Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum v-ati resemnat cu pierderea banilor

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNamidee, on 17 mai 2022 - 21:14, said:

Intotdeauna sa dai imprumut exact cat iti permiti sa pierzi...
Corect. Daca ii primesti inapoi consideri ca i-ai castigat la LOTO.

#20
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009

View PostBodCasa, on 17 mai 2022 - 21:47, said:



Politia din ziua de azi este degeaba.
Ticăloși te cearta tot pe tine, in loc sa isi faca treaba.
Nu mai stiu meserie....

Cu ce ar putea sa-l ajute Politia? A dat banii de bunavoie, daca nu ii restituie suma de bani imprumutata, asta tine de dreptul civil. Nu are nicio treaba Politia.

#21
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
ca sa scapi de împrumuturi am o metoda mai buna decat refuzul: iti proiectezi o imagine de sărac sau de supraindatorat asa nu o sa iti mai ceara nimeni bani împrumut și ca bonus o sa vezi cine rămâne cu tn și cine statea doar ptr banii tai(la prieteni ma refer).

#22
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Ai semnat ceva?

#23
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
https://youtu.be/78-4RobJQ0Y?t=67

#24
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010

View PostMagicwisewolf, on 17 mai 2022 - 22:03, said:

Eu cred ca e cea mai proasta.
Dupa ce ca sunt niste rahati de oameni si nu te prinzi, ii mai si platesti pt asta ? Adica iesi in pierdere de 2 ori si zici ca esti mai castigata ? Ciudat...
Cum iesi in pierdere de 2 ori daca nu mai pierzi timpul cu persoane care nu se ridica la standardele tale?
Eu zic ca esti mai castigat indiferent de suma de bani pierduta. Banii ii faci dar timpul pierdut nu il mai recuperezi.


#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,062
  • Înscris: 30.07.2006

View Poststteven, on 17 mai 2022 - 20:35, said:

Obisnuiam sa imprumut bani unor persoane care mi se plangeau ca aveau probleme grave, chiar le aveau, nu zic ca nu.
Trebuia sa cer si eu ceva garantii pesemne nu sa fiu asa naiv si sa cred ca tot ce zboara se mananca si ca oamenii sunt oameni. Unele mi le-au returnat , dar de alte 3 mi-am luat teapa ca sa zic asa. In jur la 10.000 de Euro de acum vreo 10 ani si pana acum 3 cand m-am lecuit intr-un final si am invatat sa zic "NU" de la tepele luate. Cu scumpirile astea zau ca parca nu m-ar deranja sa am acei bani in buzunar si chiar sufar de multe ori psihic pt pierdere.
Va recomand sa aveti grija cu chestia asta.
Da am fost si la politie, mi s-a spus ce de multi ani nu mai intra in atributiile lor genul asta de marsavii. Candva intradevar trebuia sa dea curs reclamatiilor la inselaciunile cu bani, dar nu mai...

Vreo 3 mii de euro, daca ma poti ajuta...sunt baiat de cuvant,sa moara ce am pe bloc...

Boss, pentru imprumuturi exista un singur cuvant :BANCA

Asta daca nu vrea sa ajunga la profesionisti ca Sile si Nutu Camataru

Edited by marius.bunu, 18 May 2022 - 06:29.


#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Poststteven, on 17 mai 2022 - 20:35, said:

Obisnuiam sa imprumut bani unor persoane care mi se plangeau ca aveau probleme grave, chiar le aveau, nu zic ca nu.
Trebuia sa cer si eu ceva garantii pesemne nu sa fiu asa naiv si sa cred ca tot ce zboara se mananca si ca oamenii sunt oameni. Unele mi le-au returnat , dar de alte 3 mi-am luat teapa ca sa zic asa. In jur la 10.000 de Euro de acum vreo 10 ani si pana acum 3 cand m-am lecuit intr-un final si am invatat sa zic "NU" de la tepele luate. Cu scumpirile astea zau ca parca nu m-ar deranja sa am acei bani in buzunar si chiar sufar de multe ori psihic pt pierdere.
Va recomand sa aveti grija cu chestia asta.
Da am fost si la politie, mi s-a spus ce de multi ani nu mai intra in atributiile lor genul asta de marsavii. Candva intradevar trebuia sa dea curs reclamatiilor la inselaciunile cu bani, dar nu mai...
I-am mulțumit lui Dumnezeu ca îmi da putere și minte sa fac alții și l-am rugat sa ii ajute pe aia sa ii folosească cât mai bine pentru ei și sa le dea sănătate și am mers mai departe. Nu îmi bat capul pentru bani. Îmi da Dumnezeu câți îmi trebuie și mult peste.


Spoiler


#27
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Citesc subiectul asta cu zambetul pe buze.
Cred ca face parte din maturizare, imi pare rau sa o zic dar am dat si eu bani imprumut unei cunostinte si nu am mai recuperat toata suma, mai trist sau ce m-a deranjat a fost ca am pierdut o cunostinta de gasca.

Vreau sa zic ca, Noua_pe_site, are o gandire foarte buna demna de apreciat.
Si imi place sinceritatea ei.

Cand te joci cu imprumutat bani LA cunostinte sau de LA cunostinte nu este bine, risti sa pierzi un prieten, o cunostinta.
Si depinde si ce fel de cunostinta. Mai mult sau mai putin apropriata.

Am patit sa imprumut si nu a fost bine. Am pierdut o cunostinta.
Si am patit sa cer bani imprumut, sa imi zica careva ca ma imprumuta, mai imprumutasem, tot timpul returnasem bani inainte de termen.
Si imi pun baza in persoana respectiva, si intr-un mod ciudat si aberant? A inceput sa ma duc de vorba. Imi parea ciudat ca daca nu vrei sa faci un lucru? Zici! Adica daca zicea NU era ok.
Si mi-am pus baza in el si aveam nevoie neparat de bani aia si bine ca mi-am dat seama repede si am luat bani din alta parte.

Este comod si gratuit sa ceri bani de la cunostinte doar ca ai grija ca si daca dai si daca iei, tot asa poti pierde o cunostinta sau iti pui baza in cineva si iti face rau ca isi da seama ca tu ai nevoie de suma respectiva si zice sa stai linistit si apoi te baga in belele.

Cei care sunt plecati in strainatate stiu de ce straini nu imprumuta fara dobanda, pentru ca ei isi tin bani in actiuni, depozite termen lung, trezorerie.

#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am avut o singura situatie similara.Am imprumutat unei rude bani,fara dobanda.Apoi nu am mai vazut nici un ban,doar vorbe.Cind m-am saturat de vorbe,m-am dus peste el si am luat o masina ce acoperea suma respectiva,si am trecut-o pe numele meu.Nu am vrut sa ii iau mortii,doarece suntem rude.Si m-am lecuit.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
De cand m-am nascut pana acum 2 ani (inceputul covid) am avut datorii. Spre final doar la banca, dar am avut si la prieteni la greu si sume mari.
Am si imprumutat, dar mai degraba am fost imprumutat, tre sa recunosc.
Insa unuia i-am facut credit pe numele meu , undeva in jurul anului 2002-2003, credit pe care l-am platit vreo 3 ani pana cand l-a preluat el. Apoi mi-a dat banii dati inapoi, nu au fost probleme.
Tot prietenul asta de fapt mi-a platit si mie ratele la un credit timp de 1 an, (2009-2010).
De prin 2016 insa, am reusit sa pastrez datoriile numai la banca. Le-am rostogolit de le-a luat dracu pana la inceputul covid cand am inceput si eu sa raman cu bani pe plus.
Acum am de primit si eu 2k euro de la un prieten. Ii primesc eu, nu-mi fac griji. I-am imprumutat pe termen lung si a trecut cam un an de-atunci. Probabil ca o sa mi-i dea anul asta. Daca nu, la anul ca nu ma grabesc, nu am nevoie de ei acum.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
...la naiba, numa' ce i-am dat colegului 50 de lei - până mâine!
io-i mai vedea? :o

cu alte cuvinte: totul ține de valoarea împrumutului!

#31
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006

View PostMagicwisewolf, on 17 mai 2022 - 22:06, said:

Prietenia si banii/afacerile, NU se amesteca. Trebuie sa fie ca uleiul si apa.
Cand o sa intelegeti asta, nu vor mai fi probleme, nu se vor mai strica prietenii si nu vor mai aparea drame si nefericiri.
Nu e chiar asa.
Afacerile , eu zic ca le faci cu oameni in care ai incredere. Ala care nu-ti mai da banii inapoi nu e prieten, mai bine scapi de el pt cativa arginti, sa nu fie mai rau.

#32
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Este frumoasa logica dar este frumos sa o aplici in copilarie si nu atunci cand esti adult si cunostintele si asa se imputineaza.
Cum ziceam? Frumoasa logica doar ca nu poti sa imprumuti pe toata lumea "sa tot testezi prieteni fiecaruia". Si poti sa pierzi o cunostinta de bere, de uitat la un meci, de mers in vacanta.
Eu regret ca am dat cuiva bani imprumut, nu stiam ca el este dator peste tot, ca are datorie si la banca, la alte persoane.
Daca stiam preferam sa pastrez cunostinta aia pe post de prieten. Eu tarziu am aflat ca el fuma 1 pachet de tigari pe zi dar are rate neplatite si alte astea.

Si cat timp nu ai sa imi dai mie 1 leu, eu ies cu tine in oras si ne simtim bine, nu ma intereseaza daca tu ai rate neplatite si fumezi sau ai rate neplatite si "iti traiesti viata".

Si foarte important este situatia ta financiara, ca initiatorul discuta de 10 mii de euro si pentru el poate sa nu fie o suma asa de mare.

Cel mai bine nu spui nimanui ca ai bani, trist dar asta este varianta ideala, sa nu spui cuiva ca ai bani. Daca se poate sa bagi si tu ca romanul ca ai vreo rata.
In felul asta nu te pomenesti cu vreo invitatie la nunta, botez, nu te pomenesti de vreun amic disperat de vacante, nu se supara pe tine vreun prieten sau ruda ca ai bani dar nu vrei sa ajuti.

Si am citit cu atentie subiectul, daca se poate greslile astea sa le faci cand esti tanar.
Imi aduc aminte ca eram pustan si faceam cinste cu bere aproape zilnic, eu nu aveam vreo situatie finaciara dar era placerea mea sa fac cinste cu bere. Si nu stau sa ma gandesc cati bani am cheltuit pe bautura, pe terase, pe clubul, ca faceam cinste sau ca ieseam eu si ma simteam bine.
Tin de lectia de viata. Mai bine sa faci treburile astea devreme in loc sa dai in dependenta de pariuri sportive, fumat, bautura, ca le-am incercat pe toate, pe langa astea au mai fost si fel si fel de gadgeturi scumpe.

#33
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Post-ARA-, on 18 mai 2022 - 21:08, said:

Este frumoasa logica dar este frumos sa o aplici in copilarie si nu atunci cand esti adult si cunostintele si asa se imputineaza.
Cum ziceam? Frumoasa logica doar ca nu poti sa imprumuti pe toata lumea "sa tot testezi prieteni fiecaruia". Si poti sa pierzi o cunostinta de bere, de uitat la un meci, de mers in vacanta.
Eu regret ca am dat cuiva bani imprumut, nu stiam ca el este dator peste tot, ca are datorie si la banca, la alte persoane.
Daca stiam preferam sa pastrez cunostinta aia pe post de prieten. Eu tarziu am aflat ca el fuma 1 pachet de tigari pe zi dar are rate neplatite si alte astea.

Si cat timp nu ai sa imi dai mie 1 leu, eu ies cu tine in oras si ne simtim bine, nu ma intereseaza daca tu ai rate neplatite si fumezi sau ai rate neplatite si "iti traiesti viata".

Si foarte important este situatia ta financiara, ca initiatorul discuta de 10 mii de euro si pentru el poate sa nu fie o suma asa de mare.

Cel mai bine nu spui nimanui ca ai bani, trist dar asta este varianta ideala, sa nu spui cuiva ca ai bani. Daca se poate sa bagi si tu ca romanul ca ai vreo rata.
In felul asta nu te pomenesti cu vreo invitatie la nunta, botez, nu te pomenesti de vreun amic disperat de vacante, nu se supara pe tine vreun prieten sau ruda ca ai bani dar nu vrei sa ajuti.

Si am citit cu atentie subiectul, daca se poate greslile astea sa le faci cand esti tanar.
Imi aduc aminte ca eram pustan si faceam cinste cu bere aproape zilnic, eu nu aveam vreo situatie finaciara dar era placerea mea sa fac cinste cu bere. Si nu stau sa ma gandesc cati bani am cheltuit pe bautura, pe terase, pe clubul, ca faceam cinste sau ca ieseam eu si ma simteam bine.
Tin de lectia de viata. Mai bine sa faci treburile astea devreme in loc sa dai in dependenta de pariuri sportive, fumat, bautura, ca le-am incercat pe toate, pe langa astea au mai fost si fel si fel de gadgeturi scumpe.
Neata.Am vrut sa te intreb mai demult.Nickname-ul vine de la papagalul Ara?

#34
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021

View PostBodCasa, on 17 mai 2022 - 21:47, said:




Politia din ziua de azi este degeaba.
Ticăloși te cearta tot pe tine, in loc sa isi faca treaba.
Nu mai stiu meserie....
Fiindcă majoritatea populației țării dorește asta.
În cazul de față, cum ar compătimiti lumea pe cineva tras la răspundere pentru că nu a dat banii înapoi: "Năstase a furat mult mai mult și nu pățește nimic, așa că de ce îl trage la răspundere pe ăsta care a comis o faptă mult mai puțin gravă?".
Prin urmare, personalul instituțiilor publice din România respectă dorința majorității populației pe care o reprezintă și care ii plătește salariul și trage la răspundere pe cei cu faptele grave, sau pe cei care au comis fapte mai puțin grave de multe ori (însă și arunci primesc aceeași compătimire, pentru români nu contează câteva fapte "mai puțin grave" a comis un nelegiuit, din moment ce toate sunt mici).
Repet: MAJORITATEA.

#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalin g, on 18 mai 2022 - 20:53, said:

Nu e chiar asa.
Afacerile , eu zic ca le faci cu oameni in care ai incredere. Ala care nu-ti mai da banii inapoi nu e prieten, mai bine scapi de el pt cativa arginti, sa nu fie mai rau.

Si ce te faci daca iti este prieten pe bune si intra in incapacitate de plata, pur si simplu ? Vb de sume mari, greu de luat din alte parti. Inevitabil strici prietenia, intocmai, pt arginti...
Foarte rare sunt situatiile cand afacerile facute intre prieteni buni rezista mult timp. Dar, de cele mai multe ori nu rezista, tocmai din cauza banilor si a viziunilor diferite asupra acestora. Banii schimba oamenii si din prieteni iti pot deveni dusmani. E in firea umana.
Repet, pot exista si exceptii, dar sunt f rare.

#36
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Trebuie sa ai grija cu treburile astea si inainte si dupa ce REZOLVA!
Ca poate sa fie "oferta" daia sa te roage sa-l imprumuti cu o suma de bani.
Sau poate sa fie oferta sa te roage sa-l girezi pe la vreun CAR sau credit banca.

Am o cunostinta mai credula, s-a pus girant pentru cineva de la job, din momentul ala a trebuit sa aiba grija ca persoana respectiva sa nu ramana fara job, paractic ajunsese sa faca mai multe lucruri doar ca girase aiurea.

Si eu m-am pomenit de 2 ori sa fiu ofertat sa ma pun girant, o data de catre cunostinta respectiva cu care am rupt orice legatura.
Imi zicea ca are sa imi dea mie o suma de bani, ca ete mai are de dat bani la alte persoane, la banci, dar este ok, doar sa ma pun girant la el la un credit sa plateasca toate astea.
- Din fericire sau nefericire, cineva din familie lucra la o firma la care patronul tot punea presiune pe angajati sa gireze firma, si imi aduc aminte ca o avea o fraiera in firma care a girat firma si apoi era stresata. Deci eram familiarizat cu giratul.

Si a doua oferta de la o cunostinta de avea 20.000 si ceva de mii de lei datorie la intretinere pe vremea cand locuiam eu la bloc, era o suma imensa, ei traiau viata buna cu vacante, a facut primul frate un copil, al doilea frate inca un copil, stateau toti intr-un apartament de 3 camere.
Si ma intalnesc cu el dupa ani de zile si cauta un girant, dar ATENTIE, girant pentru AVANS creditul pentru un alt apartament nu girant pentru creditul pe 30 de ani.
Am tacut naiba din gura ca stiu ca era dasta care si cand era mai tanar avea idei de tapit prieteni.

Si de cele mai multe ori este bine sa ai tu ceva rate, nu este frumos sa zici asa ceva dar este sanatos. Psihic ca eviti orice discutie legata de treaba asta, ca nu te streseaza careva cu imprumutat bani, cu vreo invitatie la nunta cuiva plecat din strainatate care face nunta in Romania si nu o sa-l mai vezi vreodata.
Si fizic ca nici nu o sa te duci la nunta cuiva care nu te interesa si nici nu iti face placere si o sa faci ceva cu sumele alea nu doar o sa sponsorizezi prostia.

Edited by -ARA-, 19 May 2022 - 09:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate