Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Revizie centrala termica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Din ce am vazut la mine, centralele in condensare cam necesita revizie in fiecare an. Camera de ardere trebuie deschisa si curatata. Operatiunea e diferita de VTP-ul obligatoriu la 2 ani. Revizia inseamna operatiune de baza de intretinere, cum ar fi schimbat ulei si filtre la masina in fiecare an. VTP e certificarea ca centrala functioneaza corect si e ca ITP la masina.

#20
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
La mine toti cei care au venit sa verifice centrala, fie prin contractul cu Engie ( cand aveam vechea Ariston) sau cei de la Valtherm ( pt noua centrala Vaillant), au deschis centrala, au curatat, au aspirat, au masurat noxele si au atasat rezultatul la documentul completat cu verificarea.

Daca vad ca cel tirmis nu isi da interesul il reclam la firma care l-a trimis, si daca nu se face o revizie corespunzatoare reclam compania care face revizia la producator, pt a intrerupe contractul cu ei.

Pana la urma eu platesc pentru serviciul de verificare, si am niste drepturi.

 Bogotta, on 17 mai 2022 - 08:31, said:

Sunt perfect de acord. insa nu am chemat pe unii de pe strada ci pe cei care imi montasera centrala ''in the first place''.  Iar cand am vazut in ce consta defapt revizia.......   am simtit  o imensa scarba si nu i-am mai chemat niciodata.
Normal este sa fie cum zici tu, e clar.  Dar traim in Romania...  din pacate.

Esti sigur ca firma care ti-a montat centrala e autorizata de producator? Poti verifica pe site-ul producatorului, sau ii poti contacta pe email. Mai e posibilitatea ca cel care a facut revizia s nu aiba experienta, dar asta e tot vina firmei care il tirmite fara sa fie format.

Edited by unknown_35, 17 May 2022 - 09:55.


#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017
Da, din cate tin minte erau autorizati sa vanda si sa serviseze Ariston. A mea insa e cel mai simplu model, cu tiraj natural , nu cu tiraj fortat. Asa ca nu i-am mai dat atentie. Daca merge, o las in pace.
A luato o singura data razna si pierdea preaiune constant. Cam o data la 4 zile trebuia sa bag apa in instalatie.
Am bagat singur presiune in vasul de expasnsiune , dupa ce am scos apa din el si apoi a mers perfect.

#22
vflavius09

vflavius09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.11.2021
Cam cat costa operatiunea aceasta de intretinere anuala ?

#23
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
150 parca am dat eu cu ceva ani in urma (2015?). Daca te pricepi putin, poti cumpara substantele cu care se face curatarea si faci singur treaba.

#24
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostM_ierdnA, on 17 mai 2022 - 09:14, said:

Din ce am vazut la mine, centralele in condensare cam necesita revizie in fiecare an. Camera de ardere trebuie deschisa si curatata. Operatiunea e diferita de VTP-ul obligatoriu la 2 ani. Revizia inseamna operatiune de baza de intretinere, cum ar fi schimbat ulei si filtre la masina in fiecare an. VTP e certificarea ca centrala functioneaza corect si e ca ITP la masina.

Si legal VTP-ul nu e la 2 ani?
Centrala aia a ars pina acum sub 50 de m3 de gaze. Chiar asa sa necesite curatare?

#25
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Chiar nu stiu cati mc de gaz trebuie sa treaca prin centrala ca sa necesite curatare/revizie. La 50 de mc de gaz nu cred ca trebuie sa ii faci nimic. A mea arde peste 1200 pe an, 50 numai intr-o luna de vara, deci nu cred ca trebuie. Numai sa nu fie conditionata garantia de revizia anuala.

#26
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
undesignus daca centrala aia a ars 50 mc de gaz pe an este din punctul meu de vedere (necunoscator) mai periculoasa decat una care arde 50mc pe luna. Asta inseamna ca este un posibil cuib pe cos pentru pasari, paienjeni ....
Fiecare face dupa cum il taie capul si il tine buzunarul, sincer nu cred ca saraceste nimeni cu 150 de lei pe an pentru revizia centralei.

#27
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Intre timp s-a lamurit situatia (am sunat la firma): nu am nici o obligatie legala sa fac revizia asta, s-au gindit si ei sa faca un ban cinstit.
Mi-am asumat riscul defectarii, sa vedem ce va fi.

Se poate inchide.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
In conditii normale de exploatare nu se colmateaza nici in 3-4 ani, insa daca locuiesti intr-o zona cu praf permanent care sa bage mizerie in centrala se recomanda macar la 2 ani. Centralele in condensatie moderne cu arzator circular nu sunt asa sensibile la mizerie cum erau alea bitermice pe cupru care aveau lamele apropiate si se si curata usor cu o simpla perie.

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017

 undesignus, on 18 iunie 2022 - 10:05, said:

Intre timp s-a lamurit situatia (am sunat la firma): nu am nici o obligatie legala sa fac revizia asta, s-au gindit si ei sa faca un ban cinstit.
Mi-am asumat riscul defectarii, sa vedem ce va fi.



Sigur nu e vreun articol de lege ? E perfect atunci.  Eu nu i-am mai chemat de vreo 5 ani.  Dupa ce am vazut sictirul din baiatul ala... m-am lamurit. Chiar daca era stricata, nu si-ar fi dat seama. Fuck them.

#30
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 andreic, on 18 iunie 2022 - 12:04, said:

.. Centralele in condensatie moderne cu arzator circular nu sunt asa sensibile la mizerie cum erau alea bitermice pe cupru ....

Astea moderne sint mult mai sensibile fata de cele clasice.
- La clasice praful se depunea pe paletele ventilatorului si-ti dadeau avarie de presostat / cos. Insa dura destul de mult timp pina ce se ajungea la treaba asta si in multe cazuri nu se ajungea la asa ceva decit dupa 10-15 ani
- La astea in condensatie, ai tot timpul umezeala in camera de ardere si praful da de umezeala, dupa care vine focul si-l intareste si se formeaza "pietricele". In zona respectiva nu mai arde focul si ai frecvent avarie de ionizare, o parte din praf se mai duce si infunda sifonul de condens si daca nu se mai scurge din camera de ardere ai iara avarie ionizarie sau neaprindere foc. Atasez 2 poze cu o camera de ardere a unei centrale care nu a fost curatata citiva ani:

Attached File  IMG_20201027_133533.jpg   157.65K   29 downloads Attached File  IMG_20201027_143235.jpg   172.14K   28 downloads

Asa ca la condensatie cam trebuie periodic desfacuta camera de ardere si curatata daca este cazul. Asta depinde de cum ai spus si tu, de zona si de cit praf este in atmosfera in zona in care este scos cosul.

Edited by reborn_21, 19 June 2022 - 09:37.


#31
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Eu am Ariston și inginerul de service face doar VTP la doi ani. Firma este autorizata Ariston... Rămâne la latitudinea servisantului dacă îți face revizii anuale... LA mine, după doi ani, camera de ardere spui ca este nouă

Attached Files


Edited by Rretro, 19 June 2022 - 15:45.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 reborn_21, on 19 iunie 2022 - 09:35, said:

Astea moderne sint mult mai sensibile fata de cele clasice.
Alea din poze au mutli ani fara revizie.

#33
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 Rretro, on 19 iunie 2022 - 15:36, said:

... Rămâne la latitudinea servisantului dacă îți face revizii anuale...
Eu as prefera sa ramina la latitudinea mea sa fac sau nu reviziile anuale care sint contracost. Daca satau intr-o zona unde exista mult praf, sa o fac, iar daca nu, sa o fac cind consider eu. Pina la urma este centrala mea si eu scot banul daca am exploatat defectuos centrala.

 andreic, on 19 iunie 2022 - 18:02, said:

Alea din poze au mutli ani fara revizie.

Plus / minus.
Centralele din poze au intradevar peste 15 ani de functionare la o scoala (deci forjate mai mult ca la un apartament/casa), insa au mai fost curatate de citeva ori, dar se pare ca nu suficient de des. Problema este ca in zona exista drumuri neasfaltate cu circulatie de camioane si automat mult praf.

#34
ATMXTN

ATMXTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.05.2011
Dacă expiră la aceeași dată, trebuie făcute și revizia (de 10 ani), și verificarea periodică (de 2 ani) ale centralei? Revizia subsumează în totalitate toate operațiile din cadrul verificării, deci nu înțeleg motivul pentru care data următoarei verificări nu se prelungește cu 2 ani de la data ultimei revizii.

#35
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Revizia de 10 ani nu e cumva la gaze? La centrala nu stiu sa existe asa ceva. E numai vtp la 2 ani. La gaze e verificare la 2 ani si revizie la 10, iar cand faci revizia de 10 ani nu mai trebuie sa faci si verificarea. Vtpul la centrala e separat, nu are legatura cu instalatia de gaze, dar la instalatia de gaze nu iti face verificare/revizia daca nu ai vtp la centrala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate