Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Antena CB PNI ML90, 26-30MHz, 71 cm, 150W, fara cablu - Suport, Testare, Pareri

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului: Antena CB PNI ML90, 26-30MHz, 71 cm, 150W, fara cablu
suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.

[ https://www.pni.ro/media/catalog/product/cache/949d51c48d65f2e67a8d66492b5143dc/P/N/PNIML90FC_1_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cod produs PNI-ML90FC
Banda de lucru CB
Culoare produs (spic) Negru
Caracteristici generale
Frecventa de lucru 26 - 30 MHz
Putere maxima aplicata 150W
S.W.R. minim in centrul benzii mai mic de 1,2
Lungime 71 cm
Impedanta 50 Ohm
Material Fibra de sticla
Tip conector PL
Diametru gaura (mm) 16 mm
Greutate 280 gr
Dimensiuni 715 x 21 x 21 mm
Polarizare Verticala
Distanta de lucru 10 km
Baza magnetica Nu are
Temperatura de functionare -26°C ~ +80°C
Pachetul contine
Antena statie radio Da

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului https://s9.ro/1m9a
Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs
Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files



#2
razvanxx

razvanxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2015
Salutare,
  Am achizitionat antena PNI ML90 impreuna cu baza magnetica PNI145pl, cu reducerea de 50% oferita de firma PNI si le multumesc cu ocazia asta.
  Motivele pentru care am ales antena in discutie sunt, evident, dimensiunile in primul rand, si faptul ca este o antena top loaded, ceea ce teoretic ar trebui sa ii ofere un plus de eficienta fata de alte antene clasice cu bobina jos si spic cu dimensiuni similare.
  Pachetul a venit bine amblat, toate produsele fiind intacte.
  Dupa instalare am montat antena si aveam un swr de 1.23 pe canalul 22, foarte bine.
  Am reglat putin surubul din varful antenei pana am obtinut 1.065, ceea ce zic eu e foarte bine. Se putea si mai bine dar cred ca nu merita efortul totusi.

Performante
   Primul test de drum a fost un drum de aproximativ 1000km (Baia Mare-Bucuresti si retur), antena si-a facut treaba, am comunicat cu colegii bine deci no problem. Statia pe care am folosito a fost Midland Alan 52, de care nu pot sa zic ca sunt super multumit, au fost colegi pe care ii receptionam foarte bine dar statia imi intrerupea, desi nu are squelch automat, este manual.
   Trecand mai departe am inceput testele pentru distanta. In oras mi s-a raspuns de la maxim 3.7Km, masurati pe google maps, dar surpriza vine la exterior, am primit raspuns si controale bune la 10.5 km masurati pe google maps, avand orasul intre noi (colegul la o benzinarie de la marginea orasului, si eu intr-o localitate din partea opusa cu diferenta de elevatie de maxim 10-15m).
  Verdictul este, din punctul meu de vedere, ca statia isi merita din plin banii, e suficient de performanta, clarmai buna ca extra45 si surorile (am avut asta inainte).
  Vreau sa va spun ca am mai comandat inca una, si o sa fac teste cu ambele antene, bine calibrate, comunicand doar intre ele, ca sa imi dau seama exact ce performate ating in diferite conditii (oras, extern), vorbind pe canalul 21 sau 23, ca sa nu deranjam, si in conditii cat mai bine controlate.

To be continued.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   295.99K   23 downloads
  • Attached File  2.jpg   135.22K   21 downloads


#3
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Multumim pt. recenzie. Ce nanoVNA ai, te rog? De unde si la ce pret?

#4
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 20.06.2014
Eu am optat pentru antena pni s60 care de fapt este aceasi antena dar varianta cu fluture. Este tot o antena de tip top loaded si sunt multumit de ea. O am montata pe suport pni t941 pe hayon la portbagaj.
https://forum.softpe.../#entry29360387

Edited by mishu_bz, 15 October 2022 - 08:39.


#5
razvanxx

razvanxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2015

View Posttrl, on 14 octombrie 2022 - 21:36, said:

Multumim pt. recenzie. Ce nanoVNA ai, te rog? De unde si la ce pret?
Nano VNA H, de pe aliexpress, nu mai stiu pretul dar undeva in zona de 50$.

Attached Files



#6
bobo_giulio

bobo_giulio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2007
Salutare,

Cu ajutorul suport_pni, am reusit sa achizitionez si eu aceasta antena.
Am avut si timp suficient de testare, cauze externe din pacate, insa timpul suplimentar m-a facut sa imi schimb tabieturile.

Detin in paralel si Sirio 4000, de care sunt foarte multumit, singurul incovenient fiind lungimea, 203 cm.

Ca atare am cautat o varianta mai "portabila" si am zis sa incerc si aceasta varianta.

Fiind utilizator normal, am calibrat antena pe masina la un atelier speciaizat.
Baza magnetica e tot PNI ML145.

Pe parcursul a peste 2000 de km, am ajuns la conciuzia ca PNI ML90 satisface aproximativ 75% din nevoile mele de comunicare, mai ales pe drumuti scurte, undeva sub 200/300 km.
Conteaza foarte mult si activitatea din eter, in weekend e multa liniste si gasesti mai greu parteneri de trafic, insa in timpul saptamanii, cand colegii sunt activi, antena este suficienta pentru nevoile de comunicare.
Reusesc in mod constant sa comunic, dus-intors, pana intr-o raza de aprox 5-7 km.
Binenteles, in zilelele cu trafic aglomerat, reusesc sa receptionez de la distante mult mai mari, dar acolo tine de emisia colegilor, probabil si cu vitamine, astfel incat e suficient sa asculti, informatiile venind de la sine.

Evident daca esti foarte exigent si ai nevoie de o raza mai mare, undeva peste 10 / 15 km, Sirio 4000 este varianta mai buna, daca poti trai cu lungimea asa mare pe un turism.

Ca atare, in proportie de 95% folosesc PNI ML90, Sirio o instalez doar la drumuri lungi, spre mare de exemplu, un calatoresc noaptea ( copii dorm) si am nevoie de raza maxima de acoperire.
In rest antena PNI mi-a depasit asteptarile, ca atare o recomand cu tarie.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie.

Cu stima,
Bogdan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate