct in care upgrade-ul devine o normalitate, pentru ca si asteptarile tale de la o locuinta se schimba (de aia am si zis ca la 25 de ani de exemplu nu stii inca ce ai vrea de la o casa).


View PostNoua_pe_site, on 01 octombrie 2022 - 17:43, said:

Tu ai avut rate toata viata si crezi ca ai procedat corect. Eu nu-s de acord cu tine, te-ai inhamat la platit rate non stop cand puteai sa stai bine merci in garsoniera aia ,sa te bucuri de viata si in 10 ani dupa ce puneai banutul la saltea iti luai casa visurilor tale fara sa te mai inhami la rate.
Joac-o pe asta
Ultima rata am platit-o anul asta ... stii la cat ajunsese rata raportat la veniturile familiei? Aproximativ 5% ... a fost doar una dintre cheltuielile familiei, fara un impact semnificativ. Nu inteleg de unde e frica asta a unora de rate, creditele/banii luati imprumut sunt un mecanism folosit de mii de ani deja, traim intr-un secol in care sunt super bine reglementate conditiile de acordare/restituire, chiar nu inteleg frica asta a unora fata de credite. Cat timp nu te inhami la rate de 40% din venituri si ai persoane cu meserii bune in familie, bine pregatite, care n-au mari probleme in a isi gasi loc de munca, nu te incurca in mod special o rata la un credit. Sigur, putina lume are rate ipotecare care reprezinta doar 5% din venituri cum ajunsese sa fie rata mea la inceputul anului asta (cand am luat-o initial era totusi la peste 10% din venituri, probabil vreo 12%), poate la multi ratele sunt pe la 20-30% ... daca ai o disciplina financiara buna si nu te intinzi mai mult decat trebuie, n-ar trebui sa ai vreo fobie fata de rate, iar una de 15-20% din venituri ar trebui sa nu-ti dea batai de cap prea mari. Pe mine in astia 20 de ani de platit rate la apartament nu m-a stresat niciodata rata in vreun fel ... si am trecut prin criza de dupa 2008, prin haosul cu Covidul, etc. Dar am ajuns la ambele sa reprezinte sub 10% din venituri si evident ca nu m-au incurcat/stresat prea tare (de aia am si lichidat creditele inainte de termen fara mari probleme).

Daca stateam in garsoniera aia si asteptam sa adun bani cash pentru un apartament fara sa iau rate se intamplau urmatoarele:
- la 5 ani dupa ce l-am luat eu, apartamentul deja costa de 3 ori mai mult decat a fost cand l-am luat (adica pretul s-a dus de la 25.000 de dolari la 75.000 de dolari, a fost cresterea aia nebuna de la inceputul anilor 2000 pana in 2008). Deci daca imi propuneam sa adun in 5 ani cash cei 13.000 de dolari (pana la 25.000 de dolari cat costa apartamentul in 2003) pe care i-am luat credit, in 5 ani suma necesara nu mai era 13.000 de dolari ci 63.000 de dolari. Iar pe chirie, care ar fi crescut si ea corespunzator cu pretul apartamentelor in acei ani (din moment ce s-a triplat pretul apartamentelor), as fi dat in cei 5 ani o suma apropiata de cei 13.000 de dolari.

Practic luam tripla teapa:
- o data as fi ajuns sa dau pe chirie in cei 5 ani cam toti aia 13.000 de dolari de care mai aveam nevoie pentru apartament in loc sa bag banii in propriul apartament
- crestea pretul apartamentului cu inca 50.000 de dolari (chiar si dupa scaderile din imobiliare din anii ulteriori intre 2009 si 2014, tot trebuia sa acopar 43.000 de dolari in loc de 13.000)
- stateam in tot timpul asta intr-un apartament inferior, pe care nici nu il puteam amenaja cum doream ... in 2008 cand sa zicem as fi adunat cei 13.000 cash ma trezeam ca sunt foarte departe de a avea suma necesara si stateam in continuare intr-o garsoniera, incercand sa adun in continuare banii, pierzand in continuare banii dati pe chirie

Asta e concret ce s-a intamplat, nu speculatii despre cum ar fi mai bine sau mai rau. Si nu, n-am fost eu vreun norocos, stiu multi care au luat credite si sunt in aceeasi situatie, acum au apartamente care valoreaza mult mai mult decat cand le-au luat si ar fi luat teapa daca ar fi asteptat sa adune banii cash.

#1030
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007

View Postutopium, on 02 octombrie 2022 - 19:06, said:

Nu inteleg de unde e frica asta a unora de rate, creditele/banii luati imprumut sunt un mecanism folosit de mii de ani deja, traim intr-un secol in care sunt super bine reglementate conditiile de acordare/restituire, chiar nu inteleg frica asta a unora fata de credite.


Frica este simpla: instabilitatea economica care duce la cresterea ratei peste puterea de plata a imprumutatului. Majoritatea care fac rate le fac la gradul maxim de indatorare admis in momentul respectiv si nu au toti mariria de salariu recurente si consistente.

#1031
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,078
  • Înscris: 14.08.2007
Daca bancile si-ar face treaba cum trebuie, nu le-ar da credite la limita maxima celor care stau blocati multa vreme la acelasi salariu sau au perioade cand nu au avut loc de munca sau inca nu au vechime suficienta. 40% ar trebui sa primeasca doar cei cu istoric lung, cresteri periodice de salariu, etc.

#1032
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postutopium, on 03 octombrie 2022 - 11:46, said:

Daca bancile si-ar face treaba cum trebuie, nu le-ar da credite la limita maxima celor care stau blocati multa vreme la acelasi salariu sau au perioade cand nu au avut loc de munca sau inca nu au vechime suficienta. 40% ar trebui sa primeasca doar cei cu istoric lung, cresteri periodice de salariu, etc.

leftism in stare pura.

#1033
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,007
  • Înscris: 26.01.2010

View Postutopium, on 02 octombrie 2022 - 19:06, said:


Daca stateam in garsoniera aia si asteptam sa adun bani cash pentru un apartament fara sa iau rate se intamplau urmatoarele:
- la 5 ani dupa ce l-am luat eu, apartamentul deja costa de 3 ori mai mult decat a fost cand l-am luat
Daca aveai cash-ul necesar sa-ti cumperi un apartament ai fi ales sa te muti intr-o garsoniera sau ai fi luat apartamentul?

#1034
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011
Pai oamenii din exemplul ala nu aveau cash-ul necesar.

#1035
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,078
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNoua_pe_site, on 03 octombrie 2022 - 17:02, said:

Daca aveai cash-ul necesar sa-ti cumperi un apartament ai fi ales sa te muti intr-o garsoniera sau ai fi luat apartamentul?
In momentul 1, ei nu aveau banii ... au trebuit sa plece sa ii castige muncind din greu si overtime. Dupa X ani de sacrificii, in momentul 2 ii aveau si l-au cumparat. Eu in locul lor am luat creditul si am cumparat apartamentul in momentul 1 cu banii bancii, urmand sa muncesc in ritmul meu normal ca sa platesc creditul, fara sa imi sacrific X ani din viata in vreun fel. Daca as fi primit bani in momentul 1 de la cineva, as fi luat un apartament care sa ma multumeasca de ei.

Intrebarea interesanta pentru cei despre care vorbesti e cu cat ar fi luat mai ieftin locuinta in momentul 1 decat in momentul 2 (pentru ca la mine s-a triplat pretul in 5 ani).

Edited by utopium, 03 October 2022 - 18:24.


#1036
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,007
  • Înscris: 26.01.2010

View Postutopium, on 03 octombrie 2022 - 18:21, said:

In momentul 1, ei nu aveau banii ... au trebuit sa plece sa ii castige muncind din greu si overtime. Dupa X ani de sacrificii, in momentul 2 ii aveau si l-au cumparat. Eu in locul lor am luat creditul si am cumparat apartamentul in momentul 1 cu banii bancii, urmand sa muncesc in ritmul meu normal ca sa platesc creditul, fara sa imi sacrific X ani din viata in vreun fel. Daca as fi primit bani in momentul 1 de la cineva, as fi luat un apartament care sa ma multumeasca de ei.

Intrebarea interesanta pentru cei despre care vorbesti e cu cat ar fi luat mai ieftin locuinta in momentul 1 decat in momentul 2 (pentru ca la mine s-a triplat pretul in 5 ani).
TU ai luat creditul nr 1 pentru ca ai avut cu ce , ai avut ajutor de la parinti , banii ramasi de la nunta , ti-ai permis sa iei un credit.
EI nu au avut asta , au skipuit pasul 1 si au trecut direct la pasul 2 pentru ca in momentul in care au avut ceva cash, nu a mai fost necesar pasul 1. Daca aveau cash-ul si ar fi luat garsoniera prima data pana ajungeau la apartament , apartamentul ar fi fost mai scump de 5 ori ? Probabil ca da pentru ca asta a fost rationamentul tau si banuiesc ca daca e bun pentru tine , tre sa fie bun si pentru ei nu ?

Intrebare pentru tine : vrei sa-i updragezi casa acum , cu piscina underground si panouri solare cum ai zis in mesajele de mai sus.
Ai ocazia sa tragi din greu 2 ani, lucrezi 6 zile pe saptamana cate 10 ore pe zi si dupa aia 2 ani , ai cashul necesar pentru casa visurilor tale sau lucrezi 6-8 pe zi , 5 zile pe saptamana si platesti 30 de ani rate la banca ? Daca da nenorocirea pe tine si intre timp te imbolnavesti si te da afara de la job , iti banca casuta
ce alegi ?

Edited by Noua_pe_site, 03 October 2022 - 19:58.


#1037
ovidiu007

ovidiu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 08.02.2009

View PostAlbastruIndigo, on 30 septembrie 2022 - 23:35, said:

Mi se rupe de ce face fiecare, orice ar face. Ideea este ca, daca trebuie sa te spetesti fizic pentru o casoaie inseamna ca nu-ti permiti o astfel de casa. O faci de ochii lumii, atat.

Există oameni care se spetesc fizic pentru mult mai puțin decât o casă.
Îi vedem peste tot. Trebuie cineva să facă și munca respectivă.

Că s-a adus vorba despre câștigul „fabulos” ca zugrav în România.
Poate cei doi despre care se discută aici, au muncit ca instalatori sau ca zugravi în străinătate.
De ce este bine să fi zugrav în România și odios să practici aceiași muncă într-o țară în care se câștigă mult mai bine?

#1038
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011
Odios e sa iti irosești ani din tinerete locuind în condiții precare în strainante muncind fizic pe branci ca să îți iei casa destul de mare în București.
Nu munca fizica per se e problema.

Edited by catalina1, 03 October 2022 - 20:25.


#1039
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,869
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cred ca aveti o problema de lipsa de atentie, ca nu-mi dau seama cum un mesaj asa simplu, care a fost tradus cu exemple chiar, e discutat de 10 pagini.

#1040
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcatalina1, on 03 octombrie 2022 - 20:25, said:

Odios e sa iti irosești ani din tinerete locuind în condiții precare în strainante muncind fizic pe branci ca să îți iei casa destul de mare în București.
Nu munca fizica per se e problema.

auzi ma, ai avea curaj sa-i vezi in fata pe cei doi si sa le zici asta?

#1041
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,869
  • Înscris: 21.06.2016
Da de ce, i-a injurat?
Si nu, discutia unor cazuri ipotetice pe un forum nu e echivalenta cu comunicarea fata in fata IRL.

#1042
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011

View PostDeathRipple, on 03 octombrie 2022 - 21:35, said:



auzi ma, ai avea curaj sa-i vezi in fata pe cei doi si sa le zici asta?
Dacă am sta la un pahar de vorba tot cu "ma" mi te-ai adresa?

Altfel a răspuns deja vrajitoruldinoz. Si nu, nu am nici un motiv sa ma bag în seama cu niște necunoscuți sau cunoscuți oarecare.

Edited by catalina1, 03 October 2022 - 21:49.


#1043
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,007
  • Înscris: 26.01.2010

View Postovidiu007, on 03 octombrie 2022 - 20:06, said:

Există oameni care se spetesc fizic pentru mult mai puțin decât o casă.
Îi vedem peste tot. Trebuie cineva să facă și munca respectivă.


Probabil nu au aflat inca de metoda infailibila numita Utopium/Catalina/Vrajitorul de a te ridica financiar si spiritual pe un salariu 5600 de la magazinu alimentar mentionat pe pagina trecuta daca nu ma insel.
Daca erau la curent cu metoda lor ,nu se mai speteau ca prostii

#1044
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcatalina1, on 03 octombrie 2022 - 21:48, said:

Dacă am sta la un pahar de vorba tot cu "ma" mi te-ai adresa?

Altfel a răspuns deja vrajitoruldinoz. Si nu, nu am nici un motiv sa ma bag în seama cu niște necunoscuți sau cunoscuți oarecare.

ihim :) spre deosebire de tine, eu imi pot mentine cuvintele si dincolo de ecran.
la nici una din intrebarile pe care ti le-am adresat azi nu ai raspuns. le-ai scaldat cu gratie. esti politician? daca nu, recomand cu caldura sa-ti regandesti cariera. dupa opinii, leftismul userist ti se potriveste manusa. dar sincer, in orice partid ai face cariera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate