Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Contract vanzare cumparare,ajutor.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pentru 50k€ transferați (de fapt lei) am platit comision 6+3 lei. Deci total 9 lei.
Nu e mult.
Din BCR in BRD

#20
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,906
  • Înscris: 05.07.2007

 Ravenscar17, on 17 mai 2022 - 17:04, said:

Buna ziua eu proprietar vreau sa vand o garsoniera,ne-am inteles la pret si la acte facem 50% 50%. banii jos fara credit ipotecar prima casa sau ceva.
Problema sta in felul acesta ( Mi se pare suspect)

Trebuie sa mergem la notar, un functionar de acolo mi'a zis ca o sa semnam actele ( fara ca ele sa fie inregistrate fara sa platim onorariul notarial pana nu se dovedeste plata imobilului) . A zis daca nu se face plata in ziua respectiva dupa ce am semnat notarul rupe actele in fata mea.

In contact apare ca eu declar ca am primit suma in ibanul respectiv si loc liber ce ureaza a fi completat cu viramentul respectiva cu stampila de la banca dupa ce pune cumparatorul banii.

Asa se procedeaza acum in 2022? Ce risc am eu proprietar daca fac asta?

Ati mai procedat asa? sunt curios mie personal mi se pare suspect eu cand am cumparat am dat eu banii intai apoi am semnat actele de asta va intreb.

Pot sa semnez si sa piert imobilul?Notarul poate inregistra daca nu are foaia aia cu viramentul precum ca eu am primit suma respectiva/cumparatorul a achitat suma respectiva.

Eu nu am vorbit inca cu notarul doar cu functionarii de acolo cum se procedeaza o sa intreb si notarul ce se intampla gen daca semnez si nu primesc banii.

Actele le-am depus toate sunt ok la tot. umreaza doar sa semnam, ce parere aveti risc ceva?

Multumesc frumos.
in primul rand actele le plateste de obicei cumparatorul.... tu achiti 40 de lei pentru extrasul de autentificare. apropo, sper ca imobilul este intabulat  si liber de sarcini. la capitolul cheltuieli din partea ta intra si  certificatul energetic. dupa semnarea actelor, se face plata. cu dovada platii se merge apoi la notar si el face cerere de inscriere a imobilului pe numele cumparatorului la cartea funciara.

#21
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
da colegul, numazic' , la un avocat ai fost sa te consilieze?

#22
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Suma ceruta la vanzare a fost ceea ce am primit. Tot ce a tinut de tranzactia proprietatii vandute a fost suportat de cumparator, inclusiv toate demersurile necesare au fost facute de cumparator. A cumparat prin imprumut ipotecar si practic a trebuit sa faca toate cele necesare. Pentru mine ca vanzator a durat 15 min la notar.

Poate ar trebui sa mentionez ca am vandut oarecum in familie (cumnatul meu a cumparat), si deja avea un an de cand locuia in fapt in proprietatea respectiva, un mic avantaj pentru actele intermediare necesare.

Edited by keta, 17 May 2022 - 20:46.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 Ravenscar17, on 17 mai 2022 - 18:19, said:

Am zis ca facem 50-50 actele onorariul cat platim notarul gen 3000 lei. eu platesc 1500 el 1500, DOAR ACTELE ATAT. (asa a fost intelegearea)

Poate nu ati inteles ce am vrut eu sa zic.
atunci îți faci cont la banca lui de unde transferă banii și astfel apre tranzacția instantaneu

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 zile_san, on 17 mai 2022 - 20:38, said:

da colegul, numazic' , la un avocat ai fost sa te consilieze?
Avocat?
Pt ce? Baga vreun divorț ceva? E suficient la notar.


#25
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Eu am vrut sa stiu daca e normal asa sa se semneze inainte de plata si din cate vad asa se procedeaza mai nou, nu in toate cazurile dar nu este ceva deosebit, Eu cand am cumparat acum 3 ani am facut plata,a doua zi dimineata am am fost cu proprietarul iar la banca el a scos extrasul de cont. eu am dat viramentul ala de la banca la notar am semnat actele.Ma asteptam sa se procedeze la fel sa fiu eu in '' avantaj '' daca ma inteleti ce zic. Eram asa sigur ca o sa fie la fel dar nu e.

Problema este ca stau de mult timp si incerc sa vand imobilul respectiv de asta o sa accept oricum,vreau sa vand.Daca ''asteptau 10 la poarta'' vorba aia faceam exact cum am facut prima oara cand eu am fost cumparator.

Am vazut tepe si m'am gandit sa vad daca e normala procedura,de asta am scris.Cred si eu cand nimeni nu isi risca functia de notar pentru asa ceva si sa primeasca dosar penal sau alte nebunii.

Trebuia sa fac cum a zis cineva mai sus  sa platesca el actele si diferenta de bani sa o scad in pret dar nu mi'a trecut prin cap asa ceva.

Multumesc.

Edited by Ravenscar17, 17 May 2022 - 21:22.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Mai întâi cumpărătorul face transferul, preda extrasul la notar și apoi semnați.
Asta e ordinea

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,602
  • Înscris: 13.03.2005

 vdesigns, on 17 mai 2022 - 19:29, said:

la libra pot plati doar 10 000 euro pe zi fara comision?

cum sa transferi fara comision baban
Dacă te cramponezi de comisionul de 10 - 15 lei pentru un transfer mai baban, faci unul după altul, mai multe transferuri, de până în 50000 lei, in echivalent euro. Le semnezi pe toate și pleacă imediat către destinatar. Dar la o tranzacție prin notar o să apară ciudat 7 transferuri in loc de unul singur...
Dar e posibil să eviți comisionul.

LE: 20 lei e comisionul Libra Bank, la transferul bancar cu sume peste 50.000 lei.

Edited by wertyck, 18 May 2022 - 05:29.


#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Ravenscar17, on 17 mai 2022 - 21:18, said:

Eu cand am cumparat acum 3 ani am facut plata,a doua zi dimineata am am fost cu proprietarul iar la banca el a scos extrasul de cont. eu am dat viramentul ala de la banca la notar am semnat actele.

Am vazut tepe si m'am gandit sa vad daca e normala procedura,de asta am scris.
Pai ia-o si invers: tu ii faci unuia transferul a zeci de mii de euro in cont si a doua zi cand sa mergeti la notar sa semnati actele el iti zice ca il doare burta si sa lasati pe alta data........

#29
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 dorin_2k, on 17 mai 2022 - 21:23, said:

Mai întâi cumpărătorul face transferul, preda extrasul la notar și apoi semnați.
Asta e ordinea
Cum sa faci transferul fara sa existe un contract? In primul rand ca pe acel transfer treci ca este pentru contractul numarul... adica identifici plata.
Vanzatorul este acoperit ca prin contract, transferul de proprietate se face doar dupa ce intra banii in contul lui, indicat tot in contract, ca nu faci plata intr-un cont scris pe un servetel de la cafenea.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Eu zic cum a fost la mine. Care credeți altceva: problema voastră.
La ora 10 întâlnire la notar. Eram eu (cumpărătorul) și vanzatorul, la 10,01 am făcut transferul online, trimis pe mail la notar dovada, am semnat acele și am plecat.
Seara banii erau din BCR in BRD transferați.
Am platit 9 lei comisioane la banca.

#31
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 22.08.2012
Achizitie facuta acum cateva luni:

Mers la notar, facut actele, semnat, cu precizarea "transferul de proprietate intra in vigoare dupa confirmarea bancii privind primirea sumei in contul X". Dupa, am mers la banca impreuna cu vanzatorul casei, am facut viramentul in fata lui, ne-am strans mana si la revedere.

#32
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
S-a rezolvat la mine a fost asa: Mers dimineata la Notar semnat actele vanzare cumparare(fara sa fie inregistrate spre intabulare nu s-a platit onorariu inca), merg la banca cu viitorul proprietar a facut viramentul am adus dovada la notar, nu a trebuit sa mai semnam nimic doar am platit onorariu si gata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate