Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Plata cu Bitcoin prin Lightning Network (taxe foarte mici)

  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Binance are numai de pierdut dacă integrează un serviciu cu taxe mici, că el trăiește din taxe și comisioane pe tranzacții și transferuri...

Ceea ce spui tu ar fi avantajos doar pentru utilizatorul Binance.

#74
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu de acolo castiga neaparat... CoinCorner, Swiss Bitcoin Pay, Blink, Osmo, Strike, Chivo si mai nou Wallet Of Satoshi (care a lansat de curand serviciul PoS mobil) castiga din volumul comerciantului (media este de 1% comision la sume mai mari de 1K) si apoi inca 1% daca comerciantul vrea sa transferul in fiat (catre banca).
Companiile care au PoS-uri fizice pentru BTC/LN catiga in plus din inchirierea sau taxarea PoS-ului!
Practic pe comerciant il taxeaza, nu pe client/cumparator adica la fel cum se intampla si in sistemul clasic... castiga si de la utilizator/client dar mai putin (platim si noi atunci cand alimentam contul/portofelul sau transferam/trecem BTC din on-chain in LN si invers)
Se poate vedea mai jos (in pagina swiss bitcoin pay) cam ce cost implica pentru comerciant acest PoS-ul mobil pentru platile cu BTC via LN

https://swiss-bitcoin-pay.ch/

Edited by rz, 21 June 2023 - 22:27.


#75
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
A aparut Lightning Network la BINANCE insa deocamdata sunt teste/verificari (acum, de ex., apare scris ca e suspendata LN)
Taxa pare foarte ok (nu stiu daca ramane asa la lansare) si atentie caci este retragere BTC din On-Chain in Lightning Network, nu send LN to LN (in cazul LN>LN sunt taxe mult mai mici).

Attached Files


Edited by rz, 23 June 2023 - 13:01.


#76
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pun si aici stirea:

Robert F Kennedy Jr. are de gand sa extinda/legalizeze la nivel national platile cu BTC via Lightning Network!

https://twitter.com/...1457479681?s=20

In captura este site-ul pentru donatii campanie electorala USA (pt. Robert F Kennedy Jr.) si, dupa cum se vede, are optiune pentru donatie in BTC!

Attached Files


Edited by rz, 28 June 2023 - 09:32.


#77
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Iata ca se intampla lucruri (de data asta negative) si pe Lightning Network!

https://bottlepay.com/ s-a inchis de ceva vreme si este de notat ca a distribuit clientilor pana la ultimul cent de pe platforma, fara procese si alte chestii birocratice.

Si wallet-ul Spark s-a inchis (au suspendat serviciul principal send/receive) dar mai are totusi un serviciu activ mai exact cel de achizitii gift cards  https://twitter.com/...4571578368?s=20
Si din acest wallet s-au putut retrage fara probleme toti banii!.

Inlocuitor pentru Spark Wallet este deja pe piata Bitcoin L2 (Lightning Network) mai exact este vorba despre LifPay care si el are cele doua functii prezente la cel inchis/suspendat recent (adresa personalizata tip e-mail si pagina personala de plata mai exact link de plata static).
Singura chestie care lipseste la LifPay este serviciul NFC... sper sa apara si asta intr-un final.
Site-ul oficial aici: https://lifpay.me/en/

Attached Files


Edited by rz, 28 August 2023 - 13:21.


#78
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

 rz, pe 28 august 2023 - 13:13, a scris:

Singura chestie care lipseste la LifPay este serviciul NFC... sper sa apara si asta intr-un final.
Site-ul oficial aici: https://lifpay.me/en/

Iata ca LifPay va avea in final acest serviciu... probabil ca la urmatorul update va aparea si NFC la setari.
Deocamdata anunta cardurile proprii NFC... lansarea oficiala are loc la evenimentul Indonesia Bitcoin Conference (Bali 2023)

Attached Files


Edited by rz, 20 October 2023 - 13:48.


#79
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Dupa ultimul update la aplicatia LifPay apare si NFC la plati... acum singura optiune lipsa ar fi posibilitatea de swap la un stablecoin, pe LN, asa cum are Blink Wallet (cel mai bun si complet portofel LN de pe piata)

Attached Files



#80
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
SEC respectiv reglementarea americana loveste acum si in aplicatiile cripto care ofera tranzactii via Lightning Network!.
Au inceput direct cu Wallet Of Satoshi, care-i in top 3 aplicatii/portofele pentru Lightning Network (doar luna asta a avut peste 1 milion de tranzactii/plati la nivel global)... Wallet Of Satoshi a disparut acum din magazinele oficiale de aplicatii, din USA.
De precizat ca WoS cerea la inregistrare doar un mail si un nr. de telefon, pentru 2FA prin sms (asta doar pentru relogare/reinstalare)

https://cointelegrap...e-us-app-stores

Edited by rz, 24 November 2023 - 16:50.


#81
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Relai este una dintre cele mai cunoscute aplicatii de stocare Bitcoin (da, doar BTC) din Elvetia si a avut cea mai spectaculoasa crestere in tara in care activeaza (desi este accesibila si altor cetateni, din afara Elvetiei)... iata ca acum a intrat si relai.app in zona platilor cu BTC via Lightning Network!.
Deocamdata este in BETA si chiar cu probleme la lansare dar au promis ca rezolva la urmatorul update
https://relai.app/bl...-now-available/

In aplicatie apar acum doua balante/portofele practic se poate face swap intre cele doua (in ambele directii, exact ca in Exodus Wallet)
Astept cu nerabdare versiunea urmatoare... am de gand sa folosesc aplicatia in Elvetia mai exact in orasul Lugano (deja programata deplasarea)

P.S. In orasul Lugano (Elvetia) sunt mai mult de 300 de locatii in care se pot face plati cu BTC via LN... pa langa BTC, mai exista posibiltatea de a face plati si in token-ul local, LVGA, (cu ajutorul aplicatiei My Lugano) dar despre asta si beneficiile la plata cu LVGA intr-o postare viitoare.

Attached Files


Edited by rz, 18 March 2024 - 14:34.


#82
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

Vizualizare mesajrz, pe 18 martie 2024 - 13:10, a scris:

In orasul Lugano (Elvetia) sunt mai mult de 300 de locatii in care se pot face plati cu BTC via LN... pa langa BTC, mai exista posibiltatea de a face plati si in token-ul local, LVGA, (cu ajutorul aplicatiei My Lugano) dar despre asta si beneficiile la plata cu LVGA intr-o postare viitoare.

In Elvetia respectiv Lugano poate fi ok la costuri daca te duci cu lectiile pregatite, ca sa zic asa... am gasit de ex. o cazare care iti asigura in pret si biletele de autobuz/tren local iar cu aplicatia mentionata mai sus (My Lugano App) se obtine 10% cashback la orice plata efectuata cu cripto!. Da, pentru cashback nu esti conditionat de aplicatia si tokenul local, LVGA, practic primesti acel cashback in LVGA (token stabil) chiar daca faci plata cu Wallet of Satoshi, de ex.. dupa plata cu oricare portofel pe Lightning Network trebuie doar sa deschizi aplicatia My LVGA si sa apesi pe cashback (vanzatorul iti scaneaza cu POS-ul codul tau QR si ai 10% cashback instant in aplicatia My LVGA).
Noua aplicatie permite distribuirea acestui cashback si non rezidentilor, dupa verificarea identitatii deci abia astept sa testez sistemul acesta de plata respectiv acela cu Bitcoin via LN, pentru care voi avea la mine inclusiv cele doua carduri bolt, fizice.
Harta cu locatiile in care se poate achita cu BTC si LVGA sunt aici:

https://my.lugano.ch...in-lvga-lugano/

Aplicatiile de baza (probabil ca voi face plati si cu altele) si cardurile care vor fi testate in Lugano se vad in capturi... doresc ca in aceasta minivacanta de 3 zile in Lugano sa fac cat mai putine plati (chiar deloc) via sistem financiar clasic (card/cash). Deocamdata doar pentru transport (avion pana in Milano + tren pana in Lugano) si cazare am platit via card clasic.

Attached Files


Edited by rz, 21 March 2024 - 21:20.


#83
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Super oferta celor de la My Lugano App si super ca tocmai o voi prinde (3 zile, ca atat voi sta in Lugano)... doar in aprilie 2024 se ofera 30% cashback la orice plata cu Bitcoin via Lightning Network!.
Cu alte cuvinte, voi avea cafeaua/cola sau berea exclusiv din cashback... o masa in centru, la o terasa/restaurant obisnuit, poate ajunge lejer la 60-70 CHF deci as putea avea un minim de 18 CHF obtinut din cashback (se vireaza in aplicatia My Lugano)!
In realitate voi avea costuri mai mici si la restaurant (voi pune la plata BTC luat intre 17 si 18K)... probabil ca voi avea o medie de 20-25 CHF la o masa in oras ceea ce e mai mult decat ok pentru Elvetia.
Bine... se poate manca si la McDonald's ori la impinge-tava (cu mai putin de 20-25 CHF) dar eu am dat ca exemplu o masa (pranz sau chiar cina) la un restaurant ultracentral, cu vedere la lac!

Attached Files


Edited by rz, 04 April 2024 - 09:30.


#84
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu pot sa zic că sunt fan McDonald's dar a fost primul local ieșit în cale... evident că în Lugano (Elveția) voi manca doar acolo unde plata cu Bitcoin este acceptata.

Attached Files



#85
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aici am platit cu token-ul local LVGA (stablecoin)... daca plătești cu aplicația My Lugano LVGA, primesti cashback-ul instant!. Daca plătești cu un alt portofel, BTC via Lightning Network, trebuie sa ceri cashback-ul de la comerciant (generezi un cod QR in aplicația My Lugano LVGA iar comerciantul îl scanează cu POS-ul lui).

P.S. Din păcate, 30% cashback (oferta din aprilie) au doar rezidenții cu card My Lugano... eu, ca turist, deși am card My Lugano, beneficiez doar de 10% cashback. Oricum, la 2-3 cashback-uri de 10% tot poți să scoți de o cafea pe o terasa din Centrul orașului Lugano

Attached Files



#86
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Despre asta este vorba in Lugano (Elvetia), atunci cand vina vorba despre metodele alternative de plata

Attached Files


Edited by rz, 21 April 2024 - 13:39.


#87
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014

View Postrz, on 21 aprilie 2024 - 13:26, said:

Despre asta este vorba in Lugano (Elvetia), atunci cand vina vorba despre metodele alternative de plata
intreb si eu....de ce ai strica BTC(finit) pe cafele cand poti sa strici Tetheru(infinit)?
Inteleg daca e doar de test :)

#88
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In mare parte au fost teste de plati pe Lightning Network care, apropo, functioneaza impecabil (desi unele POS-uri au o intarziere de 4-5 secunde la procesare dar suspectez reteaua 4G, slaba acolo, mai ales la interior). Chestia e ca am iesit foarte ok cu costurile la mancare deoarece in oras am mers doar la terasele/restaurantele care acceptau plata cu cripto (ca sa nu mai zic ca oricum aveam la mine si carduri VISA/Mastercard de cripto).
Am doua portofolii deci nu stric nimic din portofelele descentralizate - nu umblu la ele decat dupa ce trece BTC de 120K (atunci o sa fac un prim exit deci partial)
Portofoliul la care pot umbla se afla in aplicatiile centralizate, cu carduri VISA/Mastercard dar si in aplicatiile care functioneaza exclusiv pe Lightning Network - din acestea am cheltuit si tot ce am cheltuit a fost din BTC-ul luat sub 20K deci nu am fost deloc speriat de volatilitatea BTC din ultimele zile (a oscilat intre 60 si 65K)!.

Da, in Lugano poti sa platesti si cu Tether sau LVGA (tot stablecoin) si chiar cu stablesats din portofelul Blink dar faci asta in bearmarket adica consumi din ce ai schimbat in bullmarket.
Pentru Tether pe Lightning Network trebuie sa folosesti insa Bitfinex (cu acest Exchange colaboreaza Plan B din Lugano, initiatorul proiectului, si la acest Exchange sunt conectate POS-urile) deci nu e prea comod.
Cel mai simplu la plata cu stablecoin este aplicatia My Lugano... alimentezi aplicatia cu orice card VISA/Mastercard si apoi platesti cu stablecoin-ul LVGA in cel putin 300 de locatii, la care primesti si 10% cashback, instant/automat !
Cel mai simplu la plata cu BTC via Lightning Network este Wallet of Satoshi... se deschide ultra rapid si are o interfata basic. A nu se uita ca in cazul platilor cu Wallet of Satoshi (ori cu alte portofele LN) trebuie sa aveti instalata aplicatia My Lugano (daca vreti 10% cashback) si sa cereti voi cashback-ul de la comerciant - el va scana codul vostru (din aplicatia My Lugano) cu POS-ul lui si veti avea astfel, in secunde, cashback-ul de 10%

Edited by rz, 22 April 2024 - 11:35.


#89
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Iata ce nu se poate achita cu Bitcoin via LN in Lugano, Elvetia:

Transporturile (tren, autobuz, funicular) cu exceptia catorva taxi-uri, care accepta atat BTC cat si LVGA
Tururile cu vaporul/barca/minicar-ul (se accepta doar cash si carduri normale)
Intrarile la unele obiective turistice (am verificat la doua/trei si nimic despre ''Bitcoin Accepted Here'')
Cazari (eu la alea de 2 stele nu am vazut dar nu exclud insa sa fie cateva la 3-4 stele - pe harta chiar nu le vad)

Asadar, in Lugano raman de baza la achizita cu BTC/LVGA urmatoarele: mancarea, bauturile racoritoare, inghetata, cafeaua, tigarile, hainele, ceasurile, incaltamintea, taxi-ul practic gasesti din 10 in 10m cate o locatie care accepta plata cu cripto.

Si inca o chestie interesanta...in Lugano se baga cat de curand (au deja cateva locatii de test) si solvenii de la Eligma (cei cu serviciul GoCrypto) si spun asta deaorece am citit pe net si am vazut doua locatii fizice cu emblema NAKA adica serviciul/cardul lor de cripto nativ, contactless, tot pe Lightning Network.

P.S. Cu cardul fizic Bolt, de la Coincorner, nu am reusit sa fac plati in Lugano - ei au alte POS-uri dedicate practic sunt conecati la alt server/procesator.
O sa testez cu siguranta si acest card, atunci cand voi ajunge pe Isle of Man, din Regatul Unit (la fel de scump si acolo, poate mai scump decat in Elvetia).

Acum deja sunt acasa... ultima cumparatura cu Bitcoin via Lightning Network a fost la Gabbani de unde am luat un sandwitch super bun!

Attached Files


Edited by rz, 22 April 2024 - 12:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate