Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Antena CB PNI S60 cu fluture, montura - Suport, Testare, Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului: Antena CB PNI S60 cu fluture, montura, cablu 4 m si mufa PL
suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.

[ https://www.pni.ro/media/catalog/product/cache/949d51c48d65f2e67a8d66492b5143dc/P/N/PNIS60CAB_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://cdn.mypni.com/leaflets/2505/performante-antena-cb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Performante antena CB


Performanta produsului este strans legata de caracteristicile tehnice pe care le are antena in conditii ideale de montaj si utilizare: SWR <= 1.2:1, putere maxima aplicata 200 W, impedanta 50 Ohmi, otel inoxidabil etc.

Distanta de comunicare


Distanta de comunicare reprezinta un alt factor decisiv in achizitia si utilizarea unei antene CB. Astfel, distanta de comunicare de 10 km se atinge in conditii ideale de lucru: antena calibrata, camp deschis fara obstacole, statia cu putere maxim legal admisa de 4W si cu o receptie standard. Orice obstacol cum ar fi: dealuri, munti, cladiri, pereti pot duce la micsorarea acestei distante.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/2506/raza-actiune-antena-cb-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/2507/lungime-antena-cb-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lungime antena


Lungimea antenei este un alt factor foarte important ce poate influenta distanta de comunicare in trafic. Astfel cu cat antena este mai lunga, cu atat este mai mare raza de actiune. Antena din acest kit are o lungime de 59 cm.

Cablu RG58

Lungimea cablului este de 4 m, permitandu-va astfel sa montati antena oriunde va este convenabil pe autovehicul si totusi sa va ajunga sa faceti conexiunea cu statia radio CB.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7706/coaxial-rg58.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/2509/antena-cb-inclinabila.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unghi reglabil


Aceasta antena poate fi inclinata cu ajutorul surubului cu fluture cu care este prevazuta, pentru a intra in pasaje, garaje sau parcari cu inaltime mica. In afara de aceste situatii nu se recomanda o inclinare mai mare de 30 de grade deoarece poate afecta performantele antenei.

Identificare produs
Cod produs PNI-S60CAB
Banda de lucru CB
Culoare produs (spic) Negru
Caracteristici generale
Frecventa de lucru 26 - 28 Mhz
Putere maxima aplicata 200W
S.W.R. minim in centrul benzii mai mic de 1,2:1
Lungime 590 mm
Impedanta 50 Ohm
Material Otel inoxidabil
Tip conector PL259
Lungime cablu 4m
Dimensiuni 650 X 40 X 40 mm
Polarizare Verticala
Pachetul contine
Antena statie radio Da
Cablu RG58 Da
Mufa PL259 Da
Surub cu fluture Da
Mufa cuplare antena
Montura prindere fixa Da
Suport de prindere antena Nu

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului.
Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs
Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files



#2
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
O copie dupa Sirio t3 27.

#3
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Sau, poate, invers? Posted Image

#4
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

 icename, on 18 martie 2021 - 09:37, said:

Sau, poate, invers? Posted Image
😅😅
Nu prea cred...

#5
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Am achizitionat si eu o antena pni S60 prin amabilitatea userului suport_PNI impreuna cu un adaptor pni pl-dv pentru a o monta pe un suport de portbagaj tot de la pni t941, ce il aveam deja. Antena a venit ca de obicei ambalata foarte bine fara a exista riscul sa se deterioreze pe timpul transportului, mai ales ca este din fibra de sticla.
Am optat pentru aceasta antena pentru a inlocui o president new virginia, care in ciuda marimii ei de doar 48 cm functiona foarte bine.
Antena pni s60 este de tipul cu bobina in partea superioara ceea ce ii confera o emisie si receptie mai buna decat president virginia, chiar daca lungimea ei este de doar 58cm.
Am optat sa pastrez adaptorul pl-dv avanti ce il aveam deja pe suportul de portbagaj deoarece mi s-a parut mult mai calitativ decat cel de la pni. O sa il pastrez de rezerva si pe cel de la pni cumparat odata cu antena. Antena vine montata, dupa cum se vede si din poza pe hayon la un ford focus 2 breck. Am calibrat antena folosind un swr power metru albrecht si mi-a iesit un swr de 1.3 in pozitia care se poate vedea in poza. De fapt nici nu a fost nevoie sa mai umblu la reglajele ei, am lasat-o asa cum a venit din fabrica, doar m-am asigurat ca totul e strans cum trebuie sa nu am surprize sa imi zboare ceva in timpul mersului.
Drumuri bune.

Attached Files


Edited by mishu_bz, 15 September 2022 - 15:38.


#6
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Update:
Antena sta ferma pe pozitie datorita materialului din care e facuta respectiv fibra de sticla, da bine pe masina datorita culorii negre si nu e nevoie sa o rabatez cand intru in parcari subterane, testat in parcare de la mall nu a atins nimic p-acolo. Receptionez si emit foarte bine cu ea folosind o statie president bill in 20w.
Asa ca o voi pastra pe masina si multumesc inca odata pni pentru reducere.

#7
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Update: intre timp am cumparat o baza magnetica megawatt pt antena cu fluture si am montat antena pni s60 pe aceasta baza pe centrul plafonului. In pozitia asta daca intru in parcarile de la mall trebuie sa o rabatez cam jumatate pentru a nu atinge. Eu sunt multumit de antena. Am calibrat-o si verificat-o cu swr/power metru albrecht si da valori bune 1.1 pe ch 22. Antena asta se poate calibra din doua locuri, de deasupra arcului de la baza se ridica sau se coboara in functie de valorile obtinute la masurare. Precum si din varful spicului, are acolo un surub cu o piulita care se poate ridica sau cobori. In pozitia verticala antena scoate un zgomot la viteze la mari cateodata deranjant, un vajait, dar daca se inclina spre spate cateva grade acel zgomot dispare.

#8
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Ai trecut de la suportul fix la magnet?

#9
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

 icename, on 14 decembrie 2022 - 22:41, said:

Ai trecut de la suportul fix la magnet?
Da

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate