Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contract vanzare cumparare,ajutor.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Buna ziua eu proprietar vreau sa vand o garsoniera,ne-am inteles la pret si la acte facem 50% 50%. banii jos fara credit ipotecar prima casa sau ceva.
Problema sta in felul acesta ( Mi se pare suspect)

Trebuie sa mergem la notar, un functionar de acolo mi'a zis ca o sa semnam actele ( fara ca ele sa fie inregistrate fara sa platim onorariul notarial pana nu se dovedeste plata imobilului) . A zis daca nu se face plata in ziua respectiva dupa ce am semnat notarul rupe actele in fata mea.

In contact apare ca eu declar ca am primit suma in ibanul respectiv si loc liber ce ureaza a fi completat cu viramentul respectiva cu stampila de la banca dupa ce pune cumparatorul banii.

Asa se procedeaza acum in 2022? Ce risc am eu proprietar daca fac asta?

Ati mai procedat asa? sunt curios mie personal mi se pare suspect eu cand am cumparat am dat eu banii intai apoi am semnat actele de asta va intreb.

Pot sa semnez si sa piert imobilul?Notarul poate inregistra daca nu are foaia aia cu viramentul precum ca eu am primit suma respectiva/cumparatorul a achitat suma respectiva.

Eu nu am vorbit inca cu notarul doar cu functionarii de acolo cum se procedeaza o sa intreb si notarul ce se intampla gen daca semnez si nu primesc banii.

Actele le-am depus toate sunt ok la tot. umreaza doar sa semnam, ce parere aveti risc ceva?

Multumesc frumos.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
nu. in contractul ala se precizeaza ca e valid dupa ce ai incasat banii.
in principiu cumparatorul va duce o copie dupa transferul facut, pe care notarul o adauga la dosar.
daca esti totusi mai sperios din fire, iti deschizi cont la aceeasi banca unde are ala banii, in principiu astfel de transferuri sunt instant. cat stai la o cafea, ala trimite, tu primesti.

#3
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
pai asta e ca mi'a dat o copie '' o ciorna'' si nu scrie asa poate nu este gata(finalizat contractul) dar vad eu cand ma duc la semnat nu este specificat ce ai zis tu '' in contractul ala se precizeaza ca e valid dupa ce ai incasat banii.''

Edited by Ravenscar17, 17 May 2022 - 17:15.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
asta rezolvi cu el. la mine a fost mentiunea, si m-a sunat dupa vreo doua saptamani sa-i duc dovada platii, sa incheie dosarul.
poate fu al meu mai tipicar, ca m-a sunat ca a vazut in actele aluia ca e expirat apometrul si daca mai cumpar apartamentul. care naiba e nebunul care pentru 50 lei un apometru intoarce o vanzare???
oricum, si in contractul de vanzare scrie ca afurisitul ala de apometru e expirat.

#5
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Da este o idee buna mentiunea ta, o sa o sugerez notarului gen: Contactul este valabil doar dupa ce se face dovata platii de X euro in contul iban X este o idee buna nu?

Nu neaparat sunt sperial dar fara mentiune nu mi se pare normal sa fiu sincer.

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

 slai, on 17 mai 2022 - 17:22, said:

oricum, si in contractul de vanzare scrie ca afurisitul ala de apometru e expirat.
Eu nu am mai auzit de apometre care expiră, dar aflăm câte ceva nou în fiecare zi. Şi cum a dedus notarul că a expirat? S-a dus personal în apartament să facă inspecția tehnică? Şi ce treabă a avut cu apometrul? De când e acesta sau termenul lui de expirare un criteriu de menționat în contractul de vânzare-cumpărare a unui imobil. În fine, ciudat tare...

On topic... da, în prezent aşa sunt condițiile, nu cred că e foarte ciudat. Şi cred că sub pretextul prevenirii spălării banilor, nici nu mai poți cumpăra locuințe cu banii jos la propiu. Adică bani lichizi. Întreabă notarul sau funcționarii lui dacă puteți face tranzacția cu bani lichizi totuşi şi dacă prin minune spune da, roagă cumpărătorul să îi scoată din cont şi să îți facă ata în fața notarului. Astfel, rezolvați vânzarea-cumpărarea pe loc, în fața notarului şi ai scăpat de grijile prezentate aici.

#7
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012
Daca vrei sa scapi repede si fara griji ai doua alternative:
1. Conturi la aceiasi banca pentru vanzator si cumparator. Mergeti amandoi la banca si efectuati transferul si va intoarceti la notar cu extrasul in aceiasi zi.
2. Se poate pune ipoteca pe imobil pana la efectuarea palatii. Dar asta e mai complicat.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cum am făcut eu: ne-am întâlnit la notar, înainte să intrăm am făcut transferul de pe telefon, am descărcat fișierul pdf, l-am trimis pe mail notarului, l-a tipărit și anexat în dosar
Seara vânzătorul a avut banii in cont.

#9
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 30.12.2012

 Mike1alike, on 17 mai 2022 - 17:43, said:

Eu nu am mai auzit de apometre care expiră, dar aflăm câte ceva nou în fiecare zi.
Probabil expira controlul metrologic al apometrului. Am patit o data sa vina sa le ia la control adminstratorul. Evident a lasat altele in loc.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 Mike1alike, on 17 mai 2022 - 17:43, said:


Eu nu am mai auzit de apometre care expiră,
De verificarea metrologica e vorba. 7 ani e valabilă la cele nou cumpărate


#11
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Eu inteleg cum ati procedat voi e ok, dar in cazul meu? dupa cum am pus situatia risc ceva? Notarul se risca sa semneze si sa inregistreze fara sa aibe dovada platii? Multumesc.

#12
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu inteleg de ce va complicati ! Din cate stiu eu , la capitolul plata se poate notifica ''plata in 2 transe , x la data y si z la data w'' apoi ''transferul de proprietate se face dupa achitarea celor 2 transe'' . Apoi cumparatorul va mentiona la primul transfer bancar suma si ''reprezentand 50% din imobil'' .

Edited by Alltrack, 17 May 2022 - 17:52.


#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vandut apartament de curand. Tranzactia prin banca. Actele la notar semnate si ramase in standby pina s-a aprobat  imprumutul cumparatorului. A durat 2 zile si s-a inchis tranzactia, banii au fost virati in contul meu in euro.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Nu riști nimic. Cumpărătorul prezintă la notar dovada platii.
Semnați actele și gata.
Daca face transferul dimineață, seara ii ai în cont.
Instantaneu la vreo 4 bănci chiar.

Edited by dorin_2k, 17 May 2022 - 18:01.


#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
faci 50-50 dar când primești banii?

după o lună?un an?

#16
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Am zis ca facem 50-50 actele onorariul cat platim notarul gen 3000 lei. eu platesc 1500 el 1500, DOAR ACTELE ATAT. (asa a fost intelegearea)

Poate nu ati inteles ce am vrut eu sa zic.

Edited by Ravenscar17, 17 May 2022 - 18:22.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cumpărătorul achita notarul. Ii scazi tu din prețul final daca vrei.
Așa trebuie.
Dar se practică și 50-50. Insa iese un singur bon cu suma întreaga.

#18
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
la libra pot plati doar 10 000 euro pe zi fara comision?

cum sa transferi fara comision baban

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate