Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Analfabetismul functional, "noua realitate" a Romaniei

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#199
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011
Practic ca e mai bun filmul decât cartea nu are absolut nici o legatura cu subiectul sau cu ce sublinia colegul.

Edited by catalina1, 17 May 2022 - 12:43.


#200
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 catalina1, on 17 mai 2022 - 12:38, said:

Ce intelegi prin entertainment la câteva luni? Ce intelegi prin informatie la câteva luni? Da-mi, te rog, exemplu de informație pentru copil de cateva luni. Informație care poate veni de la TV.
Informatie e faptul ca diverse animale scot diverse sunete, se deplaseaza intr-un anumit fel (rata inoata sau zboara, face oua, oaia merge pe pasune si paste iarba, etc). Entertainment in cazul asta e modul in care combini informatiile astea cu un fundal sonor care sa ii mentina atentia treaza, cum alegi sa faci tranzactiile intre scene pentru a fi interesante, cum construiesti "povestea", etc.

#201
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 catalina1, on 17 mai 2022 - 11:02, said:

Și o sa insist pana în pânzele albe...
...degeaba.
Gaseste alt interlocutor.
E timp pierdut si spatiu ocupat degeaba pe servere.

#202
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 catalina1, on 17 mai 2022 - 12:40, said:

Practic ca e mai bun filmul decât cartea nu are absolut nici o legatura cu subiectul sau cu ce sublinia colegul.
Sunt doua arte diferite dar care pana la urma au acelasi scop de a transmite un mesaj/a te face sa te gandesti la anumite lucruri/etc. Daca filmul reuseste sa o faca mai bine, atunci e superior cartii.

#203
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011

 utopium, on 17 mai 2022 - 12:43, said:


Informatie e faptul ca diverse animale scot diverse sunete, se deplaseaza intr-un anumit fel (rata inoata sau zboara, face oua, oaia merge pe pasune si paste iarba, etc). Entertainment in cazul asta e modul in care combini informatiile astea cu un fundal sonor care sa ii mentina atentia treaza, cum alegi sa faci tranzactiile intre scene pentru a fi interesante, cum construiesti "povestea", etc.
Tu crezi ca un copil de cateva luni vede un desen animat cu rata care înoată și pricepe ca rata înoată?
Wow

Serios, citește legat de ce vede, de fapt, un copil atat de mic când se uita la televizor..

 utopium, on 17 mai 2022 - 12:45, said:


Sunt doua arte diferite dar care pana la urma au acelasi scop de a transmite un mesaj/a te face sa te gandesti la anumite lucruri/etc. Daca filmul reuseste sa o faca mai bine, atunci e superior cartii.
Discutam despre copiii mici. Exemplele tale nu au nici o legatura cu copiii mici.

Edited by catalina1, 17 May 2022 - 12:53.


#204
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

 utopium, on 17 mai 2022 - 12:45, said:

Sunt doua arte diferite dar care pana la urma au acelasi scop de a transmite un mesaj/a te face sa te gandesti la anumite lucruri/etc. Daca filmul reuseste sa o faca mai bine, atunci e superior cartii.
Eu nu am intalnit pana acum film mai bun decat cartea dupa care a fost facut. Nu stiu daca am vazut vreun film inainte de a citi cartea si nu stiu nici daca as mai fi fost tentat sa o citesc, stiind deja despre ce e vorba. Incercam sa evidentiez ca o carte te obliga sa-ti antrenezi mintea, pe cand un film o relaxeaza, prezentandu-ti un produs finit. E foarte posibil ca mesajele percepute sa fie diferite.
Ducand rationamentul la extrem, cartea te desteapta, iar filmul te prosteste.

#205
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ai vazut suficiente filme in cazul asta :)
Sunt destule filme care te provoaca sa gandesti. Ca multi nu o fac nu e vina filmelor.
Similar si cartile. Unele te fac sa gandesti, altele sunt doar exista.

Daca mi-a placut filmul cu atat mai mult am fost tentata sa citesc cartea. Nu conteaza ca stiu ce se intampla, conteaza ca vad lucrurile descrise de altcineva, dintr-un alt unghi.

#206
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 catalina1, on 17 mai 2022 - 12:55, said:

Tu crezi ca un copil de cateva luni vede un desen animat cu rata care înoată și pricepe ca rata înoată?
La inceput nu pricepe ... in timp incepe sa priceapa. Sau de ce crezi ca si-a pus ratustele de cauciuc la inotat prin WC fiica-mea cand era mica? :D Pentru ca stia ca ratustele plutesc/inoata pe apa.

#207
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Inseamna ca eu eram prost ca noaptea cand eram mic, ca am aruncat cu pietre in balta. N-a plutit nici una :P

#208
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011

 utopium, on 17 mai 2022 - 14:09, said:


La inceput nu pricepe ... in timp incepe sa priceapa. Sau de ce crezi ca si-a pus ratustele de cauciuc la inotat prin WC fiica-mea cand era mica? :D Pentru ca stia ca ratustele plutesc/inoata pe apa.
Varsta de care vorbești tu e mult mai mare decât ce discutam eu când te-ai băgat în discuție.

#209
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 catalina1, on 17 mai 2022 - 12:19, said:


Compari un desen pe un perete cu imagini mișcătoare la TV????


Ideal ar fi ca desenul sa reprezinte portretul tatalui, nu ? Sa-l recunoasca mai usor, cind vine seara acasa. Sa nu creada ca a intrat Bau-bau pe usa. :D

Totusi, te hotarasti, despre ce categorie de virsta vorbim ? Cind cineva vine cu exemple din primii ani de viata, tu ii ceri explicatii legate de sugari. Dar copiii mai si cresc intre timp, nu ramin permanent la stadiul de bebelusi si nici nu trebuie condamnati sa stea cu privirea fixata pe perete de parca ar fi catatonici.

Viata inseamna miscare. Eu nu vad ce au nociv imaginile din desenele animate. Le gasesc educative pentru orice virsta. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QUg7OWHnrE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#210
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011
De câteva luni vorbeam. Nu e vina mea ca Utopium ma contrazice folosind exemplele unor copii semnificativ mai mari.

Edited by catalina1, 17 May 2022 - 16:52.


#211
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 08.01.2021

 utopium, on 17 mai 2022 - 09:09, said:


Daca nu ia peste 9.50 nu are sanse sa intre intr-o clasa de informatica la un liceu bun ... asta in Cluj. Prin alte parti poate ...


1. Clasa aia care face performanta cu copii buni (de peste 9.50) nu-i musai e o clasa bună. E sigur o clasa cu copii buni. E o mare diferență între cele doua.

2. Si ce se întâmplă dacă nu întra la liceul ala? Ajunge analfabeta functional? Poate ca aici e problema fundamentala a topicului asta. Dacă într-un oraș cat Clujul ai doar câteva clase în care se face educație (și aia cu copii aleși pe sprânceană) asta înseamă ca învățământul public romanesc ar trebui ars din temelii și construit de la 0.

Nu stiu daca ați citit tot articolul ala care a dat titlul topicului asta. Concluzia lui e ca doar 11% dintre copii sunt cu adevărat functionali. Peste 40% sunt muci și încă un procent semnificativ cu probleme.
Cu alte cuvinte ce descriu la punctul 2 de mai sus nu-i chiar asa de exagerat...

Edited by KiloW, 17 May 2022 - 17:31.


#212
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011

 KiloW, on 17 mai 2022 - 17:30, said:


2. Si ce se întâmplă dacă nu întra la liceul ala? Ajunge analfabeta functional?
La vârsta aia nu prea ai cum sa ajungi analfabet functional dacă nu ești deja.
Sunt cam limpezite apele...

Edited by catalina1, 17 May 2022 - 17:51.


#213
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 KiloW, on 17 mai 2022 - 17:30, said:

2. Si ce se întâmplă dacă nu întra la liceul ala? Ajunge analfabeta functional? Poate ca aici e problema fundamentala a topicului asta. Dacă într-un oraș cat Clujul ai doar câteva clase în care se face educație (și aia cu copii aleși pe sprânceană) asta înseamă ca învățământul public romanesc ar trebui ars din temelii și construit de la 0.
Sunt vreo 6 licee care au clase bune de informatica in Cluj ... dar cam la toate se intra cu medii mari, cam peste 9.50 ... la fiica-mea la liceu, unde probabil va dori ea sa ramana, ultima medie de admitere la Mate Info a fost 9.73 si au fost clase de info la alte licee de top unde ultima medie a fost si 9.77. Cu medie sub 9 deja nu mai intri nicaieri in Cluj la Mate-Info, cel putin nu in romana (pe la maghiara ai sanse sa intri cu 8.50).

Educatie se face si in alte clase, dar nu am vrea sa ajungem in clase de Stiinte ale Naturii/Filologie/Stiinte Sociale/Economic sau ce sectii mai exista ... ci o clasa de Mate-Info si sa fie una buna.

Intr-un liceu mai slab scade calitatea invatamantului, calitatea anturajului, etc ... la nivelul ei de pregatire ar fi o dezamagire mare pentru ea sa ajunga la orice liceu din Cluj care nu are promovabilitate 100% la Bac, adica din cele 6 licee de stat cu promovabilitate 100% sunt doar 4 care au si clase de informatica. Si din alea 4, unul e intr-un cartier din partea opusa a orasului, deci n-ar fi convenabil ca locatie ... asa ca mai raman trei. Care sunt cele cu ultima medie de intrare intre 9.73-9.77. Tinand cont ca asta al ei urmeaza sa beneficieze de cel mai mare proiect de modernizare al unei scoli din Cluj din ultimii 30 de ani, cred ca e o idee buna sa ramana aici, va avea si infrastructura ca lumea in cativa ani.

 catalina1, on 17 mai 2022 - 17:44, said:

La vârsta aia nu prea ai cum sa ajungi analfabet functional dacă nu ești deja.
Sunt cam limpezite apele...
Clar, testul PISA se da inainte de intrarea la liceu Posted Image


Pana la urma "problema" analfabetilor functional e ca nu prea au sanse la o slujba intelectuala bine platita. Si nici sanse prea mari sa devina antreprenori de succes.

Edited by utopium, 17 May 2022 - 18:32.


#214
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 utopium, on 17 mai 2022 - 18:18, said:

Sunt vreo 6 licee care au clase bune de informatica in Cluj ...


Educatie se face si in alte clase, dar nu am vrea sa ajungem in clase de Stiinte ale Naturii/Filologie/Stiinte Sociale/Economic sau ce sectii mai exista ... ci o clasa de Mate-Info si sa fie una buna.
Daca Cluj nu e, nimic nu e



"am vrea sa ajungem ...."
Tu citesti ce-ai scris acolo?
Trist, exagerat de trist.
@catalina1 ,ai legatura !

#215
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011

 utopium, on 17 mai 2022 - 18:18, said:



Pana la urma "problema" analfabetilor functional e ca nu prea au sanse la o slujba intelectuala bine platita. Si nici sanse prea mari sa devina antreprenori de succes.
Ca ei nu votează, nu? De exemplu

 futurist, on 17 mai 2022 - 19:09, said:


"am vrea sa ajungem ...."
Tu citesti ce-ai scris acolo?
Trist, exagerat de trist.
@catalina1 ,ai legatura !
Aia remarcasem și eu, dar am zis sa nu comentez ceva legat de fata lui.

Edited by catalina1, 17 May 2022 - 19:13.


#216
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 17 mai 2022 - 18:18, said:


Pana la urma "problema" analfabetilor functional e ca nu prea au sanse la o slujba intelectuala bine platita. Si nici sanse prea mari sa devina antreprenori de succes.

Eh, stai linistit, tu esti un exemplu de mediocritate care a ajuns sa aiba o slujba relativ bine platita, nu trebuie sa fii vreun geniu pt asta, orice wotan intr-un domeniu de trend poate castiga mai multa decat media. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate