Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Cum v-ati resemnat cu pierderea banilor

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
De cate ori am imprumutat bani cuiva a iesit nasol, fiindca nu suport minciuna. F. sarac am fost si eu, dar sa fii meschin, sa minti, sa nu fii serios e altceva.
De putine ori am luat bani cu imprumut, rar de tot si am dat inapoi mai repede decat am promis.
Recent chiar am refuzat sa imprumut un prieten de familie pt o tranzactie imbiliara, schimba casa, fiindca e ametit si nu are logica si gandire structurata, nu stie sa puna lucrurile pe hartie in mod planificat.

#38
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Te duci la "băeți" și "vinzi" datoria.

#39
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 Noua_pe_site, on 17 mai 2022 - 21:14, said:

Cea mai buna metoda sa scapi de ''prieteni'' e sa le imprumuti bani.
Financiar am pierdut o caruta de banuti dar in the long run , cred ca-s mai castigata stiind ce fel de persoane aveam in jur.
mai sunt cateva metode aici: ii cununi sau le botezi un copil.

#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 maccip, on 18 mai 2022 - 07:26, said:

De cand m-am nascut pana acum 2 ani (inceputul covid) am avut datorii. Spre final doar la banca, dar am avut si la prieteni la greu si sume mari.
Am si imprumutat, dar mai degraba am fost imprumutat, tre sa recunosc.
Insa unuia i-am facut credit pe numele meu , undeva in jurul anului 2002-2003, credit pe care l-am platit vreo 3 ani pana cand l-a preluat el. Apoi mi-a dat banii dati inapoi, nu au fost probleme.
Tot prietenul asta de fapt mi-a platit si mie ratele la un credit timp de 1 an, (2009-2010).
De prin 2016 insa, am reusit sa pastrez datoriile numai la banca. Le-am rostogolit de le-a luat dracu pana la inceputul covid cand am inceput si eu sa raman cu bani pe plus.
Acum am de primit si eu 2k euro de la un prieten. Ii primesc eu, nu-mi fac griji. I-am imprumutat pe termen lung si a trecut cam un an de-atunci. Probabil ca o sa mi-i dea anul asta. Daca nu, la anul ca nu ma grabesc, nu am nevoie de ei acum.
Exact asa functioneaza treaba! multa lumse se imprumuta la prieteni sau dau bani cu imprumut fara a fi probleme cu recuperatrea sumelor! poate ca cie care au avut numai probleme ar trebui sa fie mai atenti cu mediul in care se invirt si cu cei pe care-i considera prieteni!

#41
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
In Parlament, acolo unde alesii nostri lucreaza 4 ore pe saptamana , sunt cazati la hotel de 5 stele, masina si sofer de la Stat ( adica de la noi ) ar trebui sa faca niste legi ce sa protejezii pagubitii de asemenea infractiuni. Cazurile sunt foarte multe, si "fraierii" nu au nici o protectie. E de gandit problema, zic.....

#42
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Fix despre asta am scris în postul anterior.
Însă durerea în borta ass-ului e mult prea mare pentru useri încât să o citească.

#43
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 overseas, on 19 mai 2022 - 10:04, said:


Recent chiar am refuzat sa imprumut un prieten de familie pt o tranzactie imbiliara, schimba casa, fiindca e ametit si nu are logica si gandire structurata, nu stie sa puna lucrurile pe hartie in mod planificat.
prietenul nu o să vină niciodată cu propunerea că trece proprietatea pe tine ca în caz că nu plătește să fie a ta

#44
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Offtopic: Ieri-alalteieri, in metrou, vorbeau 2 muncitoare, cum ca patronul le roaga/forteaza pe toate prin firma sa gireze sau sa faca credit pentru firma.
Eu am avut norocul sa imprumut prin liceu pe un vecin ceva mai mic ca mine; ne vedeam aproape zilnic prin fata blocului; mi-a cerut cativa lei pana saptamana viitoare; nu prea ne-am mai vazut niciodata dupaia; am stat nemancat 2-3 saptamani la scoala, dar, am invatat sa nu mai imprumut bani; bine, tehnic, nu i-am pierdut, pentru ca mi-a trimis dupa ceva vreme, prin intermediari, o caseta cu muzica pop drept garantie pana iimi da banii; cred ca am ramas cu caseta.

#45
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

 aaaa4567, on 17 mai 2022 - 23:43, said:

Ai semnat ceva?
Nu. Pe incredere.

#46
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 02.03.2003

 Magicwisewolf, on 17 mai 2022 - 22:06, said:

Prietenia si banii/afacerile, NU se amesteca. Trebuie sa fie ca uleiul si apa.

Asta este deviza oamenilor din societăţile docile, iubitoare de bănci. Ele au lucrat pentru distrugerea relaţiilor interumane, pentru sădirea neîncrederii.
Consumatorii trebuie să fie singuri, fără a aparţine de vreun grup care să-i ajute.

Office-bancă-netflix-abonamente-supermarket-consum. Cam asta este viaţa dorită...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate