Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Revizie centrala termica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Se da o centrala veche de 1 an de zile.
Eu stiu ca revizia se face din doi in doi ani, dar firma care a instalat-o vrea sa faca acum o revizie ca cica altfel se pierde garantia.
Mie imi suna a manevra sa mai faca si ei un ban "cinstit".

Care e situatia de fapt?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mie nu mi-au cerut asta. Mi-am pus un Vaillant in 2010.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa o faca si sa ceara banii de la vanzator/producator. Poate ca aia au asemenea cerinte.

Ai ceva in scris de la ei ?

Edited by pasilla, 16 May 2022 - 21:24.


#4
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Intreb care e cadrul legal acum, nu in 2010.

#5
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 02.05.2008
E normal, mai toti producatorii conditioneaza garantia de revizie anuala. Un lucru bun avand in vedere ca sunt niste riscuri.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 relu11051, on 16 mai 2022 - 21:27, said:

E normal, mai toti producatorii conditioneaza garantia de revizie anuala. Un lucru bun avand in vedere ca sunt niste riscuri.
Probabil ca e gratuita, nu ?

Edited by pasilla, 16 May 2022 - 21:43.


#7
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,504
  • Înscris: 28.06.2006
Nu e gratuita, e acelasi pret ca o revizie normala, adica 250 de lei.

 relu11051, on 16 mai 2022 - 21:27, said:

E normal, mai toti producatorii conditioneaza garantia de revizie anuala. Un lucru bun avand in vedere ca sunt niste riscuri.

Aici e vorba de firma care a montat-o, nu de producatorul centralei.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru siguranta ta, poate ca e bine sa faci o revizie. Eu as cauta alta pravalie pentru asta.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e condiționată garanția de revizia anuală: asta e.
Renunți la garanție și nu mai faci revizia in fiecare an.
Nu te obliga nimeni sa faci aceasta revizie.
Obligatoriu la 2 ani

#10
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,046
  • Înscris: 19.07.2005
La mine revizia mereu s-a facut la 2 ani, toamna si primesc notificare cu o luna, doua inainte. Si nu cred ca e facuta de firma care a instalat centrala ci de cei de la distrigaz.
Pretul mereu a fost putin peste 100 lei, iar anu trecut a fost 150.

Edited by vj_Heaven, 16 May 2022 - 23:01.


#11
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 02.05.2008
Eu am Ariston si scrie in certificatul de garantie ca se acorda doar daca se respecta calendarul de service anual. Nu este gratuit, este mai putin decat revizia la 2 ani care include si VTP.
A nu se confunda cele doua operatiuni.
Varianta 1 faci anual revizie si primesti 5 ani garantie in cazul meu.
Varianta 2 faci VTP la 2 ani si renunti la garantie.

#12
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013

 undesignus, on 16 mai 2022 - 21:06, said:

Se da o centrala veche de 1 an de zile.
Eu stiu ca revizia se face din doi in doi ani, dar firma care a instalat-o vrea sa faca acum o revizie ca cica altfel se pierde garantia.
Mie imi suna a manevra sa mai faca si ei un ban "cinstit".

Care e situatia de fapt?

Vezi ce scrie in cartea tehnica a centralei si certificatul de garantie.

Revizia nu esti obigat sa o faci la firma care a instalalt-o, ci la orice societate care figureaza pe lista companiilor autorizate pt service.

Legal: din doi in 2 ani se face iscirul la centrala, si tot din 2 in 2 ani se face si revizia instalatiei.

Pt garantie: cat timp centrala e in garantie, vei face iscirul la o societate autorizata de producator; In plus producatorul poate conditiona garantia de  revizie anuala.

Dupa ce iese din garantie, poti face iscirul si revizia instalatiei la aceeasi societate autorizata de furnizorul de gaz.

Referitor la riscurile operarii unei astfel de centrale - sunt mai mici decat riscul de a avea batrani in blocurile racordate la gaz. Se stie ca persoanele in varsta uita aragazul deschis, se incalzesc cu aragazul si tin caloriferele inchise etc. Nu am auzit de nici o centrala de apartament care sa bubuie, sau sa aiba scurgeri de gaz.

Am apartament cu centrala din 2007, si nu m-am simtit niciodata in pericol din cauza centralei. Consider ca are suficiente elemente de siguranta pentru a preveni orice problema. In plus legislatia prevede si instalarea detectorului de gaz cu eurovana, care opreste gazul de la teava de alimentare aflata in exteriorul apartamentului.

Edited by unknown_35, 16 May 2022 - 23:48.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unknown_35, on 16 mai 2022 - 23:47, said:

In plus producatorul poate conditiona garantia de  revizie anuala.
Da, dar nu cred ca e legal sa fie conditionata de o revizie platita.

#14
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013

 pasilla, on 16 mai 2022 - 23:54, said:

Da, dar nu cred ca e legal sa fie conditionata de o revizie platita.

La autoturisme e la fel. Unii producatori cer revizie la 2 ani, altii la un an. Reviziile si consumabilele sunt platite de client.

La o revizie centrala e deschisa si curatata. Se stie ca rezidurile de la ardere pot adera la componentele mobile si pot bloca mecanismul. Mi se pare normal ca o garantie sa fie conditionata de o intretinere corespunzatoare a aparatului. Si cu cat un aparat e mai complex, cu atat e mai scumpa intretinerea lui.

#15
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.12.2003
Întreţinerea centralei şi verificarea periodică a condiţiilor de funcţionare

Verificarea și întreţinerea periodică a centralei, iar dacă este necesar și a instalaţiilor aferente sunt obligatorii cel puţin la fiecare 2 ani, atât după punerea în funcţiune, cât și pe tot timpul utilizării centralei.
Efectuarea operaţiunilor de întreţinere periodică în fiecare an, în afara sezonului rece, este o condiţie obligatorie pentru acordarea garanţiei comerciale integrale, în caz contrar, garanţia centralei va fi limitată la garanţia legală cel puțin de 2 ani de zile.
Întreţinerea periodică anuală a centralei şi a instalaţiilor aferente este în răspunderea utilizatorului şi se execută pe baza unui contract de întreţinere prin firmele specializate.
https://www.ariston....termice-ariston

Edited by geos, 17 May 2022 - 06:13.


#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 24.02.2017
Voi ati vazut vreodata cu ochii vostri in ce consta o astfel de revizie ? Efectiv vine un tip cu un imens sictir in el si se uita pe afara, observa cu un aparat daca e vreo scurgere de gaz, pune un abtibild pe ea si pleaca. Totul dureaza 10 minute si te taxeaza cu 250 de lei.

Am facut prostia sa il chem prima oara. De atunci nu mi-a mai calcat pragul iar firma de instalari sper sa fi dat faliment intre timp.  Sunt niste jigodii nesimtite. I-as incadra la categoria agentilor imobiliari care se comporta in general fix la fel.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,150
  • Înscris: 07.02.2003

 relu11051, on 16 mai 2022 - 21:27, said:

E normal, mai toti producatorii conditioneaza garantia de revizie anuala. Un lucru bun avand in vedere ca sunt niste riscuri.
Viessmann nu cere asa ceva, reevizie normala la 2 ani, garantie 5.

 Bogotta, on 17 mai 2022 - 06:16, said:

Voi ati vazut vreodata cu ochii vostri in ce consta o astfel de revizie ? Efectiv vine un tip cu un imens sictir in el si se uita pe afara, observa cu un aparat daca e vreo scurgere de gaz, pune un abtibild pe ea si pleaca. Totul dureaza 10 minute si te taxeaza cu 250 de lei.
Aia sunt teparii. Normal se demonteaza, se curata camera de ardere, se verifica toate cablurile, tevile si presiunea in buffer, se da in service mode niste comenzi, se masoara si dupa aia stampila Posted Image

Edited by andreic, 17 May 2022 - 06:28.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 24.02.2017

 andreic, on 17 mai 2022 - 06:27, said:

Aia sunt teparii. Normal se demonteaza, se curata camera de ardere, se verifica toate cablurile, tevile si presiunea in buffer, se da in service mode niste comenzi, se masoara si dupa aia stampila Posted Image


Sunt perfect de acord. insa nu am chemat pe unii de pe strada ci pe cei care imi montasera centrala ''in the first place''.  Iar cand am vazut in ce consta defapt revizia.......   am simtit  o imensa scarba si nu i-am mai chemat niciodata.
Normal este sa fie cum zici tu, e clar.  Dar traim in Romania...  din pacate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate